Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas ve Švédsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas ve Švédsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Švédska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně ve Švédsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Švédska
Foto: NuclearVacuum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Švédsko

Švédsko se nachází prakticky přesně na sever od České republiky, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Švédsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Švédsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Švédsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas ve Švédsku se tedy týká měst jako:

 • Stockholm
 • Göteborg
 • Malmö
 • Uppsala
 • Västerås
 • Örebro
 • Linköping
 • Helsingborg
 • Jönköping
 • Norrköping
 • Lund
 • Umeå
 • Gävle
 • Borås
 • Eskilstuna
 • Södertälje
 • Karlstad
 • a další

Letní a zimní čas ve Švédsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Švédsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Historie, kultura i přírodní krásy Švédska

Dávné dějiny Švédska

Švédsko má bohatou historii sahající až do doby Vikingů. Vikingové, slavní námořníci a dobyvatelé, působili v této oblasti a zanechali po sobě mnoho zajímavých archeologických nalezišť. Mezi nejznámější památky patří Vikingské náhrobky a starobylé opevnění.

Moderní Švédsko

Moderní Švédsko je jedním z nejvyspělejších a nejtolerantnějších států světa. Je známé svým sociálním systémem, vysokou životní úrovní a pokročilou technologií. Mnoho světově známých firem, jako je například IKEA nebo Spotify, pochází právě ze Švédska.

Kultura a tradice

Švédsko je bohaté na tradiční kulturu a folklór. Lidé v tradičních krojích, oslavy světelného festivalu Lucie, vánoční trhy a letní festivaly jsou jen některé z mnoha kulturních událostí, které přitahují návštěvníky. Švédsko je také známé svými umělci, spisovateli a hudebníky, jako je například ABBA.

Památky Švédska

Stockholm

Hlavní město Stockholm je nejnavštěvovanějším místem ve Švédsku. Nabízí nádhernou kombinaci moderní architektury a historických památek. Návštěvníci mohou navštívit Královský palác, kde sídlí švédský král, a procházet se po starém městě Gamla Stan, které je plné úzkých uliček a malebných kaváren.

Göteborg

Druhé největší město Švédska, Göteborg, je známé svými kanály, přístavem a moderní architekturou. Mezi hlavní turistické atrakce patří Liseberg, největší zábavní park ve Skandinávii, a Universeum, interaktivní muzeum vědy a přírody.

Malmö

Malmö je živé a kosmopolitní město, které leží nedaleko dánských hranic. Je známé svým moderním ocelovým věžovým mostem, Malmöhus Castle a známou sochou „Obrácený orel“. Procházka po čtvrti Västra Hamnen nabízí úžasný výhled na Øresundský most spojující Švédsko a Dánsko.

Uppsala

Uppsala je historické univerzitní město plné středověkých památek. Dominantou města je katedrála Uppsala, největší církevní stavba ve Skandinávii. Dalšími zajímavostmi jsou hrobka švédských králů, botanická zahrada a univerzitní areál.

Gotland

Gotland je malebný skalní ostrov, který se nachází ve střední části Baltského moře. Je známý svými středověkými hradby, kamennými kostely a malebnými rybářskými vesnicemi. Každý rok se zde koná populární festival Medeltidsveckan, kde můžete zažít atmosféru středověku.

Přírodní krásy Švédska

Aurora borealis
Foto: Freepik

Polární záře

Švédsko je jedním z nejlepších míst na světě pro sledování polárních září. V zimních měsících se obloha naplní tajemnými zelenými a fialovými paprsky, které tvoří ohromující přírodní divadlo. Nejlepší místa pro pozorování polární září jsou Laponsko a severní části Švédska.

Skalní ostrov Gotland

Gotland je známý také svými úchvatnými skalními útvary. Na jihu ostrova se nachází Gotlandské písky, které jsou jednou z nejdelších písečných dun ve Skandinávii. Procházka po pláži a pozorování úchvatného pobřeží jsou zážitky, na které jen tak nezapomenete.

Národní parky

Švédsko je domovem několika národních parků, které nabízejí neporušenou přírodu a bohatou biodiverzitu. Mezi nejznámější národní parky patří Abisko, kde můžete zažít krásu arktické tundry, a Sarek, který je jedním z největších a nejdivočejších národních parků v Evropě.

Turistické atrakce Švédska

Královský palác

Královský palác ve Stockholmu je jednou z největších královských rezidencí na světě. Návštěvníci se mohou projít po nádherných královských apartmánech, prohlédnout si korunovační klenoty a sledovat střídaní stráží před palácem.

