Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas na Maltě - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas na Maltě právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud na Maltu plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně na Maltě čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Malty
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Malta

Malta se nachází přímo na jih od ČR v časovém pásmu Středoevropský čas (CET), tedy ve stejném pásmu, jako je Česká republika.

Letní a zimní čas v Maltě

Malta mění čas na letní a zimní ve stejnou chvíli, jako v ČR. V praxi je tak čas vždy stejný jako v České republice.

Malta
Foto: Freepik

Malta – turistické informace a tipy

Pokud hledáte destinaci, která nabízí krásné památky, nádhernou přírodu a množství aktivit pro turisty, Malta je pro vás tou správnou volbou. Tento ostrov ležící v jižní Evropě nabízí návštěvníkům mnoho možností, jak si užít dovolenou plnou zážitků.

Valletta, hlavní město Malty, je jedním z nejvýznamnějších turistických míst na ostrově. Je plné historických památek, jako například katedrála sv. Jana, která je považována za jednu z nejkrásnějších barokních staveb v Evropě. Dále se můžete vydat na prohlídku Velkého přístavu, který je jedním z největších a nejkrásnějších přístavů v Evropě.

Pokud máte rádi přírodu, Malta nabízí mnoho možností, jak si ji užít. Na ostrově najdete mnoho krásných pláží, jako například Golden Bay, Ghajn Tuffieha nebo Ramla Bay. Pokud máte rádi procházky, můžete se vydat do přírodního parku Buskett Gardens, který je jedním z nejkrásnějších parků na Maltě.

Historické památky

Pokud máte rádi historii, Malta je pro vás ideálním místem k návštěvě. Ostrov je plný památek a historických budov, které se datují až do antiky. Mezi nejvýznamnější historické památky patří:

Valletta – hlavní město

Valletta, nejmenší hlavní město Evropy, je doslova protkána historickými památkami, muzei a restauracemi. Zdejší katedrála svatého Jana je jednou z největších a nejkrásnějších katedrál v Evropě. V této katedrále se nachází také slavný Caravaggiov obraz „Zmrtvýchvstání“.

Mdina – tiché město

Mdina, také známá jako „tiché město“, je jedno z nejstarších měst na Maltě. Nachází se na kopci a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Město je obklopeno hradbami a je plné úzkých uliček, které připomínají středověkou atmosféru.

Megalityční chrámy

Megalitické chrámy jsou jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v celé Evropě. Tyto chrámy se nacházejí na ostrově Gozo a jsou staré až 5000 let. Tyto chrámy jsou jedinečné svým designem a jsou považovány za jedny z nejstarších kamenných staveb na světě.

Pokud máte rádi historii, Malta nabízí mnoho možností k návštěvě a objevování. Tyto památky jsou jenom některé z mnoha, které si můžete prohlédnout při své návštěvě.

Přírodní zajímavosti

Pokud hledáte na Maltě něco, co vás odreaguje od městského ruchu a nabídne vám nezapomenutelné zážitky, pak se vydejte za přírodními krásami, které tato země nabízí. Níže uvádíme tři z nejkrásnějších míst, která byste neměli minout.

Modrá laguna

Jednou z nejnavštěvovanějších přírodních zajímavostí na Maltě je Blue Grotto, neboli Modrá laguna. Tento komplex sedmi jeskyní u moře vytváří skalní útesy, které jsou skutečně impozantní. Největší z nich je oblouk padající do moře. Pokud se vydáte na výlet sem, můžete si prohlédnout krásné modré vody a zajímavé skalní útvary.

Dingli Cliffs

Dalším místem, které byste neměli minout, jsou Dingli Cliffs. Tyto útesy nabízejí nádherné výhledy na moře a okolní krajinu. Výška útesů dosahuje až 250 metrů a pokud se sem vydáte na procházku, určitě si užijete krásnou přírodu a klid.

Inland Sea

Posledním místem, které byste si měli na Maltě prohlédnout, je Inland Sea. Jedná se o malou lagunu, která se nachází na západním pobřeží ostrova Gozo. Tento přírodní úkaz vznikl před mnoha lety, kdy se zde vytvořila propast, která spojuje moře s vnitrozemím. Pokud se sem vydáte, můžete si prohlédnout krásné modré vody a zajímavou podmořskou faunu a flóru.

