Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas na Islandu - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas na Islandu právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud na Island plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně na Islandu čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Islandu
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Island

Island je severský ostrovní stát na stejnojmenném ostrově a okolních ostrůvcích na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu, ale politicky se nachází v Evropě.

Nachází se v časové zóně GMT (UTC+0), tedy jako Velká Británie v zimním čase, a to přestože se Island nachází poměrně výrazně na západ od celé Evropy.

V praxi je tedy čas od České republiky posunutý o -1 hodinu během našeho zimního času a o -2 hodiny během našeho letního času.

Letní a zimní čas na Islandu

Island nemění čas ze zimního na lední, ani naopak. Čas se tedy posouvá podle našeho zimního a letního času.

Polární záře na Islandu
Foto: Freepik

Památky, Příroda a Turistika: Ostrov jako ideální cíl pro dovolenou

Island je ostrov s bohatou historií, nádhernou přírodou a množstvím turistických atrakcí. Nachází se v severní Evropě, severskému poloostrovu nejblíže, a je obklopen Atlantským oceánem. Ostrov je známý svými geotermálními prameny, sopkami, ledovci a vodopády.

Památky Islandu jsou z velké části spojeny s historií země. Například v Reykjavíku, hlavním městě, se nachází Hallgrímskirkja, nejvyšší kostel v zemi, který nabízí nádherný výhled na město a okolní krajinu. Dalšími historickými památkami jsou například staré kostely, jako například Hofskirkja, který je jediným dochovaným kostelem s travnatou střechou na Islandu.

Příroda Islandu je jedinečná a jedním z hlavních důvodů, proč turisté z celého světa přijíždějí do této země. Vodopády jsou jednou z nejvýraznějších přírodních krás Islandu. Mezi nejznámější patří Gullfoss, Seljalandsfoss a Skógafoss. Turisté si také mohou užít návštěvu ledovců, jako například ledovce Vatnajökull, který je největším ledovcem v Evropě.

Památky na ostrově

Island je známý svou překrásnou přírodou, ale nejen to. Ostrov nabízí také mnoho zajímavých památek, které stojí za návštěvu. V této sekci se podíváme na některé z nejvýznamnějších památek na ostrově.

Historické památky

Island má bohatou historii, kterou lze poznat návštěvou některých historických památek. Mezi nejvýznamnější patří Þingvellirský národní park, který byl v roce 2004 zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Tento park byl místem, kde se konaly první zasedání islandského parlamentu Althing v roce 930 a sloužil jako politické a právní centrum země až do 18. století.

Další historickou památkou, kterou nelze minout, je Akureyrské muzeum, které se nachází v druhém největším městě na Islandu. Muzeum se věnuje historii regionu a zahrnuje expozice o rybolovu, zemědělství a průmyslu.

Architektonické skvosty

Islandská architektura je unikátní a mnoho budov na ostrově stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější architektonické skvosty patří Hallgrímskirkja, největší kostel na Islandu. Tento kostel se nachází v centru Reykjavíku a je pojmenován po básníkovi Hallgrímovi Péturssonovi.

Další architektonickou památkou je Harpa, moderní koncertní síň v Reykjavíku. Tato budova byla navržena dánskými architekty Henningem Larsenem a Olafurem Eliassonem a otevřena v roce 2011.

Umělecké galerie

Island má mnoho uměleckých galerií, které nabízejí výstavy místních i zahraničních umělců. Mezi nejvýznamnější patří Listasafn Reykjavíkur, největší muzeum moderního umění na Islandu. Toto muzeum se nachází v centru Reykjavíku a nabízí expozice místních i zahraničních umělců.

Další uměleckou galerií, kterou nelze minout, je Galerie Kling & Bang, která se nachází v Reykjavíku. Tato galerie se zaměřuje na současné umění a nabízí výstavy místních i zahraničních umělců.

Přírodní krásy ostrova

Island je ostrov plný přírodních krás, které lákají turisty z celého světa. Ostrov nabízí mnoho přírodních parků, rezervací a bohatou floru a faunu.

Národní parky

Island má tři národní parky, které jsou chráněny pro svou jedinečnou přírodní krásu.

Vatnajökull

Národní park Vatnajökull je největším národním parkem v Evropě a zahrnuje 13 % celkové plochy ostrova. Park se nachází na jihovýchodě ostrova a je domovem největšího ledovce v Evropě, Vatnajökull. Park nabízí nádherné výhledy na ledovce, vodopády a geotermální oblasti.

Þingvellir

Národní park Þingvellir se nachází na jihozápadě Islandu a je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů. Park je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je považován za historické a kulturní centrum Islandu. Park nabízí nádherné výhledy na jezera, vodopády a geotermální oblasti.

