Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas na Slovensku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas na Slovensku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud na Slovensko plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně na Slovensku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Slovenska
Foto: NuclearVacuum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Slovensko

Slovensko se nachází na východ vzhledem k České republice, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Slovensko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Slovensko. To v praxi znamená, že je v ČR a Slovensku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Slovensku se tedy týká měst jako:

 • Bratislava
 • Košice
 • Prešov
 • Žilina
 • Banská Bystrica
 • Nitra
 • Trnava
 • Trenčín
 • Martin
 • Poprad
 • Prievidza
 • Zvolen
 • Považská Bystrica
 • a další

Letní a zimní čas v Slovensku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Slovensko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Vítejte na Slovensku! Tato malebná země se pyšní bohatou historií, úchvatnou přírodou a širokou nabídkou turistických atrakcí. Slovensko je skvělou destinací pro ty, kteří chtějí objevovat nová místa, poznávat zajímavé památky a užívat si přírodní krásy. V tomto článku vám představíme několik nejzajímavějších míst, která stojí za návštěvu.

Představení Slovenska

Geografická poloha

Slovensko se nachází ve střední Evropě a je sousedem České republiky, Polska, Maďarska, Rakouska a Ukrajiny. Díky své poloze nabízí různorodou krajinu s nádhernými horami, jezery, řekami a malebnými vesnicemi.

Turistické atrakce

Slovensko nabízí širokou škálu turistických atrakcí. Mezi nejznámější patří hrad Devín, který se tyčí nad soutokem řek Moravy a Dunaje. Tento historický hrad nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu a je populárním cílem pro turisty i místní obyvatele.

Dalším významným místem je Spišský hrad, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento impozantní hrad je jedním z největších středověkých hradů ve střední Evropě a jeho rozlehlý areál láká návštěvníky z celého světa.

Památky na Slovensku

Hrad Devín

Hrad Devín je jedním z nejznámějších historických památek na Slovensku. Nachází se na soutoku řek Moravy a Dunaje nedaleko Bratislavy. Hrad nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a je oblíbeným místem pro procházky a pikniky.

Spišský hrad

Spišský hrad je jedním z největších středověkých hradů ve střední Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho impozantní hradní areál a krásná okolní příroda lákají mnoho turistů. Spišský hrad je důležitým symbol slovenské historie a kultury.

Vlkolínec

Vlkolínec je unikátní vesnice s tradičními dřevěnými domy, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato malebná vesnice se nachází v pohoří Velká Fatra a nabízí autentický pohled do minulosti. Vlkolínec je oblíbeným místem pro turisty, kteří si přejí zažít atmosféru tradiční slovenské vesnice.

Přírodní krása Slovenska

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou nejvyšší pohoří na Slovensku a jedním z nejkrásnějších horských regionů ve střední Evropě. Tato pohoří nabízejí úchvatné výhledy, malebná jezera a nespočet možností pro turistiku a horolezectví. Vysoké Tatry jsou také domovem vzácných druhů rostlin a živočichů.

Národní park Slovenský raj

Slovenský raj je národní park známý pro své hluboké kaňony, vodopády a malebné soutěsky. Toto území je ideální pro turisty, kteří se chtějí projít po značených stezkách a objevit skryté klenoty přírody. Národní park Slovenský raj je také domovem unikátní flóry a fauny.

Slovenský kras

Slovenský kras je jednou z největších krasových oblastí ve střední Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato oblast je bohatá na jeskyně a propasti, které lákají mnoho turistů i vědců.

Turistické aktivity na Slovensku

Turistika

Slovensko je rájem pro turisty, kteří mají rádi pěší turistiku. Zdejší horské oblasti nabízejí mnoho značených stezek různých obtížností, které vás provedou úchvatnou krajinou. Turistika v Tatrách je velmi populární, ale i jiné oblasti, jako například Nízké Tatry nebo Malá Fatra, mají co nabídnout.

