Recenze webů

Frilla.cz recenze eshopu a zkušenosti - Jde o podvod?

Recenze eshopu Frilla.cz

Frilla.cz je eshop s poměrně zvláštní a ne úplně dobrou reputací. V recenzi se podíváme, jestli jde o důvěryhodnou společnost, jak se na její praktiky dívá Česká obchodní inspekce, jestli jde o podvod, ale i jak samotný web vypadá nebo co si vlastně můžete koupit, pokud se rozhodnete jeho služeb využít.

Na internetu najdeme spousty hlavně uživatelských recenzí, které si také rozebereme hlavně z pohledu toho, jestli je o reálné zkušenosti zákazníků, nebo o pokus vylepšit reputaci a působit důvěryhodně.

Provozovatel a kontakty na e-shop Frilla.cz

Informace o e-shopu Frilla.cz
Adresa provozovateleHS PLUS d.o.o., Gmajna 10, 1236 Trzin, Slovinsko
Telefon296 849 825 (Po-Pá 8:00 až 16:00)
E-mailinfo@frilla.cz

Sortiment eshopu Frilla.cz

Frilla.cz nabízí extrémně nesourodý sortiment zboží vlastně všeho druhu. Najdete zde vše od potřeb pro domácnost, koupelny, ale i oblečení, boty, techniku, nebo i nářadí nebo další potřeby do dílen.

Vše je ale na stránkách tak nějak hala bala a dokud se neprokliknete k jakémukoliv produktu, někdy je složité vědět, co vlastně daný produkt je, viz výstřižek sortimentu z června 2023, který najdeme na domovské stránce:

Sortiment Frilla.cz

U řady produktů není na první pohled vidět, o co vlastně jde. A protože na domovské stránce není žádný název produktu, a dokonce ani kategorie, je potřeba si vždy danou věc rozkliknout a prozkoumat, co se to vlastně prodává.

A bohužel si nejde ani zobrazit určité kategorie, cokoliv vyfiltrovat nebo seřadit. Vše jde minimálně podle nás naprosto náhodně za sebou, jako kdyby majitel našel naskladněné zbytky všemožných produktů, které se pak takto snaží prodat.

Frilla tak není e-shop, pokud hledáte něco specifického nebo z nějaké kategorie. Jde prostě o všechno, a asi nejzajímavější je tak rozmanitost věcí, které často mohou spadat do kategorie „nevěděl/a jsem, že to potřebuji, ale potřebuji to“. Něco sem tam může zaujmout nebo se čistě náhodně hodit.

Přehlednost designu webových stránek a nákupu samotného

Web vypadá na první pohled velmi amatérsky, hlavně pak ve srovnání se známými a ověřeními obchody typu Alza, CZC, Mall.cz nebo i Heurekou. Nelze si nic seřadit, nelze se podívat do nějaké kategorie ani nic podobného. Je to relativně podivné, protože celý e-shop funguje na WordPressové šabloně Storefront, která obecně vzato umí vypadat velmi pěkně, přestože je zcela zdarma.

Samotný web ale vypadá jako maximálně a bohužel zbytečně osekaná verze, kdy hlavně absence jakýchkoliv kategorií, filtrů a názvů prodávaného zboží na domovské stránce, jsou opravdu tristní. Zvlášť když se všechny tyto funkce v šabloně zcela běžně nacházejí i bez složitého nastavování. Vlastně je mnohdy složitější se těchto funkcí zbavit, než je normálně využívat. Skoro to tedy vypadá, že si někdo dal práci s nastavením, aby tyto dnes pro zákazníky běžné funkce na stránkách nebyly.

V menu si můžeme vybrat akorát z možností Akce, Nejnovější a Nejprodávanější. Ale ani toto moc nákup neusnadní. Akorát se počet nabízených produktů zmenší, ale stále jde o náhodně vybrané produkty bez nějakého ladu a skladu nebo jakýchkoliv popisků, aby bylo jasné, co se vlastně prodává.

O mnoho lepší situace přichází po rozkliknutí nějakého produktu. Na stránce s produktem samotným je pak typicky spousta popisků, obrázků i videí o použití nebo jen k ilustraci.

Nejde vyloženě o žádný zázrak a mnohdy jsou vidět strojové překlady nebo nepřesnosti, ale to se stává i u větších stránek. Obecně vzato jsou popisky celkem fajn a stránky s produkty jsou zpracovány solidně, alespoň pak do té míry, že poznáme, co který produkt vlastně je a k čemu se používá.

Jak zaplatit na eshopu Frilla a možnosti doručení

Frilla pro doručování využívá pouze služby České pošty, a to doručení domů, doručení na poštu nebo možnost Balíkovny.