Snæfellsjökull

Národní park Snæfellsjökull se nachází na západním pobřeží Islandu a je domovem sopky Snæfellsjökull. Park nabízí nádherné výhledy na sopky, ledovce a moře.

Přírodní rezervace

Island má mnoho přírodních rezervací, které jsou chráněny pro svou jedinečnou přírodní krásu.

Hornstrandir

Přírodní rezervace Hornstrandir se nachází na severozápadě Islandu a je jednou z nejodlehlejších oblastí na ostrově. Rezervace nabízí nádherné výhledy na fjordy, ledovce a moře.

Landmannalaugar

Přírodní rezervace Landmannalaugar se nachází v centrální části Islandu a je známá svými geotermálními prameny a malebnými krajinami. Rezervace nabízí nádherné výhledy na sopky, gejzíry a vodopády.

Flora a fauna

Island je domovem mnoha druhů rostlin a zvířat, které jsou přizpůsobeny tvrdým podmínkám ostrova.

Flora

Island má mnoho druhů rostlin, které jsou přizpůsobeny tvrdým podmínkám ostrova. Mezi nejznámější rostliny patří bříza, vrba a pelyněk.

Fauna

Island má mnoho druhů zvířat, které jsou přizpůsobeny tvrdým podmínkám ostrova. Mezi nejznámější zvířata patří sob, liška a tuleň.

Turistické atrakce

Island je plný turistických atrakcí, které nabízejí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Níže jsou uvedeny některé z nejzajímavějších turistických atrakcí na Islandu, které stojí za návštěvu.

Pláže

Island má mnoho krásných pláží, které jsou obklopeny nádhernou přírodou. Mezi nejznámější patří Reynisfjara, která je známá svými černými písečnými plážemi a mohutnými skalními útvary. Další populární pláží je Diamond Beach, kde se nacházejí ledovce, kteří se dostanou z nedalekého ledovce Jökulsárlón.

Sportovní aktivity

Island nabízí mnoho možností pro sportovní aktivity, včetně turistiky, cyklistiky, golfu, rybaření, jízdy na koni a pozorování velryb. Mezi nejpopulárnější sportovní aktivity patří trek Laugavegurinn, který je považován za jeden z nejkrásnějších treků na světě. Island také nabízí mnoho možností pro lyžování, zejména v oblasti Hlíðarfjall.

Kulturní akce

Island má bohatou kulturní scénu, která zahrnuje mnoho kulturních akcí po celý rok. Mezi nejpopulárnější kulturní akce patří Reykjavík International Film Festival, který se koná každý rok v září a řada hudebních festivalů, jako např. Iceland Airwaves, který se koná každý rok v listopadu. Kromě toho Island také nabízí mnoho kulturních památek, jako jsou muzea, galerie a historické památky.

Doprava na ostrově

Island je ostrov, kde se nejvíce pozná autem. Veřejná doprava funguje jen mezi městy a frekvence není příliš velká. Placení turistických autobusů vyjde výrazně dráž než autopůjčovna, a to i po započítání ceny benzínu.

Veřejná doprava

Veřejná doprava na Islandu není rozšířená a frekventovaná. Pokud cestujete mezi městy, můžete využít autobusové spoje, které jsou provozovány společnostmi jako je Strætó bs. Tyto autobusy jsou však pomalé a nepravidelné, a proto se doporučuje spíše pronajmout si auto.

Pronájem vozidel

Pronajmout si auto na Islandu je nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov. Většina turistů si pronajímá terénní vozidla, protože mnoho silnic na Islandu není asfaltovaných. Mezi největší autopůjčovny patří například Avis, Budget a Hertz. Je nutné si uvědomit, že pronájem auta na Islandu není levnou záležitostí, a proto je dobré si předem srovnat ceny a najít si nejlepší nabídku.

Pěší turistika

Island nabízí mnoho krásných turistických tras, které jsou vhodné pro pěší turistiku. Mezi nejpopulárnější patří například trek na ledovec Vatnajökull, turistika na sopku Hekla nebo procházka kolem vodopádu Gullfoss. Pěší turistika je sice náročná, ale zároveň velmi krásná a nabízí úžasné výhledy na přírodu Islandu.

Ubytování a stravování

Island nabízí širokou škálu možností ubytování a stravování, které uspokojí potřeby každého turisty. V této sekci se podíváme na některé z možností, které jsou k dispozici.

