Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Rakousku - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální čas v Rakousku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Jestli plánujete cestu do Rakouska nebo vás prostě jen zajímá, jaký je zde aktuální čas, jste tu správně. Podíváme se na to, jaký je aktuální čas v Rakousku, v jaké časové zóně se nachází, ale také na změny času z letního na zimní a obráceně.

Mapa Rakouska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Rakouska

Rakousko se nachází ve střední Evropě a patří do středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC). Protože Rakousko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Rakousko. To v praxi znamená, že je v ČR a Rakousku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky. To se tedy týká měst jako:

 • Vídeň
 • Štýrský Hradec (Graz)
 • Linec
 • Salcburk
 • Innsbruck
 • Klagenfurt am Wörthersee
 • Villach
 • Wels
 • Sankt Pölten
 • Dornbirn
 • Vídeňské Nové Město
 • Steyr
 • Feldkirch
 • Bregenz
 • Leonding
 • Klosterneuburg
 • a další

Letní a zimní čas v Rakousku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Rakousko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Rakousko je země, která vás okouzlí svými přírodními krásami, kulturním bohatstvím a pohostinností. Bez ohledu na to, zda jste dobrodruh, milovník kultury nebo gurmán, najdete zde něco pro své srdce. Připravte se na objevování fascinujících hor, úchvatných paláců a vynikající rakouské kuchyně.

Rakousko a jeho turistické atrakce – země horské krásy

Rakousko je plné nádherné horské krajiny, která je jedním z hlavních lákadel pro návštěvníky. Alpy, které se rozprostírají v severní části země, jsou nejen symbolem Rakouska, ale také jednou z největších turistických atrakcí. Najdete zde malebné horské vrcholy, ledovcová jezera a úchvatné pohledy a vyhlídky, které vás ohromí svou krásou.

Přírodní krásy Rakouska

Alpy – Střecha Rakouska

Alpy představují úchvatné pohoří, které se táhne přes více než polovinu území Rakouska. Tyto impozantní hory nabízejí nejen nezapomenutelné pohledy a vyhlídky, ale také možnosti pro outdoorové aktivity. Milovníci horských sportů mohou využít rozsáhlé sítě turistických tras, cyklistických stezek a lyžařských středisek.

Hallstatt

Jezera a řeky – Oázy klidu

Rakousko je také známé svými malebnými jezery a řekami, které jsou v dnešní hektické době doslova balzámem na duši. Například jezero Hallstatt je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Na řece Dunaji si můžete užít příjemnou plavbu lodí a obdivovat panoramatický výhled na město Vídeň.

Národní parky – Zelený ráj

Rakousko je domovem mnoha národních parků, které nabízejí jedinečnou přírodní krásu a bohatství fauny a flóry. Národní parky jako Hohe Tauern nebo Kalkalpen představují ideální místa pro turisty, kteří chtějí objevovat vzácné druhy rostlin a živočichů, stejně jako pro ty, kteří hledají klid a harmonii s přírodou.

Kulturní bohatství Rakouska

Kromě přírodních krás Rakousko nabízí také bohaté kulturní dědictví, které láká návštěvníky z celého světa. Zde jsou některé z nejznámějších kulturních atrakcí, které byste neměli minout.

Vídeň – Město umění a hudby

Vídeň, hlavní město Rakouska, je světoznámá pro svou bohatou kulturu. Toto město je domovem několika světově proslulých muzeí, jako je například Albertina, Belvedere nebo Uměleckohistorické muzeum. Milovníci hudby si zde mohou užít koncerty klasické hudby ve slavné Vídeňské státní opeře nebo navštívit domovskou scénu Vídeňských filharmoniků.

Salcburk – Mozartův rodný dům

Salcburk je známý jako rodiště jednoho z největších hudebních géniů – Wolfganga Amadea Mozarta. Ve městě se můžete přenést na místa, kdy se Mozart narodil a vyrůstal. Prozkoumejte jeho dědictví a užijte si hudební akce a festivaly, které se zde konají po celý rok.

Hrad Hohensalzburg – Středověká pevnost

Hrad Hohensalzburg, nacházející se ve městě Salcburk, je jednou z největších středověkých pevností v Evropě. Tento majestátní hrad je dominantou nad městem a nabízí návštěvníkům úchvatný výhled na okolní krajinu. Prozkoumejte jeho historické interiéry, galerie a muzea a dejte se do výšin hradní věže, abyste si užili ještě úchvatnější výhled.

Turistické atrakce Rakouska

Rakousko láká turisty svými mnoha turistickými atrakcemi, které nabízejí zážitky pro každého. Zde jsou některé z nejpopulárnějších turistických destinací v Rakousku.

Zámek Schönbrunn – Císařská rezidence

Zámek Schönbrunn, nacházející se ve Vídni, je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Rakousku. Tento impozantní zámek sloužil jako letní rezidence císařů habsburské monarchie a nabízí návštěvníkům nádherné zahrady, rozsáhlé interiéry a mnoho historických artefaktů. Projděte se po zámeckých zahradách, obdivujte Gloriettu a prozkoumejte místní zoo, která je jednou z nejstarších na světě.

Dolní Rakousko – Region pro víno a cyklistiku

Dolní Rakousko je oblastí, která je známá svými malebnými vinicemi a cyklistickými stezkami. Tento region je ideálním místem pro ty, kteří chtějí objevovat rakouskou kulturu skrze víno a aktivní odpočinek na kole. Navštivte město Krems an der Donau, které je zapsáno na seznamu UNESCO, ochutnejte vína v místních vinných sklepích a projet se po cyklistických stezkách podél řeky Dunaje.

Hallstatt – Perla Alp

Hallstatt je malebné městečko, které se nachází na břehu jezera Hallstatt, obklopené horami a jedinečnou atmosférou. Toto místo je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je známé svými historickými domy, solnými doly a nádhernými výhledy. Prozkoumejte úzké uličky, navštivte Muzeum solných dolů a užijte si romantickou plavbu na jezeře.

Rakouská kuchyně

Při návštěvě Rakouska byste neměli zapomenout ochutnat jejich lahodnou kuchyni, která je spojením tradičních receptů a kvalitních surovin.

Sacher dort – Sladký zázrak

Sacher dort je jedním z nejznámějších rakouských dezertů a sladkých lahůdek. Tento dort se skládá z vrstev křehkého piškotového korpusu, lehké krémové náplně a sladkého čokoládového polevy. Sacher dort je dokonalým labužnickým zážitkem pro všechny milovníky dezertů.

Wiener Schnitzel – Rakouský klasik

Wiener Schnitzel je rakouské národní jídlo, které se stalo populárním po celém světě. Jedná se o tenký plátek telecího masa, který je obaleny v mouce, vejci a strouhankách a poté smažený na pánvi. Wiener Schnitzel se podává s bramborovým salátem nebo se šťouchanými bramborami a je vynikající kombinací chutí a křupavosti.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Rakousko?

Rakousko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Rakousko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Rakousku časový posun proti České republice?

Rakousko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Rakousko čas na zimní a letní?

Ano. Rakousko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button