Novinky a aktuality

Bylina jménem kratom: Proč je okolo ní tolik kontroverze?

Jen málokdo v poslední době nenarazil na téma kratom. Tato tropická bylina z jihovýchodní Asie získala rychle na popularitě po celém světě, včetně Evropy. Jak tomu ale bývá, s rostoucí poptávkou se začaly množit i debaty o jeho účincích a bezpečnosti. Co je to kratom, jaké má účinky a proč je často terčem kritiky?

Co je to kratom a kde se vzal?

Kratom je jednodušší název pro rostlinu, která je odborně známá jako Mitragyna speciosa a přirozeně se vyskytuje v oblastech Thajska, Malajsie a Indonésie. V dávných dobách si ji oblíbili místní obyvatelé, kteří si poznatky o jejích účincích předávají z generace na generaci.

Není tedy divu, že se kratom rychle stal součástí jejich tradiční medicíny, kde využívali jeho stimulující a sedativní účinky. Nebylo výjimkou, že původní obyvatelé žvýkali jeho listy pro řešení různých neduhů, ale i pro nabuzení při práci.

Jako většina bylinek si našel cestu i na západ. Největší boom ale zaznamenal až před pár lety, kdy téměř raketovou rychlostí zaplavil nejen americký, ale i evropský trh.

Jaké jsou druhy kratomu?

Listy kratomu obsahují řadu alkaloidů, mezi kterými vyniká hlavně mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Oba vyjmenované mohou mít stimulační nebo sedativní účinky na lidský organismus – projevy účinků se odvíjí od dávkování.

Konkrétní vlastnosti se liší v závislosti na konkrétním druhu kratomu. Ty se od sebe liší barvou žilek na listech při sklizni a také způsobem zpracování. Nejčastěji narazíte na:

  • zelený kratom – vyrábí se sušením listů a jejich následným drcením na prášek;
  • bílý kratom – postup je stejný jako v případě zeleného kratomu, jen se k jeho výrobě využívají velmi mladé listy;
  • žlutý kratom – pro jeho výrobu se využívají velmi zralé listy, které se ještě před sušením dva až tři dny fermentují;
  • červený kratom – prochází podobným procesem jako kratom žlutý, avšak s tím rozdílem, že se fermentuje déle, a to konkrétně šest až sedm dní.

Nejvíce populární je především zelený a bílý kratom. Jedná se totiž o kratomy s velice vyváženým alkaloidovým profilem. Díky tomu jsou vhodné pro širokou škálu využití a aktivit. Tyto dvě barvy jsou také oblíbené mezi výrobci nejrůznějších kratomových produktů, jelikož jsou díky přírodnímu procesu sušení vhodné pro další zpracování.

Proč je kratom spojený s řadou kontroverzí?

Kratom je předmětem kontroverzí hlavně kvůli jeho potenciálním účinkům, které se dokážou u vysokých dávek vyrovnat i opioidům. Právě proto je důležité věnovat pozornost jeho dávkování. V souvislosti s tím celá řada zemí přichází s regulacemi, které povolují prodej kratomu pouze pro osoby starší 18 let – stejná pravidla se chystají i v České republice.

Legislativní opatření s sebou přinesou i zvýšené nároky na kontrolu kvality, což znamená větší bezpečnost a spokojenost pro koncové uživatele. Není výjimkou, že laboratorní testy odhalí, že kratom obsahuje těžké kovy, bakterie, plísně a další nežádoucí látky. Aktuálně je testování spíše záležitostí dobré morálky prodejců – při výběru vhodného obchodu se tedy vyplatí předem informovat o tom, zda pravidelné testování provádí.

Podobné články

Back to top button