Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas ve Švýcarsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas ve Švýcarsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Švýcarska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně ve Švýcarsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Švýcarska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Švýcarsko

Švýcarsko se nachází na jiho-západ od České republiky, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Švýcarsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Švýcarsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Švýcarsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas ve Švýcarsku se tedy týká měst jako:

 • Curych
 • Ženeva
 • Basilej
 • Bern
 • Lausanne
 • Winterthur
 • Sankt Gallen
 • Lucern
 • Lugano
 • Biel/Bienne
 • Thun
 • Köniz
 • La Chaux-de-Fonds
 • Schaffhausen
 • a další

Letní a zimní čas ve Švýcarsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Švýcarsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Památky a příroda ve Švýcarsku

Švýcarsko je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů ve střední Evropě. Jeho strategická poloha uprostřed Alp a bohatá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Tato země je známá svým vysokým standardem služeb, čistotou a bezpečností. Můžete se těšit na bezproblémovou a pohodlnou dovolenou s širokou škálou aktivit a zážitků.

Přírodní krása Švýcarska

Vysoké hory a vrcholy Alp

Švýcarsko je domovem některých z nejvýznamnějších vrcholů v Alpách. Při návštěvě této země nesmíte vynechat Matterhorn, Eiger nebo Mont Blanc. Pro milovníky horské turistiky je Švýcarsko rájem. Nabízí sítě dobře udržovaných turistických stezek, které vás zavedou na úchvatná místa s dechberoucími výhledy.

Malebná jezera a řeky

Švýcarsko je také známé svými malebnými jezery a řekami. Jezera Ženeva, Lucern, Curych a mnoho dalších poskytují úžasné prostředí pro odpočinek a relaxaci. Můžete si pronajmout loď a proplout se po klidné hladině jezera nebo si užít vodní sporty, jako je paddleboarding nebo windsurfing. Švýcarské řeky jsou ideální pro rafting a kajakování.

Národní parky a přírodní rezervace

Pro milovníky přírody nabízí Švýcarsko národní parky a přírodní rezervace, které jsou domovem mnoha druhů vzácných rostlin a zvířat. Například Národní park Švýcarsko je nejstarším národním parkem v Alpách a poskytuje útočiště pro divoká zvířata, jako jsou kamzíci, orel skalní nebo losi. Tato chráněná území jsou skvělým místem pro procházky a pozorování přírody.

Kulturní památky a historie

Švýcarsko má bohatou historii, která se odráží v jeho kulturních památkách a historických městech.

Města se středověkým opevněním

Mnoho švýcarských měst si uchovalo své středověké opevnění, které dodává zvláštní atmosféru a charakter. Například Bern, hlavní město Švýcarska, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je známé svými historickými budovami, jako je Bernský hrad a Kašna Zytglogge. Dalšími středověkými perly jsou například Lucern, Curych nebo Ženeva.

Historické památky a muzea

Švýcarsko je také bohaté na historické památky a fascinující muzea. Například Chillon, hrad na břehu Ženevského jezera, je jedním z nejznámějších švýcarských hradů. Můžete se procházet jeho chodbami a věžemi a získat představu o životě ve středověku. Muzeum umění v Curychu je dalším důležitým kulturním centrem, které hostí díla známých umělců jako je Picasso nebo Monet.

Turistické atrakce a outdoorové aktivity

Švýcarsko je rájem pro outdoorové aktivity a turistické atrakce. Bez ohledu na to, zda jste nadšený horolezec, lyžař nebo milovník adrenalinových extrémních sportů, v této zemi nebudete zklamáni.

Turistické stezky a horská turistika

Švýcarsko je pokryto sítí dobře udržovaných turistických stezek, které vám umožní objevovat krásy alpské krajiny. Můžete si vybrat z nespočtu tras různé obtížnosti a délky. Pro ty, kteří hledají výzvu, je tu také možnost horské turistiky, která vás zavede na vrcholky hor. Tato aktivita je vhodná pro zkušené horolezce s dobrým vybavením a znalostmi.

