Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Polsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Polsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Polska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Polsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Polska
Foto: NuclearVacuum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Polsko

Polsko se nachází na severovýchod vzhledem k České republice, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Polsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Polsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Polsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Polsku se tedy týká měst jako:

 • Varšava
 • Krakov
 • Lodž
 • Vratislav
 • Poznaň
 • Gdaňsk
 • Štětín
 • Bydhošť
 • Lublin
 • Katovice
 • Bělostok
 • Gdyně
 • a další

Letní a zimní čas v Polsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Polsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Historie a kultura Polska

Polsko má bohatou historii, která sahá až do starověku. Během středověku bylo Polsko jedním z nejmocnějších států ve střední Evropě a královstvím s vlastním králem. V průběhu dějin prošlo Polsko různými politickými změnami a bylo ovlivněno válkami a konflikty. Dnes se Polsko pyšní svým kulturním dědictvím, které zahrnuje literaturu, hudbu, divadlo a architekturu.

Nejlepší turistické atrakce v Polsku

Polsko nabízí širokou škálu turistických atrakcí, které osloví jak milovníky historie a kultury, tak přírodní krásy. Zde je seznam několika nejlepších turistických atrakcí v Polsku:

Varšava – hlavní město

Varšava je hlavním městem Polska a místo, kde se setkává moderní architektura s historickými památkami. Staré Město ve Varšavě, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nabízí malebné uličky, krásné náměstí a Královský zámek. Turisté mohou také navštívit Muzeum varšavského povstání a poznat tragickou historii města za druhé světové války.

Krakov – historické město

Krakov je jedno z nejkrásnějších historických měst v Polsku a je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní náměstí Rynek Główny je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě a dominuje mu kostel Panny Marie.

Zakopane – horské středisko

Zakopane je malebné horské středisko, které se nachází v Tatrách. Je oblíbené u turistů, kteří milují pěší turistiku, lyžování a horské sporty. Kromě krásné přírody nabízí Zakopane také tradiční dřevěné architektury a bohatou folklórní tradici.

Gdaňsk – přístavní město

Gdaňsk je historické přístavní město na pobřeží Baltského moře. Jeho malebné uličky a nábřeží Vístuly lákají návštěvníky k procházkám. Hlavní turistickou atrakcí je dlouhý Dlouhý trh, který je lemován barokními a renesančními budovami. Návštěvníci se také mohou projít po Královské cestě a navštívit muzeum druhé světové války.

Wieliczka – solný důl

Wieliczka je známá díky svému solnému dole, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento solný důl je jedinečný svou podzemní architekturou a zdobenými sochami vyrobenými ze soli. Návštěvníci se mohou vydat na prohlídku a prozkoumat spletitý systém chodeb a jeskyní.

Mazury – jezera a příroda

Mazury je jezerní oblast, která je známá jako ráj pro milovníky vodních sportů. Zdejší krajinu tvoří množství jezer, lesy a zelené kopce. Turisté si zde mohou pronajmout lodě, kajaky nebo se vydat na cyklistický výlet a objevovat malebné vesnice a zříceniny hradů.

Gastronomie a tradiční jídla Polska

Polská kuchyně je bohatá na chutné pokrmy a tradiční recepty. Mezi nejznámější polská jídla patří pierogi, což jsou plněné knedlíky, které mohou mít různé náplně jako bramborovou, sýrovou nebo masovou. Dalším oblíbeným jídlem je bigos, což je kapustový guláš s masem a kořením. Żurek je typická polská kyselá polévka a kielbasa je známá polská klobása. Na dezerty se můžete těšit na švestkový koláč, který je tradičním sladkým pokrmem Polska.

Ubytování a doprava v Polsku

V Polsku je dostatek možností pro ubytování. Turisté si mohou vybrat mezi luxusními hotely, útulnými penziony a komfortními apartmány. Většina turistických destinací nabízí různé možnosti ubytování, které vyhovují různým rozpočtům a preferencím.

Co se týče dopravy, Polsko má dobře rozvinutou síť veřejné dopravy, včetně vlaků, autobusů a tramvají. Mezi většími městy jsou také k dispozici letecké spoje. Turisté mají také možnost cestovat po Polsku autem, což je skvělý způsob, jak objevovat více odlehčených oblastí a přírodních krás.

Bezpečnostní tipy pro cestování do Polska

Při cestování do Polska je důležité dodržovat několik bezpečnostních opatření. Zde je pár tipů, které vám pomohou cestovat bezpečně:

Zdravotní péče a pojistění

Před cestou do Polska si ověřte, zda máte platné zdravotní pojištění a zda pokrývá případné lékařské výdaje v zahraničí. Mějte také s sebou léky, které běžně užíváte, a seznam nouzových kontaktů v případě potřeby.

Bezpečnost ve veřejných prostorech

Jako ve všech cestovních destinacích je důležité dbát na svou osobní bezpečnost. Buďte obezřetní v přeplněných veřejných prostorech, vyhýbejte se podezřelým situacím a dávejte pozor na své cennosti.

Opatření proti krádežím a podvodům

Zabraňte krádežím a podvodům tím, že budete mít stále na paměti své cennosti. Držte si věci blízko těla, používejte bezpečnostní opasky na peněženky a vyhýbejte se neznámým místům v noci.

Seznam nouzových kontaktů

Mějte vždy po ruce seznam nouzových kontaktů, včetně čísla místních záchranných služeb, policie a českého velvyslanectví. V případě potřeby budete mít tyto informace snadno dostupné.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Polsko?

Polsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Polsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Polsku časový posun proti České republice?

Polsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Polsko čas na zimní a letní?

Ano. Polsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button