Tyto tři přírodní krásy jsou jen několik z mnoha míst, která na Maltě stojí za návštěvu. Pokud máte rádi přírodu, určitě si zde přijdete na své.

Turistické aktivity

Pokud plánujete návštěvu Malty, nezapomeňte si naplánovat i nějaké turistické aktivity. Malta nabízí mnoho možností, jak si užít dovolenou. Níže jsou uvedeny některé z nejpopulárnějších turistických aktivit na ostrově.

Potápění

Malta je jedním z nejlepších míst pro potápění v celé Evropě. Voda je zde velmi čistá a průzračná, což umožňuje vidět mnoho různých druhů ryb a korálů. Na Maltě najdete mnoho potápěčských center, které nabízejí kurzy pro začátečníky i pokročilé. Mezi nejpopulárnější potápěčské lokality patří Blue Hole, Wreck of the Um El Faroud a Cirkewwa.

Pěší turistika

Malta má mnoho krásných míst, která můžete objevovat pěšky. Mezi nejpopulárnější pěší túry patří procházka po pobřeží, návštěva historických měst jako Valletta a Mdina, nebo výlet do přírodních parků jako Ta‘ Qali National Park. Při pěší turistice si nezapomeňte vzít dostatek vody a opalovacího krému.

Plachtění

Malta je ideální místo pro milovníky plachtění. Na ostrově najdete mnoho plachetnic, které si můžete pronajmout a vyrazit na moře. Mezi nejlepší plachetnické lokality patří Comino, Blue Lagoon a St. Paul’s Bay. Pokud si nejste jisti, jak plachtit, můžete si najmout i instruktora.

Pamatujte, že při všech těchto aktivitách je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a respektovat přírodu a okolí.

Regionální kuchyně

Pokud jde o jídlo na Maltě, můžete očekávat vlivy italské, britské, arabské a dokonce i indické kuchyně. Maltská kuchyně je plná lahodných pokrmů, které vám rozhodně stojí za ochutnání.

Ryby a mořské plody hrají v maltské kuchyni důležitou roli. Můžete ochutnat chobotnice, olihně, krevety a další druhy ryb. Maltské ryby jsou často podávány s bylinkami a smetanovou omáčkou.

Mezi další speciality patří „pastizzi“ – maltské pečivo plněné ricottou nebo hráškovou pastou. Oblíbeným jídlem na Maltě je také „fenkata“ – dušené králíčí maso s červenou vínovou omáčkou.

Maltští farmáři se specializují na pěstování oliv, které jsou používány v mnoha pokrmech, včetně „bragioli“ – plněné hovězí maso s rajčaty a olivami.

Na Maltě najdete také mnoho tradičních cukrovinek, jako jsou „qubbajt“ – sladké kousky z mandle a medu.

Celkově lze říci, že maltská kuchyně je plná vlivů z různých kuchyní a nabízí mnoho lahodných pokrmů, které stojí za ochutnání.

Oslavy a tradice

Malta je známá svými mnoha kulturními akcemi a tradicemi. Většina z nich má kořeny v katolické víře, která je stále velmi významná v každodenním životě místních obyvatel. Následující seznam uvádí některé z nejvýznamnějších slavností a tradic na Maltě.

