Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Maďarsku - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální přesný čas v Maďarsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Maďarsku plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Maďarsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Maďarska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Maďarsko

Maďarsko se nachází na jihovýchod vzhledem k České republice, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Maďarsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Maďarsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Maďarsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Maďarsku se tedy týká měst jako:

 • Budapešť
 • Debrecín
 • Segedín
 • Miškovec
 • Pětikostelí
 • Ráb
 • Níreďháza
 • Kecskemét
 • Stoličný Bělehrad
 • Kamenec
 • a další

Letní a zimní čas v Maďarsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Maďarsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Historické lokality a památky v Maďarsku

Maďarsko je pyšné na své bohaté kulturní dědictví, které se promítá ve městech, tradicích a architektuře. Nejvýznamnějším městem je Budapešť, která je považována za perlu Dunaje. Toto krásné město je domovem mnoha historických památek a kulturních památek, které stojí za návštěvu. Při procházce ulicemi Budapešti se můžete vydat na prohlídku královského paláce, navštívit slavný Rybářský bastion nebo se projet lanovkou na kopci Gellért, odkud se můžete těšit na úchvatný výhled na město.

Kromě Budapešti nabízí Maďarsko i mnoho dalších historických lokalit a památek. Mezi nejznámější patří maďarský parlament, který je považován za jeden z nejkrásnějších parlamentů na světě. Dalšími zajímavými místy jsou například Rybářská bašta, Széchenyiho řetězový most a Bazilika svatého Štěpána.

Jezero Balaton

Jezero Balaton

Pokud máte rádi přírodní krásy, nemůžete vynechat návštěvu jezera Balaton. Toto jezero, známé také jako Maďarské moře, je největším sladkovodním jezerem ve střední Evropě. Nabízí širokou škálu aktivit pro návštěvníky, jako je plavání, rybaření, vodní sporty a relaxace na plážích. Kolem jezera se nachází mnoho malebných městeček, která lákají turisty svou atmosférou a tradičními festivaly.

Národní park Hortobágy

Pro milovníky přírody je Hortobágy národní park nevyhnutelnou zastávkou. Tento rozlehlý park je jedinečným ekosystémem s rozmanitou faunou a flórou. Můžete si zde vychutnat procházky po rozlehlých stepích, sledovat ptáky, kteří sem migrují, a pozorovat divoké koně pustu. Hortobágy je také známý svými tradičními pastvinami, kde se konají unikátní ukázky tradičního maďarského života a práce pastýřů.

Jeskynní systémy a lázně

Maďarsko je bohaté na podzemní jeskyně a termální lázně. Pokud máte rádi dobrodružství, můžete navštívit jeskyně Aggtelek-Karst, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto jeskyně nabízejí nádherné krasové útvary a unikátní podzemní prostředí. Pro relaxaci a léčebné účely se můžete vydat do jednoho z maďarských termálních lázní, které jsou známé svými blahodárnými účinky na zdraví a pohodu.

Maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně je slavná po celém světě. Je plná chutí, koření a lahodných jídel. Mezi nejznámější maďarské pokrmy patří guláš, který je hustým a aromatickým dušeným masem s paprikou a zeleninou a v různých variantách jej známe i u nás. Dalšími oblíbenými jídly jsou langoše, pörkölt, halászlé a lángos. Nezapomeňte si také vychutnat sladké dezerty, jako je trdelník nebo somlói galuska.

Vinařská tradice

Maďarsko je také známé svou vinařskou tradicí a kvalitními víny. Země má několik vinařských regionů, které nabízejí rozmanité odrůdy a lahodné víno. Mezi nejznámější patří region Tokaj, který je proslulý svými sladkými a polosladkými tokajskými víny. Dalšími vinařskými oblastmi jsou například Eger, Villány a Szekszárd. Můžete navštívit místní vinice a sklepy, kde se dozvíte více o procesu výroby vína a samozřejmě ochutnáte některé z místních lahůdek.

Maďarské festivaly a oslavy

Maďarsko je známé svými festivaly a oslavami, které přitahují návštěvníky z celého světa. Největším a nejoblíbenějším festivalem je Sziget Festival, který se koná v Budapešti. Tento hudební festival trvá několik dní a nabízí širokou škálu hudebních žánrů a umělců. Další zajímavou událostí jsou termální lázeňské párty, které probíhají v některých termálních lázních. Tyto párty kombinují relaxaci v termálních bazénech s hudbou, tancem a zábavou.

Lidové tradice Maďarska

Maďarsko má bohatou tradici lidového folklóru, který je stále živý dodnes. Můžete si vychutnat tradiční tance, hudbu a kostýmy při návštěvě maďarských lidových festivalů. Mezi nejznámější folklórní tradice patří tance. Můžete se dokonce naučit několik tanců sami a zapojit se do oslav. Samozřejmě nejlépe uděláte, když si seženete i tradiční kroj.

Relaxace v termálních lázních

Maďarsko je známé svými termálními lázněmi, které nabízejí relaxaci a léčebné účinky. Můžete se vydat do jednoho z mnoha termálních lázní, kde si můžete užít teplé minerální vody, sauny a masáže. Nejznámější termální lázně se nacházejí v Budapešti, jako je Gellért, Széchenyi a Rudas. Tyto lázně jsou skvělým místem pro odpočinek a regeneraci.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Maďarsko?

Maďarsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Maďarsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Maďarsku časový posun proti České republice?

Maďarsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Maďarsko čas na zimní a letní?

Ano. Maďarsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button