Volný čas

Marvel filmy a seriály - jak sledovat chronologicky i podle data vydání 2024

*Aktualizováno 24. dubna 2024 o druhý trailer filmu Deadpool & Wolverine

Marvel Cinematic Universe (dále jen MCU), v překladu Filmový vesmír Marvelu, se stal od svého vzniku v roce 2008 obrovským fenoménem a nejlukrativnější filmovou sérií v historii kinematografie. Dnes čítá desítky filmů i seriálů, a hlavně pro nové fanoušky nemusí být zrovna jednoduché zjistit, kde vlastně začít.

MCU se díky/kvůli své rozmáchlosti dostalo do podobné situace, v jaké jsou komiksy. Hrdinů i příběhů je opravdu hodně, a navíc nejde jen o jednotlivé hrdiny a jejich série, ale poměrně komplexní propletence příběhových oblouků, kdy se hrdinové přirozeně setkávají nebo i spolupracují.

Nejde si tak bohužel například přečíst všechny díly Spider-Mana, protože i jeho příběhy obsahují řadu dalších hrdinů, a i Spider-Man se objevuje v jiných sériích. Pro správné pochopení všeho je tak potřeba i vědět, v jakém sešity vycházely.

To samé se týká MCU, které ale naštěstí (naneštěstí?) není tak obrovsky rozmáchlé, jaké právě komiksy, které přeci jen vycházejí o mnoho desítek let déle, a opravdu se v nich vyznají jen vyloženě zapálení fanoušci.

Dále se podíváme na všechny Marvel filmy a v jakém smysluplném pořadí se na ně lze podívat, aby byl pro vás zážitek co nejucelenější a vy jste se nikdy neztratili.

Níže také najdete zběžné informace o všech filmech a seriálech, a hlavně jaké filmy/seriály byste před zhlédnutím měli vidět. To se hodí, když nemáte čas nebo chuť vidět opravdu všechno, a hlavně se chcete dostat k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu.

Marvel filmy a seriály sledujte v pořadí, jak vycházely

Toto je asi nejlepší způsob, jak MCU sledovat, aby vám nic neuniklo. Marvel filmy se často odkazují na své předchůdce nebo lákají na další filmy, které mají teprve přijít. Když tedy začnete měnit pořadí, i když to třeba příběhově dává smysl, je možné, že se některé tyto menší fórky nebo lákadla minou účinkem.

Jestli jste na vážkách, a nevíte, kde a jak začít, tak je pořadí podle vydání tím nejrozumnějším způsobem, jak se do MCU dostat.

V rámci tohoto pořadí budeme MCU projekty rozdělovat do takzvaných Fází. Obvykle je Fáze sada filmů, které pojí nějaký větší ucelenější příběh, typicky příběhově (ne nutně technicky vzato) zakončený Avengers. Fáze 1 až 3 se pak označují celkově jako Infinity Saga, kdy se řadou filmů prolínala zápletka s jedním nebo více Kameny Nekonečna. Fáze 4-5 (zatím) jsou označovány jako Multiverse Saga, protože se vesmír rozvětvil, což znamená různé dimenze nebo i návštěvy postav z jiných filmových sérií.

Pro pochopení MCU není rozdělení na Fáze nijak zvlášť důležité, a v jaké je ten nebo onen film Fázi je pak pro vás celkem jedno. Obvykle ale chcete nejdříve v nějakém pořadí zhlédnout všechny projekty dané Fáze, než se přesunete k Fázi další.