  • Karneval – Tento barvitý karneval, který se koná každý rok v únoru, je jedním z největších a nejvíce rušných na Maltě. Během těchto oslav se můžete těšit na průvody, tance a mnoho dalších zábavných aktivit.
  • Velikonoční procesí – Velikonoce jsou pro místní obyvatele velmi významné a procesí, které se koná v den Velkého pátku, je jedním z nejvíce pietních momentů v roce.
  • Festa – Tyto místní slavnosti jsou velmi populární a konají se po celé Maltské archipelagu během léta. Každá vesnice má svou vlastní festu, která slaví svého patrona, a to včetně průvodů, ohňostrojů a mnoha dalších slavnostních aktivit.
  • Gozitanský karneval – Tento karneval se koná na ostrově Gozo a je známý svými rušnými průvody a zábavnými aktivitami.
  • Mediterranea – Tento festival se koná v září a slaví kulturní dědictví Malty a celého Středomoří. Během tohoto festivalu se můžete těšit na mnoho koncertů, divadelních představení a kulturních akcí.
  • Notte Bianca – Tento festival se koná každý rok v říjnu a slaví místní kulturu a umění. Během této noci jsou otevřeny muzea, galerie a kulturní centra a můžete se těšit na mnoho koncertů, tanců a dalších kulturních aktivit.
  • Imnarja – Tento festival se koná každý rok v červnu a slaví místní zemědělskou tradici. Během této slavnosti se můžete těšit na tradiční místní jídlo, tance a zábavné aktivity.

Jak vidíte, Malta má mnoho kulturních akcí a tradic, které stojí za to navštívit. Během vaší návštěvy na Maltě se určitě podívejte, zda se v té době nekoná nějaká z těchto slavností.

Často kladené otázky

V jaké časové zóně se nachází Malta?

Malta se nachází v časové zóně SEČ (UTC+1) a v létě SELČ (UTC+2).

Jaký je v Maltě časový posun proti České republice?

Malta má v zimě i v létě stejný čas jako ČR.

Mění Malta čas na zimní a letní?

Ano, ve stejný čas, jako v České republice, tedy poslední neděli v březnu a poslední neděli v říjnu.

Jaké historické památky bych neměl minout při návštěvě Valletty?

Valletta, hlavní město Malty, je plné historických památek. Mezi nejznámější patří Katedrála svatého Jana, Velký přístav, Fort St. Elmo a Velký mešita. Také stojí za to navštívit Palác Velmistra a Muzeum archeologie, kde si můžete prohlédnout artefakty z prehistorických nalezišť na Maltě.

Jaké přírodní krásy nabízí Malta pro turisty?

Malta je známá svými krásnými plážemi a čistým mořem, ale také nabízí několik přírodních krás, jako jsou Modrá jeskyně, která se nachází na ostrově Comino, a přírodní rezervace Dwejra na ostrově Gozo. V této rezervaci se nachází Azure Window, oblíbená turistická atrakce, která bohužel v roce 2017 zřítila.

Jaké jsou nejlepší pláže, které Malta nabízí?

Malta má mnoho krásných pláží, které si můžete užít. Mezi nejznámější patří pláž Golden Bay, která se nachází na severozápadním pobřeží, a pláž Mellieha Bay, která je ideální pro rodiny s dětmi. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Għajn Tuffieħa, St. Peter’s Pool a Paradise Bay.

Jaké jsou tipy pro bezpečnou dovolenou na Maltě?

Malta je obecně bezpečná destinace, ale jako vždy, je dobré dodržovat základní bezpečnostní opatření. Ujistěte se, že máte vždy s sebou své cennosti a doklady, a nechávejte je v bezpečí v hotelovém pokoji. Mějte na paměti, že na Maltě se jezdí vlevo, takže pečlivě sledujte dopravní značky a pravidla silničního provozu.

Jakým způsobem se mohu dostat z ostrova Malta na ostrov Gozo?

Nejlepší způsob, jak se dostat z ostrova Malta na ostrov Gozo, je trajektem. Trajekty odjíždějí z přístavu Cirkewwa na severu Malty a přistávají v přístavu Mgarr na Gozu. Cesta trvá asi 20 minut. Je také možné se dostat na Gozo autobusem nebo autem, ale trajektem je to nejrychlejší a nejpohodlnější způsob.

Jaké jsou průměrné náklady spojené s turistikou na Maltě?

Náklady na turistiku na Maltě se mohou lišit v závislosti na vašich preferencích a stylu cestování. Průměrná cena za nocleh v hotelu se pohybuje kolem 50-100 € za pokoj. Jídlo a pití jsou relativně levné, s průměrnou cenou za oběd kolem 10 € a večeře kolem 20 €. Vstupné do muzeí a historických památek se pohybuje kolem 10-15 €.

Podobné články

Back to top button