Zdraví

Maracuja (mučenka/passion fruit) – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty

Nudí vás chuť jablek a banánů a v supermarketu si nejste jistí po jakém ovoci sáhnout? Mnohé exotické ovoce je sice u nás k dostání, ale jelikož s ním nemáme tak běžné zkušenosti, raději se mu vyhýbáme. Navíc některé plody na první pohled vypadají nudně, nebo dokonce nevábně.

Podobně je na tom i maracuja (lat. Passiflora edulis), která své exotické barvy a svůdné aroma odhalí až po rozkrojení. Na první pohled totiž tato tmavě zelená, fialová či oranžová kulička velikosti mandarinky rozhodně nedává svým vzhledem znát, že v sobě ukrývá oranžová semínka a dužinu plné tropických chutí – připomínající mandarinku či mango, s kyselo-sladkými kvalitami a podobně nepopsatelným až lékořicovým aroma jako má černý rybíz. Při konzumaci tohoto ovoce se rozhodně nebudete nudit.

V tomto článku vás blíže seznámíme s maracujou, jinak také známou jako passion fruit, či pod českým názvem mučenka jedlá. Dozvíte se, kde se pěstuje, odkud pochází a jaké má maracuja nutriční hodnoty, obsah vitamínů a minerálů či účinky na zdraví. Také se s vámi podělíme o několik chutných receptů s maracujou v hlavní roli.

Kde se pěstuje maracuje a odkud pochází?

Maracuja je původním druhem Brazílie, Paraguaye a severní Argentiny. V 1700 století ji objevili misionáři v Brazílii a dali jí její jméno. Španělé si toto ovoce oblíbili natolik, že jej přivezli zpět do Evropy a odtud se rozšířilo do mnoha států světa.

Dnes roste v tropických a subtropických oblastech po celém světě a stala se součástí tradičních pokrmů mnoha kultur. Pěstování maracuji je populární v celé severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, na jižní Floridě, Havaji, v Austrálii, v Keni, Izraeli či Jihoafrické republice.

Jaké jsou rozdíly mezi odrůdami maracuji?

Maracuja či mučenka je ve skutečnosti bobule rostoucí na popínavé bylině z čeledi mučenkovitých. Odrůdy se dělí podle barvy plodu v plné zralosti na žluté a fialové.

  • Passiflora edulis: menší kulaté či oválné plody s fialovou slupkou, méně kyselé než žlutá varieta s bohatším aroma a chutí
  • Passiflora flavicarpa: kulovité či oválné plody zpravidla větší než plody fialové variety, mohou být i velikosti grepu a jsou méně sladké.

Maracuja nutriční hodnoty na 100 g: kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály

Tabulka s nutričními hodnotami v maracuje (100g)
Maracuja – nutriční hodnoty na 100g ovoce
Energetická hodnota398 kJ (95 kcal)
Bílkoviny2,4 g
Sacharidy (z toho cukry)20,5 g (9,54 g)
Tuky0,4 g
Nasycené mastné kyseliny0 g
Cholesterol0 g
Vláknina11,4 g
Sůl0 g

Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v maracuje také tyto živiny:

Maracuja je bohatá na antioxidanty jako je vitamín C a vitamín A, které působí protizánětlivě a zabraňují ukládání volných radikálů v buňkách. Vitamín C je dále důležitý pro syntézu kolagenu a efektivnější absorpci železa z potravy. Vitamín A je důležitý pro zdravý zrak a společně přispívají ke zdravé pleti.

Díky obsahu vitamínu B2 přispívá konzumace maracuji ke zdraví vlasů, nehtů, očí a pokožky. Také se účastní metabolismu makronutrientů a železa. Dále obsahuje vitamín B3, který je také silným antioxidantem, a vitamín B6, který pomáhá zlepšovat paměť a působí proti únavě.

Z minerálů je v maracuje obsaženo například železo a fosfor. Dále i draslík, který podporuje zdraví oběhové soustavy, a hořčík působící proti křečím a uklidňující nervovou soustavu.

Vliv pravidelné konzumace maracuji na zdraví

U některých jedinců se může objevit alergie na maracuju, která má vyšší pravděpodobnost se rozvinout u lidí s alergií na latex. Tento jev se vyskytuje z důvodu podobnosti některých rostlinných proteinů v maracuje a proteinů v latexu. Slupka maracuji obsahuje malé množství kyanogenních glykosidů, které se při interakci s trávicími šťávami mění na jed kyanid. Běžně se slupky maracuji nekonzumují, ale je také možné neutralizovat jed varem.

Jak poznat zralou maracuju?

