Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Moldavsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Moldavsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Moldavska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Moldavsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Moldavska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Moldavsko

Moldavsko se nachází na východ od ČR v časovém pásmu Východoevropský čas (EET), tedy v pásmu posunutém o hodinu dopředu proti ČR.

Letní a zimní čas v Moldavsku

Moldavsko mění čas na letní a zimní ve stejnou chvíli, jako v ČR. V praxi je tak čas vždy posunutý o +1 hodinu proti Česku.

Kišiněv
Foto: Freepik

Moldavsko – turistické informace a tipy

Pokud hledáte destinaci, která nabízí bohatou historii, nádhernou přírodu a zároveň nezvykle nízké ceny, Moldavsko by mohlo být tou správnou volbou. Tato země, ležící mezi Rumunskem a Ukrajinou, nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Od malebných vesniček, po prastaré památky a jeskynní kláštery, Moldavsko má co nabídnout pro každého.

Jednou z nejvýznamnějších památek v Moldavsku je klášter v Orheiul Vechi, který se nachází v pískovcových skalách. Tento klášter byl postaven již v 13. století a dodnes je v něm aktivní komunita mnišek. Další zajímavou památkou je pevnost Soroca, která byla postavena v 15. století a sloužila jako obrana proti tureckým nájezdům.

Pokud máte rádi přírodu, určitě byste neměli vynechat návštěvu Národního parku Přístav v jižním Moldavsku. Tento park je domovem mnoha druhů rostlin a zvířat, jako jsou rysy, medvědi a různé druhy ptáků. Zdejší krajina je nádherná a nabízí mnoho pěších tras pro turisty.

Historické památky

Moldavsko je země s bohatou historií a mnoha historickými památkami. Pokud máte rádi historii, určitě si nenechte ujít návštěvu některých z nich.

Kláštery a kostely

Moldavsko je známé svými krásnými kláštery a kostely. Jedním z nejvýznamnějších je klášter Curchi, který se nachází v blízkosti města Orhei. Tento klášter byl založen v 18. století a je považován za jednu z nejkrásnějších barokních staveb v Moldavsku. Dalším zajímavým klášterem je klášter Saharna, který se nachází v blízkosti řeky Dniester. Tento klášter byl postaven v 16. století a je považován za jeden z nejstarších klášterů v Moldavsku.

Hrady a zámky

V Moldavsku se nachází několik zajímavých hradů a zámků. Jedním z nejznámějších je hrad Soroca, který se nachází v blízkosti stejnojmenného města. Tento hrad byl postaven v 15. století a sloužil jako obranná pevnost. Dalším zajímavým hradem je hrad Orheiul Vechi, který se nachází v blízkosti města Orhei. Tento hrad byl postaven v 13. století a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek Moldavska.

Archeologické lokality

V Moldavsku se nachází několik archeologických lokalit, které stojí za návštěvu. Jednou z nejznámějších je archeologická lokalita Butuceni, která se nachází v blízkosti města Orhei. Tato lokalita obsahuje pozůstatky starověkého města, které bylo postaveno v 6. století př. n. l. Další zajímavou archeologickou lokalitou je lokalita Tiraspol, která se nachází v blízkosti stejnojmenného města. Tato lokalita obsahuje pozůstatky starověkého římského města.

Přírodní krásy

Pokud jste přírodní nadšenci, Moldavsko je pro vás tou správnou volbou. Tato země nabízí mnoho přírodních krás, které si můžete užít během svého pobytu. Níže jsou uvedeny některé z nejkrásnějších přírodních památek Moldavska.

Národní parky

Moldavsko má několik národních parků, které jsou domovem mnoha druhů rostlin a zvířat. Mezi nejznámější patří Přírodě blízký Nistru, který se nachází na břehu řeky Nistru. Tento park je známý svými krásnými kopcemi, lesy a řekami. Dalšími národními parky jsou Vododilský, Codru a Dněstrovský.

Jeskyně

Moldavsko má mnoho jeskyní, které jsou fascinující jak pro turisty, tak i pro vědce. Jednou z nejkrásnějších jeskyní je Emil Racoviță, která se nachází v oblasti Chișinău. Tato jeskyně je známá svými krásnými krápníky a podzemními jezery. Dalšími zajímavými jeskyněmi jsou Kungurian, Optymistyčna, a Verteba.

Řeky a jezera

Moldavsko má mnoho řek a jezer, které jsou ideální pro vodní sporty a rybaření. Mezi nejvýznamnější patří řeka Nistru, která protéká zemí a nabízí nádherné scenérie. Dalšími řekami jsou Dněstr, Prut a Răut. Moldavsko také má několik jezer, mezi nejvýznamnější patří Beleu a Duruitoarea.

Moldavsko je země s mnoha přírodními krásami, které stojí za to vidět. Pokud jste milovníkem přírody, určitě si užijete svůj pobyt v této zemi.

Turistické trasy

Pokud máte rádi turistiku, Moldavsko nabízí mnoho zajímavých možností. Zde jsou některé z nejlepších tras, které si můžete užít.

Pěší turistika

Moldavsko má mnoho krásných pěších tras, které vás provedou přes nádhernou krajinu a k historickým památkám. Jednou z nejpopulárnějších tras je cesta k klášteru Orheiul Vechi. Tato trasa vás provede přes krásné údolí řeky Raut až k unikátnímu klášteru vytesanému do skály.

Další zajímavou trasou je cesta k pevnosti Soroca. Tato trasa vás provede přes krásné lesy a přes řeku Dnestr až k pevnosti Soroca, která byla postavena v 15. století.

