Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Kanadě - pásma, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Kanadě právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:
/
Rozdíl proti ČR:
/
Rozdíl proti ČR:
/
Rozdíl proti ČR:
/
Rozdíl proti ČR:
/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Kanady plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Kanadě čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Kanady
Foto: MapGrid, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Časové zóny v Kanadě

Kanada se nachází v 6 časových zónách, které jsou nejlépe vidět na mapce výše. Jmenovitě pak jde od západu k východu o zóny:

  • Severoamerický pacifický čas (Standardní – UTC-8, Letní UTC-7)
  • Severoamerický horský čas (Standardní – UTC-7, Letní UTC-6)
  • Severoamerický centrální čas (Standardní – UTC-6, Letní UTC-5)
  • Severoamerický východní čas (Standardní – UTC-5, Letní UTC-4)
  • Atlantický čas (Standardní – UTC-4, Letní UTC-3)
  • Newfoundlandský čas (Standardní – UTC-3:30, Letní UTC-2:30)

Podle časové zóny nebo i poloze v dané časové zóně se pak mění časový posun podle změny zimního (standardního) a letního času.

Česká republika se nachází v časové zóně SEČ (UTC+1 v zimě, UTC+2 v létě). Pokud jsme tedy my například během zimy v UTC+1, tak je časový posun proti například Pacifickému času (UTC-8) minus 9 hodin. Pokud byste tedy cestovaly do této části Kanady, přeřazovali byste si hodinky o 9 hodin zpět.

Aby toho ale nebylo málo, tak Kanada mění zimní a letní čas jindy, než my. Zatímco my měníme čas v poslední neděli v říjnu na zimní a poslední neděli v březnu na letní, tak Kanada má tyto posuny jindy. Proto pokud do Kanady cestujete v období, kdy se zhruba mění čas ze zimního na letní nebo obráceně, je potřeba si dávat pozor i na toto.

Letní a zimní čas v Kanadě

Ke změně času na letní čas v celé Kanadě dochází druhou březnovou neděli, kdy se ve dvě hodiny v noci čas posouvá o hodinu dopředu. Tedy například atlantský čas se z UTC-4 mění na UTC-3.

Letní čas končí první neděli v listopadu, kdy se posouvá o hodinu nazpět.

Proti ČR se tedy posun času na letní stane v Kanadě typicky 2 týdny dříve, z letního na zimní pak v Kanadě nastane o týden později. V březnu a na přelomu října a listopadu jsou pak posuny trochu zmatečné. Aktuální časy, které najdete v horní části této stránky, pak vždy odráží i správné posuny i během těchto období změn času.

Toronto
Foto: Freepik

Kanada – Objevte její památky, přírodu a turistiku

Kanada je země, která nabízí návštěvníkům nejen krásnou přírodu, ale také mnoho zajímavých památek a turistických atrakcí. Tato země se může pochlubit nádhernými horami, jezery, lesy a řekami, které jsou ideální pro turisty, kteří chtějí zažít přírodu v plné kráse. Kromě toho je Kanada domovem mnoha divokých zvířat, jako jsou medvědi, losi a různé druhy jelenů, což přináší další zážitky pro milovníky přírody.

Mezi nejpopulárnější turistické atrakce v Kanadě patří národní parky, jako jsou Banff, Jasper, Yoho a Kootenay. Tyto parky nabízejí návštěvníkům nejen krásnou přírodu, ale také mnoho aktivit, jako jsou turistika, kempování, rybaření a lyžování. Kromě toho jsou v Kanadě i mnohé historické památky, jako jsou hradby starého Québecu, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Další zajímavou turistickou atrakcí v Kanadě jsou města, jako jsou Vancouver, Toronto a Montreal. Tyto města nabízejí návštěvníkům mnoho možností pro zábavu a relaxaci, jako jsou muzea, galerie, restaurace a noční kluby. Navíc jsou v Kanadě i mnohé festivaly a kulturní akce, jako je například festival světelných instalací v Torontu.

Historické památky

Kanada může být známá především pro svou úchvatnou přírodu, ale země také nabízí několik historických památek, které stojí za návštěvu. Níže jsou uvedeny některé z nejvýznamnějších památek Kanady.

Ottawský parlament

Ottawský parlament je symbolem kanadské vlády a stojí na břehu řeky Ottawa. Tento impozantní komplex budov byl postaven v 19. století a je otevřen pro veřejnost. Návštěvníci mohou navštívit mnoho místností, včetně Senátu a Sněmovny reprezentantů, a podívat se na důležitá místa kanadského politického dění.

Citadela v Québecu

Citadela v Québecu je největší pevnost v Severní Americe a byla postavena v 19. století. Tato impozantní pevnost stojí na vrcholu kopce a nabízí návštěvníkům nádherný výhled na město a řeku. Návštěvníci se mohou projít pevností a získat tak pohled na život vojáků, kteří zde sloužili.

Staré Město Québec

Staré Město Québec je nejstarší částí města Québec a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto krásné historické město nabízí návštěvníkům mnoho památek, včetně katedrály Notre-Dame, kde se nachází několik vynikajících uměleckých děl. Návštěvníci se mohou projít úzkými uličkami a získat tak pohled na historii a kulturu tohoto krásného města.

