Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Turecku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Turecku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Turecka plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně na Turecku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Turecka
Foto: of derivative work: Giorgi Balakhadze, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Turecko

Turecko se nachází na jiho-východ od ČR v časovém pásmu UTC+3, tedy v pásmu posunutém o 2 hodiny dopředu proti ČR v zimě a o 1 hodinu dopředu proti ČR v létě.

Letní a zimní čas v Turecku

Turecko nemění čas ze zimního na letní ani obráceně. Je tedy potřeba brát v úvahu, jestli je ČR v zimním nebo v letním čase.

Istanbul
Foto: Freepik

Turecko – turistické informace a tipy

Pokud plánujete cestu do Turecka, můžete se těšit na mnoho krás, které vás zde čekají. Turecko je země s bohatou historií, úchvatnou přírodou a množstvím turistických atrakcí. Pokud se zajímáte o historii, můžete navštívit mnoho starověkých památek, jako jsou třeba chrámy, amfiteátry a pevnosti.

Kromě historických památek vás v Turecku čeká také krásná příroda. Můžete si užít nádherné pláže, křišťálově čisté moře, ale také horské túry a procházky v národních parcích. Pokud máte rádi aktivní dovolenou, můžete si zahrát golf, vyzkoušet si vodní sporty nebo se projet na koni.

Historické památky

Turecko je země s bohatou historií, která se odráží v mnoha historických památkách. Tyto památky jsou dokladem minulosti a zároveň turistickou atrakcí pro návštěvníky z celého světa. Níže najdete několik nejzajímavějších historických památek v Turecku.

Istanbul – Hagia Sophia a Modrá mešita

Istanbul je hlavním městem Turecka a zároveň turistickým centrem země. Město leží na území Evropy a Asie a je domovem mnoha historických památek. Hagia Sophia a Modrá mešita jsou nejznámější památky v Istanbulu.

Hagia Sophia byla postavena v roce 537 a sloužila jako katedrála a později jako mešita. Dnes je to muzeum a jedna z nejnavštěvovanějších památek v Istanbulu. Modrá mešita, oficiálně známá jako Sultan Ahmedova mešita, byla postavena v roce 1616 a je považována za jednu z nejkrásnějších mešit na světě. Její interiér zdobí mnoho modrých dlaždic, které jí daly jméno.

Ankara – Mauzoleum Atatürka

Ankara je druhým největším městem Turecka a sídlem prezidenta. Město má také několik historických památek, z nichž nejznámější je mauzoleum Atatürka. Mustafa Kemal Atatürk byl zakladatelem moderního Turecka a je považován za národního hrdinu. Jeho mauzoleum bylo postaveno v roce 1953 a obsahuje mnoho uměleckých děl a artefaktů.

Efez – Starověké ruiny

Efez je starověké město na západě Turecka, které bylo založeno v 10. století před naším letopočtem. Dnes jsou zde dochovány mnohé památky, včetně knihovny Celsa, divadla a chrámu Artemidy. Efez je také domovem jednoho z největších starověkých amfiteatrů na světě.

Kapadokie – Skalní města a podzemní města

Kapadokie je oblast v centrálním Turecku, která je známá pro své skalní města a podzemní města. Tato oblast byla osídlena již v době bronzové a mnoho památek z té doby se zde dodnes nachází. Skalní města jsou vytesána do pískovcových skal a mají unikátní architekturu. Podzemní města byla postavena jako úkryty před nepřáteli a jsou nyní turistickou atrakcí.

Přírodní krásy

Pokud máte rádi přírodu, Turecko nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Zde jsou některé z nejkrásnějších přírodních krás, které stojí za to vidět.

Pamukkale – Travertinové terasy

Pamukkale je jedním z nejvíce ikonických přírodních divů Turecka. Toto unikátní místo je domovem travertinových teras, které vytvořily minerální prameny. Tyto terasy jsou vytvořeny z usazenin travertinu a vypadají jako bílé schody. Navštivte toto místo a procházejte se po terasách, které jsou nejen krásné, ale také mají mnoho léčivých vlastností.

Antalya – Pláže a vodopády

Antalya je známá svými krásnými plážemi, ale to není všechno, co nabízí. Můžete navštívit také nádherné vodopády, které se nacházejí v okolí města. Mezi nejkrásnější patří Düden vodopády, které se nacházejí v parku Düden. Tyto vodopády jsou vysoké až 20 metrů a jsou obklopeny krásnou přírodou.

