Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální přesný čas v Černé Hoře - časové pásmo, zimní a letní čas

Aktuální čas v Černé Hoře právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:
Černá Hora je jednou z nejoblíbenějších destinací hlavně pro návštěvu pláží a moře v létě. Jestli tak plánujete do Černé Hory výlet nebo plánujete pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Černé Hoře čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Černé hory
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Černá Hora

Černá Hora se nachází v jižnější části Evropy, a když vyrazíme na cestu třeba autem, tak v zásadě jedem stále jen jižně. Proto Černá Hora patří, stejně jako my, do Středoevropského času (CET/SEČ), tedy UTC+1, tedy je zde časový posun o hodinu napřed proti koordinovanému světovému času (Universal Time Coordinated – UTC).

Protože Černá Hora také mění letní a zimní čas, přechází v létě na středoevropský letní čas (CEST/SELČ), tedy UTC+2.

Česká republika se nachází v identické časové zóně a měníme letní a zimní čas ve stejnou chvíli, jako Černá Hora. To v praxi znamená, že je v ČR a Černé Hoře vždy stejný čas a nemusíme tedy přeřizovat hodinky.

Čas v Černé Hoře se tedy týká měst jako:

  • Podgorica
  • Nikšić
  • Pljevlja
  • Bijelo Polje
  • Cetinje
  • Bar
  • Budva
  • a další

Letní a zimní čas v Černé Hoře

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Černá Horamění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00, kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Turistické atrakce v Černé Hoře
Foto: Freepik

Černá Hora – památky, příroda a turistika

Černá hora je jedinečná země, která se nachází v jihovýchodní Evropě. Své návštěvníky láká nejen bohatou historií a architekturou, ale také úchvatnou přírodou a množstvím turistických atrakcí. V tomto článku se podíváme na památky, přírodní krásy a turistické možnosti, které Černá hora nabízí.

Historie Černé Hory

Černá hora má bohatou historii sahající až do středověku. Během své existence prošla různými vládci a byla součástí různých říší. Dnes je nezávislou zemí s bohatým kulturním dědictvím. Historická města a památky připomínají minulost země a přitahují mnoho turistů.

Památky Černé Hory

Kotor

Kotor je malebné přístavní město ležící u stejnojmenného zálivu. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je plné úzkých uliček, náměstí a malebných kostelů. Při procházce městem můžete obdivovat středověké hradby, které obklopují celé město, a vystoupat až na hrad Sveti Ivan pro úchvatný výhled na záliv.

Ostrov Sveti Stefan

Ostrov Sveti Stefan je jedním z nejikoničtějších symbolů Černé Hory. Tento malebný ostrov je spojen s pevninskou částí mostem a je známý pro své luxusní hotely a krásné pláže. Přestože je ostrov přístupný pouze hostům hotelu, můžete si prohlédnout jeho unikátní architekturu a okouzlující prostředí z blízka.

Budva

Budva je jedním z nejpopulárnějších letovisek v Černé hoře. Je známá svou starou částí města, která je obklopena historickými hradbami. Uvnitř těchto hradeb najdete úzké uličky, náměstí a bohatou kulturní atmosféru. Budva má také několik pláží, které přitahují slunečníky a milovníky vodních sportů.

Přírodní krása Černé Hory

Národní park Durmitor

Národní park Durmitor se nachází ve vnitrozemí Černé Hory a nabízí nádhernou přírodu a horské scenérie. Zdejší hory jsou ideální pro turistiku, horskou cyklistiku a lyžování v zimě. Nejznámější atrakcí parku je kaňon řeky Tara, který je jedním z nejhlubších kaňonů na světě.

Skadarské jezero

Skadarské jezero je největší jezero v jižní Evropě a představuje ráj pro přírodovědce a milovníky ptáků. Je domovem mnoha druhů vzácných ptáků a rostlin. Můžete se projíždět lodí po jezeře a obdivovat jeho klidné vody a okolní krajinu.

Černohorské hory

Černohorské hory jsou horský řetězec, který nabízí nespočet turistických tras a výletů. Tady si můžete užít horskou turistiku, horolezectví a prozkoumávat krásy nedotčené přírody. Vrcholky hor vytvářejí úchvatné panoramatické výhledy, které stojí za to objevovat.

Turistické atrakce Černé Hory

Pláže

Černá Hora je obklopena malebnými plážemi s azurovým mořem. Nejznámější pláže se nacházejí v Budvě, Petrovaci a Ulcinji. Zde si můžete užívat slunečního svitu, relaxovat na lehátku a vyzkoušet si různé vodní aktivity, jako je potápění, šnorchlování a plavání.

Lyžování

V zimním období nabízí Černá Hora také skvělé lyžařské střediska. Oblasti jako Kolašin a Žabljak poskytují perfektní podmínky pro lyžování a snowboarding. Sjezdovky jsou dobře udržované a vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře.

Turistické stezky

Černá Hora je propletena sítí turistických stezek, které vás provedou překrásnou krajinou a přírodou. Můžete si vybrat mezi krátkými výlety nebo delšími túrami a objevovat skrytá jezera, vodopády a horské vrcholy. Turistické stezky jsou dobře značené a poskytují skvělý zážitek pro milovníky outdoorových aktivit.

Závěr

Černá Hora je skutečně unikátní destinací, která spojuje historii, přírodu a turistické možnosti. Její památky, přírodní krása a turistické atrakce poskytují nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka. Ať už se jedná o procházku historickými uličkami Kotoru, lyžování na svazích Durmitoru nebo relaxaci na pláži v Budvě, Černá Hora má co nabídnout pro každého.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Černá Hora?

Černá Hora se nachází v Časové zóně Středoevropského času (CET/SEČ). Posun je tedy o 1 hodinu za koordinovaným světovým časem (UTC+1). Při změně na letní čas se Černá Hora posouvá do Středoevropského letního času (UTC+2).

Jaký je v Černé Hoře časový posun proti České republice?

Černá Hora i Česká republika se nacházejí ve stejné časové zóně a mění čas na zimní i letní ve stejnou chvíli. Nedochází tedy k žádnému časovému posunu a v obou zemích tak platí vždy stejný čas.

Mění Černá Hora čas na zimní a letní?

Ano. Černá Hora mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00.
Ve stejnou chvíli se mění čas v prakticky celé EU včetně České republiky.

Podobné články

Back to top button