Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Lotyšsku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Lotyšsku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Lotyšska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Lotyšsku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Lotyšska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Lotyšsko

Lotyšsko se nachází na přímo na severo-východ od České republiky v časovém pásmu o +1 hodinu posunutém oproti ČR. V zimě jde o časové pásmo Východoevropský čas (UTC+2), v létě se posouvá na EEST (UTC+3), tedy v obou případech je o hodinu více, než u nás.

Obecně tedy je v Lotyšsku čas posunutý o hodinu napřed oproti ČR, a to i během zimy a léta. Lotyšsko mění čas ze zimního na letní v identickou chvíli, jako ČR, tedy je vždy čas posunutý stejně, a jen je potřeba si správně přeřídit hodinky.

Čas v Lotyšsku se tedy týká měst jako:

  • Riga
  • Daugavpils
  • Liepāja
  • Jelgava
  • Jūrmala
  • Ventspils
  • a další

Letní a zimní čas v Lotyšsku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Lotyšsko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00 (našeho času), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Turistika v Lotyšsku
Foto: Freepik

Lotyšsko – památky, příroda a turistika

Tato malá země v severovýchodní Evropě je skrytým pokladem pro turisty, kteří hledají rozmanitou kombinaci historie, nádherné přírody a zážitků. Lotyšsko je známé svými památkami, malebnými plážemi Baltského moře a úchvatnými národními parky. Podíváme se na nejzajímavější místa, která byste neměli při návštěvě Lotyšska vynechat.

Historické památky Lotyšska

Hlavní město Riga

Riga je nejen hlavním městem Lotyšska, ale také kulturním a historickým centrem země. Staré město Rigy je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO a je domovem mnoha významných památek. Projděte se úzkými uličkami plnými krásných středověkých budov a navštivte Rižský zámek, kde sídlí prezident Lotyšska. V Rize také naleznete bohatou nabídku muzeí, galerií a trhů s místními produkty.

Památky z doby středověku

Lotyšsko má mnoho zachovalých památek z doby středověku, které odrážejí bohatou historii této země. Mezi nejvýznamnější patří hrad Turaida, který je obklopen nádhernou přírodou a nabízí pohled do minulosti. Další zajímavou lokalitou je hrad Cēsis, který vás okouzlí svou atmosférou a panoramatickým výhledem na okolní krajinu.

Architektura v Jugendstilu

Lotyšsko je známé také svou unikátní architekturou v Jugendstilu. Riga je domovem největší sbírky Jugendstilových budov na světě. Procházejte se po ulicích Rigy a obdivujte fasády zdobené složitými ornamenty a sochami. Více než tisíc budov v Rize bylo postaveno v tomto stylu, což z ní činí jedno z nejvýznamnějších center tohoto architektonického směru.

Přírodní krása Lotyšska

Národní park Gauja

Národní park Gauja je jedním z největších a nejkrásnějších národních parků v Lotyšsku. Tento park je domovem horských údolí, malebných řek a mohutných skalních útvarů. Navštivte hrad Sigulda, který se nachází v tomto parku, a procházejte se po krásných stezkách, které vás zavedou přímo do srdce lotyšské přírody.

Pláže Baltického moře

Lotyšsko je pobřežní zemí a nabízí návštěvníkům krásné pláže Baltického moře. Pláže v Lotyšsku jsou čisté, nedotčené a ideální pro odpočinek a relaxaci. Zkuste si zaplavat v moři, procházet se po písečných plážích nebo se věnovat vodním sportům jako je surfování nebo kitesurfing.

Jezera a bažiny

Lotyšsko je také bohaté na jezera a bažiny, které přitahují milovníky přírody. Jezero Engure je známé svou rozmanitou faunou a flórou a je ideálním místem pro pozorování ptáků. Další zajímavé lokalitou je bažina Kemeri, která je součástí Národního parku Kemeri. Procházejte se po dřevěných lávkách a objevujte unikátní ekosystém bažin s vřesovišti a minerálními prameny.

Turistické atrakce a aktivity

Turistické stezky

Lotyšsko nabízí širokou síť turistických stezek, které vás provedou krásnou krajinou. Zkuste si projít Cestu písku, která vede podél pobřeží Baltického moře a nabízí nádherné výhledy na pláže a duny. Další populární stezkou je Cesta vodopádů, která vás zavede k nejkrásnějším vodopádům v Lotyšsku.

Hrad Sigulda

Hrad Sigulda je jedním z nejvýznamnějších historických památek Lotyšska. Tento hrad pochází z 13. století a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Navštivte hrad a prozkoumejte jeho středověké místnosti a věže. Okolí hradu Sigulda je také ideální pro pěší túry a cykloturistiku.

Muzeum čokolády v Lípaji

Pro milovníky sladkostí je návštěva Muzea čokolády v Lípaji nezapomenutelným zážitkem. Toto interaktivní muzeum vás provede historií čokolády a ukáže vám proces výroby. Můžete si dokonce vytvořit vlastní čokoládovou tabulku a ochutnat různé druhy čokolády.

Pěší túry a cykloturistika

Lotyšsko je ideální destinací pro pěší túry a cykloturistiku. Země je protkána sítí stezek a cyklostezek, které vás zavedou do nejkrásnějších koutů přírody. Vydejte se na pěší túru národním parkem Gauja nebo si pronajměte kolo a objevujte okolí Rigy. Tato aktivita vám umožní blíže se seznámit s lotyšskou krajinou a zažít nezapomenutelná dobrodružství.

Lotyšská kuchyně a tradiční jídla

Při návštěvě Lotyšska byste neměli vynechat ochutnat místní kuchyni a tradiční jídla. Mezi nejznámější speciality patří „pīrāgi“, což je plněné pečivo, a „skābeņu zupa“, což je tradiční kyselá zelná polévka. Nezapomeňte také ochutnat různé druhy ryb, které jsou hojně používány v lotyšské kuchyni.

Závěr

Lotyšsko je fascinující zemí, která nabízí bohatou historii, nádhernou přírodu a mnoho turistických atrakcí. Od starobylých památek až po malebné pláže a národní parky, každý návštěvník zde najde něco, co ho zaujme. Přijďte a objevte krásy Lotyšska sami.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Lotyšsko?

Lotyšsko se nachází v časové zóně Východoevropský čas – EET (UTC+2). Posun je tedy o +1 hodinu oproti České republice. Při změně na letní čas se Lotyšsko posouvá do časové zóny Východoevropský letní čas (EEST/UTC+3).

Jaký je v Lotyšsku časový posun proti České republice?

Lotyšsko má oproti ČR posunutý čas o +1 hodinu. Pokud je v ČR 8 hodin, v Lotyšsku je 7 hodin.

Mění Lotyšsko čas na zimní a letní?

Ano. Lotyšsko mění čas na letní poslední neděli března v 03:00 (místního času), kdy se čas posune na 04:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 04:00, kdy se čas posune na 03:00. Jde o místní čas, tedy v praxi identický, jako v ČR
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button