Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Lichtenštejnsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Lichtenštejnsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Lichtenštejnska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Lichtenštejnsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Lichtenštejnska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko se nachází na jiho-západ od České republiky a nachází se ve Středoevropském časovém pásmu, tedy v tom stejném, jako je Česká republika. A protože Lichtenštejnsko mění čas na letní a zimní ve stejnou chvíli, jako my, tak to v praxi znamená, že je v Lichtenštejnsku vždy identický čas, jako v České republice.

Letní a zimní čas v Lichtenštejnsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Lichtenštejnsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00 (našeho času), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Hrad Vaduz
Foto: A.Savin, FAL, via Wikimedia Commons

Lichtenštejnsko – památky, příroda a turistika

Lichtenštejnsko, oficiálně známé jako Knížectví Lichtenštejnsko, je jedním z nejmenších států na světě. Toto malebné území je ohraničeno alpskými vrcholy, které poskytují úchvatný výhled na okolní krajinu. Lichtenštejnsko je oblíbenou destinací turistů, kteří si přejí objevovat bohatou historii, krásy přírody a vychutnat si aktivní dovolenou.

Historické památky

Hrad Vaduz

Hrad Vaduz je jednou z nejznámějších památek v Lichtenštejnsku. Nachází se nad hlavním městem Vaduz a poskytuje panoramatický výhled na okolní krajinu. Tento hrad je sídlem lichtenštejnského knížete a není přístupný veřejnosti, avšak jeho okolí je přístupné a turisté si mohou prohlédnout exteriér hradu.

Malbunský hrad

Malbunský hrad je další historickou památkou, která stojí za návštěvu. Nachází se v horském letovisku Malbun a je příkladem středověké architektury. Hrad nabízí fascinující pohled na okolní alpské vrcholy a je oblíbeným místem pro procházky a pikniky.

Kunradyova věž

Kunradyova věž je historická věž v městečku Balzers. Tato věž byla postavena v 13. století a sloužila jako obranná pevnost. Dnes je otevřená veřejnosti a nabízí skvělý výhled na okolní krajinu.

Přírodní krásy

Rýnská soutěska

Rýnská soutěska je přírodní útvar, který se nachází na hranicích Lichtenštejnska a Švýcarska. Tato malebná soutěska je významnou turistickou atrakcí a nabízí úchvatné scenérie, které lze objevovat pěší turistikou nebo lodním výletem po řece Rýn.

Jezerovské údolí

Jezerovské údolí je malebné údolí, které se nachází v oblasti Triesenberg. Toto údolí je známé svými zelenými loukami, malebnými horskými potoky a klidnou atmosférou. Je ideálním místem pro pěší turistiku a odpočinek v přírodě.

Přírodní rezervace Ruggeller Riet

Přírodní rezervace Ruggeller Riet je bažinatá oblast, která slouží jako domov mnoha vzácným druhům rostlin a živočichů. Tato přírodní rezervace nabízí malebné stezky a pozorovatelny, ze kterých lze pozorovat zvířata a ptáky v jejich přirozeném prostředí.

Turistické atrakce

Knížecí palác

Knížecí palác je sídlem lichtenštejnského knížete a nachází se v hlavním městě Vaduz. Tento impozantní palác je obklopen krásnými zahradami a je symbolem lichtenštejnského monackého rodu. Turisté mohou navštívit exteriér paláce a prozkoumat okolní oblast.

Muzeum moderního umění

Muzeum moderního umění v Lichtenštejnsku je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí v zemi. Toto muzeum je domovem mnoha uměleckých děl od renomovaných umělců z celého světa. Turisté si mohou prohlédnout stálou sbírku i dočasné výstavy a objevit svět moderního umění.

Lyžařská střediska

Lichtenštejnsko nabízí také skvělé možnosti pro zimní sporty. V oblasti Malbun a Steg se nacházejí lyžařská střediska s dobře udržovanými sjezdovkami a tratěmi pro snowboarding. Tyto střediska jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Kulturní události

Festival Vaduz Classic

Festival Vaduz Classic je hudební událost, která se koná v létě v hlavním městě Vaduz. Tento festival přináší nádhernou hudbu a koncerty předních světových hudebníků. Návštěvníci si mohou vychutnat klasickou hudbu v nezapomenutelném prostředí.

Triesenský festival

Triesenský festival je každoroční kulturní událost, která se koná ve městečku Triesen. Tento festival nabízí různé kulturní aktivity, včetně koncertů, divadelních představení, trhů a ochutnávek místních specialit. Je skvělou příležitostí pro poznání místní kultury a tradic.

