Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Bělorusku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Bělorusku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Běloruska plánujete jet, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Bělorusku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Běloruska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Bělorusko

Bělorusko se nachází na přímo na severo-východ od České republiky v časovém pásmu o +2 hodiny posunutém oproti ČR během zimy, a o +1 hodinu během léta. Bělorusko nemění zimní a letní čas a po celou dobu se nachází v časové zóně Moskevský standardní čas (UTC+3).

Čas v Bělorusku se tedy týká měst jako:

 • Minsk
 • Homel
 • Mohylev
 • Vitebsk
 • Grodno
 • Brest
 • Babrujsk
 • Baranavičy
 • Barysaŭ
 • Pinsk
 • Orša
 • a další

Letní a zimní čas v Bělorusku

Bělorusko nemění čas z letního a zimní a obráceně. Podle toho, jestli je léto nebo zima, se tedy mění i časový posun oproti České republice.

Bělorusko – památky, příroda a turistika

Bělorusko, známé také jako Běloruská republika, je fascinující země nacházející se ve východnější části Evropy. S bohatou historií a úchvatnou přírodou přitahuje každoročně mnoho turistů. Tato země nabízí návštěvníkům nejen kulturní památky, ale také malebné krajiny a unikátní ekosystémy.

Bělorusko: Země středu Evropy

Bělorusko je vnitrozemskou zemí, která sousedí s Ruskem, Ukrajinou, Polskem, Litvou a Lotyšskem. Je známé svými rozsáhlými lesy, řekami a jezery, které tvoří přírodní bohatství této země. Bělorusko má také bohatou historii, která sahá až do 9. století. Po celá staletí bylo Bělorusko v důležitém strategickém postavení a ovlivněno různými kulturami a civilizacemi.

Kulturní památky Běloruska

Národní knihovna Běloruska

Jednou z nejvýznamnějších moderních kulturních památek v Bělorusku je Národní knihovna Běloruska. Tato impozantní budova, která se nachází v Minsku, je architektonickým skvostem a symbolizuje kulturní dědictví země. Návštěvníci mohou navštívit knihovnu a prohlédnout si nejen rozsáhlé sbírky knih, ale také výstavy a kulturní akce, které se zde pravidelně konají.

Mirský zámek

Mirský zámek je další významnou historickou památkou v Bělorusku. Tento zámek pochází z 16. století a je považován za jednu z nejkrásnějších a nejlépe zachovalých pevností ve střední Evropě. Návštěvníci se mohou projít jeho rozlehlými zahradami, navštívit výstavu o historii zámku a prohlédnout si jeho působivou architekturu.

Národní park Białowieża

Národní park Białowieża se rozkládá na území Běloruska a Polska a je jednou z nejcennějších evropských přírodních rezervací. Tento park je domovem unikátního ekosystému, který zahrnuje poslední pralesy, ve kterých žijí běloruští praturi, známí jako bizony. Návštěvníci parku mohou prozkoumat jeho malebné stezky, pozorovat divokou zvěř a objevovat bohatou biodiverzitu této oblasti.

Přírodní krása Běloruska

Národní park Nalibokskaya Pushcha

Národní park Nalibokskaya Pushcha je rozsáhlým přírodním komplexem, který se nachází v severozápadní části Běloruska. Tato oblast je známá svou divokou a nedotčenou přírodou, kde se střídají lesy, mokřady a jezera. Návštěvníci parku mohou podniknout pěší túru po jeho stezkách, pozorovat zdejší druhovou rozmanitost a objevovat přírodní krásy této oblasti.

Národní park Belavezhskaya Pushcha

Národní park Belavezhskaya Pushcha je dalším úchvatným přírodním parkem v Bělorusku. Tento park je známý svou starobylou pralesní rezervací, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V parku můžete objevovat husté lesy, meandrující řeky a bohatou faunu, včetně bizónů, losů a vzácných ptáků.

Jezero Naroch

Jezero Naroch je největší jezero v Bělorusku a oblíbený cíl turistů, kteří se chtějí vydat na vodní dovolenou. Toto jezero se nachází v malebném prostředí lesů a je obklopeno rekreačními zařízeními. Návštěvníci zde mohou využívat různé vodní aktivity, jako je plavání, rybaření a vodní sporty.

Turistické atrakce v Bělorusku

Minsk

Minsk, hlavní město Běloruska, nabízí mnoho turistických atrakcí a zajímavostí. Návštěvníci mohou prozkoumat historické památky, jako jsou Náměstí Nezávislosti a Velké divadlo opery a baletu, navštívit muzea a galerie, a také se projít moderními čtvrtěmi s množstvím restaurací, kaváren a obchodů.

Brestská pevnost

Brestská pevnost je významným vojenským památníkem a symbolickým místem v Bělorusku. Tato pevnost hrála důležitou roli během druhé světové války a byla svědkem statečné obrany proti nacistickým silám. Návštěvníci zde mohou prozkoumat památník, muzeum a památnou síně věnované hrdinům obrany Brestské pevnosti.

Hrodna

Hrodna je historické město, které se nachází blízko hranic s Polskem a Litvou. Toto město je známé svou starobylou architekturou, úzkými uličkami a malebným historickým centrem. Návštěvníci zde mohou navštívit Hrodenský hrad, starou radnici a procházet se malebnými uličkami plnými kaváren a obchodů.

Návštěva Běloruska: Praktické informace pro turisty

Víza a povolení

Pro vstup do Běloruska je obvykle vyžadováno vízum, avšak některé země mají s Běloruskem dohodu o bezvízovém styku. To se týká i České republiky a je tedy možné zemi navštívit i bez víza.

Ubytování a stravování

V Bělorusku najdete širokou škálu ubytovacích zařízení, včetně hotelů, penzionů a apartmánů. Většina měst nabízí také možnost pronájmu soukromých bytů. Pokud jde o stravování, běloruská kuchyně je bohatá na tradiční pokrmy, jako jsou bramborové placky, klobásy a různé druhy polévek.

Závěr

Bělorusko je zemí, která nabízí nejen bohatou kulturní a historickou dědictví, ale také nádhernou přírodu a atraktivní turistické atrakce. Od kulturních památek v Minsku a Mirském zámku po přírodní rezervace Nalibokskaya Pushcha a Belavezhskaya Pushcha, je zde mnoho důvodů, proč navštívit tuto fascinující zemi. Bezproblémové získání víza a dobrá infrastruktura dopravy a ubytování dělají z Běloruska příjemnou destinaci pro turisty.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Bělorusko?

Bělorusko se nachází v časové zóně Moskevský standardní čas (UTC+3). Posun je tedy o +2 hodiny oproti České republice v zimě, a o +1 hodinu v létě.

Mění Bělorusko čas na zimní a letní?

Ne. Bělorusko nemění čas z letního na zimní nebo obráceně. Po celý rok se Bělorusko nachází v časové zóně UTC+3.

Podobné články

Back to top button