Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Kostarice - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Kostarice právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Kostariky plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Kostarice čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Kostariky
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Kostarika

Kostarika se nachází ve Střední Americe a nachází se v časové zóně UTC-6, tedy minus -7 hodin od České republiky během zimy (UTC+1), a -8 hodin během našeho letního času (UTC+2).

Letní a zimní čas v Kostarice

Kostarika drží po celý rok jeden čas a nemá žádný zimní nebo letní čas. Celou dobu se drží v časovém pásmu UTC-6, takže se posun mění jen podle toho, jestli je zimní nebo letní čas v České republice.

Kostarika

Kostarika – památky, příroda a turistika: Nejlepší místa k návštěvě

Kostarika je malá země v Střední Americe, která je známa svými přírodními krásami a turistickými atrakcemi. Tato země nabízí mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Pokud máte rádi přírodu, můžete navštívit národní parky, sopky, pláže a deštné pralesy. Kostarika je také bohatá na kulturu a tradice, které jsou stále velmi důležité pro místní obyvatele.

Historie Kostariky sahá až do období před příchodem Evropanů, kdy zde žili indiáni. Poté, co byla Kostarika objevena Evropany, se stala součástí španělské koloniální říše. V roce 1821 se Kostarika stala nezávislou zemí a začala se rozvíjet jako turistická destinace. Dnes je Kostarika oblíbenou destinací pro turisty z celého světa.

Co si odnést

 • Kostarika nabízí mnoho přírodních krás, jako jsou národní parky, sopky, pláže a deštné pralesy.
 • Kostarika má bohatou kulturu a tradice, které jsou stále velmi důležité pro místní obyvatele.
 • Kostarika je oblíbenou turistickou destinací, kterou můžete snadno a rychle navštívit.

Historie Kostariky

Kostarika má bohatou historii, která sahá až do předkoloniálních dob. Prvními obyvateli Kostariky byli lovci a sběrači. V době příchodu španělských dobyvatelů byla Kostarika díky své geografické poloze rozdělena do dvou kulturních oblastí. Ležela mezi mezoamerickým a andským kulturním vlivem. [1]

Poprvé bylo území Kostariky prozkoumáno španělskými conquistadory a objeviteli v raném 16. století. Kolonizace se odehrála až v roce 1563. Po dobu španělské nadvlády byla Kostarika součástí guatemalského generálního kapitanátu. [2]

V roce 1821 se Kostarika stala součástí Federace Střední Ameriky, ale v roce 1838 se osamostatnila. V průběhu 19. století se Kostarika stala jedním z nejstabilnějších a nejdemokratičtějších států v Latinské Americe. V roce 1948 byla zrušena armáda a Kostarika se stala jedním z mála států na světě bez vojenských sil. [3]

Dnes je Kostarika známá svou stabilitou, demokracií a ochranou přírody. Turisté z celého světa přijíždějí za krásnou přírodou, plážemi, národními parky a přírodními rezervacemi.

Geografie

Kostarika je malá země v Střední Americe, ležící mezi Nikaraguou a Panamou. Celková rozloha země je 51 100 km². Kostarika má přibližně 5,2 milionů obyvatel a její hlavním městem je San José. Země je rozdělena na sedm provincií, z nichž každá má své vlastní charakteristické rysy.

Kostarika je známá svou přírodou a turistickým průmyslem. Země se může pochlubit 12 národními parky a mnoha dalšími chráněnými územími. Většina z těchto parků se nachází v horách a na pobřeží. Mezi nejznámější národní parky patří Corcovado, Manuel Antonio, Arenal a Tortuguero.

Kostarika má také dvě hlavní pohoří, Cordillera de Tilarán a Cordillera de Talamanca. Tyto pohoří se táhnou podél celé země a nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Kromě toho má Kostarika také mnoho aktivních sopk, z nichž nejznámější jsou Irazú a Poás.

Přírodní krásy

Kostarika je známá svými nádhernými přírodními krásami. Země je domovem mnoha druhů rostlin a zvířat, a nabízí také mnoho možností pro turisty, kteří chtějí objevovat její krásy. V této sekci se podíváme na některé z nejkrásnějších přírodních míst v Kostarice.

Národní parky

Kostarika má mnoho národních parků, které jsou domovem mnoha druhů rostlin a zvířat. Mezi nejznámější patří Manuel Antonio, Corcovado, Arenal Volcano a Tortuguero. V těchto parcích můžete vidět mnoho druhů zvířat, jako jsou opice, kolibříci, tukani, krokodýli a mnoho dalších. V parku Corcovado můžete dokonce vidět jaguáry a pumy.