Cykloturistika

Moldavsko je také skvělým místem pro cykloturistiku. Země má mnoho cyklistických tras, které vás provedou přes krásné krajinu a k historickým památkám. Jednou z nejpopulárnějších tras je cesta k pevnosti Tighina. Tato trasa vás provede přes krásné lesy a přes řeku Dnestr až k pevnosti Tighina, která byla postavena v 15. století.

Další zajímavou trasou je cesta k vodopádům Saharna. Tato trasa vás provede přes krásné údolí řeky Reut až k nádherným vodopádům Saharna.

Ať už se rozhodnete pro pěší turistiku nebo cykloturistiku, Moldavsko vám nabízí mnoho zajímavých tras, které stojí za to objevit.

Kulturní události

Pokud máte rádi kulturní zážitky, Moldavsko má pro vás připravenou řadu festivalů a národních svátků.

Festivaly

Jedním z nejvýznamnějších kulturních festivalů v Moldavsku je Mezinárodní festival folklóru, který se koná každoročně v srpnu. Během festivalu můžete vidět tradiční tance, zpěv a různé řemeslné výrobky. Dalším zajímavým festivalem je Festival vína, který se koná v září a nabízí vynikající moldavská vína a gastronomické speciality.

Národní svátky

Moldavsko má řadu národních svátků, které slaví s velkou pompou a slávou. Mezi nejvýznamnější patří Den nezávislosti Moldavska, který se slaví 27. srpna a připomíná vyhlášení nezávislosti Moldavska v roce 1991. Dalším významným svátkem je Velikonoce, které jsou v Moldavsku slaveny tradičními způsoby, včetně barvení vajec a pečení tradičních velikonočních koláčů.

Celkově vzato, Moldavsko nabízí mnoho kulturních zážitků, které stojí za to navštívit. Pokud máte rádi folklór, víno a tradiční zvyky a svátky, neváhejte a vydejte se na cestu do této krásné země.

Gastronomie a vína

Moldavská kuchyně je ovlivněna především rumunskou a ukrajinskou kuchyní. Mezi nejtypičtější jídla patří plněný chléb, smažené sýry, polévky a guláše. Oblíbené jsou také různé druhy klobás a uzenin.

Víno je v Moldavsku národním nápojem a země je také jedním z největších producentů vína na světě. Moldavská vína jsou známá pro svou kvalitu a chuť. Mezi nejznámější odrůdy patří Ryzlink, Gligote, Bordeaux, Semilio a Moldavský cabernet.

Kromě vína se v Moldavsku také vyrábí tradiční ovocné destiláty, jako je například slivovice. V posledních letech se také rozvíjí produkce piva a místních limonád.

Pokud se chcete ochutnat místní speciality, můžete navštívit tradiční restaurace a hospody, které nabízejí autentické jídlo a pití. Mezi nejznámější restaurace v Moldavsku patří například La Taifas, která se specializuje na tradiční moldavskou kuchyni a nabízí také degustační menu s místními víny.

Často kladené otázky

V jaké časové zóně se nachází Moldavsko?

Moldavsko se nachází v časové zóně VEČ (UTC+2) a v létě VELČ (UTC+3).

Jaký je v Moldavsku časový posun proti České republice?

Moldavsko má v zimě i v létě čas posunutý o +1 hodinu oproti ČR.

Mění Moldavsko čas na zimní a letní?

Ano, ve stejný čas, jako v České republice, tedy poslední neděli v březnu a poslední neděli v říjnu.

Jaké jsou hlavní turistické atrakce v Moldavsku?

Moldavsko je země s mnoha krásnými a zajímavými místy pro turisty. Mezi nejpopulárnější turistické atrakce patří Národní park Orheiul Vechi, klášter Curchi, pevnost Soroca, klášter Capriana a mnoho dalších. Kromě toho můžete navštívit mnoho malebných vesniček a ochutnat zdejší vína.

Jaká je příroda a krajina v Moldavsku?

Moldavsko má krásnou přírodu a krajiny. Země je známá svými vinicemi a zelenými poli, což poskytuje nádherné výhledy. Můžete také navštívit mnoho národních parků a chráněných oblastí, včetně Národního parku Orheiul Vechi, kde můžete vidět skalní klášter a jeskyně.

Jaké historické památky lze navštívit v Moldavsku?

Moldavsko má bohatou historii a mnoho historických památek. Mezi nejznámější patří klášter Curchi, klášter Capriana, pevnost Soroca, pevnost Tighina a mnoho dalších. Kromě toho můžete navštívit mnoho muzeí a galerií, kde se dozvíte více o historii Moldavska.

Co mohou turisté dělat během návštěvy Moldavska?

Turisté mohou dělat mnoho věcí během své návštěvy Moldavska. Můžete navštívit historické památky, národní parky, ochutnat vína, procházet se po malebných vesničkách a mnoho dalšího. Kromě toho se můžete účastnit mnoha kulturních akcí a festivalů, které se konají po celém Moldavsku.

Jaký je oficiální jazyk a jak se dorozumívat během cesty po Moldavsku?

Oficiálním jazykem Moldavska je moldavština, která je velmi podobná rumunštině. V mnoha turistických oblastech se však mluví také anglicky a ruštinou. Pokud neovládáte moldavštinu, doporučujeme si před cestou naučit základy angličtiny nebo ruštiny.

Je Moldavsko členem Evropské unie nebo NATO?

Moldavsko není členem Evropské unie ani NATO. Země je však členem Rady Evropy a má dobré vztahy s Evropskou unií a NATO.

Podobné články

Back to top button