Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Bulharsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Bulharsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Bulharska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Bulharsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Bulharska
Foto> TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Bulharsko

Bulharsko se nachází na přímo na jiho-východ od České republiky v časovém pásmu o +1 hodinu posunutém oproti ČR. V zimě jde o časové pásmo Východoevropský čas (UTC+2), v létě se posouvá na EEST (UTC+3), tedy v obou případech je o hodinu více, než u nás.

Obecně tedy je v Bulharsku čas posunutý o hodinu napřed oproti ČR, a to i během zimy a léta. Bulharsko mění čas ze zimního na letní v identickou chvíli, jako ČR, tedy je vždy čas posunutý stejně, a jen je potřeba si správně přeřídit hodinky.

Čas v Bulharsku se tedy týká měst jako:

 • Sofie
 • Plovdiv
 • Varna
 • Burgas
 • Ruse
 • Stara Zagora
 • Pleven
 • Sliven
 • Dobrič
 • Šumen
 • Pernik
 • Jambol
 • Chaskovo
 • a další

Letní a zimní čas v Bulharsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Bulharsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00 (našeho času), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Bulharsko a turistika
Foto: Freepik

Bulharsko – památky, příroda a turistika

Bulharsko je fascinující země, která nabízí návštěvníkům rozmanitou kombinaci historických památek, nádherné přírody a slunečných pláží. Tato země se nachází na křižovatce mezi Evropou a Asii a má bohatou historii ovlivněnou různými civilizacemi.

Historická města a památky

Sofie

Sofie, hlavní město Bulharska, je bohatá na historické památky a kulturní dědictví. Mezi nejvýznamnější památky v Sofii patří chrám svatého Alexandra Něvského, který je jedním z největších pravoslavných kostelů na světě, a chrám svatého Jiří, který je jedním z nejstarších dochovaných kostelů v Bulharsku.

Plovdiv

Plóvdiv je jedním z nejstarších obývaných měst na světě a nabízí bohatou historii a architekturu. V historickém centru města se nachází řada starověkých památek, včetně amfiteátru, který sloužil k pořádání gladiátorských zápasů a divadelních představení.

Nesebar

Nesebar je malebné přístavní město ležící na pobřeží Černého moře. Jeho staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je plné úzkých uliček, historických kostelů a pevností. Nesebar je oblíbeným cílem turistů, kteří se chtějí ponořit do atmosféry minulých staletí.

Veliko Tarnovo

Veliko Tarnovo je starobylé město s bohatou historií a impozantním hradem. Jeho nejvýraznější památkou je Carevská pevnost, která poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu. Město je také známé pro své tradiční domy vybudované ve skále.

Přírodní rezervace a národní parky

Národní park Rila

Národní park Rila se nachází v Rilských horách a je domovem nejvyšší hory Balkánu, Musala. Park je bohatý na divokou přírodu, horské jezera a malebné turistické trasy. Nejvýznamnější památkou v parku je klášter Rila, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Pirin

Národní park Pirin je dalším impozantním přírodním prostředím v Bulharsku. Park je známý svými strmými horskými vrcholy, ledovcovými jezery a bohatou faunou a flórou. Turisté sem míří především kvůli možnostem horské turistiky a lyžování.

Přírodní rezervace Sreburna

Přírodní rezervace Sreburna se nachází v severozápadní části Bulharska a je jedním z největších mokřadů v Evropě. Rezervace je domovem vzácných vodních ptáků a poskytuje útočiště pro řadu ohrožených druhů.

Národní park Buzludža

Národní park Buzludža leží ve středním pohoří Stara planina a nabízí nádherné výhledy a rozmanitou přírodu. Park je také známý díky monumentu Buzludža, který je symbolickým památníkem bulharského komunistického režimu.

Slunečné pláže a letoviska

Zlaté Písky

Zlaté Písky jsou jedním z nejpopulárnějších letovisek v Bulharsku. Toto letovisko se nachází na pobřeží Černého moře a nabízí návštěvníkům široké písčité pláže, luxusní hotely, noční život a různé vodní sporty.