Ve všech případech pak doprava stojí 79 Kč, což je poměrně hodně vzhledem k tomu, že se na Frilla prodávají i celkem levné věci a obecně stojí většina produktů v nižších až středních stokorunách. Připlatit si skoro 80 korun jen za dopravu pak celý nákup poměrně značně prodraží, a motivace je pak spíše nakoupit zboží více, aby poměr za dopravu nebyl tak vysoký.

Bohužel jak bylo řečeno, sortiment je tak nějak náhodný, takže si mnohdy prostě nevybereme, co dál bychom koupili, leda pak více stejného produktu.

Co se placení týče, jde o takový zlatý standard. Jde zaplatit kartou, přes PayPal, bankovním převodem (všechny tyto možnosti jsou zdarma) nebo dobírkou při převzetí za 54 Kč.

Možné je si připlatit za pojištění balíku nebo přidat náhodné překvapení.

Zkušenosti s eshopem Frilla na Googlu, Facebooku i dTestu

Teď se dostáváme k tomu, proč je e-shop Frilla tolik kontroverzní a jestli jde opravdu o podvod, nebo solidního prodejce. Zvláštní sortiment nebo design webu lze prakticky vždy prominout. Jaké jsou ale zkušenosti s e-shopem ostatních zákazníků?

Vše, co píšeme, berte s rezervou a jde o naše vyhodnocení situace.

Recenze společnosti na Google

Společnost HS Plus, která provozuje e-shop Frilla, má na Googlu opravdu spousty recenzí (v červnu 2023 jde o více než 5300 recenzí) a velmi pozitivní průměr 4,7 hvězdiček z 5.

HS Plus Google recenze

To zní sice opravdu dobře, je tu ovšem několik obrovských ALE. Recenze ostatních zákazníků jsou zcela neověřené a může je tedy přidat kdokoliv. To je celkem normální, ale je pak potřeba počítat s tím, že recenze lze takto vlastně i zakoupit, aby obchod vypadal důvěryhodněji.

Pokud si také recenze rozklikneme, uvidíme, že jde prakticky vždy o extrémní hodnocení, tedy buď plné hodnocení, nebo naopak naprosto minimální. Lidé si buď vše naprosto chválí, nebo hlásí, že jde o podvod, že nebyly vráceny peníze atp.

Toto je poměrně podivné. Obvykle mají recenze určitý rozptyl v hodnocení a dalo by se očekávat, že někdo třeba bude kritizovat kvalitu produktu a dá třeba 3 hvězdičky. Jen opravdu minimum recenzí je mimo toto minimum nebo maximum. To bohužel vypadá, že recenze s minimálním hodnocením jsou reálné zkušenosti, zatímco u maximálního hodnocení poměrně hrozí, že opravdu jde o koupené recenze. A nepřidává tomu ani fakt, že všechny recenze s maximálním hodnocením jsou psány docela podobným způsobem a obsahují interpunkci.

Recenze na Facebooku

Na Facebooku Frilla je situace s hodnocením o mnoho opačná. K červnu 2023 najdeme pouze 160 recenzí a průměrným hodnocením 1,4 (oproti 5300 recenzím a hodnocením 4,7 na Googlu). Recenzí je tedy oproti Googlu (kde navíc není hodnocen ani tak e-shop, jako provozovatel), a hodnocení je výrazně horší.

Frilla recenze na Facebooku

Toto bohužel nahrává teorii, že jsou recenze na Googlu zmanipulovány a nejsou tedy důvěryhodné.

Hodnocení na VašeStížnosti od dTestu

Další poměrně závažné jsou stížnosti na HS Plus na webu vasestiznosti.cz, který provozuje dTest. Nejčastěji jde o nedodané zboží, zamítnutí reklamace, nevrácené peníze atp.

Stížností není také zrovna málo, alespoň vzhledem k velikosti samotného obchodu.

Jen pro představu, taková Alza.cz, tedy mnoho, ale opravdu mnohonásobně větší e-shop, má stížností v tomto roce dokonce méně než Frilla, a typicky jde o stížnosti na neuznanou reklamaci, které je někdy pro zákazníky frustrující, ale někdy může jít opravdu o jejich vlastní chybu, kdy zboží prostě poškodili. Alza se navíc ke stížnostem vyjadřuje a řeší je.

I další problémový obchod Fruugo.cz (o kterém jsme psali recenzi zde), má stížností podstatně méně. Proto tedy tento počet opravdu nepodceňte.