Lyžování

Pro milovníky zimních sportů je Slovensko ideální destinací. Vysoké Tatry a Nízké Tatry nabízejí širokou škálu sjezdovek pro lyžování a snowboarding. Zdejší lyžařská střediska mají moderní vybavení a příjemné atmosféru.

Vodní sporty

Díky svým řekám a jezerům je Slovensko také skvělým místem pro vodní sporty. Na řekách Dunaji a Váhu si můžete vyzkoušet vodní lyžování nebo kajakování. Jezera, jako například Štrbské pleso nebo Zemplínska šírava, pak nabízejí možnosti pro windsurfing a rybaření.

Ubytování a stravování

Během vaší návštěvy Slovenska budete potřebovat vhodné ubytování a chutné jídlo. Na Slovensku najdete širokou škálu možností, od luxusních hotelů a penzionů po levnější možnosti, jako jsou apartmány a chatky. Doporučuje se rezervovat ubytování předem, zejména v turisticky vyhledávaných oblastech.

Pokud jde o stravování, můžete ochutnat tradiční slovenskou kuchyni, která je bohatá na maso, brambory, zelí a těstoviny. Nezapomeňte si vyzkoušet slovenské speciality, jako je bryndzové halušky (těstoviny s ovčím sýrem) nebo kapustnica (kyselá polévka s klobásou a zelím).

Tipy na výlety

Pokud máte dostatek času, určitě si nechte volný den nebo dva na objevování hlavního města Slovenska – Bratislavy. Tato historická a živá metropole nabízí mnoho zajímavých památek, muzeí, restaurací a obchodů.

Dalším zajímavým místem je Banská Štiavnica, historické město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto město je plné zachovalých středověkých budov a láká návštěvníky svou atmosférou a krásným okolím.

Bojnice je dalším oblíbeným výletním místem, které láká návštěvníky svým impozantním zámkem. Bojnický zámek je jedním z nejkrásnějších zámků ve střední Evropě a nabízí fascinující prohlídku s možností shlédnutí středověkých exponátů a krásných zahrad.

Závěr

Slovensko je země bohatá na památky, přírodu a turistické aktivity. Bez ohledu na to, jestli preferujete objevování historických hradů, procházky po přírodě nebo adrenalinové sporty, najdete zde mnoho možností. Navštivte Slovensko a nechte se okouzlit jeho krásou a pohostinností.

Často kladené otázky (FAQs)

Jaká je nejlepší doba na návštěvu Slovenska?

Nejlepší doba na návštěvu Slovenska závisí na vašich preferencích. Jaro a podzim nabízejí příjemné počasí a méně turistů, zatímco léto je ideální pro turistiku a vodní sporty. V zimě můžete využít lyžařské možnosti.

Potřebuji vízum k návštěvě Slovenska?

Pokud jste občanem země EU nebo Schengenského prostoru, nepotřebujete vízum k návštěvě Slovenska. Pokud pocházíte z jiné země, zkontrolujte platné vízové požadavky.

Jak se dopravovat po Slovensku?

Slovensko má dobře rozvinutou dopravní infrastrukturu. Můžete využít veřejnou dopravu, jako jsou vlaky a autobusy, nebo si pronajmout auto pro větší flexibilitu.

Jaké jsou typické suvenýry ze Slovenska?

Typické suvenýry ze Slovenska zahrnují tradiční výrobky, jako jsou dřevěné hračky, keramika, sklo a výrobky z vlny. Můžete si také koupit lahodné slovenské potraviny, jako je med, pálenka nebo bryndzový sýr.

Jaká je rozšířenost angličtiny ve Slovensku?

Angličtina je většinou rozšířená ve větších městech a turistických oblastech. Ve venkovských oblastech může být znalost angličtiny omezená, ale většinou se lze domluvit pomocí gest a základních frází.

V jaké časové zóně se nachází Slovensko?

Slovensko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Slovensko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Slovensku časový posun proti České republice?

Slovensko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Slovensko čas na zimní a letní?

Ano. Slovensko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button