Zralá maracuja by měla působit na svou velikost poměrně těžce, tak poznáte, že je plná šťávy. Barevně by měla být tmavě fialová nebo žlutá. Nezralá maracuja je zelená. Slupka může být hladká či vrásčitá, svraštělá kůže je známkou delší doby zrání. Maracujová semena a dužinu můžete dát i zmrazit. Skvěle k tomu poslouží forma na led.

Jak správně skladovat maracuju, aby vydržela co nejdéle čerstvá?

V pokojové teplotě vydrží maracuja čerstvá po dobu dvou týdnů. Do lednice ji umístěte buď v igelitovém pytlíku či ve vzduchotěsné nádobě. To zabrání jejímu vysychání a zůstane čerstvá klidně i měsíc.

Recepty z maracuji
Foto: Freepik

Maracuja v kuchyni: Jak jíst maracuju a její využití

Maracuja se používá k výrobě omáček, pečených dobrot, salátových dresingů či džusů. V Austrálii i jinde ve světě se čerstvá maracuja běžně používá jako ozdoba dezertů například Pavlovy. V tekuté podobě se přidává do alkoholických i nealkoholických nápojů. V Brazílii se vyrábí z mučenky jedlé pěna, v Indonésii se využívá k přípravě chutného sirupu, který je pak podáván s vodou a ledem jako osvěžující nápoj. V Izraeli a na Havaji maracujou ochucují ledovou tříšť.

Při přípravě čerstvou maracuju rozřízněte nožem na půl. Lžičkou vydlabejte semínka s dužinou a pokud to nemůžete vydržet, můžete rovnou začít hodovat. Čerstvou maracuju můžete přidat do salátu, do jogurtu či do snídaňové kaše.

Maracuja chutí připomíná křížence manga a mandarinky, broskve, či meruňky. Tato chuť se krásně snoubí s dalšími tropickými plody jako je mango, banán, kokos, ananas či limeta. Nicméně krásně vynikne i s malinami, černým rybízem, angreštem či hruškou.

Exotický kuřecí salát s maracujovou vinaigrette

Semínka z maracuji jsou skvělá i do salátů. Chuť maracuji dodává skvostné aroma zejména drůbežímu masu a mořským plodům. Navíc se výborně snoubí s dalšími topickými plody jako je například avokádo, granátové jablko a pekany. Doporučujeme dát si chvilku práce a připravit domácí karamelizované pekany. Pokud chcete salát méně sladký pekany pouze orestujte. Karamelizované pekany můžete koupit i hotové, je však velmi jednoduché si je udělat s javorovým sirupem či medem a trochou vanilkového extraktu ve vaší troubě (recept v článku o pekanech).

Co budete potřebovat:

  • 2 středně velká kuřecí prsa bez kůže
  • 2 kávové lžičky oleje
  • 6 hrnků baby špenátu
  • 1 hrnek cherry rajčat překrojených na půl
  • 2 okurky nakrájené na kolečka či půlkolečka
  • 3 maracuji
  • 1 avokádo (odpeckované, oloupané a nakrájené na kostičky)
  • ½ červené cibule nakrájené na tenké plátky
  • ½ hrnku semínek granátového jablka
  • ¼ hrnku čerstvých lístků koriandru (lze nahradit petrželí či vynechat)
  • ½ hrnku karamelizovaných pekanů
  • ¼ kávové lžičky soli
  • ¼ kávové lžičky mletého pepře

Co budete potřebovat na vinaigrette:

  • ¼ hrnku extra panenského olivového oleje
  • 2 polévkové lžíce jablečného octa
  • 2 polévkové lžíce dužiny z maracuji
  • 2 kávové lžičky plnotučné hořčice
  • 2 kávové lžičky medu
  • 1 rozdrcený stroužek česneku (lze i nastrouhat)
  • Sůl a pepř, dle chuti

Postup:

  1. Připravte si kuře: prsa podélně rozřízněte a okořeňte solí a pepřem. Restujte na rozehřáté pánvi s olejem, dokud nejsou propečená (zhruba 3 minuty ze všech stran). Hotové kuře vyndejte z pánve, nechte asi 5 minut vychladnout a nakrájejte na plátky.
  2. Připravte základ salátu: do velké mísy dejte baby špenát, přidejte cherry rajčata, okurku, semínka a dužinu z maracuji, avokádo, červenou cibuli, semínka z granátového jablka a koriandr.
  3. Připravte si vinaigrette: ve sklenici s víčkem smíchejte ingredience na vinaigrette, pevně uzavřete a protřepejte, dokud se ingredience nepromísí. Vinaigrette nemusíte ihned použít, v lednici vydrží i týden. Před použitím ji opět protřepejte.
  4. Podávejte s kuřetem umístěným na lůžko ze salátu a přelijte maracujovou vinaigrette zálivkou. Nakonec přidejte karamelizované pekany.
  5. Dobrou chuť!

