Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas ve Slovinsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas ve Slovinsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Slovinska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně ve Slovinsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Slovinska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Slovinsko

Slovinsko se nachází na přímo na jih od České republiky, a tedy nepřekvapivě stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Slovinsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Slovinsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Slovinsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas ve Slovinsku se tedy týká měst jako:

 • Ljubljana
 • Maribor
 • Celje
 • Kranj
 • Velenje
 • Koper
 • Novo mesto
 • Ptuj
 • Trbovlje
 • Kamnik
 • Jesenice
 • Nova Gorica
 • Domžale
 • Škofja Loka
 • a další

Letní a zimní čas ve Slovinsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Slovinsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Příroda a památky ve Slovinsku

Slovinsko je zemí bohatou na kulturní a přírodní dědictví. Má mnoho malebných měst, zelených kopců a krásných jezer. Turisté z celého světa sem přicházejí za poznáním fascinující historie a prozkoumáním úchvatného venkovského prostředí.

Památky ve Slovinsku

Hrad Bled

Hrad Bled je ikonická stavba, která se tyčí na vrcholku kopce nad jezerem Bled. Tato pohádková pevnost nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a jezero. Návštěvníci mohou prozkoumat historické místnosti hradu a projít se po opevněných zdech.

Jeskyně Postojna

Jeskyně Postojna je jednou z největších jeskynních systémů na světě. Tato fascinující podzemní labyrint nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat nádherné stalaktity, stalagmity a další podzemní formace. Prohlídky jeskyně jsou vedeny profesionálními průvodci.

Hrad Predjama

Hrad Predjama je jedinečný hrad vybudovaný ve skalní stěně. Tento impozantní hrad je považován za jedno z nejvýraznějších stavebních děl ve Slovinsku. Návštěvníci se mohou projít po hradu a poznat jeho zajímavou historii.

Staré město Lublaň

Staré město Lublaň je plné historie a architektonických skvostů. Najdete zde úzké uličky, nádherná náměstí a historické stavby. Návštěvníci mohou navštívit Lublaňský hrad, procházet se podél řeky Ljubljanica a objevovat další zajímavá místa.

Přírodní krása Slovinska

Jezero Bled

Jezero Bled je jedno z nejznámějších jezer ve Slovinsku. Leží pod vrcholky Alp a je obklopeno překrásnou krajinou. Návštěvníci se mohou projít kolem jezera, vypůjčit si loďku a navštívit malebný ostrov s kostelíkem.

Triglavský národní park

Triglavský národní park je největším národním parkem ve Slovinsku. Tato oblast nabízí úchvatné horské scenérie, malebná jezera a vodopády. Turisté zde mohou podniknout pěší túry, horolezectví nebo si užít krásné výhledy z vyhlídkových bodů.

Skocjanské jeskyně

Skocjanské jeskyně jsou dalším úžasným přírodním fenoménem ve Slovinsku. Tyto jeskyně nabízejí impozantní soutěsky, podzemní řeky a malebné skalní útvary. Prohlídky jeskyní jsou doprovázeny zkušenými průvodci.

Jaderské pobřeží

Slovinsko má také přístup k Jaderskému moři. Jaderské pobřeží nabízí krásné pláže, čistou vodu a příjemné klima. Turisté zde mohou relaxovat na pláži, vyrazit na vodní sporty nebo prozkoumat přímořská města.

Turistické aktivity ve Slovinsku

Turistika v Alpách

Slovinsko je rájem pro milovníky horské turistiky. Alpy nabízejí nádherné horské vrcholy, překrásná údolí a malebné horské chaty. Turisté se mohou vydat na různé turistické trasy a objevovat krásy slovinské přírody.

Cykloturistika v údolí Soča

Údolí Soča je ideálním místem pro cyklistické výlety. Toto údolí nabízí úchvatné výhledy na zelená pole, řeku Soča a okolní hory. Cyklisté zde najdou různé cyklotrasy pro všechny úrovně dovedností.

Vodácké dobrodružství na řece Krka

Řeka Krka je vhodná pro vodácké dobrodružství. Turisté si mohou pronajmout kajak nebo kánoe a projet se po řece. Během plavby se budou moci obdivovat krásné vodopády a přírodní scenérie.

Wellness a termální lázně

Slovinsko je také známé svými wellness a termálními lázněmi. Turisté si zde mohou dopřát relaxaci a péči o své tělo. Lázně nabízejí různé druhy masáží, termální bazény a sauny.

Závěr

Slovinsko je zemí bohatou na kulturní dědictví, přírodní krásy a turistické aktivity. Bez ohledu na to, zda máte zájem o historii, přírodu nebo dobrodružství, ve Slovinsku najdete něco pro každého. Nechte se unést krásou Slovinska a zažijte nezapomenutelnou dovolenou.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Slovinsku?

Slovinsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Slovinsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je ve Slovinsku časový posun proti České republice?

Slovinsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Slovinsko čas na zimní a letní?

Ano. Slovinsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Jaké jsou nejlepší časy pro návštěvu Slovinska?

Nejlepší časy pro návštěvu Slovinska jsou jaro a podzim, kdy je počasí příjemné a turistické atrakce nejsou tak přeplněné.

Jaké jsou oblíbené slovinské tradiční pokrmy?

Mezi oblíbené slovinské tradiční pokrmy patří štruklji (rolky plněné ovocem nebo sýrem), potica (válečky plněné ořechy), a kranjská klobása (tradiční slovinská klobása).

Potřebuji vízum k návštěvě Slovinska?

Občané většiny zemí EU nepotřebují k návštěvě Slovinska vízum. Před cestou je však vždy dobré zkontrolovat aktuální vízové požadavky, ale pokud jste občané ČR, nemusíte vízové povinnosti řešit.

Podobné články

Back to top button