Borůvky – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty
Milujete borůvkové knedlíky, chcete si ozvláštnit jídelníček zajímavým využitím této bobuloviny, nebo vás zajímají nutriční hodnoty borůvek? V tomto článku se s vámi podělíme o vše, co byste mohli chtít vědět o borůvkách. Odkud pocházejí a jak se pěstují? Jaké jsou různé odrůdy a rozdíly mezi nimi? A jaké chutné recepty se z nich mohou připravit.
Podívejte se také, jak nasušit borůvky nebo jak si borůvky vypěstovat na zahradě.
📝Obsah
Původ borůvek a jejich pěstování
Borůvky (lat. Vaccinium) jsou původním druhem severních oblastí severní hemisféry. Divoké borůvky, také označované jako nízko-keříčkové rostou v Severní Americe, Evropě a Asii.
Odrůdy severoamerických kultivarů jsou dnes pěstovány v Austrálii, na Novém Zélandu a ve státech Jižní Ameriky. Komerčně pěstované borůvky – u nás většinou nazývané kanadská borůvka – mají původ v atlantské části Kanady a na severovýchodě USA.
Jak se od sebe liší kanadská, brusnice a kamčatská borůvka?
Hlavním rozdílem mezi borůvkami je jejich způsob kultivace. Borůvky lesní či nízko keříčkové nejsou pěstovány komerčně. K dostání jsou většinou na farmářských trzích nebo u stánků podél silnic. Komerčně pěstovaná borůvka kanadská je k dostání v obchodních řetězcích.
Borůvčí – souvislý porost borůvek – se přirozeně vyskytuje v mnoha lesích České republiky. Zatím nebyly pozorovány negativní vlivy způsobené klimatem, avšak k poničení keříčků dochází při neopatrném sběru hřebeny a při kácení lesního porostu.
- Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) – dobře známá borůvka lesní. Má menší plody a více barví, obsahuje více vitamínů minerálů a rostlinných látek. Je méně sladká, a proto má o něco nižší obsah kalorií.
- Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) – známá jako kanadská borůvka je komerčně pěstovaná odrůda borůvek, na 100 g obsahují 12,09 g cukrů a 57 kcal (239 kJ)
- Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea kamtschatica) – označován jako kamčatská borůvka je vzhledově podobné ovoce, oproti borůvkám má však podlouhlé plody připomínající malé švestky. Na rozdíl však od borůvky, která spadá do čeledi vřesovcovité, je zimolez opadavou dřevinou z čeledi zimolezovité.
Borůvky nutriční hodnoty na 100 g: kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály
Borůvky – nutriční hodnoty na 100g ovoce | |
---|---|
Energetická hodnota | 44 kcal (184 kJ) |
Bílkoviny | 1,1 g |
Sacharidy (z toho cukry) | 7,6 g (7,6 g) |
Tuky | 0,6 g |
Nasycené mastné kyseliny | 0,1 g |
Cholesterol | 0 g |
Vláknina | 3,1 g |
Sůl | 0,02 g |
Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v borůvkách také tyto živiny:
- Draslík
- Fluor
- Fosfor
- Hořčík
- Jód
- Kobalt
- Kyselina listová
- Mangan
- Měď
- Pektin
- Sodík
- Vitamín A
- Vitamín B1
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín B5
- Vitamín B6
- Vitamín B7
- Vitamín C
- Vitamín E
- Vápník
- Zinek
- Železo
Borůvky obsahují velké množství antioxidantů, například vitamín C, který působí proti ukládaní volných radikálů v buňkách, pomáhá syntetizovat kolagen, čímž působí i proti vzniku vrásek a ztrátě elasticity pokožky. Také zefektivňuje absorpci železa z potravy.
Látkou obsaženou v borůvkách ve formě provitamínu je vitamín A, který rovněž brání před oxidativním stresem, přispívá ke krásné pleti a zdravému zraku.
Borůvky také obsahují vitamín K a mangan, látky podporující srážení krve.
100 g borůvek obsahuje následující podíl doporučené denní dávky vitamínů a minerálů:
- Vitamín C: 12 %
- Provitamín A: 8 %
- Vitamín K: 18 %
- Vitamín B6: 4 %
- Mangan: 16 %
Jaké má účinky konzumace borůvek na naše zdraví?