Sluneční pobřeží

Sluneční pobřeží je další oblíbené letovisko s písečnými plážemi a teplým mořem. Toto letovisko je známé svými all-inclusive hotely, bazény, restauracemi a obchody. Je ideálním místem pro dovolenou pro rodiny s dětmi.

Albena

Albena je lázeňské letovisko, které se nachází na severním pobřeží Bulharska. Místo je oblíbené pro své písečné pláže, lázeňské hotely a širokou škálu rekreačních aktivit, včetně golfového hřiště a tenisových kurtů.

Sozopol

Sozopol je historické přístavní město s malebnou atmosférou a krásnými plážemi. Staré město je plné úzkých uliček, historických domů a tradičních rybářských lodí. Toto místo je ideální pro ty, kteří hledají kombinaci historie a plážového pobytu.

Kulturní a tradiční zážitky

Folklorní festivaly

Bulharsko je známé pro svou bohatou folklórní tradici a každý rok se zde koná řada folklorních festivalů. Tyto festivaly nabízejí příležitost poznat bulharskou hudbu, tance, řemesla a tradiční kroje.

Tradiční bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně je plná chutí a zajímavých pokrmů. Mezi oblíbená jídla patří například šopský salát, banicka (listové těsto plněné sýrem), kavarma (pikantní pokrm s masem a zeleninou) a různé druhy grilovaného masa.

Ortodoxní kláštery

Bulharsko je domovem mnoha ortodoxních klášterů, které mají dlouhou historii a nádhernou architekturu. Mezi nejznámější kláštery patří klášter Rila, klášter Bachkovo a klášter Troyan. Tyto kláštery jsou důležitými náboženskými a kulturními centry.

Možnosti turistiky

Horolezectví v Rilských horách

Rilské hory nabízejí vynikající příležitosti pro horolezectví. Tyto hory jsou vyhlášené svými strmými stěnami a malebnými vrcholy, které přitahují horolezce z celého světa.

Cykloturistika po Bulharské rovinnině

Bulharská rovinnina je ideální pro cykloturistiku. Krajina je zde rovinatá a sítě cyklostezek nabízejí možnost objevovat malebné vesnice, vinice a kulturní památky.

Jízda na koni v Rodopách

Rodopy, horské pásmo nacházející se na jihu Bulharska, je vhodné pro jízdu na koni. Návštěvníci mohou prozkoumávat horské stezky a krásnou přírodu na koni, což je jedinečný způsob, jak si užít tuto oblast.

Potápění v Černém moři

Pro milovníky potápění je Černé moře skvělým místem. Voda je zde čistá a teplá, a pod hladinou moře se skrývá pestrý podvodní svět s útesy, jeskyněmi a zbytky potopených lodí.

Závěr

Bulharsko je fascinující destinací, která nabízí širokou škálu turistických atrakcí. Od historických památek a malebných měst po nádhernou přírodu a slunečné pláže, Bulharsko má co nabídnout pro každého návštěvníka. Ponořte se do bohaté historie, objevujte přírodní krásy a užívejte si kulturní zážitky v této úžasné zemi.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Bulharsko?

Bulharsko se nachází v časové zóně Východoevropský čas – EET (UTC+2). Posun je tedy o +1 hodinu oproti České republice. Při změně na letní čas se Bulharsko posouvá do časové zóny Východoevropský letní čas (EEST/UTC+3).

Jaký je v Bulharsku časový posun proti České republice?

Bulharsko má oproti ČR posunutý čas o +1 hodinu. Pokud je v ČR 8 hodin, v Bulharsku je 9 hodin.

Mění Bulharsko čas na zimní a letní?

Ano. Bulharsko mění čas na letní poslední neděli března v 03:00 (místního času), kdy se čas posune na 04:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 04:00, kdy se čas posune na 03:00. Jde o místní čas, tedy v praxi identický, jako v ČR
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button