Zimní sporty a lyžařská střediska

Švýcarsko je jedním z nejlepších míst na světě pro zimní sporty. Máte na výběr z mnoha lyžařských středisek s kvalitními sjezdovkami a moderní infrastrukturou. Zermatt, St. Moritz a Verbier jsou jen některá ze známých středisek, která nabízejí nezapomenutelný zimní zážitek. Mimo lyžování si také můžete vyzkoušet snowboarding, běžky nebo jízdu na saních.

Vodní sporty na jezerech

Švýcarská jezera nabízejí skvělé možnosti pro vodní sporty. Můžete si pronajmout kajak nebo paddleboard a prozkoumat jezero z jeho hladiny. Pokud máte rádi adrenalin, můžete si vyzkoušet windsurfing nebo kitesurfing. Švýcarsko je také známé svými termálními lázněmi, kde si můžete užít relaxaci a wellness.

Jak plánovat cestu do Švýcarska

Výběr destinací a příprava cestovního plánu

Švýcarsko nabízí širokou škálu destinací, a proto je důležité vybrat si ty, které vás nejvíce zajímají. Zvažte, zda se chcete soustředit více na přírodu, kulturní památky nebo outdoorové aktivity. Následně si sestavte cestovní plán, který vám umožní efektivně využít čas a zároveň si užít všechno, co máte v plánu.

Doprava a ubytování v Švýcarsku

Švýcarsko má vynikající dopravní infrastrukturu, která vám umožní snadno se pohybovat po zemi. Můžete využít efektivní síť vlaků, autobusů a lodí, která vás převeze do vašich cílových destinací. Co se týče ubytování, Švýcarsko nabízí širokou škálu možností, od luxusních hotelů po příjemné penziony a apartmány.

Stravování a místní kuchyně

Švýcarská kuchyně je bohatá a rozmanitá. Nezapomeňte ochutnat některé ze slavných švýcarských specialit, jako je fondue, raclette, rösti nebo švýcarský čokoládový dort. V každém regionu Švýcarska najdete také typické místní pokrmy, které stojí za ochutnání.

Závěr

Švýcarsko je jedinečná země, která nabízí kombinaci úchvatné přírody, bohaté historie a širokou škálu outdoorových aktivit. Bez ohledu na to, jaký je váš cestovatelský styl, tato země vám poskytne nezapomenutelný zážitek. Ať už se jedná o procházky vysokými horami, objevování malebných jezer nebo prohlídky historických měst, Švýcarsko vás překvapí svou krásou a pohostinností. Takže neváhejte a zažijte dobrodružství v Švýcarsku!

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Švýcarsku?

Švýcarsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Švýcarsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je ve Švýcarsku časový posun proti České republice?

Švýcarsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Švýcarsko čas na zimní a letní?

Ano. Švýcarsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Jaká je nejlepší doba na návštěvu Švýcarska?

Nejlepší doba na návštěvu Švýcarska závisí na vašich preferencích. Zimní měsíce jsou ideální pro lyžování a zimní sporty, zatímco letní měsíce nabízejí příležitost k prozkoumání přírody a turistickým aktivitám.

Potřebuji vízum k návštěvě Švýcarska?

Občané EU a mnoha dalších zemí nepotřebují vízum k návštěvě Švýcarska. Před plánováním cesty se však ujistěte, že splňujete všechny požadavky pro vstup do země.

Jaké jsou nejlepší turistické atrakce v Švýcarsku?

Mezi nejlepší turistické atrakce v Švýcarsku patří Matterhorn, jezero Ženeva, Bernský hrad, Chillon a mnoho dalších. Výběr závisí na vašich preferencích a zájmech.

Jaký je oficiální jazyk ve Švýcarsku?

Ve Švýcarsku se mluví několika jazyky, včetně němčiny, francouzštiny, italštiny a rétorománštiny. Nejběžněji používaným jazykem je němčina.

Je Švýcarsko drahé pro turisty?

Švýcarsko je známé svou vysokou cenovou úrovní. Ceny za ubytování, stravování a aktivity mohou být vyšší než v jiných zemích. Je důležité si rozpočet dobře naplánovat a vybírat možnosti, které odpovídají vašim finančním možnostem.

Podobné články

Back to top button