Třešně – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty
Třešně (lat. Prunus Avium) nebo také sladké třešně, jsou oblíbeným ovocem českých zahrádkářů, které má široké využitý nejenom v kuchyni, ale i při výrobě alkoholických nápojů. Tato drobná peckovice je typicky vyobrazovaná v červené barvě, avšak více sladké odrůdy – označované rovněž jako chrupky – jsou známé pro svou žlutou barvu.
V tomto článku hrají třešně prim. Dozvíte se zde odkud pocházejí, jejich nutriční hodnoty, obsah vitamínů a minerálů a v neposlední řadě jaké chutné recepty dají vyniknout jejich chuti.
📝Obsah
Historie třešní odkud pochází a jak se k nám dostaly?
Divoké odrůdy třešní pocházejí z Evropy a západní Asie. Jejich původním stanovištěm byla pravděpodobně oblast mezi Černým a Kaspickým mořem. Do jižní Evropy se pravděpodobně rozšířily díky trusu ptáků. Zde je začali ve velké pěstovat staří Řekové a následně i Římané. Dnes jsou největšími producenti třešní Turecko, Spojené státy americké, Rusko a Írán.
Odrůdy třešní
Třešně se odlišují zejména podle doby dozrávání na rané a pozdní a na srdcovky a chrupky. Srdcovky jsou typické měkčí dužinou i slupkou a červenou až černo-červenou barvou a většinou se jedná o rané odrůdy. Chrupky mají běžně základní barvu žlutou s různým poměrem červeně zbarveného líčka. Existují však i chrupky tmavé s plodem zbarveným od světle červené až po černou.
- Burlat: Plody jsou velké hnědočervené až tmavě červené, šťavnaté a sladké. Vhodné zejména na kompotování, výborné syrové.
- Fabiola: Tmavě červené plody se světle červenou šťavnatou dužinou. Sladké chuti vhodné pro přímou konzumaci i další zpracování.
- Halka: Kulovitá chrupka s tmavě červenou slupkou i dužinou, která je šťavnatá a velmi chutné.
- Kordia: velké plody karmínové až černočervené barvy. Velmi chutné a sladké.
- Stella: kanadská chrupka, velmi velké šťavnaté a chutné plody s tenčí až vínovou slupkou.
- Tamara: Jedna z novějších odrůd chrupek. Plody jsou tmavě červené s tuhou dužinou. Chuťově by měla být velmi sladká, je vhodná pro široké využití v kuchyni i k přímé konzumaci.
Nutriční hodnoty třešní (100 g): kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály
Třešně – nutriční hodnoty na 100g ovoce | |
---|---|
Energetická hodnota | 69 kcal (287 kJ) |
Bílkoviny | 0,91 g |
Sacharidy (z toho cukry) | 14,38 g (12,52 g) |
Tuky | 0,41 g |
Nasycené mastné kyseliny | – |
Cholesterol | – |
Vláknina | 2,03 g |
Sůl | 0 g |
Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v třešních také tyto živiny:
- Chrom
- Draslík
- Fluor
- Fosfor
- Hořčík
- Jód
- Kobalt
- Kyselina listová
- Mangan
- Měď
- Pektin
- Sodík
- Vitamín A
- Vitamín B
- Vitamín B1
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín B5
- Vitamín B6
- Vitamín B7
- Vitamín B12
- Vitamín C
- Vitamín E
- Vápník
- Zinek
- Železo
Třešně jsou bohaté na vitamín C, který podporuje efektivní činnost imunitního systému a přispívá ke zdraví pleti. Díky obsahu vitamínu B6 pomáhají s regenerací svalů po silovém tréninku a uvolňují svalové křeče. Vitamín E v nich obsažený působí jako silný antioxidant, chrání nervovou soustavu a podporuje hojení. Dále v třešních najdeme minerály jako vápník, železo, zinek, hořčík, fosfor a jód.
Mohou vám třešně pomoci zhubnout?
Pravidelná konzumace třešní může pomoci snížit tělesnou hmotnost. Třešně obsahují vlákninu, která pomáhá nasytit na delší dobu a představují tak zdravou náhradu nejrůznějších laskomin plných rafinovaných cukrů. Některé studie dokonce tvrdí, že šťáva z třešní a višní může pomoci regulovat hladinu cholesterolu v krvi.
Jak vybrat zralé a chutné třešně?
Třešně jsou v sezóně od konce května do pozdního srpna. Po utrhnutí ze stromu většinou už nedozrávají, proto preferujte lokální ovoce. Zralé třešně by měly být pevné s vypnutou slupkou, bez jakýchkoli vrásek, které jsou známkou dlouhého skladování a vysušení plodu. Měli by být trhané i se stopkou zbarvenou do zelena. Suchá a hnědá stopka je rovněž známkou již déle utržených třešní. Cukr v třešních se při dlouhé době uskladnění mění na škrob, plod tak ztrácí svou sladkost. Podle odrůdy, by plod měl být temně rudý až černo-červený. Chrupky bývají zářivě žluté s červeným líčkem.
Jak ideálně skladovat třešně?
Třešně skladujeme nemyté v plastovém (otevřeném) či papírovém sáčku v ledničce, kde čerstvé vydrží 3-6 dnů. Pro delší uskladnění je třešně vhodné například zavařit či zmrazit. Lze je také naložit do alkoholu či kandovat.
Třešně v kuchyni – na co vše je lze použít?
Třešně lze využít na pečení nejrůznějších koláčů, bublanin, a nákypů. Můžeme z nich připravit osvěžující zmrzlinu, výborné knedlíky, džemy či je naložit do rumu. Kandované třešně se hodí jako ozdoba nejrůznějších zákusků. Vyrábí se z nich třešňovice – pálenka z třešní, likér, i víno. Pro gurmány pak vařené třešně představují perfektní základ pro omáčky k bílému masu a lahodným sýrům.