Kanada má mnoho dalších historických památek, které stojí za návštěvu. Tyto tři jsou ale nejvýznamnější a nabízejí návštěvníkům pohled na kanadskou historii a kulturu.

Přírodní krásy

Kanada je známá po celém světě pro svou nádhernou přírodu. Zde jsou některé z nejvýznamnějších přírodních krás této země.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády jsou jednou z největších turistických atrakcí Kanady. Tyto vodopády jsou vytvořeny přírodní skalní erozí na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a ústí do jezera Ontario. Vodopády se skládají ze dvou částí – 53 metrů vysoké Horseshoe Falls (Kanadská podkova) na kanadské straně a American Falls (21 m) na americké straně.

Rocky Mountains

Rocky Mountains, neboli Skalnaté hory, jsou pohoří, které se táhne od Aljašky až po Mexiko. V Kanadě se nachází nejvyšší vrchol tohoto pohoří – Mount Robson, který měří 3 954 metrů. Toto pohoří nabízí nádherné výhledy a je ideální pro turistiku a lyžování.

Jasper National Park

Jasper National Park se nachází v provincii Alberta a je jedním z největších národních parků v Kanadě. Tento park je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou losi, medvědi, vlci a různé druhy ptáků. Tento park nabízí také mnoho turistických tras a výhledů na nádherné hory a jezera.

Banff National Park

Banff National Park je také jedním z největších národních parků v Kanadě. Nachází se v provincii Alberta a je známý pro své nádherné hory a jezera. Tento park je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou losi, medvědi a různé druhy ptáků. Turisté mohou navštívit mnoho turistických tras a výhledů v tomto parku.

Kultura a města

Kanada není pouze o krásné přírodě, ale také o bohaté kultuře a zajímavých městech. Montreal, Toronto a Vancouver jsou tři největší a nejvýznamnější města v Kanadě.

Montreal

Montreal je největším městem v provincii Québec a druhým největším městem v Kanadě. Město je známé pro svou francouzskou kulturu, historické památky a bohaté umělecké scény. Hlavní turistickou atrakcí je staré město, které je plné historických budov, kostelů a muzeí. Montreal také hostí různé kulturní akce, jako například Mezinárodní jazzový festival a Mezinárodní festival ohňostrojů.

Toronto

Toronto je největším městem v Kanadě a kulturním centrem země. Město je domovem pro mnoho muzeí, galerií a kulturních institucí. Hlavní turistickou atrakcí je CN Tower, která je s výškou 553 metrů nejvyšší volně stojící budovou na světě. Dalšími zajímavými místy jsou například Royal Ontario Museum, Art Gallery of Ontario a Toronto Islands.

Vancouver

Vancouver je jedním z nejkrásnějších měst v Kanadě a nachází se na západním pobřeží země. Město je obklopeno horami a oceánem a nabízí mnoho příležitostí pro outdoorové aktivity. Hlavní turistickou atrakcí je Stanley Park, který je jedním z největších městských parků na světě. Vancouver také nabízí mnoho kulturních akcí, jako například Vancouver International Jazz Festival a Vancouver International Film Festival.

Kanada má mnoho dalších zajímavých měst a kulturních center, ale Montreal, Toronto a Vancouver jsou tři nejvýznamnější a nejzajímavější města, které byste měli navštívit.

Outdoorové aktivity

Kanada nabízí nádhernou přírodu a množství aktivit pro ty, kteří chtějí strávit čas venku. V této sekci se podíváme na některé z nejoblíbenějších outdoorových aktivit v Kanadě.

Lyžování ve Whistleru

Whistler je jedno z nejlepších lyžařských středisek v Kanadě a v celé Severní Americe. Lyžařské středisko se nachází v Britské Kolumbii a nabízí nádherné výhledy na hory a lesy. Whistler má 200 sjezdovek a 37 lanovek, což z něj dělá ideální místo pro lyžování a snowboarding. Kromě toho, Whistler nabízí množství dalších aktivit jako jsou například procházky na sněžnicích, jízda na saních nebo noční lyžování.

Pěší turistika

Kanada je proslulá svou krásnou přírodou a je ideálním místem pro pěší turistiku. V Kanadě najdete množství národních parků, které nabízejí skvělé turistické trasy. Mezi nejoblíbenější patří národní park Banff a Jasper. Tyto parky nabízejí nádherné výhledy na hory, jezera a ledovce. Turistické trasy jsou různé obtížnosti a délky, takže si každý najde tu svou.

Kanoistika

Kanada je proslulá svými řekami a je ideálním místem pro kanoistiku. Mezi nejoblíbenější patří například řeka Nahanni v Severozápadních teritoriích nebo řeka Yukon v Yukonu. Kanoistika je skvělý způsob, jak si užít krásy kanadské přírody a zároveň si udržet kondici. Kanoistika je vhodná pro všechny věkové kategorie a různé úrovně zkušeností.