Borůvky jsou považované za jedno z nejzdravějších ovocí. Jsou jim připisovány pozitivní zdravotní účinky jako je: ochrana proti stárnutí, prevence vzniku rakoviny a potenciálně pomoc udržení hladiny cukrů v krvi.
Tato malá bobulovina má vysoký obsah rozpustné vlákniny, vysoký obsah živin, nízký obsah kalorií a nízký glykemický index. Předpokládá se proto, že může pomoci snižovat cholesterol či krevní tlak. Díky těmto vlastnostem jsou také jedním z prvních zdrojů jednoduchých cukrů, které jsou reintrodukovány při následování keto diety.
Byť na váhu obsahují poměrně nízké množství vitamínů a minerálů, tak obsahují velké množství rostlinných látek jako jsou třísloviny, bioflavonoidy, karotenoidy a antioxidanty. Předpokládá se, že díky nim mají tradiční využití jako dezinfekce, pro zlepšení průchodnosti cév a prokrvení končetin.
Třísloviny obsažené v listech a v plodech brusnice jsou také účinným pomocníkem proti průjmům. Plody se při průjmu doporučuje požívat sušené.
Jak poznat zralé borůvky?
Borůvky jsou v sezóně od června do září. Po utrhnutí již nezesládnou, pouze změní barvu na modrou. Vybírejte borůvky, které nemají svraštělou slupku, která je známkou vysušení a ztráty šťavnatosti. Na místech zelené či dokonce bílé borůvky již nedozrají.
Jak správně skladovat borůvky?
Borůvky skladujeme nemyté v lednici v jedné vrstvě v otevřené nádobě na jejíž dno dáme papírovou utěrku, jinak začnou ze spodu plesnivět. Před uskladněním borůvky proberte, aby se plíseň nešířila.
Brusnice v kuchyni: borůvkové recepty a další využití
Borůvky mají v kuchyni široké využití od sladkých dezertů po slané omáčky. Čerstvé je můžete přidat do jogurtů, ovesných kaší, smoothie a salátů. K české kuchyni neodmyslitelně patří borůvkové knedlíky, můžeme se však inspirovat i zahraničními recepty. Vyzkoušejte například borůvkové muffiny, koláč či lívance.
Aby vynikla chuť a aroma borůvek, připravte je v kombinaci s citrónem, levandulí anebo vyzkoušejte neobvyklé spojení inspirující se recepty z jihu USA – s kukuřicí.
Celozrnné borůvkové muffiny
Ke sladké snídani či jako malý zákusek, k tomu se perfektně hodí muffiny. My jsme si pro vás připravili tento jednoduchý recept na vynikající borůvkové muffiny s polevou, po který se jen zapráší.
Co budete potřebovat:
- 2 vejce
- ½ hrnku mléka
- ½ hrnku medu
- 1 vanilkový cukr
- 7 polévkových lžic rozpuštěného másla
- 1 hrnek celozrnné mouky
- ½ hrnku bílé pšeničné mouky
- 2 kávové lžičky prášku do pečiva
- ½ kávové lžičky soli
- 2 hrnky borůvek (lze použít mražené)
Na máslovou polevu:
- 60 g másla
- 2 polévkové lžíce mléka
- 128 g moučkového cukru
Postup:
- Troubu předehřejte na 190 °C. Vymažte a vysypte formu na muffiny.
- Ve velké míse smíchejte vejce, mléko, med, vanilkový cukr a rozpuštěné máslo. Míchejte, dokud nevznikne homogenní hmota.
- Do směsi zamíchejte mouky a pečící prášek do pečiva.
- Do těsta zlehka zamíchejte borůvky.
- Těstem naplňte připravenou formu na muffiny a dejte péct.
- Pečte 20 minut. Muffiny by měly být na dotek nadýchané.
- Vyndejte hotové muffiny z trouby a nechte vychladnout.
