Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Rumunsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Rumunsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Rumunska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Rumunsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Rumunska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Rumunsko

Rumunsko se nachází ve východní Evropě v časovém pásmu Východoevropský čas (EET), který je vždy posunutý o +1 hodinu oproti České republice, a to jak v zimě, tak v létě.

Letní a zimní čas v Rumunsku

Rumunsko mění čas na letní a zimní ve stejnou chvíli, jako v ČR. V praxi je tak čas vždy posunutý o +1 hodinu proti České republice.

Rumunsko
Foto: Freepik

Rumunsko – Památky, Příroda a Turistika: Co navštívit a kde se ubytovat?

Rumunsko je země s bohatou historií, nádhernou přírodou a množstvím turistických atrakcí. Pokud plánujete navštívit tuto zemi, máte se na co těšit. Od malebných horských vesniček až po mohutné hradby středověkých hradů, Rumunsko nabízí nespočet možností, jak si užít dovolenou.

Památky v Rumunsku jsou mnohdy zanechány z dob římského a osmanského impéria. Mezi nejznámější patří Bran Castle, který je známý jako „hrad Drákuly“. Tento hrad je založen v gotickém stylu a nachází se na vrcholu kopce, odkud se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Další zajímavou památkou je Pelešský zámek, který byl postaven v 19. století a je považován za jednu z nejkrásnějších staveb v Evropě.

Historie Rumunska

Rumunsko má bohatou historii, která sahá až do starověku. Území dnešního Rumunska bylo osídlené už od doby kamenné, zhruba od 4. tisíciletí př. n. l. Nejvýznamnější archeologické nálezy pocházejí z oblasti Dobrudža, kde byla nalezena i celá vesnice z neolitického období. Neolitická kultura z této oblasti je nazývána Hamangia.

V průběhu staletí se na území Rumunska vystřídala mnohá kmenová společenství, jako například Thrákové, Dákové, Římané, Maďaři a Turci. V roce 1859 sjednotil kníže Alexandru loan Cuze Moldavsko s Valašskem, což lze považovat za vznik Rumunska. V roce 1918 se připojila i Transylvánie (Sedmihradsko), čímž se Rumunsko stalo jednou z největších zemí Evropy.

Během druhé světové války bylo Rumunsko okupováno nacistickým Německem a poté Sovětským svazem. Po válce se Rumunsko stalo socialistickou republikou, která byla v čele s Nicolae Ceaușescem. Po pádu komunismu v roce 1989 se Rumunsko stalo demokratickou republikou a v roce 2007 se stalo členem Evropské unie.

Rumunsko má mnoho historických památek, které odrážejí jeho bohatou historii. Mezi nejznámější patří hrad Bran, který je spojován s Drákulou, a pevnost Sarmizegetusa Regia, která byla postavena Dáky. Rumunsko má také mnoho přírodních krás, jako jsou Karpaty, Delta Dunaje a Černé moře.

Přehled památek

Pokud se chystáte navštívit Rumunsko, nezapomeňte si prohlédnout některé z nejkrásnějších památek této země. V této sekci vám přinášíme krátký přehled některých z nich.

Hrad Peleș

Hrad Peleș je krásný zámek nacházející se v horském městečku Sinaia. Byl postaven v roce 1883 a sloužil jako letní sídlo krále Karla I. Rumunského. Dnes je zámek otevřen pro veřejnost a můžete si prohlédnout jeho krásné interiéry, které jsou plné uměleckých děl a historických artefaktů.

Hrad Bran

Hrad Bran je nejznámější rumunskou turistickou atrakcí a je známý také jako „Hrad Drákuly“. Nachází se nedaleko města Brașov a byl postaven v 14. století. Hrad Bran je spojen s legendou o Drákulovi a je považován za inspiraci pro Bram Stokerův román Dracula. Dnes je hrad otevřen pro veřejnost a můžete si prohlédnout jeho mnoho místností a historických artefaktů.

Kostel svatého Mikuláše

Kostel svatého Mikuláše se nachází v centru města Brașov a je považován za jeden z nejkrásnějších kostelů v Rumunsku. Byl postaven v 14. století a jeho interiéry jsou plné uměleckých děl a historických artefaktů. Kostel svatého Mikuláše je také významným symbolickým místem pro rumunské národní hnutí.

Palác parlamentu

Palác parlamentu je jednou z největších budov na světě a nachází se v centru Bukurešti. Byl postaven v 80. letech 20. století a slouží jako sídlo rumunského parlamentu. Palác parlamentu má více než 1100 místností a jeho interiéry jsou plné luxusních materiálů a uměleckých děl. Pokud se chystáte navštívit Rumunsko, nezapomeňte si prohlédnout tento monumentální palác.

