Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Bosně a Hercegovině - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální čas v Bosně a Hercegovině právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Bosny a Hercegoviny plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Bosně a Hercegovině čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Bosny a Hercegoviny
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina se nachází v jižní části Evropy, z leva je obklopena Chorvatskem, ovšem stále patří do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Bosna a Hercegovina také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Bosna a Hercegovina. To v praxi znamená, že je v ČR a Bosně a Hercegovině vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Bosně a Hercegovině se tedy týká měst jako:

  • Sarajevo
  • Banja Luka
  • Tuzla
  • Zenica
  • Ilidža
  • Mostar
  • Istočno Sarajevo
  • a další

Letní a zimní čas v Bosně a Hercegovině

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Bosna a Hercegovina mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Bosna a Hercegovina?

Bosna a Hercegovina se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Bosna a Hercegovina posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Bosně a Hercegovině časový posun proti České republice?

Bosna a Hercegovina i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Bosna a Hercegovina čas na zimní a letní?

Ano. Bosna a Hercegovina mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button