- Na polevu: Rozehřejte máslo v menším hrnci, přidejte mléko a míchejte, dokud se ingredience nespojí. Přidejte moučkový cukr a míchejte, dokud nezmizí hrudky. Pokud je směs příliš řídká přidejte více cukru. Poleva by měla být hladká a lesklá. Poleva bude rychle tuhnout, jakmile ji sundáte ze zdroje tepla. Ihned s ní přelijte hotové vystydlé muffiny.
- Nechte polevy ztuhnout a můžete podávat, dobrou chuť!
Vynikající kynuté borůvkové knedlíky jako od babičky
Kdo by neznal starou českou klasiku – borůvkové knedlíky s tvarohem, cukrem a máslem. Vyzkoušejte tento recept na borůvkové knedlíky jako od babičky.
Kynuté těsto:
- 550 g polohrubé mouky
- ½ kostky čerstvého droždí
- 500 ml mléka
- 1 žloutek
- 1 kávová lžička cukru krupice
- 1 špetka soli
Náplň:
- 400 g borůvek
Ochucení:
- Máslo – rozpuštěné
- Cukr moučka
- Tvaroh
- (Opečená strouhánka)
- (Zakysaná smetana)
Postup:
- Do mísy prosejte mouku. Doprostřed udělejte důlek a přidejte do něj lžičku cukru.
- Zahřejte mléko, trochu vlažného mléka nalijte do důlku a přidejte ½ kostky rozdrobeného droždí.
- Nechte vzejít kvásek – zhruba 10-15 minut. Vzešlé droždí poznáte podle pěny s bublinkami, která se vytvoří na povrchu tekutiny.
- Jakmile vzejde kvásek, přilijte zbytek vlažného mléka, přidejte žloutek a špetku soli.
- Začněte hníst těsto pomocí vařečky. Pořádně jej propracujte, dokud nevznikne vláčná homogenní hmota.
- Zakryjte těsto utěrkou a nechte asi hodinu kynout.
- Nakynuté těsto dejte na pomoučený vál (s moukou to však nepřehánějte) a vyválejte plát o výšce zhruba 6 mm. Vyválené těsto rozkrájejte na přibližně stejně velké čtverečky.
- Pomocí prstů čtverečky opatrně mírně roztáhněte a doprostřed každého umístěte zhruba kávovou lžičku a půl borůvek.
- Okraje čtverců k sobě pečlivě spojte a borůvky do těsta zabalte, tak aby vám vznikl tvar knedlíku a nevytékala z něj šťáva.
- Naplněné knedlíky otočte spojem dolů a nechte na válu ještě asi 10 minut kynout.
- V dostatečně velkém hrnci přiveďte vodu k varu a přidejte špetku soli.
- Knedlíky vaříme v mírně vroucí vodě, přiklopené, asi 8 minut.
- Vařené knedlíky umístěte na pekáč či talíř a vidličkou zlehka seshora propíchněte, aby z nich vyšla pára, ale ne však šťáva. Potřete rozpuštěným máslem pomocí mašlovačky.
- Hotové knedlíky podávejte s posypkou dle vašeho výběru. Výborné jsou s tvarohem a cukrem, zakysanou smetanou a cukrem či opraženou strouhánkou a cukrem a samozřejmě je nezapomeňte polít rozpuštěným máslem, dobrou chuť!
Borůvkovo hořčičný javorový sirup
Tato neobvyklá kombinace borůvek a hořčice jistě zaujme nejednoho strávníka. Omáčku můžete použít jako dip nebo jí přelít grilované maso či krevety.
Co budete potřebovat:
- 1 hrnek borůvek
- 2 polévkové lžíce javorového sirupu (lze použít med)
- 2 polévkové lžíce vody
- 1 stroužek česneku
- ¼ hrnku hrubě mleté či polotučné hořčice
- sůl
Postup:
- V menším hrnci smíchejte borůvky, javorový sirup (či med) a vodu a přiveďte k varu na středním ohni. Vařte, dokud borůvky nezměknou.
- Směs nalijte do mixéru, přidejte stroužek česneku a mixujte, dokud nevznikne hladké pyré.
- Do směsi zamíchejte hořčici a osolte, dle chuti.
- Podávejte ke grilovanému masu, dobrou chuť!