Vulkanické oblasti

Kostarika je domovem mnoha aktivních sopek, které nabízejí nádherné výhledy a zážitky. Mezi nejznámější patří Arenal Volcano, Poás Volcano a Irazú Volcano. Tyto sopky jsou obklopeny krásnou přírodou a nabízejí návštěvníkům možnost sledovat sopečnou aktivitu.

Pláže

Kostarika má mnoho krásných pláží, které jsou oblíbené jak u turistů, tak u místních obyvatel. Mezi nejznámější patří Tamarindo, Manuel Antonio a Santa Teresa. Tyto pláže nabízejí krásný písek, čisté vody a mnoho možností pro vodní sporty, jako je surfování a potápění.

V Kostarice je mnoho dalších nádherných přírodních míst, které stojí za návštěvu. Pokud máte rádi přírodu a chcete si užít krásy této země, určitě byste neměli minout návštěvu národních parků, vulkanických oblastí a pláží.

Kultura a tradice

Kostarika je země s bohatou kulturou a tradicemi. Většina obyvatelstva je katolického vyznání, což se odráží v mnoha svátcích a tradicích.

Kostaričané jsou velmi hrdí na svou zemi a kulturu a rádi se s nimi dělí. Mezi nejvýznamnější kulturní akce patří například karneval v Limónu, který se koná každý rok v říjnu. Během karnevalu můžete vidět tradiční kostýmy, poslechnout si místní hudbu a ochutnat místní speciality.

Jedním z nejvýznamnějších svátků v Kostarice je také Día de los Muertos neboli Den mrtvých. Tento svátek se slaví 2. listopadu a je to den, kdy se lidé setkávají se svými zesnulými příbuznými a přáteli. Na hřbitovech se v tento den konají slavnosti, při kterých se podávají tradiční jídla a nápoje.

Kostarika je také známá svými tradičními řemesly, jako jsou například látkové tkaniny, keramika a dřevěné sochy. Pokud máte zájem o nákup tradičních suvenýrů, můžete navštívit místní trhy, kde najdete ručně vyrobené výrobky od místních řemeslníků.

V Kostarice se také konají různé festivaly a kulturní akce po celý rok. Mezi nejvýznamnější patří například Festival de la Luz, který se koná v prosinci a je to slavnostní průvod s mnoha světelnými dekoracemi a ohňostrojem.

Turistické atrakce

Kostarika je země divů plná přírodních atrakcí s vulkány, plážemi, mlžnými lesy a jedinečnými přírodními druhy. Země láká stejně tak pozorovatele ptactva, luxusní cestovatele, surfaře i baťůžkáře. V rušné metropoli San Jose se nacházejí zajímavá muzea a příjemná náměstí, ale skutečné poklady leží mimo metropoli, v lesích a pobřežních vesničkách.

Města

San Jose je hlavním městem Kostariky a nachází se zde mnoho kulturních a historických památek. Mezi nejvýznamnější patří Národní muzeum, divadlo Melico Salazar a katedrála Metropolitana.

Dalším zajímavým městem je Puerto Viejo, které se nachází na pobřeží Karibského moře. Město je známé svou relaxační atmosférou, bílými písečnými plážemi a surferskou kulturou.

Archeologické lokality

Kostarika má mnoho archeologických lokalit, které jsou důkazem prekolumbovských civilizací. Mezi nejvýznamnější patří Guayabo, které se nachází v centrální části země. Tato lokalita byla osídlena už v 9. století př. n. l. a obsahuje mnoho pozůstatků z této doby.

Další zajímavou lokalitou je Finca 6, která se nachází v jižní části země. Tato lokalita obsahuje mnoho kamenných koulí, které jsou považovány za symbolické artefakty.

Muzea

V Kostarice se nachází mnoho muzeí, které ukazují historii a kulturu země. Mezi nejvýznamnější patří Národní muzeum, které se nachází v San Jose. Toto muzeum obsahuje mnoho artefaktů z prekolumbovských civilizací a také zobrazuje historii Kostariky od kolonizace až po současnost.

Dalším zajímavým muzeem je Muzeum zlata, které se nachází v San Jose. Toto muzeum ukazuje historii těžby zlata v Kostarice a také obsahuje mnoho zlatých artefaktů.