Přírodní krásy

Pokud hledáte přírodní krásy, Rumunsko má mnoho co nabídnout. Od krásného pobřeží Černého moře až po divoké hory Karpaty a deltu Dunaje, Rumunsko má pro každého něco.

Delta Dunaje

Delta Dunaje je jedním z největších a nejkrásnějších delt na světě. Toto oblast je domovem mnoha druhů zvířat a rostlin, včetně vzácných druhů ryb a ptáků. Můžete si pronajmout loď a projet se po kanálech, nebo si projít některou z mnoha stezek a užít si krásné scenérie.

Karpaty

Karpaty jsou horský řetězec, který se táhne přes střední Evropu. V Rumunsku najdete nádherné pohoří, které nabízí mnoho možností pro turisty. Můžete si vybrat z mnoha turistických tras a užít si krásné scenérie. Jestliže máte rádi adrenalin, můžete se vydat na horskou dráhu Transfăgărășan.

Transfăgărășan

Transfăgărășan je horská silnice, která se táhne přes pohoří Făgăraș. Tato silnice je považována za jednu z nejkrásnějších silnic na světě, nabízí nádherné výhledy a mnoho možností pro turisty. Pokud máte rádi adrenalin, můžete si pronajmout motorku a projet se po této silnici.

Turistické trasy

Pokud hledáte nádherné turistické trasy, Rumunsko je pro vás tou pravou volbou. Zde jsou některé z nejlepších tras, které můžete v zemi najít.

Trasa po Karpatech

Karpatské hory jsou jedním z nejkrásnějších míst v Rumunsku. Pokud máte rádi horskou turistiku, určitě byste měli navštívit tuto oblast. Zde najdete mnoho různých tras, které se liší náročností a délkou. Mezi nejpopulárnější trasy patří trek na vrchol Moldoveanu, nejvyšší vrchol Rumunska, a trek na vrchol Negoiu.

Trasa po Transylvánii

Transylvánie je známá svými hradem a zámkem, ale také svou nádhernou přírodou. Pokud chcete vidět krásu této oblasti, můžete se vydat na turistickou trasu z Brasovu do Branu. Tato trasa vás zavede přes hory a údolí a nabídne vám nádherné výhledy na okolní krajinu.

Trasa po Moldavě

Moldavská oblast je známá svými kláštery a kostely. Pokud máte zájem o historii a architekturu, můžete se vydat na turistickou trasu, která vás zavede k nejvýznamnějším památkám této oblasti. Mezi nejpopulárnější místa patří klášter Voronet, klášter Humor a kostel Sucevita.

Nenechte si ujít tyto úžasné turistické trasy v Rumunsku. Vydejte se na cestu a objevte krásy této země na vlastní oči.

Kulturní a lidové tradice

Rumunsko má bohatou kulturu a tradice, které jsou ovlivněny mnoha faktory, včetně historie, náboženství a geografické polohy. Zde jsou některé z nejvýznamnějších kulturních a lidových tradic v Rumunsku:

Pravoslavné náboženství

Většina obyvatel Rumunska vyznává pravoslavné křesťanství, což je důležitý prvek rumunské kultury. Pravoslavné kostely a kláštery jsou v Rumunsku hojně rozšířené a často se stávají cílem turistů.

Folklorní tance a hudba

Rumunské folklorní tance a hudba jsou velmi populární a jsou často předváděny na festivalech a slavnostech po celé zemi. Tyto tance a hudba jsou založeny na tradičních rumunských melodiích a rytmických vzorech.

Lidové tradice

V Rumunsku jsou stále udržovány mnohé lidové tradice, které jsou předávány z generace na generaci. Tyto tradice zahrnují například Martišor, což je tradiční oslava příchodu jara, kdy si ženy navzájem darují červenobílé provázky.

Kuchyně

Rumunská kuchyně je plná chutí a vůní. Mezi nejznámější rumunská jídla patří sarmale, což jsou zelné závitky plněné mletým masem a rýží, a mici, což jsou grilované masové kuličky podávané s hořčicí a chlebem.

Tradiční řemesla

V Rumunsku jsou stále udržována tradiční řemesla, jako je výroba ručně tkaných koberců, keramiky, dřevěných hraček a výrobků z kůže. Tyto výrobky jsou často prodávány na trzích a v obchodech po celé zemi a jsou oblíbenými suvenýry pro turisty.

Gastronomie

Pokud jde o gastronomii, Rumunsko nabízí mnoho zajímavých specialit, které stojí za ochutnání. Maso je zde velmi oblíbené, a proto se v místní kuchyni často vyskytují pokrmy s hovězím nebo vepřovým masem. Mezi nejznámější rumunské speciality patří sarmale, což jsou závitky z kysaného zelí plněné různými druhy masa a rýže.

