Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Litvě - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Litvě právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Litvy plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Litvě čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Litvy
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Litva

Litva se nachází na přímo na severo-východ od České republiky v časovém pásmu o +1 hodinu posunutém oproti ČR. V zimě jde o časové pásmo Východoevropský čas (UTC+2), v létě se posouvá na EEST (UTC+3), tedy v obou případech je o hodinu více, než u nás.

Obecně tedy je v Litvě čas posunutý o hodinu napřed oproti ČR, a to i během zimy a léta. Litva mění čas ze zimního na letní v identickou chvíli, jako ČR, tedy je vždy čas posunutý stejně, a jen je potřeba si správně přeřídit hodinky.

Čas v Litvě se tedy týká měst jako:

  • Vilnius
  • Kaunas
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Panevėžys
  • Alytus
  • a další

Letní a zimní čas v Litvě

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Litva mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00 (našeho času), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Turistika v Litvě
Foto: Freepik

Litva – památky, příroda a turistika

Litva je jedinečná země nacházející se v severovýchodní Evropě. S bohatou historií a malebnou krajinou nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých míst k prozkoumání. Najdete zde vše od historických památek, přírodní krás a bohaté kulturní scény. Podíváme se na nejvýznamnější památky, přírodní krásy a turistické atrakce v Litvě.

Kulturní památky v Litvě

Hrad Trakai

Hrad Trakai je historické sídlo, které se nachází na ostrově ve stejnojmenném jezeře. Tento středověký hrad je známý svou nádhernou architekturou a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Litvě. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout expozice a dozvědět se více o historii Litvy.

Katedrála v Vilniusu

Katedrála v Vilniusu je významným symbolem města a stojí na místě starého pohanského chrámu. Je to jedna z největších katedrál v Evropě a její architektura je nezapomenutelná. Uvnitř katedrály se nachází mauzoleum, kde jsou pohřbeni významní litevští osobnosti.

Pahorkatina Kryžių kalnas

Pahorkatina Kryžių kalnas je unikátní místo, které přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa. Tento kopec je pokrytý tisíci kříži a symbolizuje litevskou víru a odpor vůči okupaci. Je to důležité kulturní a náboženské místo s hlubokým historickým významem.

Přírodní krásy Litvy

Národní park Curonian Spit

Národní park Curonian Spit je přírodní rezervace a dědictví UNESCO, která se rozkládá na pobřeží Baltu. Tento území je známé svými písečnými dunami, malebnými plážemi a bohatým ekosystémem. Návštěvníci si zde mohou vychutnat klidnou atmosféru, procházky po pláži a pozorování ptáků.

Jezero Dusia

Jezero Dusia je jedním z největších jezer v Litvě a nabízí nádherné scenérie a možnosti pro vodní aktivity. Okolní krajina je obklopena lesy a lukami, které lákají turisty k procházkám a piknikům. Jezero Dusia je také oblíbeným místem pro rybaření a vodní sporty.

Národní park Aukštaitija

Národní park Aukštaitija je ideálním místem pro milovníky přírody a outdoorové aktivity. Tento park je domovem mnoha jezer, lesů a historických památek. Návštěvníci zde mohou podniknout pěší túru, vodní cestování nebo si vyzkoušet jízdu na kole. Přírodní krása tohoto parku je ohromující a přináší klid a odpočinek.

Turistické atrakce v Litvě

Staré město v Klaipėdě

Staré město v Klaipėdě je malebná část města s historickými budovami a úzkými uličkami. Tato oblast je plná restaurací, kaváren a obchodů, které nabízejí autentickou atmosféru. Turisté si zde mohou prohlédnout historické budovy, jako je Stará radnice, a vychutnat si procházku po malebných uličkách.

Muzeum čarodějnic v Lietuvě

Muzeum čarodějnic v Lietuvě je fascinující místo, které přibližuje historii čarodějnictví v Litvě. Návštěvníci se dozví více o tradicích, víře a praktikách spojených s čarodějnictvím. Muzeum nabízí interaktivní expozice a ukazuje, jak se čarodějnictví promítá do litevské kultury.

Vilniuský televizní věž

Vilniuský televizní věž je ikonickou stavbou v Litvě a nabízí úchvatné výhledy na město. Turisté mohou využít výtah a vystoupat na vyhlídkovou plošinu, kde se otevírá panoramatický výhled na Vilnius. Je to ideální místo pro fotografování a obdivování krásy litevského hlavního města.

Litva – Ideální cíl pro turisty

Litva je zemí bohatou na kulturní dědictví, nádhernou přírodu a turistické atrakce. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem historie, přírody nebo dobrodružství, Litva nabízí mnoho možností pro zábavu a objevování. Je to země s bohatou minulostí a živou současností, která láká turisty z celého světa.

Závěr

Litva je fascinující destinací, která nabízí kulturní památky, přírodní krásy a turistické atrakce. Je to země s bohatou historií a malebnou krajinou, která láká návštěvníky z celého světa. Od nádherných hradů a katedrál po úchvatné přírodní rezervace a moderní města, Litva má co nabídnout každému turistovi.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Litva?

Litva se nachází v časové zóně Východoevropský čas – EET (UTC+2). Posun je tedy o +1 hodinu oproti České republice. Při změně na letní čas se Litva posouvá do časové zóny Východoevropský letní čas (EEST/UTC+3).

Jaký je v Litvě časový posun proti České republice?

Litva má oproti ČR posunutý čas o +1 hodinu. Pokud je v ČR 8 hodin, v Litvě je 7 hodin.

Mění Litva čas na zimní a letní?

Ano. Litva mění čas na letní poslední neděli března v 03:00 (místního času), kdy se čas posune na 04:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 04:00, kdy se čas posune na 03:00. Jde o místní čas, tedy v praxi identický, jako v ČR
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button