Turistické aktivity

Kostarika je rájem pro turisty, kteří hledají dobrodružství v přírodě. Zde jsou některé z nejlepších turistických aktivit, které můžete v Kostarice podniknout.

Trekking

Kostarika nabízí mnoho treků pro turisty, kteří se chtějí projít překrásnou přírodou. Mezi nejpopulárnější patří trek na nejvyšší horu Kostariky, Cerro Chirripo. Tento trek je náročný, ale nabízí úžasný výhled na okolní krajinu. Dalšími populárními treky jsou trek v národním parku Corcovado a trek v národním parku Manuel Antonio.

Surfování

Kostarika je také skvělým místem pro surfování. Nejlepší místa pro surfování jsou na pobřeží Tichého oceánu, jako například Playa Hermosa a Playa Jaco. Tyto pláže nabízejí vynikající podmínky pro surfování pro začátečníky i pokročilé surfaře.

Potápění

Kostarika je také ideálním místem pro potápění. Zde můžete vidět mnoho druhů ryb, korálů a dalších mořských živočichů. Mezi nejlepší místa pro potápění patří národní park Isla del Coco a národní park Cahuita. Tyto parky nabízejí úžasnou podmořskou faunu a flóru, kterou si můžete prohlédnout při potápění.

Doprava

Při cestování do Kostariky je doprava jedním z hlavních faktorů, který byste měli zvážit. V zemi existuje několik způsobů dopravy, včetně autobusů, vlaků, taxíků a pronájmu auta.

Autobusy

Autobusová doprava je v Kostarice velmi rozvinutá a levná. Existuje mnoho společností nabízejících pravidelné spoje po celé zemi. Autobusy jsou čisté a pohodlné a jsou ideální pro cestování po vnitrozemí.

Vlaky

Vlaky jsou v Kostarice omezené a je jich velmi málo. Vlakové spojení se nachází pouze na pobřeží a je velmi pomalé. Pokud se rozhodnete pro vlakovou dopravu, musíte si dát pozor na své věci, protože vlaky jsou často cílem zlodějů.

Taxíky

Taxíky jsou v Kostarice velmi rozšířené a jsou velmi pohodlné pro krátké vzdálenosti. Nicméně, pokud chcete cestovat na delší vzdálenosti, může to být velmi drahé.

Pronájem auta

Pronájem auta je nejlepší volbou pro cestování po celé Kostarice. Je to nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak objevovat krásy této země. Nicméně, musíte být opatrní na silnicích, protože mohou být velmi nebezpečné, zejména v horských oblastech.

Bezpečnostní pokyny

Kostarika je obecně považována za bezpečnou zemi pro turisty, ale stejně jako v jiných zemích, může dojít k drobným kriminálním přestupkům. Abyste minimalizovali riziko, je důležité dodržovat následující bezpečnostní pokyny:

Základní bezpečnostní opatření

 • Uchovávejte cenné předměty, jako jsou pasy, peněženky a mobilní telefony, v bezpečí a mimo dosah zlodějů.
 • Nedávejte cizím lidem příliš mnoho informací o svých cestách a plánech.
 • Dbejte na to, abyste nezůstávali na veřejných místech příliš dlouho a nechodili sami v noci.
 • Používejte licencované taxi služby a vyhněte se neoficiálním dopravcům.
 • Vyhýbejte se zapadlým a nebezpečným oblastem.

Přírodní nebezpečí

Kostarika je země s bohatou a rozmanitou přírodou a může být náchylná k přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení, sopečné erupce a tropické bouře. Abyste se chránili před těmito nebezpečími, měli byste:

 • Sledovat místní zpravodajské stanice a dodržovat pokyny místních úřadů.
 • Být připraveni na evakuaci a mít s sebou základní potřeby, jako jsou léky a jídlo.
 • Sledovat počasí a vyhýbat se cestám do oblastí postižených bouřemi.

Zdravotní rizika

Kostarika je relativně bezpečná země, pokud jde o zdravotní rizika, ale stále existují určitá rizika, jako jsou malárie a dengue horečka. Abyste se ochránili před těmito chorobami, měli byste:

 • Používat repelenty proti hmyzu a nosit dlouhé rukávy a nohavice.
 • Sledovat své zdraví a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se cítíte nemocní.
 • Mít s sebou léky na prevenci a léčbu malárie a dengue horečky.

Užitečné informace pro turisty

Pokud plánujete návštěvu Kostariky, je dobré mít na paměti několik užitečných informací, které vám pomohou plánovat a usnadní vaše cestování.