Další oblíbené jídlo je mititei, což jsou kořeněné masové kuličky podobné čevapčiči. Ty se obvykle podávají s bramborovou kaší nebo salátem. Pokud máte rádi polévky, určitě si vyzkoušejte ciorba, což je typická rumunská kyselá polévka s masem a zeleninou.

Kromě masových specialit se v Rumunsku také hodně jí ryby a mořské plody. Na pobřeží Černého moře se nabízí čerstvé ryby a plody moře, které jsou zpracovávány různými způsoby. Mezi nejznámější rybí speciality patří zander na roštu a rybí polévka zvaná borș.

V Rumunsku se také vyrábí mnoho druhů sýrů a dalších mléčných výrobků. Mezi nejznámější sýry patří telemea, který je podobný feta sýru, a cascaval, který je tvrdší a slanější. Kromě toho se v Rumunsku také hodně pije víno, které se vyrábí v různých oblastech země. Mezi nejznámější rumunská vína patří například Fetească Neagră a Merlot.

Doprava a ubytování

Pokud se chystáte navštívit Rumunsko, měli byste si předem zajistit dopravu a ubytování. V zemi se nachází několik mezinárodních letišť, jako například v Bukurešti, Kluži nebo Constanțě. Z letiště se můžete dostat do centra města pomocí taxi, autobusu nebo metra. Většina měst má také autobusové a vlakové nádraží, takže si můžete vybrat z několika možností.

Pokud se rozhodnete pro cestování autem, mějte na paměti, že v Rumunsku se jezdí vpravo. Silnice jsou většinou dobře udržované, ale v horských oblastech mohou být úzké a klikaté. Pokud se chystáte na výlety do horských oblastí, může být užitečné si půjčit auto s pohonem všech kol.

Co se týče ubytování, v Rumunsku najdete širokou škálu možností. Můžete si vybrat z luxusních hotelů, levných hostelů, penzionů nebo kempů. Většina ubytování nabízí standardní vybavení, jako jsou postele, sprchy a toalety. Pokud hledáte něco více luxusního, můžete si zarezervovat pokoj v historickém zámku nebo paláci.

Pokud preferujete ubytování v přírodě, můžete si zarezervovat místo na kempu. V Rumunsku se nachází mnoho krásných přírodních lokalit, kde se můžete podívat na nádhernou krajinu a relaxovat v klidu. Pokud si chcete užít pobyt v horách, můžete si zarezervovat pokoj v horské chatě.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Rumunsko?

Rumunsko se nachází v časové zóně EET (UTC+2) a v létě EEST (UTC+3).

Jaký je v Rumunsku časový posun proti České republice?

Rumunsko je proti ČR posunuto o +1 hodinu v létě i v zimě.

Mění Rumunsko čas na zimní a letní?

Ano, ve stejný čas, jako v České republice, tedy poslední neděli v březnu a poslední neděli v říjnu.

Jaké jsou nejzajímavější památky v Rumunsku?

Rumunsko je bohaté na historické památky, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu UNESCO. Mezi nejznámější patří hrad Bran, který je spojen s legendou o Drakulovi. Dalšími zajímavými památkami jsou například hrad Peleš, klášter Voroneț nebo Doupě Medvěda.

Kde se nacházejí nejkrásnější přírodní scenérie v Rumunsku?

Rumunsko nabízí mnoho krásných přírodních scenérií. Mezi nejkrásnější patří například Krasové pohoří, které se nachází na západě země. Oblast Maramureș je rovněž velmi krásná a nabízí mnoho možností pro turisty.

Jaké jsou nejlepší tipy na výlety do Rumunska?

V Rumunsku je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Pokud máte rádi historii, můžete navštívit Bran nebo Peleš. Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat do Krasového pohoří nebo do oblasti Maramureș. Dalšími zajímavými místy jsou například Bukurešť, Sibiu nebo Cluj-Napoca.

Jaké jsou tradiční zvyky a kultura Rumunska?

Rumunská kultura je velmi bohatá a má dlouhou historii. Mezi tradiční zvyky patří například taneční festivaly, které se konají po celé zemi. Rumunská kuchyně je rovněž velmi chutná a nabízí mnoho zajímavých pokrmů.

Které památky stojí za návštěvu v okolí hradu Hunedoara?

V okolí hradu Hunedoara je mnoho zajímavých památek. Mezi nejznámější patří například klášter Prislop, hrad Corvinů a zříceniny hradu Deva. Turisté mohou také navštívit město Hunedoara, které je velmi krásné.

Co je zajímavého k vidění na lesní železnici Viseu de Sus v Rumunsku?

Lesní železnice Viseu de Sus je jednou z nejzajímavějších atrakcí v Rumunsku. Turisté mohou jet vlakem po krásné krajině a užít si pohled na nádherné scenérie. Lesní železnice je velmi oblíbená mezi turisty a rozhodně stojí za návštěvu.

Podobné články

Back to top button