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa je jednou z největších atrakcí ve Stockholmu. Muzeum uchovává zachovalou loď Vasa, která se potopila při své první plavbě v roce 1628 a byla objevena a znovu vytažena na povrch v roce 1961. Vasa je jedním z nejzachovalejších a nejvýznamnějších historických lodí na světě.

Zámek Gripsholm

Zámek Gripsholm se nachází v malebném městečku Mariefred a je jednou z nejznámějších švédských královských rezidencí. Zámek je obklopen krásným jezerem a lesy a nabízí prohlídku historických interiérů, uměleckých sbírek a nádherných zahrad.

Laponsko

Laponsko, které se nachází v severní části Švédska, je domovem samotářských sobů, sněhobílých krajin a polárního světla. Turisté zde mohou zažít jízdu na sáních tažených soby, projížďky na sněžných skútrech a sledování polárních září.

Skansen

Skansen je nejstarší open-air muzeum na světě a nachází se ve Stockholmu. Muzeum představuje švédskou historii a kulturu prostřednictvím zachovaných historických budov, tradic a folklóru. Návštěvníci se mohou projít po tradičních vesnicích, pozorovat zvířata a sledovat ukázky řemesel.

Aktivity pro turisty

Cyklistika a pěší túry

Švédsko je ideální destinací pro cyklistiku a pěší túry. Nabízí rozsáhlou síť cyklostezek a turistických tras, které vedou přes nádherné přírodní scenérie, jezera a lesy. Cyklisté a turisté si mohou vybrat různé obtížnostní stupně a objevovat krásy švédské krajiny.

Jízda na lodi

Díky svému rozsáhlému pobřeží a tisícům jezer je Švédsko ideálním místem pro jízdu na lodi. Turisté si mohou pronajmout loď a prozkoumat malebné švédské ostrovy, rybářské vesnice a klidné zátoky. Jízda na lodi je skvělý způsob, jak objevovat skryté kouty Švédska.

Zimní sporty

V zimních měsících se Švédsko promění v zimní ráj. Turisté zde mohou lyžovat, snowboardovat, bruslit na zamrzlých jezerech a zažít adrenalinové sněžné skútry. Oblast Laponska je známá svými lyžařskými středisky a možnostmi pro skialpinismus. Prostě místo pro skvělé extrémní adrenalinové sporty.

Závěr

Švédsko je fascinující zemí, která nabízí rozmanitou kombinaci přírodních krás, historických památek a moderní kultury. Od nádherných památek ve Stockholmu a Göteborgu po divokou přírodu Laponska a malebné ostrovy Gotlandu, Švédsko má co nabídnout pro každého turistu. Nechte se okouzlit krásou a pohostinností této skandinávské destinace.

Pokud hledáte destinaci s bohatou historií, úchvatnou přírodou a přívětivými lidmi, pak je Švédsko ideální volbou. Nechte se unést krásou této země a zažijte nezapomenutelnou dovolenou v Švédsku.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Švédsko?

Švédsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Švédsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je ve Švédsku časový posun proti České republice?

Švédsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Švédsko čas na zimní a letní?

Ano. Švédsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Jaké jsou bezpečnostní opatření pro turisty v Švédsku?

Švédsko je obecně bezpečnou zemí pro turisty. Je však vždy důležité dbát na základní bezpečnostní opatření, jako je opatrnost s cennými věcmi, dodržování dopravních předpisů a informování se o aktuálních podmínkách a doporučeních pro cestování.

Jaká je švédská kuchyně?

Švédská kuchyně je známá svými rybími specialitami, jako je slaný losos a kaviár. Dalšími tradičními jídly jsou masové kuličky zvané „köttbullar“ a sladký švédský chléb „kanelbullar“. Nezapomeňte také ochutnat tradiční švédské vánoční pochoutky.

Jak se dopravovat po Švédsku?

Švédsko má dobře vyvinutou dopravní infrastrukturu. Mezi nejčastější způsoby dopravy patří vlaky, autobusy, lodě a vnitrostátní lety. Většina měst je dobře propojena a dostupná i veřejnou dopravou.

Potřebuji vízum k návštěvě Švédska?

Občané většiny zemí Evropské unie nepotřebují vízum k návštěvě Švédska. Pro přesné informace se však doporučuje kontaktovat příslušné konzulární úřady.

Jaké je nejlepší období pro návštěvu Švédska?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Švédska je letní a jarní sezóna, kdy je počasí příjemné a příroda kvete. Zimní měsíce jsou vhodné pro milovníky zimních sportů a pozorování severních září.

Podobné články

Back to top button