Třešňová náplň do koláčů
Byť u nás není tradice dělání ovocných koláčů typu „pie“ tak rozšířená, jistě by si někteří z nás rádi vyzkoušeli tento typický angloamerický zákusek upéct. V receptech ale často narazíte na předpřipravené koláčové náplně, které však nejsou v našich obchodech k dostání. Není však nic lehčího než si udělat takovou náplň doma. Lze ji uvařit z čerstvého i mraženého ovoce (jež je nutné nechat roztát a odkapat, jinak pustí moc vody). A jistě bude chutnější než kupovaná. Nemusíte ji využívat jen do klasického amerického koláče, ale i do křupavých šátečků či jako ozdobu cheesecaků, brownies anebo muffinů.
Co budete potřebovat:
- 4-5 hrnků vypeckovaných třešní
- ½-1 hrnek cukru
- 4 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
- Špetka soli
- ½ hrnku vody
- 2 polévkové lžíce citronové šťávy
- 1 vanilkový cukr
Postup:
- V hrnci smíchejte třešně, cukr, vanilkový cukr, sůl a kukuřičný škrob tak, aby byly všechny třešně rovnoměrně obalené cukrem.
- Přidejte vodu a citronovou šťávu a dejte na plotnu na střední oheň.
- Za častého míchaní přiveďte k varu. Vařte a míchejte, dokud třešně nezměknou a šťáva nezačne tuhnout. (cca 5 minut)
- Vypněte sporák nechte zcela vychladnout.
- Skladujte ve vzduchotěsné nádobě. V lednici náplň vydrž asi týden, v mrazáku až měsíc.
Čokoládovo-třešňové nízkokalorické muffiny
Božská kombinace třešní a čokolády v tomto receptu, uspokojí chuťové pohárky nejednoho strávníka. Co navíc příjemně překvapí je obsah kalorii, který je zhruba 100 kcal na jeden muffin. Domácí jablečné pyré nahrazuje v tomto receptu tuk a část cukru, díky tomu zůstávají tyto muffiny vláčné a nízkokalorické.
Co budete potřebovat:
- ¾ hrnku jablečného pyré (1,5 kg odjádřených jablek povařte s 480 ml vody a špetkou soli. Vařte odkryté, dokud jablka nezměknou. Měkká jablka rozmixujte ponorným mixérem. Pokud je pyré stále trochu vodnaté, povařte jej na nízkém plameni, dokud se přebytečná vody neodpaří.)
- 1/3 hrnku třtinového cukru
- ¼ hrnku medu
- 1 velké vejce
- ¾ hrnku bílého řeckého jogurtu
- 1 vanilkový cukr
- ¾ hrnku celozrnné mouky (lze použít pšeničnou, špaldovou i žitnou)
- ¼ hrnku polohrubé pšeničné mouky
- 2 polévkové lžíce kakaa
- ¼ kávové lžičky soli
- 1 kávová lžička prášku do pečiva
- 1 kávová lžička jedlé sody
- 1 hrnek vypeckovaných (půlených) třešní
- Navíc: nasekaná hořká či mléčná čokoláda na ozdobu
Postup:
- Troubu předehřejte na 218 °C. Formu na muffiny vymažte máslem či olejem a lehce vysypte polohrubou moukou.
- Ve velké míse smíchejte jablečné pyré, cukr, vanilkový cukr, med, vejce a řecký jogurt. Míchejte, dokud nevznikne hladká hmota bez hrudek.
- V druhé míse smíchejte mouku, kakaový prášek, sůl, prášek do pečiva a jedlou sodu. Ideální je suché ingredience prosít.
- Do suché směsi pomalu zamíchejte mokré ingredience.
- Do těsta lehce vmíchejte ovoce (a kousky čokolády, pokud ji používáte).
- Hotovým těstem rovnoměrně naplňte formu na muffiny.
- Pečte cca 5 minut při teplotě 218 °C, pak teplotu snižte na 177 °C a pečte dalších 10-15 minut nebo dokud není těsto hotové.
- Před podáváním nechte zcela vychladnout.
- Dobrou chuť!
Grilovaný sýr Brie s třešněmi a tymiánem
Máte rádi sýr a chtěli byste z něj udělat hlavní chod? Pak je tento recept přímo pro vás. Spojení sýru s bílou plísní s ovocem a medem jej pozvedává na další úroveň. Vychutnejte si tento recept například s chlebem či bagetkou rozpečenou v troubě či opečenou na pánvi.
Co budete potřebovat:
- 1/3 hrnku medu
- 4 snítky čerstvého tymiánu 1-2 polévkové lžíce sušeného)
- Špetka soli
- 1 kolečko sýru Brie (lze použít i hermelín či camembert)
- 1 polévková lžíce másla
- Olivový olej
- 1 hrnek vypeckovaných třešní
- (1-2 polévkové lžíce burbonu)
Postup:
- Do menšího hrnce dejte med, tymián a sůl. Na středním ohni přiveďte k varu. Sundejte z ohně a nechte asi pět minut vychladnout.
- Předehřejte si pánev.
- Do menšího hrnce dejte máslo, třešně a případně burbon, pokud jej používáte.
- Za občasného míchání zahřívejte na středním ohni, dokud třešně nezačnou pouštět šťávu (cca 5 minut). Odstavte z ohně.
- Vmasírujte trochu oleje do sýru brie a trochu posolte.
- Sýr opečete na pánvi. Asi 2-3 minuty ze všech stran. Manipulujte se sýrem opatrně, ať vám nepraskne.
- Hotový sýr ozdobte připravenými třešněmi a štědře přelijte hotovým medem.
- Dobrou chuť!