Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Chorvatsku - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální čas v Chorvatsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších destinací hlavně pro návštěvu pláží a moře v létě. Jestli tak plánujete do Chorvatska výlet nebo plánujete pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Chorvatsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Chorvatska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Chorvatsko

Chorvatsko se nachází v jižnější části Evropy, a když vyrazíme na cestu třeba autem, tak v zásadě jedem stále jen jižně. Proto Chorvatsko patří, stejně jako my, do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Chorvatsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Chorvatsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Chorvatsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Chorvatsku se tedy týká měst jako:

 • Záhřeb
 • Split
 • Rijeka
 • Osijek
 • Zadar
 • Pula
 • Slavonski Brod
 • Karlovac
 • Varaždin
 • Šibenik
 • a další

Letní a zimní čas v Chorvatsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Chorvatsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Přírodní krása Chorvatska

Chorvatsko je proslulé svou přírodní krásou. Návštěvníci se mohou těšit na nádherná pobřeží s tyrkysově modrým mořem a okouzlujícími skalnatými zátokami. Ostrovy, jakými jsou například Krk, Hvar a Brač, nabízejí idylické pláže a klidná místa pro odpočinek a relaxaci. Pro milovníky hor je tu pohoří Velebit, které nabízí příležitosti k pěší turistice, horolezectví a pozorování divoké přírody.

Historická a kulturní dědictví

Chorvatsko je bohaté na historii a kulturní dědictví, které odráží jeho bohatou minulost. Město Dubrovník, známé jako „Perla Jaderského moře„, je jedním z nejvýznamnějších historických míst v zemi. Jeho opevněné hradby a historické budovy přitahují návštěvníky z celého světa. Další významné historické památky zahrnují Diokleciánův palác ve Splitu a amfiteátr v Pule.

Pláže a pobřeží

Chorvatsko je proslulé svými nádhernými plážemi a překrásným pobřežím. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Dubrovník, Zadar, Split a Rovinj. Tyto města nabízejí dokonalou kombinaci slunečních pláží, azurového moře a pohostinných plážových letovisek. Od malých tajných zátok po rozlehlé písečné pláže si návštěvníci mohou vybrat podle svého gusta.

Národní parky a přírodní rezervace

Chorvatsko je domovem mnoha národních parků a přírodních rezervací, které nabízejí ohromující scenérie a unikátní ekosystémy. Plitvická jezera, která jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou jedním z nejznámějších přírodních divů země. Kornati, Krka a Brijuni jsou dalšími oblíbenými národními parky, kde se návštěvníci mohou potápět do nepopsatelné krásy přírody.

Oblíbená města v Chorvatsku

Dubrovník

Dubrovník

Dubrovník je historické město obklopené opevněnými hradbami, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické památky, jako je Stradun (hlavní ulice), Fort Lovrijenac a Rector’s Palace. Dubrovník je také populární destinací díky natáčení televizního seriálu Hra o trůny.

Na jednu stranu je super vidět lokace, ale turistický ruch se kvůli natáčení zvedl natolik, že pokud nemáte rádi davy lidí, možná si návštěvu Dubrovníku neužijete tak, jak jste si představovali.

Split

Split je dalším zajímavým městem, které nabízí bohatou historii a skvělou atmosféru. Jeho hlavní atrakcí je Diokleciánův palác, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci se mohou procházet úzkými uličkami, navštívit katedrálu sv. Duje a užít si atmosféru přístavu.

Zadar

Zadar je přímořské město s bohatou historií a architekturou. Jeho nejznámější památkou je mořský varhanník, který produkuje hudbu pomocí vln a příboje. Kromě toho můžete navštívit i fórum, katedrálu sv. Anastázie a historické hradby.

Pula

Pula je přístavní město se slavným římským amfiteátrem, který je největším dochovaným amfiteátrem svého druhu na světě. Návštěvníci se mohou projít po starobylých uličkách a prozkoumat římské ruiny, jako je Herkulova brána a Augustův chrám.

Tradiční kuchyně a gastronomie

Chorvatská kuchyně je plná chutí a tradic. Mořské plody, jako jsou krevety, mořské řasy a chobotnice, jsou zde velmi oblíbené. Krajina Chorvatska je také vhodná pro pěstování olivových stromů a vinic, což znamená, že zdejší olivový olej a víno jsou vyhlášené. Dalšími tradičními jídly jsou čevapčiči, pljeskavica a štrukli.

Zajímavé festivaly a události v Chorvatsku

Chorvatsko je známé také pro své různé festivaly a události. Mezi nejznámější patří Ultra Europe, což je jedno z největších elektronických hudebních festivalů v Evropě. Oslavy Dubrovnických letních her, karneval ve Rijece a Vinobraní v Istrii jsou také velmi populární.

Tipy pro cestování do Chorvatska

Pokud plánujete cestovat do Chorvatska, je důležité zvážit nejvhodnější čas pro návštěvu. Nejrušnějším obdobím je letní sezóna od června do srpna, kdy jsou pláže a města plné turistů. Pokud preferujete klidnější atmosféru, můžete navštívit Chorvatsko v jarních nebo podzimních měsících, kdy je počet návštěvníků nižší.

Při plánování cesty si také dejte pozor na praktické informace, jako jsou vízová povinnost, měna (1d roku 2023 se zde platí Eurem) a doprava. Většina lidí hovoří anglicky, zejména v turisticky frekventovaných oblastech, ale je vždy užitečné se naučit základní fráze v chorvatštině.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Chorvatsko?

Chorvatsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Chorvatsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Chorvatsku časový posun proti České republice?

Chorvatsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Chorvatsko čas na zimní a letní?

Ano. Chorvatsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button