Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Izraeli - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Izraeli právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Izraele plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Izraeli čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Izraele
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Izrael

Izrael se nachází v jiho-západní Asii v časovém pásmu UTC+2 v zimě a UTC+3 v létě, tedy v praxi je Izrael posunuta o +1 hodinu proti ČR. Je potřeba si dávat pozor na změny času, které jsou nastaveny jinak, než v ČR.

Letní a zimní čas ve Izraeli

Izrael mění čas ze zimního na letní a zpět, ale čas posunu je trochu jiný, než v ČR. Naštěstí ale nijak zásadně.

Posun z letního na zimní se děje v poslední neděli října, tedy stejně, jako u nás. Rozdíl je pouze z posunu ze zimního na letní, který se u nás děje v poslední neděli března, zatímco v Izraeli v pátek před poslední nedělí března. V praxi tedy můžete počítat s tím, že pouze v tyto 2 rozdílové dny je posunutí času jiné, než +1 hodina oproti ČR.

Mapa Izraele
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Izrael – turistické informace a tipy

Vzhledem k trvajícímu konfliktu v Izraeli nelze cestu do země momentálně doporučit. Vše tedy berte pouze jako dlouhodobé tipy, ne momentální doporučení.

Pokud hledáte zajímavé místo pro dovolenou, Izrael je skvělou volbou. Tato země nabízí nádhernou přírodu, bohatou historii a mnoho turistických atrakcí. Izrael je také zemí náboženských památek, což z ní dělá oblíbené místo pro poutníky z celého světa.

Jednou z nejznámějších památek v Izraeli je Jeruzalém, který je považován za svaté město tří náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Jeruzalém je domovem mnoha historických památek, jako je Křížová cesta, Zdi nářků a Chrám Božího hrobu. Dalšími zajímavými místy jsou Mrtvé moře, které je nejníže položeným místem na světě, a Masada, starověká pevnost, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Pokud hledáte přírodu, nemůžete minout Carmel Mountain, která nabízí krásné výhledy a turistické stezky.

Historické památky

Izrael je zemí s bohatou historií a mnoha historickými památkami. V této části se podíváme na některé z nejvýznamnějších památek, které byste si neměli nechat ujít.

Jeruzalém – Staré Město

Jeruzalém je město s nesmírně bohatou historií a kulturou. Jeho Staré Město je plné historických památek, mezi které patří například Západní zeď, chrám Al-Aksá a Kostel Božího hrobu. Procházka po úzkých uličkách Starého Města je nezapomenutelným zážitkem.

Masada

Masada je pevnost, která se nachází na vrcholu hory v poušti Negev. Tato pevnost byla postavena králem Herodem Velikým a později sloužila jako poslední útočiště židů v boji proti Římanům. Masada je dnes jednou z nejvýznamnějších historických památek v Izraeli.

Caesarea

Caesarea je starověké město, které bylo založeno Římany v roce 22 př. n. l. Nachází se na pobřeží Středozemního moře a je plné historických památek, jako například amfiteátr, akvadukt a chrám.

Akko

Akko je město, které se nachází na severu Izraele. Je to jedno z nejstarších měst na světě a je plné historických památek. Mezi nejvýznamnější patří pevnost, která byla postavena křižáky v 12. století, a starý přístav.

Bílá mešita v Ramle

Bílá mešita je jednou z nejvýznamnějších památek v Ramle. Tato mešita byla postavena v 8. století a je jednou z nejstarších mešit v Izraeli. Její bílá fasáda a věž jsou velmi charakteristické a jsou snadno rozpoznatelné.

To jsou některé z nejvýznamnějších historických památek v Izraeli. Pokud máte zájem o historii a kulturu, určitě byste si je neměli nechat ujít.

Přírodní krásy

Pokud máte rádi přírodu a krásné scenérie, Izrael nabízí mnoho možností pro vás. Níže jsou uvedeny některé z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních krás, které byste si neměli nechat ujít.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je jedním z nejzajímavějších přírodních krás Izraele. Leží na nejnižším bodě na zemském povrchu a je známé svými léčivými účinky. Voda v Mrtvém moři obsahuje velké množství minerálů, včetně hořčíku, draslíku a vápníku. Koupání v této vodě může pomoci s řadou kožních a revmatických onemocnění.

Galilejské jezero

Galilejské jezero je největší sladkovodní jezero v Izraeli a je obklopeno nádhernou přírodou. Toto jezero je také známé jako „Moře Galilejské“ a je populární turistickou atrakcí. Na břehu jezera najdete mnoho restaurací a hotelů.

Ramonův kráter

Ramonův kráter je obrovská propadlina v poušti Negev. Tento kráter je dlouhý 40 kilometrů a široký 2 až 10 kilometrů. Je to jedno z nejkrásnějších míst v Izraeli a nabízí nádherné výhledy na poušť.