Frilla oproti tomu vypadá, že na stížnosti nereaguje, a to přesto, že jsou daleko vážnější.

To všeho všudy vypadá, že jde o problémový obchod, přestože nejde nutně o podvod.

Co na eshop Frilla říká Česká obchodní inspekce (ČOI)?

Na stránkách ČOI je seznam více než 1100 e-shopů i s důvody, proč se nákup nedoporučuje. Obchod Frilla.cz ani provozovatel HS Plus na tomto seznamu nejsou, tedy minimálně z pohledu ČOI nejde o podvod, nebo tento e-ehop ještě není v hledáčku inspekce.

Pokud by se obchod Frilla na tomto seznamu objevil, prakticky pak není co řešit a můžete se s klidem tomuto obchodu vyhnout a považovat jej za podvod. Takto zatím alespoň podle České obchodní inspekce o rizikový obchod nejde.

Je Frilla.cz podvodný e-shop?

Frilla velmi pravděpodobně není podvodný e-shop, alespoň ne v tom smyslu, že by majitelé záměrně sebrali peníze a neposlali žádné zboží. Není ani mezi rizikovými obchody, které jsou vypsané na webu ČOI.

Velmi pravděpodobně jde ovšem o trochu chaoticky vedený obchod, který ale ve výsledku zboží posílá, přestože někdy ve špatné kvalitě nebo nevyžádané variantě.

Stránky jsou také poměrně amatérské, a hlavně domovská stránka je v hrozném stavu, kdy prostě není možné rozkliknout jakoukoliv kategorii nebo si cokoliv jakkoliv seřadit nebo se ve zboží vyznat.

Co se plateb týče, nikdo si nestěžuje, že by odešlo více peněz, než by mělo nebo na technické problémy s platební bránou. To je velké pozitivum.

Co je ovšem velmi sporné, jsou recenze společnosti HS Plus na Googlu, které minimálně po prohlédnutí nevypadají úplně důvěryhodně, hlavně pak ve srovnání s hodnocením na Facebooku. Je těžké říci, jestli jde o náhodu a lidé opravdu na Googlu hodnotí společnost takto kladně a v takovém množství, nebo jde o praktiku nakupování recenzí nebo masové recenzování přes spousty účtů. Právě recenze na Googlu vypadají jako nejvíce nedůvěryhodná praktika společnosti, která e-shop provozuje.

Dobře nevypadají ani stížnosti na dTestu, ale i všechny velni negativní recenze, u kterých to vypadá ne odeslání špatného zboží a následné nevracení peněz. Poměr kladných a záporných objednávek bohužel nelze zjistit, ale pokud bychom se měli řídit recenzemi na Facebooku, které vypadají asi nejdůvěryhodněji, nepůjde o vyloženě nízké číslo. Je ale také potřeba říci, že většina spokojených zákazníků netouží po tom trávit svůj čas vypisováním kladné recenze, zatímco nespokojení zákazníci si správně jdou stěžovat velmi rychle. I vysoký poměr nespokojených a spokojených zákazníků v recenzích tak nemusí nutně znamenat, že vám přijde domů špatné zboží.

Celkové zhodnocení – měli byste na e-shopu Frilla nakupovat?

Frilla.cz je zvláštní obchod s podivnými stránkami a minimálně to vypadá, že se snaží navyšovat důvěryhodnost podivnými praktikami a handlováním s recenzemi. Solidní a přirozeně kladně hodnocené obchody toto obvykle nemají zapotřebí.

V praxi to znamená, že nákup na Frilla.cz nelze doporučit a je zde vysoká šance, že přijde špatné zboží, které se špatně vrací, protože provozovatel má adresu ve Slovinsku. I při reklamaci si pak zákazníci stěžují, že peníze nepřišly, což už je velký problém, a jen toto je důvod se raději tomuto internetovému obchodu vyhnout, a raději nakoupit v solidních e-shopech, které zajistí lepší zákaznickou podporu, reklamace, ale také kvalitu zboží.

Frilla.cz
  • Design webu
  • Důvěryhodnost
  • Kvalita zboží
1.5

Celkové hodnocení Frilla.cz

Frilla.cz je internetový obchod s poměrně pochybou kvalitou webu, hlavně pak nemožností jakékoliv filtrace nebo seřazení produktů. Zákazníci si také často stěžují na kvalitu zboží, ale i na dlouhé čekání na vrácen peněz po reklamaci.

Obecně vzato jde o internetový obchod, který nelze doporučit a je lepší nakoupit v e-shopech, které jsou solidnější.

Odesílám
Vaše hodnocení
1.25 (4 hodnocení)

Podobné články

Back to top button