Vstupní formalita

Pro vstup na území Kostariky je nutné mít platný pas s minimální platností 6 měsíců od data příjezdu. Pokud cestujete z České republiky, víza nejsou potřeba, ale při příletu do země musíte mít doklad o zpáteční letence nebo o dalším cestování.

Doprava

V Kostarice se dopravujete nejlépe taxíkem nebo autobusem. Většina měst má dobře vyvinutou síť městské dopravy, ale pokud se chcete dostat do menších vesnic nebo do odlehlých oblastí, může být nejlepší volbou pronájem auta.

Klima

Kostarika má tropické klima s vysokou vlhkostí a teplotami kolem 30 °C po většinu roku. Vzhledem k tomu, že se nachází na rovníku, jsou zde pouze dvě roční období – suché a deštivé. Nejlepší období pro návštěvu Kostariky je od prosince do dubna, kdy jsou suché měsíce.

Příroda

Kostarika je známá svou bohatou a rozmanitou přírodou, která zahrnuje národní parky, deštné pralesy, sopky a pláže. Mezi nejznámější přírodní památky patří Arenal, sopka, která je stále činná, a Corcovado, národní park s největší biodiverzitou v zemi.

Bezpečnost

Kostarika je relativně bezpečnou zemí, ale jako všude jinde, může se stát, že se stanete obětí zločinu. Je důležité být obezřetný a mít na paměti několik základních pravidel, jako například nošení peněz a cenností na bezpečném místě, vyhýbání se nebezpečným oblastem a nechat si všechny důležité doklady a pasy na bezpečném místě.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Kostarika?

Kostarika se nachází v časové zóně (UTC-6).

Jaký je v Kostarice časový posun proti České republice?

Kostarika je proti ČR posunutá o -7 hodin během našeho zimního času, a -8 hodin během našeho letního času.

Mění Kostarika čas na zimní a letní?

Ne.

Jaké jsou nejkrásnější pláže na Kostarice?

Kostarika je známá svými nádhernými plážemi, které lákají turisty z celého světa. Mezi nejkrásnější pláže na Kostarice patří Manuel Antonio, Playa Tamarindo, Playa Conchal a Santa Teresa. Manuel Antonio je oblíbeným místem pro surfování a pozorování zvířat. Playa Tamarindo je ideální pro rodiny s dětmi, kteří si mohou užívat klidné vody a písečné pláže. Playa Conchal je známá svým bílým pískem a tyrkysovou vodou. Santa Teresa je ideální pro surfaře a ty, kteří hledají klidnou pláž bez davů turistů.

Jaká místa bychom neměli vynechat při návštěvě Kostariky?

Kostarika je plná nádherných míst, které stojí za návštěvu. Mezi nejpopulárnější turistické atrakce patří Národní park Corcovado, Národní park Manuel Antonio, Arenal Volcano National Park, Monteverde Cloud Forest Reserve a Tortuguero National Park. Národní park Corcovado je domovem mnoha druhů zvířat, včetně jaguárů a tapírů. Národní park Manuel Antonio nabízí nádherné pláže a možnosti pozorování zvířat. Arenal Volcano National Park je domovem jednoho z nejaktivnějších sopek na světě. Monteverde Cloud Forest Reserve je ideálním místem pro pozorování ptáků a jiných druhů zvířat. Tortuguero National Park je známý svými plážemi, kde karety nakládají vejce.

Jaké jsou nejlepší tipy pro cestování s batohem po Kostarice?

Pokud se rozhodnete cestovat po Kostarice s batohem, je důležité být připraven na různé podmínky. Zvažte, co potřebujete a co můžete nechat doma. Balte lehké a snadno skládací oblečení, abyste ušetřili místo v batohu. Mějte s sebou dostatečné množství vody a potravin, zejména pokud se chystáte na delší túry. Ujistěte se, že máte mapy a kompas, abyste se v přírodě neztratili. Vždy nosíte s sebou sluneční brýle, klobouk a opalovací krém, abyste se chránili před sluncem. Pokud plánujete cestovat po Kostarice s batohem, je důležité být připraven na různé podmínky.

Jaké jsou nejlepší měsíce pro návštěvu Kostariky?

Kostarika má tropické klima s vysokou vlhkostí a teplotami po celý rok. Nejlepší období pro návštěvu Kostariky jsou měsíce od prosince do dubna, kdy je suché období a slunce svítí téměř každý den. V tomto období je také nejlepší čas pro pozorování zvířat a turistické aktivity.

Podobné články

Back to top button