Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Norsku - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální přesný čas v Norsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Norska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Norsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Nizozemsko je také nesprávně nazývané Nizozemí nebo Holandsko. V případě Holandska jde pouze o jednu část Nizozemska, přestože se často používá jako označení pro celou zemi. Asi jako Čechy nejsou celá Česká republika.

Mapa Norska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Norsko

Norsko se nachází na severozápad vzhledem k České republice, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Norsko také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Norsko. To v praxi znamená, že je v ČR a Norsku vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Norsku se tedy týká měst jako:

 • Oslo
 • Bergen
 • Stavanger/Sandnes
 • Trondheim
 • Drammen
 • Skien/Porsgrunn
 • Kristiansand
 • Tromsø
 • Tønsberg
 • Ålesund
 • Haugesund
 • Moss
 • a další

Letní a zimní čas v Norsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Norsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Fjordy
Foto: Freepik

Přírodní krása Norska

Fjordy

Fjordy jsou ikonickou částí norské krajiny. Ty nejznámější zahrnují Geirangerfjord a Nærøyfjord, které jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Plavba po fjordech je jedinečným zážitkem, který vám umožní obdivovat úchvatné útesy a vodopády.

Ledovce

Ledovce jsou dalším ohromujícím přírodním fenoménem v Norsku. Jeden z nejvýznamnějších je Jostedalsbreen, největší pevninský ledovec Evropy. Můžete si zde prohlédnout mohutné ledové masivy a zúčastnit se ledovcových túr.

Vodopády

Norsko je domovem mnoha malebných vodopádů. Mezi nejznámější patří Vøringsfossen, který se řítí do hlubokého kaňonu. Při procházce okolo vodopádů se budete cítit jako ve skutečném ráji.

Hory a národní parky

Norsko je také rájem pro horolezce a turisty, kteří si rádi užívají krásy horské přírody. Národní parky, jako je Jotunheimen a Rondane, nabízejí úchvatné scenérie, horské vrcholy a mnoho turistických tras. Zde si můžete vychutnat klid a harmonii s přírodou.

Kultura a historie Norska

Vikingové

Norsko je známé jako země Vikingů. Tato bojovná a odvážná kultura má hluboké kořeny v norských dějinách. Můžete navštívit muzea věnovaná Vikingům a objevit artefakty, lodě a příběhy z doby Vikingů.

Norské tradice a folklór

Norský folklór je plný poutavých tradic a příběhů. Lidé se zde stále drží starých zvyků a slaví tradiční festivaly, jako je například St. Hans oslavující letní slunovrat. Návštěva folklórních festivalů vám umožní poznat autentickou norskou kulturu.

Slavní norské osobnosti

Norsko je domovem mnoha slavných osobností, které ovlivnily světovou kulturu. Mezi nejznámější patří malíř Edvard Munch, spisovatel Henrik Ibsen a skladatel Edvard Grieg. Můžete navštívit jejich muzea a galerie a objevit jejich umělecké dědictví.

Města v Norsku

Oslo

Oslo je pulzujícím srdcem Norska. Toto moderní město nabízí bohatou kulturní scénu, živé ulice a impozantní architekturu. Můžete navštívit Národní galerii, Královský palác nebo si vychutnat procházku po slavném parku Vigeland.

Bergen

Bergen je druhým největším městem v Norsku a je obklopen nádhernou přírodou. Prozkoumejte staré dřevěné domy v historické části města Bryggen, která je také zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Nezapomeňte si vychutnat krásný výhled na město z vrcholu hory Fløyen.

Tromsø

Tromsø se nachází na severu Norska a je ideálním místem pro pozorování polární záře. Toto živé město nabízí také mnoho kulturních a historických zajímavostí. Navštivte muzeum polární záře, kde se dozvíte více o tomto fenoménu, nebo se vydejte na výlet za polárním kruhem.

Venkovská idyla

Pokud se chcete vyhnout městskému shonu, můžete se vydat na norský venkov. Najdete zde malebná a klidná místa, kde se můžete projít po zelených lukách, navštívit tradiční farmy a poznat autentický norský životní styl.

Aktivity pro turisty

Rybaření

Norsko je rájem pro rybáře. Můžete si pronajmout loď a vydat se na rybolov do fjordů nebo do moře. Nejenže si užijete čerstvý vzduch a nádherné scenérie, ale také můžete ulovit svou vlastní večeři.

Turistika a horolezectví

Norsko nabízí nekonečné možnosti pro turistiku a horolezectví. Můžete si vybrat mezi mnoha turistickými trasami, které vás zavedou do divoké přírody s úchvatnými výhledy. Pokud máte horolezecké dovednosti, můžete se vydat na dobytí některého z norských vrcholů.

Zimní sporty

V zimě se Norsko promění v ráj pro lyžaře a snowboardisty. Máte možnost si užít sjezdové tratě různých obtížností a prozkoumat sítě běžeckých tras. Mezi populární lyžařská střediska patří Trysil, Hemsedal a Geilo.

Tradiční norská kuchyně

Rybí speciality

Norská kuchyně je neodmyslitelně spojena s mořem. Můžete ochutnat čerstvé ryby, jako je losos nebo treska, připravené na různé způsoby. Nezapomeňte si vyzkoušet i tradiční sušenou rybu zvanou klipfisk.

Předkrmy

Mezi oblíbené předkrmy patří norské speciality, jako je lutefisk (ryba louhovaná v louhu z vápna) nebo rakfisk (kvašená ryba). Tyto tradiční pokrmy mají staletí dlouhou historii a jsou důležitou součástí norské kuchyně.

Dezerty a pečivo

Norské dezerty a pečivo jsou sladkou lahůdkou pro chuťové pohárky. Vyzkoušejte slavný norský dort Kvæfjordkake, který je označován jako „královna norských dortů“. Nebo si dopřejte skvělou skandinávskou skořicovou buchtu známou jako kanelboller.

Ubytování v Norsku

Hotely a penziony

V norských městech a turistických oblastech najdete širokou škálu hotelů a penzionů. Můžete si vybrat mezi luxusními hotely s nádhernými výhledy nebo útulnými rodinnými penziony.

Kempy a chatky

Pokud preferujete přírodní prostředí, můžete si pronajmout chatku nebo si postavit stan v jednom z mnoha kempů. Tato možnost vám umožní být přímo v srdci norské přírody.

Doporučení pro cestování do Norska

Příprava na počasí

Norsko má proměnlivé počasí, a proto je důležité být připraven na různé podmínky. Vezměte si s sebou vhodné oblečení a vybavení pro různé aktivity a do různých počasí.

Veřejná doprava

Veřejná doprava v Norsku je dobře organizovaná a jde o obvyklý způsob cestování mezi městy a turistickými oblastmi. Můžete využít vlaky, autobusy nebo trajekty.

Respektujte přírodu a kulturu

Při cestování po Norsku je důležité respektovat přírodu a místní kulturu. Chovejte se ohleduplně k prostředí a dodržujte pravidla ochrany přírody.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Norsko?

Norsko se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Norsko posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Norsku časový posun proti České republice?

Norsko i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Norsko čas na zimní a letní?

Ano. Norsko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button