Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Irsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas ve Irsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Irsko se nachází na stejnojmenném ostrově, na kterém je ještě Severní Irsko, které patří do Spojeného království. Naštěstí i přes trochu jiné názvy časových pásem jde o stejný časový posun oproti České republice, tedy -1 hodina. Pokud je v ČR 8, v Irsku je 7.

Dokonce i změny času ze zimního na letní a obráceně jsou sesynchronizovány s prakticky celým zbytkem Evropy, takže i v tomto případě dochází pouze k posunu času, ale rozdíl oproti ČR je vždy pouze -1 hodina.

Mapa Irska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Irsko

Irsko se nachází na přímo na severo-západ od České republiky v časovém pásmu o -1 hodinu posunutém oproti ČR. V zimě jde o časové pásmo GMT (UTC+0), v létě se posouvá na IST/UTC+1, tedy stejně jako u nás o hodinu dopředu.

V každém případě je v Irsku oproti ČR čas posunut vždy o hodinu nazpět, takže pokud je u nás například 8 hodin, v Irsku je 7 hodin.

Pod Irskem se nacházejí státy jako Francie a na jiho-západ dokonce ještě Španělsko, tak mají tyto státy jiná časová pásma. Španělsko i Francie a vlastně i všechny okolní státy na východ, využívají Středoevropský čas, který je i u nás. Pozor tedy, pokud budete cestovat třeba z Francie do Irska. Přestože vlastně budete cestovat přímo na sever, bude potřeba si změnit čas a posunout ho o hodinu zpět.

Česká republika mění letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Irsko. To v praxi znamená, že je časový posun oproti ČR vždy -1 hodina.

Čas v Irsku se tedy týká měst jako:

 • Dublin
 • Cork
 • Limerick
 • Galway
 • Waterford
 • Drogheda
 • Dundalk
 • Swords
 • Bray
 • Navan
 • Ennis
 • Tralee
 • Kilkenny
 • Carlow
 • a další

Letní a zimní čas v Irsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Irsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 01:00 (místního času, tedy v 02:00 u nás), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 01:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Přírodní krásy Irska
Foto: Freepik

Irsko – památky, příroda a turistika

Irsko je fascinující země, která nabízí bohatou historii, ohromující přírodní krásy a jedinečné turistické zážitky. Od starobylých hradů a klášterů po úchvatné útesy a zelené pláně, Irsko láká návštěvníky z celého světa. V tomto článku si přiblížíme nejzajímavější památky, přírodní divy a turistická místa, která stojí za to objevit v této kouzelné zemi.

Irsko je zemí s dlouhou historií, která se odráží v mnoha historických památkách po celém ostrově. Od starověkých kamenných kruhů po gotické katedrály, každá památka vypráví svůj vlastní příběh.

Historické památky Irska

Irsko je domovem mnoha historických památek, jako je Blarney Castle s Blarneyho kamenem, který údajně přináší štěstí těm, kteří ho políbí. Další zajímavou památkou je Dublinský hrad, který se stal svědkem mnoha historických událostí. Klášter na Skellig Michaelu, ostrově mnichů, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přírodní krásy Irska

Kromě bohaté historie nabízí Irsko také úchvatnou přírodu. Cliffs of Moher jsou impozantní útesy táhnoucí se podél Atlantického oceánu. Ring of Kerry je malebná cesta, která vede přes nádherné přírodní scenérie a tradiční irské vesnice. Connemara je krajina zaslíbená s rozlehlými zelenými pláněmi a jezery. Všechny tyto přírodní krásy lákají turisty z celého světa.

Dublin – Hlavní město

Dublin je pulzující a živé hlavní město Irska. Je plné zajímavých míst a atrakcí pro návštěvníky.

Dublinský hrad

Dublinský hrad je ikonickou památkou a sídlem irského prezidenta. Tato pevnost je svědkem bohaté historie a nabízí fascinující prohlídky.

Temple Bar

Temple Bar je slavná čtvrť v Dublinu, známá svou živou atmosférou, tradiční irskou hudbou a útulnými hospůdkami. Je to ideální místo pro poznávání irské kultury a zábavy.

Cliffs of Moher – Úchvatné útesy

Cliffs of Moher jsou jedním z nejznámějších přírodních divů Irska. Tyto impozantní útesy se tyčí nad Atlantickým oceánem a nabízejí dech beroucí výhledy.

Přírodní divadlo

Cliffs of Moher jsou přírodním divadlem, kde si můžete vychutnat neuvěřitelné pohledy na oceán, skalní útvary a přilehlé ostrovy. Toto místo je zkrátka rájem pro milovníky přírody a fotografování.

Návštěva vyhlídky

Pro turisty jsou zde vybudovány vyhlídky, které umožňují bezpečné prohlížení útesů a obdivování krásy okolní krajiny. Nezapomeňte si zde udělat nezapomenutelné fotografie.

Ring of Kerry – Malebná cesta

Ring of Kerry je panoramatická cesta, která vás provede přes nádherné scenérie a malebné vesnice.