Kulinářské zážitky

Kanada je známá nejen svými krásnými přírodními scenériemi, ale také svou bohatou kuchyní. Následující podsekce představují tři nejznámější kanadské pokrmy, které by si turisté neměli nechat ujít.

Maple syrup

Jedním z nejznámějších kanadských produktů je javorový sirup, který se vyrábí ze šťávy, která se sbírá z javorových stromů. Tento sirup se používá jako sladidlo do různých pokrmů, ale také jako doplněk k palačinkám, vafle nebo ovesné kaši. Pro turisty, kteří chtějí ochutnat tento kanadský produkt, jsou k dispozici různé prohlídky javorových farem, kde si mohou prohlédnout celý proces výroby a ochutnat různé druhy javorového sirupu.

Poutine

Dalším kanadským pokrmem, který si získal světovou popularitu, je poutine. Jedná se o smažené hranolky, na které se přidává sýr a hustá omáčka z masa a želé. Tento pokrm se obvykle podává jako hlavní chod nebo jako svačina. Pro turisty, kteří chtějí ochutnat nejlepší poutine v Kanadě, jsou k dispozici různé restaurace, které se specializují právě na tento pokrm.

Sledování vinic

Kanada má také bohatou tradici vinařství, a to zejména v oblasti Okanagan Valley v Britské Kolumbii. Turisté mohou sledovat vinice, ochutnávat různé druhy vína a nakupovat lahodné lahve přímo od místních producentů. Pro turisty, kteří chtějí zažít pravou kanadskou atmosféru, jsou k dispozici různé zájezdy, které zahrnují prohlídky vinic a ochutnávky vína.

Často kladené otázky

V jaké časové zóně se nachází Kanada?

Kanada se nachází v časových zónách:
Severoamerický pacifický čas (Standardní – UTC-8, Letní UTC-7)
Severoamerický horský čas (Standardní – UTC-7, Letní UTC-6)
Severoamerický centrální čas (Standardní – UTC-6, Letní UTC-5)
Severoamerický východní čas (Standardní – UTC-5, Letní UTC-4)
Atlantický čas (Standardní – UTC-4, Letní UTC-3)
Newfoundlandský čas (Standardní – UTC-3:30, Letní UTC-2:30)

Mění Kanada čas na zimní a letní?

Ano, druhou březnovou neděli, kdy se ve dvě hodiny v noci čas posouvá o hodinu dopředu.
Letní čas končí první neděli v listopadu, kdy se posouvá o hodinu nazpět.

Jaké jsou nejznámější národní parky v Kanadě pro turistiku?

Kanada je známá svými národními parky a nabízí mnoho možností pro turistiku a outdoorové aktivity. Mezi nejpopulárnější národní parky patří Banff, Jasper, Yoho a Glacier. Tyto parky jsou známé svými horskými vrcholy, jezery a ledovci, které nabízejí úchvatné scenérie a mnoho možností pro turistiku, pěší turistiku, horskou turistiku a další outdoorové aktivity.

Jaké přírodní krásy by neměl turista v Kanadě vynechat?

Kanada je známá svými úchvatnými přírodními krásami, jako jsou horské vrcholy, ledovce, jezera a divoká zvěř. Mezi nejpopulárnější přírodní krásy patří Niagara Falls, Lake Louise, Moraine Lake, Peyto Lake, Athabasca Glacier a mnoho dalších. Turisté by neměli vynechat ani návštěvu kanadských lesů, které jsou plné divoké zvěře a nabízejí mnoho možností pro turistiku a outdoorové aktivity.

Jaké kulturní a historické památky nabízí Kanada?

Kanada má bohatou historii a kulturu, kterou mohou turisté objevovat během své cesty. Mezi nejpopulárnější kulturní a historické památky patří starobylá města Quebec a Montreal, kde se nacházejí historické budovy a památky, jako je Chateau Frontenac a Notre-Dame Basilica. Turisté by také neměli vynechat návštěvu kanadských muzeí, jako je například Royal Ontario Museum nebo Canadian Museum of History.

Která města v Kanadě jsou považována za nejkrásnější?

Kanada nabízí mnoho krásných měst, které stojí za návštěvu. Mezi nejkrásnější města patří Vancouver, Toronto, Quebec City, Montreal a Victoria. Tyto města nabízejí mnoho kulturních a historických památek, krásné parky a zahrady, skvělé restaurace a mnoho dalšího.

Co bychom měli vědět o kanadské přírodě a lesích při plánování cesty?

Při plánování cesty do Kanady je důležité mít na paměti, že kanadská příroda je velmi rozmanitá a může být nebezpečná. Turisté by měli být obezřetní a mít respekt k divoké zvěři, jako jsou medvědi a losi. Je také důležité mít správnou výbavu a vybírat si turistické trasy podle svých schopností a zkušeností.

Jaké unikátní zážitky může nabídnout východní Kanada?

Východní Kanada nabízí mnoho unikátních zážitků, jako jsou návštěva starobylých měst Quebec a Montreal, procházky krásnými parky a zahradami, návštěva ostrova Prince Edward Island, kde se nachází krásné pláže a malebná krajina, a samozřejmě návštěva kanadských rybářských vesnic

Podobné články

Back to top button