Pudinkový dort s maracujou

Tento vynikající dezert z maracuji je zajímavou kombinací nadýchaného dortu v horní polovině a krémové až pudinkové šťávy tvořící se na dně. Pudinkový krém na dně zapékací misky vzniká při pečení ve vodní lázni. Na samotný dort použijte formu či zapékací misku o objemu zhruba 2 litry. Na vodní lázeň si připravte větší zapékací nádobu anebo hluboký pekáč. Výška vodní lázně určuje, jak moc bude spodní vrstva krémová.

Co budete potřebovat:

  • 2 čerstvé maracuji (lze nahradit ¼ hrnku maracuja pyré)
  • ¼ hrnku (60 ml) maracuja pyré
  • 2/3 hrnku (120 g) cukru krystal
  • 1/3 hrnku (40 g) polohrubé mouky
  • 3 vejce
  • 1/3 hrnku (75 g) rozpuštěného másla
  • ¾ hrnku (177 ml) plnotučného mléka
  • ¼ kávové lžičky soli
  • 1 polévková lžíce citronové či limetkové šťávy
  • 1 polévková lžíce kůry z citrónu či limetky
  • 1 polévková lžíce rumu – lze vynechat

Postup:

  1. Troubu předehřejte na 180 °C a dortovou formu vymažte.
  2. Ve větší míse smíchejte cukr, sůl a mouku, promíchejte a dejte stranou.
  3. V jiné míse smíchejte žloutky (bílky ponechejte zvlášť), máslo, mléko, rum, kůru a šťávu z citrónu či limety, maracuja pyré a dužinu z maracuji. Míchejte, dokud nevznikne homogenní hmota.
  4. Vlhké ingredience zamíchejte do suchých.
  5. Z vaječných bílku vyšlehejte pevný sníh.
  6. Sníh zlehka zamíchejte do těsta.
  7. Nalijte těsto do formy a připravte vodní lázeň: formu umístěte do větší zapékací misky či na hluboký plech. Do větší nádoby nalijte horkou vodu zhruba do poloviny výšky stěn nádoby s těstem.
  8. Pečte 25-30 minut nebo dokud není upečený dozlatova.
  9. Koláč nechte vychladnout v pokojové teplotě. Před podáváním dejte do ledničky alespoň na 2 hodiny.
  10. Dobrou chuť!

Maracujovo-citrónový bochník

Dalším výtečným receptem do vašeho repertoárů je tento univerzální koláčový bochník s vůní citrónu pozvednutý na další úroveň polevou z maracuji.

Co budete potřebovat:

  • 3 vejce
  • 1 hrnek třtinového cukru
  • ½ hrnku zakysané smetany nebo řeckého jogurtu
  • ½ hrnku rostlinného oleje
  • 2 polévkové lžíce citrónové kůry
  • 2 polévkové lžíce citronové šťávy
  • 1 a ½ hrnku polohrubé mouky (lze použít 1 hrnek libovolné celozrnné mouky + ½ hrnku pšeničné polohrubé mouky)
  • 2 kávové lžičky prášku do pečiva
  • ½ kávové lžičky soli
  • 1 vanilkový cukr nebo 1 kávová lžička vanilkového extraktu

Co budete potřebovat na polevu:

  • 2-3 maracuji (vydlabaná semínka s dužinou)
  • 128 g moučkového cukru

Postup:

  1. Troubu předehřejte na 190 °C. Formu na chléb vymažte anebo vyložte pečícím papírem.
  2. V míse smíchejte vejce, cukr, zakysanou smetanu či řecký jogurt, olej, citrónovou kůru a šťávu a pokud používáte, vanilkový extrakt.
  3. V druhé míse smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
  4. Suché ingredience postupně zamíchejte do tekutých. Těsto bude mírně hrudkovité.
  5. Hotové těsto nalijte do formy a pečte zhruba 50-55 minut. Zda je bochník hotový zjistíte pomocí špejle zapíchnuté do středu. Když je po vytáhnutí čistá či jen s pár drobky, je chléb hotový.
  6. Vytáhněte z trouby a nechte zcela vychladnout.
  7. Mezitím si připravte polevu: V misce pomocí stěrky smíchejte semínka z maracuji a moučkový cukr. Semínka uvolní šťávu a jejím spojením s cukrem vznikne jemná hmota, která po zchlazení vytvoří polevu.
  8. Polevu nalijte na chléb a nechte před podáváním alespoň 15 minut odstát.
  9. Dobrou chuť!

Podobné články

Back to top button