Pohled na přírodu

Ring of Kerry nabízí úchvatné výhledy na horské vrcholy, jezera a zelené pláně. Tato cesta je ideální pro milovníky turistiky a přírody.

Tradiční vesnice

Na trase Ring of Kerry narazíte na tradiční irské vesnice, kde se můžete seznámit s místní kulturou a tradicemi. V obcích najdete útulné hospody, kde si můžete vychutnat tradiční irskou hudbu a pohostinnost místních obyvatel.

Connemara – Krajina zaslíbená

Connemara je oblast v západním Irsku, která je známá svou nádhernou přírodou a keltskými poníky.

Zelené pláně a jezera

Connemara je proslulá svými rozlehlými zelenými pláněmi a jezery. Tato krajina je ideálním místem pro procházky, turistiku a relaxaci v přírodě.

Keltští poníci

Connemara je také domovem keltských poníků, kteří jsou symbolem této oblasti. Můžete se projet na koni a prozkoumat tuto nádhernou krajinu na zádech těchto půvabných zvířat.

Giant’s Causeway – Neuvěřitelná přírodní památka

Giant’s Causeway je unikátní přírodní úkaz sestávající z tisíců sloupů bazaltu, které vytvářejí neuvěřitelné geometrické útvary.

Legenda a geologie

Podle legendy tyto sloupy vytvořil gigant Finn MacCool, aby přešel do Skotska. Vědecky se však vysvětluje jejich vznik sopečnou činností a sopečnými erupcemi.

Přístup a procházka

Giant’s Causeway nabízí turistům možnost procházky po sloupech bazaltu a objevování tohoto neuvěřitelného místa. Můžete si zde také poslechnout příběhy a legendy spojené s touto přírodní památkou.

Dingle Peninsula – Skrytý klenot

Dingle Peninsula je malebný poloostrov na jihozápadě Irska, který je skrytým klenotem pro turisty.

Panoramatické výhledy

Dingle Peninsula nabízí úchvatné panoramatické výhledy na oceán, pláže a zelené kopce. Tento region je ideálním místem pro pěší túry a fotografování.

Fungie – Slavný delfín

Dingle Peninsula je také domovem slavného delfína jménem Fungie. Tento přátelský delfín je oblíbeným cílem turistů, kteří si zde mohou vychutnat unikátní setkání s tímto mořským savcem.

Blarney Castle – Hledání štěstí

Blarney Castle je starobylý hrad, který je spojen s tradicí polibku Blarneyho kamene.

Polibek Blarneyho kamene

Podle pověsti každý, kdo políbí Blarneyho kámen, získá dar řeči.

Krásné zahrady

Blarney Castle je také obklopeno nádhernými zahradami, ve kterých si můžete procházet a obdivovat rozmanité květiny a zelené oázy.

Skellig Michael – Ostrov mnichů

Skellig Michael je ostrov nacházející se na západním pobřeží Irska a je domovem kláštera ze 6. století.

Klášter na vrcholu

Na vrcholu ostrova se nachází starobylý klášter, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to fascinující místo s bohatou historií.

Ptáci a příroda

Skellig Michael je také oblíbeným hnízdištěm mnoha druhů ptáků, včetně papuchalků. Pro milovníky přírody je to skvělé místo k pozorování ptáků a procházkám v přírodním prostředí.

Connemara National Park – Přírodní ráj

Connemara National Park je chráněná oblast, která nabízí bohatou přírodu a divokou krajinu.

Procházky a turistika

V Connemara National Park si můžete užít krásné procházky a turistiku mezi zelenými pláněmi, jezery a horami. Tato oblast je ideálním místem pro milovníky přírody a outdoorové aktivity.

Flóra a fauna

Park je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně vzácných druhů ptáků a divokých koní. Můžete zde objevovat rozmanitost přírody a užívat si klid a krásu tohoto místa.

Závěr

Irsko je fascinující zemí plnou památek, úchvatné přírody a turistických míst. Od historických hradů po přírodní divy, Irsko nabízí nespočet možností pro objevování a dobrodružství. Ať už se vydáte do Dublinu, na Cliffs of Moher, Ring of Kerry nebo jinam, určitě si odnesete nezapomenutelné zážitky z této nádherné země.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Irsku?

Irsko se nachází v Časové zóně Greenwichský střední čas (GMT/UTC+0). Posun je tedy o -1 hodinu oproti České republice. Při změně na letní čas se Irsko posouvá do Irského letního času (IST/UTC+1).

Jaký je ve Irsku časový posun proti České republice?

Irsko má oproti ČR posunutý čas o -1 hodinu. Pokud je v ČR 8 hodin, v Irsku je 7 hodin.

Mění Irsko čas na zimní a letní?

Ano. Irsko mění čas na letní poslední neděli března v 01:00, kdy se čas posune na 02:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 01:00, kdy se čas posune na 02:00. Jde o místní čas, tedy v praxi identický, jako v ČR
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button