Národní park Göreme

Národní park Göreme je jedním z největších turistických atrakcí v Turecku. Tento park je domovem mnoha zajímavých skalních útvarů a jeskyní. Můžete si prohlédnout skalní město, které bylo vytesáno do skály, stejně jako mnoho dalších zajímavých míst. Park je také známý svými horkovzdušnými balóny, které nabízejí nádherné výhledy na park.

Hora Ararat

Hora Ararat je nejvyšší hora Turecka a nachází se v blízkosti hranic s Arménií. Tato hora je velmi důležitá pro mnoho náboženství, včetně křesťanství a islámu. Pokud máte rádi turistiku, můžete se vydat na túru na tuto horu a užít si nádherný výhled na okolní krajinu.

Turistické aktivity

Pokud hledáte dovolenou plnou zážitků, Turecko je pro vás tou správnou volbou. Nabízí mnoho aktivit pro turisty všech věkových kategorií. V této části se podíváme na několik nejpopulárnějších turistických aktivit v Turecku.

Balónové lety v Kapadokii

Kapadokie je jedním z nejkrásnějších regionů Turecka a je známá svými skalními útvary, které vytvářejí neuvěřitelné krajinářské scenérie. Jedním z nejlepších způsobů, jak Kapadokii prozkoumat, je z výšky balónového koše. Při letu balónem uvidíte neuvěřitelné pohledy na skalní útvary a horské vrcholky. Balónové lety jsou k dispozici v různých cenových kategoriích a jsou oblíbené mezi turisty.

Potápění v Egejském moři

Egejské moře je jedním z nejkrásnějších míst na světě pro potápění. Jeho teplé a čisté vody jsou domovem mnoha druhů ryb a korálů. Existuje mnoho potápěčských center v Turecku, které nabízejí kurzy pro začátečníky i pokročilé potápěče. Pokud hledáte dobrodružství pod hladinou, Egejské moře je pro vás ideální destinací.

Trekking v Lykii

Lykia je horská oblast v jižním Turecku, která nabízí nádherné výhledy na moře a přírodu. Lykia je také domovem mnoha historických památek, jako jsou antická města a hrobky. Pro turisty, kteří hledají aktivní dovolenou, je trekking v Lykii ideální volbou. Existuje mnoho turistických tras, které vás provedou přes horské vrcholky, údolí a přírodní parky. Trekking v Lykii je skvělý způsob, jak prozkoumat krásu této oblasti.

Jachting na turecké riviéře

Turecká riviéra je jedním z nejkrásnějších míst na světě pro jachting. Její teplé a klidné vody jsou ideální pro plavbu na jachtě. Existuje mnoho přístavů a marín v Turecku, které nabízejí jachty k pronájmu. Pokud hledáte relaxační dovolenou, jachting na turecké riviéře je skvělou volbou. Užijete si slunce, moře a krásné výhledy na pobřeží.

Kulinářské zážitky

Turecko je země, která je známá nejen svými krásnými památkami a přírodou, ale také skvělou kuchyní. Pokud rád ochutnáváte nové chutě, určitě si v Turecku přijdete na své.

Mezi nejznámější turecké speciality patří například kebab. Tento pokrm se připravuje z mletého masa, které se ochucuje kořením a dále se griluje na rožni. Kromě kebabu můžete ochutnat také lahmacun, což je druh turecké pizzy, nebo dolma, což jsou plněné papriky nebo rajčata.

Kromě hlavních jídel se v Turecku nabízí také mnoho sladkostí. Mezi nejznámější patří baklava. Tento sladký dezert se skládá z několika vrstev tenkého těsta, které jsou plněné oříšky a přelité medem. Další sladkostí, kterou si můžete v Turecku vychutnat, jsou lokum neboli turecké růžové lízátko. Tento dezert se vyrábí z cukru, škrobu a růžové vody.

Pokud máte rádi čaj, v Turecku si přijdete na své. Turecký čaj se podává v malých skleničkách a je velmi silný a sladký. Pokud preferujete kávu, v Turecku se podává turecká káva, která se připravuje z jemně mleté kávy, cukru a vody a je podávána v malých hrníčcích.

Nákupní možnosti

Turecko nabízí velké množství nákupních možností, od tradičních tržnic až po moderní nákupní centra. V tradičních tržnicích, jako jsou například Grand Bazaar v Istanbulu a Alanya Bazaar v Alanyi, najdete širokou škálu suvenýrů, kožených výrobků, keramiky a textilu. Můžete si zde také zakoupit koření, byliny a další potraviny.

V moderních nákupních centrech, jako je například Mall of Istanbul v Istanbulu, najdete širokou škálu značkového oblečení, elektroniky, kosmetiky a dalších produktů. Tyto nákupní centra nabízejí také různé služby, jako jsou kina, restaurace a zábavní parky.