Poušť Negev

Poušť Negev je jednou z největších pouští na světě a pokrývá více než polovinu Izraele. Tato poušť je plná překvapení a nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých míst k prozkoumání, včetně skalnatých kaňonů, pouštních oáz a starověkých ruin.

Turistické aktivity

Pokud hledáte aktivní dovolenou, Izrael nabízí mnoho možností. Zde je několik tipů na turistické aktivity, které byste neměli minout.

Pěší turistika

Izrael je rájem pro pěší turistiku. Existuje mnoho turistických tras, které vás provedou krásnou přírodou a historickými památkami. Mezi nejpopulárnější patří Izraelská stezka, která vede z kibucu Dan na severu země až k městu Eilat na jihu. Stezka je dlouhá 1010 kilometrů a nabízí nádherné výhledy na pouště, hory a moře.

Pláže

Izrael je obklopen Středozemním mořem a Rudým mořem, takže má mnoho krásných pláží. Ty nejznámější se nacházejí v Eilatu, Tel Avivu a Haifě. Pláže nabízejí nejen krásné písky a čistou vodu, ale také mnoho vodních sportů, jako jsou windsurfing, kitesurfing a paddleboarding.

Potápění v Rudém moři

Rudé moře je proslulé svým bohatým podmořským životem a krásnými korálovými útesy. Pokud máte rádi potápění, neměli byste si nechat ujít tuto příležitost. V Eilatu najdete mnoho potápěčských center, které nabízejí kurzy pro začátečníky i pokročilé potápěče.

Vinařské cesty

Izrael je známý svými kvalitními víny. Existuje mnoho vinařských oblastí, které můžete navštívit a ochutnat vína. Mezi nejznámější patří oblasti kolem měst Zichron Ja’akov a Tiberias. Vinařské cesty nabízejí nejen ochutnávky, ale také nádherné výhledy na krajinu.

Cykloturistika

Izrael má mnoho cyklostezek, které vás provedou krásnou přírodou a historickými památkami. Mezi nejpopulárnější patří stezka okolo Mrtvého moře, která nabízí nádherné výhledy na pouštní krajinu a slané jezero. Pokud nemáte své vlastní kolo, můžete si ho zapůjčit v některém z mnoha půjčoven v celé zemi.

Kulturní zážitky

Když navštívíte Izrael, nemůžete si nechat ujít návštěvu některé z mnoha kulturních památek této země. Níže najdete několik tipů na místa, která byste rozhodně měli navštívit.

Izraelské muzeum v Jeruzalémě

Izraelské muzeum v Jeruzalémě je největší muzeum v Izraeli a nachází se na okraji města. Muzeum nabízí rozsáhlou sbírku uměleckých děl, archeologických nálezů a etnografických předmětů. Mezi nejvýznamnější exponáty patří Mrtvý mořský zvitorep a slavný Jeruzalémský kříž.

Tel Aviv – Muzeum umění

Muzeum umění v Tel Avivu je jedno z nejvýznamnějších muzeí moderního umění na světě. Sbírka muzea zahrnuje více než 20 000 uměleckých děl, včetně děl od takových umělců jako jsou Pablo Picasso, Vincent van Gogh a Salvador Dalí. Muzeum také nabízí pravidelné výstavy a kulturní akce.

Eilat – Delfinárium

Delfinárium v Eilatu je jedním z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Izraeli. Zde můžete vidět delfíny, tuleně a tuleňovce v akcích, které jsou jak zábavné, tak i poučné. Delfinárium také nabízí možnost plavání s delfíny a další zážitky.

Haifa – Bahá’í zahrady

Bahá’í zahrady v Haifě jsou jednou z nejkrásnějších zahrad na světě. Tyto zahrady jsou součástí svatého místa Bahá’í víry a jsou rozděleny do 19 teras. Zahrady nabízejí nádherný výhled na město a Středozemní moře.

Tzfat – Kabalistické město

Tzfat je malé město v severním Izraeli a je považováno za centrum kabalistického učení. Město je plné historických synagog, uměleckých galerií a malebných uliček. V Tzfatu se také nachází řada uměleckých dílen a galerií, kde můžete najít originální díla místních umělců.

Gastronomie

Izraelská kuchyně je bohatá na různé chutě a vůně. Pokud máte rádi kořeněnou a aromatickou kuchyni, jistě si užijete. Kuchyně Izraele je ovlivněna mnoha kulturami, a to se odráží i v jídle. Zde je několik typických jídel, které byste měli ochutnat při návštěvě Izraele:

  • Hummus – tahini pasta smíchaná se zavařenými cizrny, olivovým olejem, citronovou šťávou a česnekem. Podává se s chlebem nebo zeleninou.
  • Falafel – kuličky z cizrny nebo fazolí smíchané s kořením a smažené. Podávají se s chlebem, zeleninou a hummusem.
  • Shakshuka – pokrm z rajčat, papriky, cibule, koření a vajec. Podává se s chlebem.
  • Sabich – sendvič s plněným chlebem, hummusem, salátem, rajčaty, okurkou, vejcem a baklážánem.

