Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Egyptě - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Egyptě právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Egypta plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Egyptě čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Egypta
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Egypt

Egypt se nachází na přímo na jiho-východ od České republiky v časovém pásmu o +1 hodinu posunutém oproti ČR. V zimě jde o časové pásmo Egypt Standard Time – Egyptský standardní čas (EGY), v létě se posouvá na EEST (UTC+3), tedy v obou případech je o hodinu více, než u nás.

Obecně tedy je v Egyptě čas posunutý o hodinu napřed oproti ČR. Pozor ale, Egypt mění čas jindy, než my. Zatímco v ČR si přeřizujeme hodinky poslední neděli března na letní čas, a poslední neděli října na zimní, Egypt mění čas jindy, a to v poslední pátek dubna v 00:01, kdy se mění čas na letní, a poslední čtvrtek října ve 23:59, kdy se mění na zimní (oba údaje jsou místního času).

Čas v Egyptě se tedy týká měst jako:

 • Káhira
 • Gíza
 • Alexandrie
 • Šubrá al-Chejma
 • Al-Mansura
 • Helwán
 • El Mahalla El Kubra
 • Port Said
 • Fajjúm
 • Suez
 • Tanta
 • Ismá’ílíja
 • Asjút
 • a další

Letní a zimní čas v Egyptě

Egypt poměrně dlouho neměnil čas z letního na zimní a obráceně. V roce 2023 ovšem tamní kabinet schválil změnu času, takže je potřeba i toto do budoucna brát v úvahu.

Bohužel se v Egyptě mění čas jindy než u nás, takže pokud se zrovna nacházíme v mezidobí, může být časový posun jiný, než jaký bychom čekali. Naštěstí jde o dobu, kdy do se do Egypta na dovolenou zase tolik nejezdí, a v létě můžete s klidem počítat s tím, že je tam o hodinu více, než u nás.

Zatímco v ČR se mění čas ze zimního na letní poslední neděli března z 02:00 na 03:00, v Egyptě jde o poslední pátek dubna v 00:01 na 00:02. Během celého posledního dubnového pátku, soboty a začátku neděle je tak v ČR i Egyptě stejný čas, a o hodinu se posune až právě v neděli ve 2 hodiny ráno našeho času.

Z letního na zimní pak v ČR mění čas poslední neděli října z 02:00 na 01:00. V Egyptě jde o poslední čtvrtek října ve 23:59 na 22:59. Znovu se tak Egypt posune na zimní čas o pár dnů dříve a znovu je tak v tomto období čas tejný, jako v ČR.

Egyptské památky

Egypt – památky, příroda a turistika

Egypt je země, která okouzlila svět svou bohatou historií, úchvatnými památkami, překrásnou přírodou a pohostinnými lidmi. Tato fascinující destinace nabízí turistům mnoho možností, jak objevovat starověkou historii, užívat si nádhernou přírodu a zažít nezapomenutelné dobrodružství. Podívejte se na nejzajímavější památky, krásy přírody a turistické atrakce, které Egypt nabízí.

Bohatá historie Egypta

Egypt je známý svou bohatou historií, která sahá až do starověku. Byl domovem jedné z nejstarších civilizací na světě a zanechal nám neuvěřitelné dědictví ve formě monumentálních staveb a artefaktů. Starověký Egypt byl centrem moci a bohatství a jeho památky jsou dnes turistickými lákadly pro miliony návštěvníků z celého světa.

Památky starověkého Egypta

Gíza a Velká pyramida

Gíza, nacházející se nedaleko Káhiry, je domovem slavné Velké pyramidy. Tato ohromující stavba byla postavena jako hrobka faraona Chufua a je jednou z Sedmi divů světa. Je fascinující si představit, jak tito starověcí Egypťané dokázali vybudovat tak monumentální stavbu bez moderních technologií.

Údolí králů

Údolí králů, ležící na západním břehu Nilu, je dalším místem, které byste si neměli nechat ujít. Toto údolí sloužilo jako pohřebiště pro mnoho faraonů a vytesané hrobky nabízejí fascinující pohled do minulosti.

Chrám v Karnaku

Chrám v Karnaku je jeden z největších chrámových komplexů na světě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento komplex je složen z mnoha chrámů, soch a sloupů a nabízí úchvatné pohledy na starověkou architekturu.

Chrámový komplex v Luxoru

Chrámový komplex v Luxoru je dalším ohromujícím místem, které přitahuje turisty z celého světa. Tento komplex zahrnuje chrám Luxor, chrám Karnak a alej sfing.