Pokud hledáte autentické turecké výrobky, jako jsou například ručně tkáně koberce, doporučujeme navštívit město Kayseri, které je známé pro svou výrobu koberců. Zde najdete mnoho obchodů a dílen, které nabízejí ručně tkáně koberce v různých velikostech a vzorech.

V Turecku je také populární nákup zlatých šperků. Istanbul je známý pro své zlatnické obchody, kde najdete širokou škálu zlatých šperků v různých stylech a cenových kategoriích. Při nákupu zlatých šperků si dejte pozor na padělky a vyžádejte si certifikát o pravosti.

Festivaly a události

Turecko je zemí s bohatou historií a kulturou, která se odráží i v mnoha festivalech a událostech po celý rok. Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, můžete si užít mnoho zajímavých akcí a poznat místní tradice a zvyky.

Mezinárodní filmový festival v Antalyi

Jedním z nejvýznamnějších filmových festivalů v Turecku je Mezinárodní filmový festival v Antalyi. Koná se každoročně v říjnu a přináší divákům nejnovější filmy z celého světa. Festival je velmi oblíbený nejen u místních, ale i u zahraničních návštěvníků.

Mezinárodní jazzový festival v Istanbulu

Milovníci jazzu si určitě nenechají ujít Mezinárodní jazzový festival v Istanbulu. Koná se v červenci a srpnu a přináší návštěvníkům nejlepší jazzové hudebníky z celého světa. Festival je velmi populární a nabízí nezapomenutelný zážitek.

Mezinárodní festival dýní v Manise

Pokud máte rádi dýně, určitě si nenechte ujít Mezinárodní festival dýní v Manise. Koná se každoročně v říjnu a nabízí mnoho zajímavých aktivit spojených s touto plodinou. Na festivalu se můžete těšit na soutěže v největší a nejkrásnější dýni, ochutnávky různých pokrmů s dýní a mnoho dalšího.

Svatba v Turecku

Svatba v Turecku je zážitek, který si určitě nenecháte ujít. Turecko je známé svými velkolepými svatbami, které se konají v tradičním stylu. Na svatbě se můžete těšit na tureckou hudbu, tanec a mnoho dalších tradičních prvků. Pokud máte možnost, určitě se zúčastněte turecké svatby a poznáte tak místní kulturu a tradice.

Často kladené otázky

V jaké časové zóně se nachází Turecko?

Turecko se nachází v časové zóně UTC+3.

Jaký je v Turecku časový posun proti České republice?

Turecko má v zimě i v létě čas posunutý o +2 hodinu oproti ČR v zimě, a o +1 hodinu v létě.

Mění Turecko čas na zimní a letní?

Ne.

Jaké jsou nejvýznamnější historické památky v Turecku?

Turecko je bohaté na historické památky, a to díky svému bohatému kulturnímu dědictví. Mezi nejvýznamnější patří například Památník Atatürka, Modrá mešita, chrám Artemis, Hierapolis, a mnoho dalších.

Jaké přírodní krásy jsou typické pro Turecko?

Turecko má mnoho krásných přírodních lokalit, mezi které patří například Kappadocká krajina, Pamukkale, Kaňon Saklıkent, Pláž Oludeniz, a mnoho dalších.

Které oblasti Turecka jsou nejlepší pro turistiku a proč?

Turecko má mnoho oblastí, které jsou ideální pro turistiku. Mezi nejpopulárnější patří pobřeží Egejského a Středozemního moře, kde najdete krásné pláže a oblíbená letoviska. Dále je zde Kappadocká krajina, která je známá svými geologickými útvary a kulturními památkami.

Jaké jsou bezpečnostní rizika při cestování po Turecku?

Turecko je relativně bezpečná země, nicméně turisté by měli být obezřetní a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem na hranicích s Sýrií a Irákem.

Jaké jsou klimatické podmínky v různých oblastech Turecka?

Turecko má různé klimatické podmínky v závislosti na oblasti. Na pobřeží Egejského a Středozemního moře je klima teplé a suché, zatímco v oblasti Černého moře je klima vlhké a mírné. V horských oblastech je klima chladné.

Jaké kulturní zvyklosti by měl turista v Turecku respektovat?

Turecko je země s bohatým kulturním dědictvím, a proto je důležité respektovat místní zvyklosti a tradice. Mezi nejdůležitější patří například respektování místních zvyklostí při oblékání, dodržování náboženských zvyklostí, a respektování starších lidí.

Podobné články

Back to top button