Kromě těchto typických jídel se v Izraeli podávají i tradiční jídla, jako jsou různé druhy grilovaného masa, ryby a mořské plody. Pokud máte rádi sladké, určitě ochutnejte baklavu, která se skládá z tenkých vrstev těsta a náplně z ořechů a medu.

V Izraeli najdete mnoho restaurací, kde se podává košer jídlo. Košer je označení pro jídlo, které splňuje náboženské požadavky židovského náboženství. V košer jídle se například nesmí používat mléčné výrobky spolu s masem, a také se nesmí podávat maso z určitých zvířat.

Izraelská kuchyně je zajímavá a bohatá na chutě a vůně. Určitě si při návštěvě Izraele vychutnejte některé z místních specialit a ochutnejte také tradiční jídla.

Doprava a cestování

Pokud se chystáte navštívit Izrael, můžete se tam dostat různými způsoby. Nejčastější cestou je letadlem, jelikož Izrael je vzdálený více než 2000 km od České republiky. V Izraeli jsou dva mezinárodní letiště – letiště Ben Gurion poblíž Tel Avivu a letiště Ovda poblíž Eilatu. Pokud plánujete cestu do Izraele, mějte na paměti, že letiště Ben Gurion je největší a nejrušnější letiště v Izraeli, takže bývá často zatížené a může docházet k dlouhým frontám.

Pokud se chcete v Izraeli pohybovat, můžete využít veřejnou dopravu. Nejrozšířenějším dopravním prostředkem jsou autobusy. Největším autobusovým dopravcem je společnost Egged, která provozuje autobusové linky po celém Izraeli. Pokud chcete cestovat větší vzdálenosti, můžete využít vlaky. V Izraeli je poměrně malá železniční síť, ale vlaky jsou pohodlnější a rychlejší než autobusy. Pokud se chcete pohybovat po městech, můžete využít místní dopravu – autobusy nebo tramvaje.

Pokud preferujete cestování vlastním vozidlem, můžete si půjčit auto v jedné z mnoha autopůjčoven v Izraeli. Pamatujte si ale, že v Izraeli platí levý jízdní pruh. Pokud nejste zvyklí na tento způsob jízdy, může být pro vás jízda velmi stresující. Pokud si chcete půjčit auto, musíte mít platné mezinárodní řidičské oprávnění.

Často kladené dotazy

V jaké časové zóně se nachází Izrael?

Izrael se nachází v časové zóně UTC+2 v zimě a UTC+3 v létě.

Jaký je v Izraeli časový posun proti České republice?

Izrael má proti ČR posunutý čas o +1 hodinu.

Mění Izrael čas na zimní a letní?

Ano. Z letního na zimní v poslední neděli října (tedy jako prakticky celá EU), ze zimního na letní v pátek před poslední nedělí března (tedy v praxi o 2 dny dříve než my).

Jaké památky UNESCO lze navštívit v Izraeli?

Izrael má v současné době devět památek UNESCO, které jsou významné pro svou historickou, náboženskou a kulturní hodnotu. Mezi ně patří například Staré město v Jeruzalémě, Masada, Bet She’arim nebo Bahaiové svatyně v Haifě. Pokud máte zájem o kulturní a historické památky, určitě byste neměli tyto místa vynechat.

Jaká přírodní krása je typická pro Izrael?

Izrael je známý svou rozmanitou přírodou, která se liší od pouští až po zelené hory. V Izraeli najdete také jedinečné přírodní rezervace, jako například Mrtvé moře, které je nejníže položeným místem na zemi, nebo Ramonův kráter, který je největším kráterem na světě. Kromě toho je Izrael také domovem mnoha druhů zvířat a rostlin, které nejsou k vidění nikde jinde na světě.

Jaké bezpečnostní opatření by turisté měli zvážit při návštěvě Izraele?

Izrael je relativně bezpečnou zemí, ale jako turista byste měli být obezřetní a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Měli byste se vyhnout oblastem, kde dochází k násilnostem, a být vždy opatrní, když cestujete mimo hlavní města. Dále byste měli být obezřetní při návštěvě náboženských míst a památek a dodržovat zdejší zvyklosti a pravidla.

Jaké jsou nejlepší způsoby dopravy pro cestování po Izraeli?

V Izraeli je k dispozici široká škála dopravních prostředků, včetně vlaků, autobusů a taxi služeb. Vlaky jsou levné a spolehlivé a jsou ideální volbou pro cestování mezi hlavními městy. Autobusy jsou také levné a jsou častější než vlaky, ale mohou být přeplněné. Pokud preferujete pohodlí a rychlost, můžete si pronajmout auto nebo využít taxi služby.

Jaké oděvy jsou vhodné pro turistiku v Izraeli?

Izrael je země s teplým a suchým klimatem, takže byste měli zvolit lehké a pohodlné oblečení, které vám umožní snadnou pohyblivost

Podobné články

Back to top button