Egyptská kultura a tradice

Egyptská kultura je bohatá a fascinující. Starověcí Egypťané věřili v mnoho bohů a jejich náboženské a kulturní tradice jsou dodnes živé. Můžete se setkat s místními obyvateli a prozkoumat jejich tradiční řemesla, jako je výroba papyrusu nebo ruční výroba šperků.

Krása egyptské přírody

Egypt nenabízí pouze historické památky, ale také nádhernou přírodu, která vás ohromí svou rozmanitostí.

Nil a jeho úrodná rovina

Nil je nejdelší řeka na světě a její úrodná rovina je zdrojem života pro mnoho obyvatel Egypta. Plavba po Nilu vám umožní spatřit úchvatné výhledy na krajinu a poznat každodenní život místních rybářů a farmářů.

Sinajský poloostrov

Sinajský poloostrov je oblíbeným cílem pro dobrodruhy a přírodovědce. Zde se nachází hora Sinaj, která je důležitým poutním místem pro nábožensky založené turisty. Můžete se vydat na pěší túru po vrcholu hory a být odměněni úchvatným výhledem na okolní krajinu.

Rudé moře a koralové útesy

Rudé moře je jedním z nejlepších míst na světě pro potápění a šnorchlování. Jeho korálové útesy jsou domovem pestrobarevných ryb a dalšího podmořského života. Zážitek z potápění v Rudém moři vám přinese nezapomenutelné vzpomínky.

Oázy v poušti

Egyptská poušť je proslulá svými krásnými oázami. Tyto oázy nabízejí útočiště a zelenou oázu uprostřed nekonečného písku. Můžete se zde uvolnit, ochutnat tradiční jídlo a prozkoumat okolní poušť na velbloudích.

Turistické atrakce v Egyptě

Egypt nabízí širokou škálu turistických atrakcí, které uspokojí všechny druhy zájmů.

Plavba po Nilu

Plavba po Nilu je nezapomenutelný zážitek. Můžete se vydat na výlet na lodi a užívat si krásné výhledy na okolní krajinu. Během plavby navštívíte různá historická místa a získáte hlubší porozumění egyptské historii.

Potápění v Rudém moři

Pokud jste milovníkem potápění, neměli byste vynechat možnost potápět se v Rudém moři. Toto místo je známé svými úchvatnými korálovými útesy a pestrobarevným podmořským světem. Potápění v Rudém moři je skutečným dobrodružstvím.

Safari do pouště

Pro ty, kteří hledají dobrodružství v poušti, je safari do pouště skvělou volbou. Můžete se projet na velbloudech a objevovat neuvěřitelné skalní útvary a duny písku. Pozorování západu slunce v poušti je jedinečný zážitek.

Návštěva Káhiry

Návštěva Káhiry, hlavního města Egypta, je nevyhnutelná. Toto město je pulzujícím centrem egyptského života a nabízí mnoho zajímavých míst k prozkoumání, jako je Egyptské muzeum, stará část města a tradiční trhy.

Egyptská kuchyně a gastronomie

Egyptská kuchyně je plná chutí a vůní. Můžete ochutnat tradiční pokrmy, jako je falafel, hummus, kushari a sladké dezerty, jako je baklava. Nezapomeňte si vychutnat i místní čaj nebo kávu.

Turistické tipy a doporučení

Před cestou do Egypta si zkontrolujte platnost svého pasu a získání víza. Doporučuje se také očkování proti nemocem, které se v dané oblasti vyskytují. Mějte na paměti místní zvyklosti a dodržujte jejich kulturu a tradice.

Závěr

Egypt je zemí, která vás ohromí svou bohatou historií, nádhernou přírodou a pohostinnými lidmi. Od starověkých památek po úchvatné přírodní scenérie nabízí Egypt nekonečné možnosti pro dobrodružství a objevování. Připravte se na nezapomenutelný zážitek a prozkoumejte Egypt – zemi památek, přírody a turistiky.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Egypt?

Egypt se nachází v časové zóně Východoevropský čas – EET (UTC+2). Posun je tedy o +1 hodinu oproti České republice. Při změně na letní čas se Egypt posouvá do časové zóny Východoevropský letní čas (EEST/UTC+3).

Jaký je v Egyptě časový posun proti České republice?

Egypt má oproti ČR posunutý čas o +1 hodinu. Pokud je v ČR 8 hodin, v Egyptě je 9 hodin.

Mění Egypt čas na zimní a letní?

Ano. Egypt mění čas v poslední pátek dubna v 00:01, kdy se mění čas na letní, a poslední čtvrtek října ve 23:59, kdy se mění na zimní. Jde vždy o 2 dny před změnou v ČR, takže je v tomto krátkém období stejný čas, jako u nás.

Podobné články

Back to top button