Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Belgii - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální čas v Belgii právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Plánujete cestu do Belgie nebo chcete mít přehled, jaký je v této zemi aktuální čas nebo posun od toho českého, jste tu správně. Podíváme se na to, v jaké časové zóně se Belgie nachází, jestli a kdy se mění zimní a letní čas, ale i další užitečné informace, které se vám mohou při cestování hodit.

Mapa Belgie
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Belgie

Belgie se nachází v západnější části Evropy, ovšem patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Belgie také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Belgie. To v praxi znamená, že je v ČR a Belgii vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Belgii se tedy týká měst jako:

  • Brusel
  • Antverpy
  • Gent
  • Charleroi
  • Lutych
  • Bruggy
  • a další

Letní a zimní čas v Belgii

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Belgie mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Belgie?

Belgie se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Belgie posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Belgii časový posun proti České republice?

Belgie i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Belgie čas na zimní a letní?

Ano. Belgie mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button