Trh v městečku Schaan

Trh v městečku Schaan je oblíbenou událostí, která se koná každý týden. Na tomto trhu můžete objevit širokou škálu místních produktů, jako jsou čerstvé ovoce, zelenina, sýry, med a mnoho dalšího. Je to skvělé místo pro nákupy a poznání místního životního stylu.

Gastronomie

Místní speciality

Lichtenštejnsko je známé svou vynikající gastronomií. Mezi místní speciality patří různé druhy sýrů, včetně lichtenštejnského sýra a švýcarského ementálu. Dále se zde podávají tradiční masové pokrmy, jako je wiener schnitzel a bramborové knedlíky.

Restaurace a kavárny

V Lichtenštejnsku najdete mnoho skvělých restaurací a kaváren, které nabízejí široký výběr mezinárodních i místních kulinářských specialit. Od tradičních hospůdek až po sofistikované restaurace, zde si každý najde to své.

Vína z Lichtenštejnska

Lichtenštejnsko je také známé svou vinařskou tradicí. Zdejší vinaři produkují širokou škálu vína, včetně bílých, červených a růžových odrůd. Můžete si vychutnat degustaci vína v některé z místních vináren a objevit jedinečnou chuť lichtenštejnských vín.

Turistické tipy

Procházka po Vaduzu

Procházka po Vaduzu je skvělým způsobem, jak objevit hlavní město Lichtenštejnska. Můžete si projít malebnými uličkami, navštívit památky jako Knížecí palác a prozkoumat místní obchody a galerie. Nezapomeňte také ochutnat místní gastronomii v některé z restaurací.

Cyklistika v přírodě

Lichtenštejnsko je ideálním místem pro cyklistiku. Existuje zde rozsáhlá síť cyklistických tras, které vás provedou malebnými krajinami, přírodními rezervacemi a historickými památkami. Můžete si pronajmout kolo a vyrazit na dobrodružství po lichtenštejnských stezkách.

Turistika v horách

Lichtenštejnsko je obklopeno nádhernými horami, které nabízejí skvělé možnosti pro turistiku. Můžete si vybrat z různých tras s různými obtížnostmi a vychutnat si úchvatné výhledy na alpské vrcholy. Nezapomeňte si s sebou vzít vhodné vybavení a respektovat přírodní prostředí.

Závěr

Lichtenštejnsko je fascinující destinací, která kombinuje bohatou historii, úchvatnou přírodu a pestrou nabídku turistických aktivit. Bez ohledu na to, zda se zajímáte o historické památky, přírodní krásy nebo kulturní události, Lichtenštejnsko má pro vás mnoho co nabídnout. Nechte se unést krásou tohoto malého, ale působivého knížectví.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Lichtenštejnsko?

Lichtenštejnsko se nachází v časové zóně Středoevropský čas – CET (UTC+1)., tedy ve stejném, jako Česká republika. Proto proti ČR nenastává žádný časový posun.. Při změně na letní čas se Lichtenštejnsko posouvá do časové zóny Středoevropský letní čas – CEST (UTC+2).

Jaký je v Lichtenštejnsku časový posun proti České republice?

Lichtenštejnsko nemá proti ČR posunutý čas.

Mění Lichtenštejnsko čas na zimní a letní?

Ano. Lichtenštejnsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00. Jde v praxi o stejný čas posunu hodin, jako v prakticky celém zbytku Evropy a hlavně EU.

Jaké jsou nejoblíbenější aktivity pro turisty v Lichtenštejnsku?

Mezi nejoblíbenější aktivity pro turisty v Lichtenštejnsku patří procházky po Vaduzu, turistika v horách, cyklistika v přírodě a návštěva historických památek. Můžete si také vychutnat kulturní události, jako je Festival Vaduz Classic, a ochutnat místní gastronomii.

Kde se dá v Lichtenštejnsku ochutnat místní gastronomie?

V Lichtenštejnsku najdete mnoho restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat místní gastronomii. Doporučujeme navštívit restaurace v hlavním městě Vaduz, kde najdete širokou škálu místních specialit.

Jak se dostanu do Lichtenštejnska?

Lichtenštejnsko nemá vlastní mezinárodní letiště, nejbližší mezinárodní letiště se nachází ve Švýcarsku a Rakousku. Po příletu na letiště lze do Lichtenštejnska cestovat autem, vlakem nebo autobusem.

Kdy se koná Festival Vaduz Classic?

Festival Vaduz Classic se koná každý rok v létě. Termín konání se může lišit, proto doporučujeme zkontrolovat aktuální informace před plánováním návštěvy.

Jak dlouho trvá návštěva hradu Vaduz?

Návštěva hradu Vaduz je omezena pouze na prohlídku exteriéru, protože samotný hrad není přístupný veřejnosti. Prohlídka exteriéru trvá obvykle přibližně 30 minut.

Podobné články

Back to top button