Aktuální přesný čas ve všech zemích světa

Aktuální čas v Lucembursku - pásmo, změna času i informace pro turisty

Aktuální přesný čas v Lucembursku právě teď online

/
Rozdíl proti ČR:

Pokud do Lucemburska plánujete výlet nebo dokonce pěknou dovolenou, asi vás zajímá jaký je aktuálně v Lucembursku čas, ale také časové posuny v létě a zimě, a jak si přeřídit hodinky, když cestujete z Česka.

Mapa Lucemburska
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Časová zóna Lucembursko

Lucembursko se nachází přímo na západ od České republiky. Přestože například blízká Velká Británie je v časovém pásmu posunutém o -1 hodinu oproti ČR, Lucembursko se nachází ve Středoevropském časovém pásmu, tedy v tom stejném, jako je Česká republika. A protože Lucembursko mění čas na letní a zimní ve stejnou chvíli, jako my, tak to v praxi znamená, že je v Lucembursku vždy identický čas, jako v České republice.

Letní a zimní čas v Lucembursku

Podobně jako v mnoha dalších zemích v Evropě, Lucembursko mění čas z letního na zimní a obráceně. Letní čas začíná poslední neděli března v 02:00 (našeho času), kdy se hodiny posunou o hodinu vpřed, a končí v poslední neděli v říjnu v 02:00, kdy se hodiny posunou zpět o hodinu.

Je to tedy stejné, jako u nás a prakticky celému zbytku EU. I když se tedy změní čas na zimní nebo letní, nenastane proti ČR žádný časový posun. Je jen potřeba si případně přeřídit čas tak, aby platil letní nebo zimní.

Lucembursko a turistika
Foto> Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Lucembursko – památky, příroda a turistika

Lucembursko má bohatou historii, která sahá až do 10. století. Země byla původně pevností, která sloužila jako ochrana důležitých obchodních cest. Během staletí se Lucembursko stalo centrem politické moci a sídlem významných evropských rodin. Historie této země je odrážena v její architektuře, památkách a kulturním dědictví.

Památky a architektura

Lucemburský hrad

Lucemburský hrad je jedním z nejvýznamnějších symbolů země. Nachází se na útesu nad řekou Alzette a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Tento impozantní hrad je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je považován za jedno z nejvýznamnějších středověkých opevnění v Evropě.

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame je další významnou památkou v Lucemburku. Tato gotická katedrála s impozantními věžemi a vitrážemi je důležitým duchovním a historickým centrem země. Navštívit ji můžete nejen kvůli jejímu náboženskému významu, ale také kvůli její architektonické kráse.

Staré město v Lucemburku

Staré město v Lucemburku je jednou z nejlépe dochovaných středověkých částí města. Je plné úzkých uliček, historických budov a malebných náměstí. Procházejte se po jeho kamenných uličkách, objevujte starobylé domy a užívejte si atmosféru minulých dob.

Přírodní krásy

Müllerthal

Müllerthal, známé také jako Lucemburské Švýcarsko, je malebná oblast plná úžasných skalních útvarů, jeskyní a říčních údolí. Tato oblast je rájem pro turisty, kteří si chtějí užít pěší turistiku nebo jen obdivovat přírodní krásy. Svézt se na kole nebo prozkoumat zdejší řeky je také oblíbenou aktivitou.

Jezerová oblast Obersauer

Jezerová oblast Obersauer je ideálním místem pro ty, kteří si chtějí užít vodní aktivity. Tato rozsáhlá jezera nabízejí možnosti koupání, rybaření a vodních sportů. Okolní příroda je tvořena rozsáhlými lesy a malebnými krajinami, které přilákají milovníky přírody.

Národní park Éislek

Národní park Éislek je chráněnou přírodní oblastí, která se nachází na severu Lucemburska. Tento park nabízí neuvěřitelně různorodou floru a faunu, a je ideálním místem pro milovníky přírody. Procházejte se po značených stezkách, pozorujte vzácné druhy ptáků a obdivujte nedotčenou krásu přírody.

Turistické aktivity

Prohlídka vinic

Lucembursko je známé svými kvalitními víny a prohlídka místních vinic je nezapomenutelným zážitkem. Projděte se po vinohradech, ochutnávejte místní vína a objevujte tajemství výroby vína. Turistické trasy vinic vás provedou malebnými krajinami, zatímco budete objevovat bohatou vinárenskou tradici Lucemburska.

Cykloturistika

Díky svému kopcovitému terénu a malebným krajinám je Lucembursko ideální pro cykloturistiku. Existuje mnoho cyklotras, které vás provedou zemí, od údolí po vrcholky kopců. Prožijte dobrodružství na kole a objevujte malebná města, památky a přírodu.

Turistika v přírodě

Lucembursko nabízí nespočet turistických tras, které vás provedou krásnou přírodou země. Od horských vrcholků až po klidné lesy a údolí, každý turista najde trasu podle svých představ. Sbalte si batoh, vydejte se na dobrodružství a objevujte skryté poklady lucemburské přírody.

Místní kultura a gastronomie

Luxemburská kuchyně

Luxemburská kuchyně je ovlivněna několika evropskými kuchyněmi, včetně francouzské, německé a belgické kuchyně. Nechte se hýčkat tradičními pokrmy, jako je Judd mat Gaardebounen (vařené vepřové maso s fazolemi), Kachkéis (luxemburský sýr) nebo Gromperekichelcher (bramborové placky). Nezapomeňte si dopřát také lahodné luxemburské dezerty, jako je Quetschentaart (švestkový koláč) nebo Rieslingspaschtéit (rybí paštika).

Festivaly a trhy

Lucembursko pořádá mnoho festivalů a trhů po celý rok. Tyto události jsou skvělou příležitostí poznat místní kulturu, hudbu, tanec a tradiční řemesla. Navštivte vánoční trhy, hudební festivaly nebo historické oslavy a prožijte autentický zážitek z lucemburských tradic.

Závěr

Lucembursko je fascinující destinací, která nabízí spojení bohaté historie, úchvatné přírody a pestré kultury. Při návštěvě této země si můžete prohlédnout některé z nejvýznamnějších památek, objevit malebnou přírodu a vychutnat si místní kulinářské speciality. Nechte se unést atmosférou Lucemburska a objevte všechny jeho skryté poklady.

Často kladené otázky (FAQ)

V jaké časové zóně se nachází Lucembursko?

Lucembursko se nachází v časové zóně Středoevropský čas – CET (UTC+1)., tedy ve stejném, jako Česká republika. Proto proti ČR nenastává žádný časový posun.. Při změně na letní čas se Lucembursko posouvá do časové zóny Středoevropský letní čas – CEST (UTC+2).

Jaký je v Lucembursku časový posun proti České republice?

Lucembursko nemá proti ČR posunutý čas.

Mění Lucembursko čas na zimní a letní?

Ano. Lucembursko mění čas na letní poslední neděli března v 02:00, kdy se čas posune na 03:00. Zimní čas začíná poslední neděli října v 02:00, kdy se čas posune na 01:00. Jde v praxi o stejný čas posunu hodin, jako v prakticky celém zbytku Evropy a hlavně EU.

Podobné články

Back to top button