Hotely

Island nabízí širokou škálu hotelů, od luxusních po cenově dostupné. Mnoho z nich se nachází v centru měst a jsou tak ideální pro turisty, kteří chtějí být blízko památek a atrakcí. Mezi nejpopulárnější hotely patří Hotel Rangá, Ion Adventure Hotel a Hotel Borg.

Penziony

Pro turisty, kteří hledají přátelské a útulné ubytování, jsou penziony ideální volbou. Většina penzionů nabízí snídani a někdy i večeři. Mezi nejlepší penziony patří Guesthouse Pavi, Guesthouse Aurora a Guesthouse Borg.

Restaurace a bary

Island má mnoho skvělých restaurací a barů, které nabízejí tradiční islandskou kuchyni i mezinárodní speciality. Mezi nejlepší restaurace patří Dill Restaurant, Grillmarket a Fish Company. Když jde o bary, tak jsou nejlepší v Reykjavíku, kde najdete mnoho barů s živou hudbou, jako je například Kaffibarinn.

Celkově vzato, Island nabízí mnoho možností ubytování a stravování pro každého turistu. Turisté se mohou ubytovat v luxusních hotelech, útulných penzionech nebo v kempu. Ať už preferují tradiční islandskou kuchyni nebo mezinárodní speciality, najdou mnoho skvělých restaurací a barů, které uspokojí jejich chuťové buňky.

Praktické informace

Místní měna

Místní měnou na Islandu je islandská koruna (ISK). Většina turistických obchodů a hotelů přijímá také platební karty, jako jsou Visa, Mastercard a American Express. Je však vhodné mít s sebou hotovost pro případ nouze, zejména pokud plánujete návštěvu menších obchodů nebo restaurací. Výměna cizí měny je možná v bankách a směnárnách po celém ostrově.

Bezpečnost

Island je obecně považován za bezpečnou zemi pro turisty. Kriminalita je zde na velmi nízké úrovni a turisté se mohou cítit relativně bezpečně v jakékoli části ostrova. Nicméně, jako v jakékoli jiné zemi, je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření, jako je například opatrnost při používání veřejné dopravy nebo při procházení se v noci po městě.

Zdravotnické služby

Zdravotnické služby na Islandu jsou na vysoké úrovni. Většina obyvatel ostrova má přístup k bezplatné zdravotní péči. Pro turisty jsou k dispozici privátní kliniky a nemocnice, které poskytují kvalitní zdravotní péči. V případě nouze je možné využít také pohotovostní služby. Je důležité mít platnou cestovní pojištění, které pokryje veškeré zdravotní náklady v případě potřeby.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Island?

Island se nachází v časové zóně GMT (UTC+0).

Jaký je na Islandu časový posun proti České republice?

Island je proti ČR posunutý o -1 hodin během našeho zimního času, a -2 hodiny během našeho letního času.

Mění Island čas na zimní a letní?

Ne.

Kdy je nejlepší čas jet na Island?

Nejlepší čas na návštěvu Islandu je od června do srpna, kdy jsou nejvyšší teploty a nejdelší dny. Nicméně, pokud máte zájem o pozorování polární záře, nejlepší čas je od září do března.

Jaká jsou nejzajímavější místa na východním Islandu?

Východní Island je méně turisticky navštěvovanou oblastí, ale nabízí mnoho krásných a zajímavých míst. Mezi nejzajímavější patří národní park Vatnajökull, který je domovem největšího ledovce v Evropě, a také městečko Seyðisfjörður, které je známé svými kulturními akcemi a krásnou přírodou.

Co stojí za návštěvu v Reykjavíku?

Reykjavík, hlavní město Islandu, nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Mezi nejvýznamnější patří Hallgrímskirkja, nejvyšší kostel v zemi, a také Národní muzeum Islandu, které nabízí fascinující pohled na historii a kulturu Islandu.

Jaká je historie Islandu?

Island má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do doby Vikingů. V roce 930 byl založen první parlament na světě, Althing, který funguje dodnes. Island byl také pod nadvládou Dánska až do roku 1944, kdy se stal samostatnou republikou.

Kde na Islandu lze pozorovat polární záři?

Polární záře je nejčastěji viditelná na severu Islandu, zejména v oblastech kolem města Akureyri a jezera Mývatn. Nicméně, polární záře může být viditelná po celém ostrově, pokud jsou podmínky vhodné.

Jaké jsou typické islandské pokrmy?

Mezi nejtypičtější islandské pokrmy patří skyr, což je druh jogurtu s vysokým obsahem bílkovin, a také ryby, jako jsou losos, treska a sleď. Dále jsou populární i masové speciality, jako jsou ovčí kýta, které jsou vařené v mléce, a hákarl, což je fermentované žraločí maso.

Podobné články

Back to top button