Zdraví

Osmero užitečných rostlin, které by vám doma neměly chybět

O tom, že čerstvá bylinka dodá vašemu jídlu mnohonásobně lepší chuť než její sušená varianta, snad není pochyb. Proto uděláte jen dobře, když na své zahrádce nebo na svém parapetu vymezíte trochu místa pro tyto voňavé a chutné zázraky.

Záhonek s užitečnými rostlinami

Vonící zahrádka není jen otázkou okrasných, všemi barvami hrajících květů. Provonět ji můžete i rostlinkami, které najdou využití i v kuchyni.

Rozmarýn

Nenápadný rozmarýnový keřík zavoní po promnutí lístků opravdu do dálky. Díky své výrazné kořeněné vůni jej můžete použít k aromaterapii, své uplatnění rozhodně najde i v kuchyni. Jednoduché pečené brambory s česnekem a rozmarýnem vynesou vaše chuťové buňky do nebes.

Libeček

Pokud máte na své zahrádce pěkné slunečné místo, pak byste tam měli vysadit libeček. Má totiž opravdu rád sluníčko, případně zvládne mírný polostín. Libeček, známý také jako maggi, je odolný vůči suchu a přežije i krátkodobé období bez zálivky. Lepší je však vlhká, nepřemokřená půda. Je výbornou přísadou především do polévek.

Majoránka

I tato odolná a nenáročná bylinka potřebuje sluníčko. To totiž pomáhá rozvíjet aromatické látky v listech, což zvyšuje její chuť a vůni. Dbejte především na to, aby bylo místo chráněné před silným větrem, jinak kromě pravidelného zalévání nic dalšího nevyžaduje.

Pokud neradi bojujete s plevelem, vysaďte mezi bylinky takové rostliny, které jim neuškodí, zároveň ale nedají plevelu šanci. Mezi takové patří třeba pomněnkovec velkolistý, který vytváří hustý koberec a pro nechtěné rostlinky tak nebude na záhonku místo. Péče o něj je velmi jednoduchá a drobné modré květy jsou opravdu hezké.

Co můžete pěstovat za oknem?

Jestliže nemáte zahrádku, nesmutněte. Některé bylinky lze snadno pěstovat i v květináči na parapetu. To má samozřejmě i svou praktickou stránku – takto totiž máte při vaření vše po ruce.

Bazalka

Skvělou rostlinou, se kterou si do domácnosti vpustíte italskou atmosféru, je bazalka. Již po pár měsících od zasazení můžete využít první lístky do salátů. Nesmrtelnou kombinací je bazalka s rajčaty a mozzarellou. S olivovým olejem, pepřem a solí vytváří tato variace salát caprese.

Pažitka

S touto rostlinkou dostane šmrnc každá pomazánka. Daří se jí dobře v klasickém květináči na slunném, případně mírně polostinném místě. Potřebuje především pravidelné zalévání, dávejte tedy pozor, aby vám půda nevyschla. Pažitku pravidelně stříhejte a používejte, díky tomu se bude hezky rozmnožovat a nepůjde do květu.

Máta

Hledáte spíše rostlinu do čaje? Pak na svém parapetu udělejte místo mátě. Má mnoho odrůd, mezi nejznámější však patří peprná, citronová, ananasová či jahodová. Z jejich listů připravíte velmi jednoduše čaj, v letních měsících pak její lístky v kombinaci s citronem a studenou vodou vykouzlí to nejlepší osvěžení.

Na zahrádku i na balkón

Levandule

Pokud nechcete bylinky pouze na jídlo, ale rádi byste je využívali spíše v aromaterapii, neměli byste přehlédnout tuto fialovou krásku. Pěstování levandule je relativně jednoduché, ale vyžaduje splnění několika základních podmínek.

Bohužel se jí nebude dařit v bytě. Aby prospívala, potřebuje alespoň balkón nebo venkovní květináč, skvěle však doplní i dekorativní skalky ve svahu. K jejímu pěstování potřebujete neutrální půdu a jen malou zálivku, levandule má totiž raději sucho. Svými květy vás obdaří každý rok a jejich sklizeň byste si měli dobře naplánovat. Většinou se levandule sklízí v létě, kdy je v plném květu.

Řeřicha

Na balkóně můžete udělat místo také pro řeřichu. Lze jí jednoduše pěstovat v truhlíku a její výsadba ani celková péče není nijak složitá. Stačí ji pravidelně zalévat a zajistit, aby kořeny nebyly příliš v mokru, jinak by začaly zahnívat. Je to jednoletá rostlina, proto byste ji měli pravidelně používat. V kuchyni ji využijete především u mezinárodní kuchyně, obzvlášť skvělou chuť thajským, vietnamským i mexickým pokrmům.

Stejně jako je tomu u okrasných květin, i každá bylinka potřebuje to své. Před výsadbou se dobře seznamte s tím, co vše potřebuje, abyste správně zvolili její umístění. To je totiž ve všech případech alfou a omegou úspěšné sklizně.

Podobné články

Back to top button