Poznámka: Zeleně jsou označeny seriály nebo speciály, které nešly do kin

Název (v originále pokud se výrazně liší od CZ verze)Datum premiéry
Fáze 1
Iron Man2. května 2008
Neuvěřitelný Hulk (The Incredible Hulk)13. června 2008
Iron Man 27. května 2010
Thor6. května 2011
Captain America: První Avenger (Captain America: The First Avenger)22. července 2011
Avengers4. května 2012
Fáze 2
Iron Man 33. května 2013
Thor: Temný svět (Thor: The Dark World)8. listopadu 2013
Captain America: Návrat prvního Avengera (Captain America: The Winter Soldier)4. dubna 2014
Strážci Galaxie (Guardians of the Galaxy)1. srpna 2014
Avengers: Age of Ultron1. května 2015
Ant-Man17. července 2015
Fáze 3
Captain America: Občanská válka (Captain America: Civil War)6. května 2016
Doktor Strange4. listopadu 2016
Strážci Galaxie 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)5. května 2017
Spider-Man: Homecoming7. července 2017
Thor: Ragnarok3. listopadu 2017
Black Panther16. února 2018
Avengers: Infinity War27. dubna 2018
Ant-Man a Wasp6. července 2018
Captain Marvel8. března 2019
Avengers: Endgame26. dubna 2019
Spider-Man: Daleko od domova (Spider-Man: Far from Home)2. července 2019
Fáze 4
WandaVisionLeden – Březen 2021
Falcon a Winter Soldier (The Falcon and the Winter Soldier)Březen – Duben 2021
Loki, 1. sezónaČerven – Červenec 2021
Black Widow9. července 2021
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings)2. září 2021
What If…?, 1. sezónaSrpen – Říjen 2021
Eternals5. listopadu 2021
HawkeyeListopad – Prosinec 2021
Spider-Man: Bez domova (Spider-Man: No Way Home)17. prosince 2021
Moon KnightBřezen – Květen 2022
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)6. května 2022
Ms MarvelČerven – Červenec 2022
Thor: Láska jako hrom (Thor: Love and Thunder)7. července 2022
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (She-Hulk: Attorney at Law)Srpen – Říjen 2022
Black Panther: Wakanda nechť žije (Black Panther: Wakanda Forever)10. listopadu 2022
Strážci Galaxie: Sváteční speciál (The Guardians of the Galaxy: Holiday Special)Listopad 2022
Fáze 5
Ant-Man a Wasp: Quantumania17. února 2023
Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3)5. května 2023
Tajná invaze (Secret Invasion)Červen – Červenec 2023
Loki, 2. sezónaŘíjen – Listopad 2023
Marvels9. listopadu 2023
What If…?, 2. sezónaProsinec 2023
Echo9. ledna 2024
Plánované nebo očekávané projekty (Pořadí, datum i název se mohou měnit. Projekty se mohou i rušit)
Deadpool & Wolverine26. července 2024
Ironheart2024
Agatha: Darkhold DiariesKonec 2024
Daredevil: Born Again2025
Captain America: Brave New WorldÚnor 2025
ThunderboltsBude upřesněno
BladeBude upřesněno
Fantastická čtyřka (Fantastic Four)Bude upřesněno
Armor WarsBude upřesněno
Spider-Man 4Bude upřesněno
Shang-Chi 2Bude upřesněno
X-MenBude upřesněno
Avengers 5 (původně Kang Dynasty)2026
Avengers: Secret Wars2027

Deadpool & Wolverine trailer

Nejnovější počin MCU bude Deadpool & Wolverine, který vyjde 26. července 2024 jako jediný kinosnímek Marvelu v tomto roce. K filmu již vyšla první upoutávka, která takříkajíc zbořila internet a stala se nejsledovanějším trailerem MCU v prvních 24 hodinách, a porazila tak předchozího rekordmana Spider-Man: Bez domova.

Tady najdete upoutávky i s českými titulky:

Teaser #1:

Trailer #1:

Marvel filmy a seriály – plynulé a smysluplné pořadí s vysvětlením

Teď se podíváme na další pořadí, které lépe spojuje jednotlivé série tak, abyste se mohli podívat na několik filmů, které na sebe plynule navazují, v jedné sérii za sebou, . K tomu ke každému filmu vypíšeme informace o tom, proč se nachází na daném místě, ale také alternativy, kam film nebo seriál případně posunout, pokud byste s daným pořadím nesouhlasili.

K jednotlivým projektům vypíšeme také informace, které Marvel filmy a seriály je potřeba vidět pro pochopení příběhu. Pokud byste chtěli nějaký film nebo seriál vynechat, můžete si pak dohledat, jestli na něj nenavazuje jiný Marvel film nebo seriál, který vidět chcete, ale bez znalosti přechozího projektu si jej neužijete.

Captain America: První Avenger (2011)

Captain America První Avenger (2011)
Foto: Marvel

Captain America: První Avenger je jakýmsi rozšířeným úvodem do MCU. I když jde o předposlední film Fáze 1, není problém jej pro plynulost příběhu zařadit chronologicky na první místo v seznamu.

Většina filmu se odehrává ve 40. letech a dokonce i závěrečná titulková sekvence, v níž se objeví Nick Fury, je pěknou přípravou na vše, co bude následovat.

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel (2019)
Foto: Marvel

Zde možná trochu kontroverzně umístíme Captain Marvel. Přestože jde o film z chvostu Fáze 3, časově se odehrává v polovině 90. let, a tedy se v něm nesetkáme s žádnými dalšími Avengery, kteří ještě neexistují. Film nás navíc seznamuje s hlavní hrdinkou Carol Danvers ve velmi uzavřeném příběhu, u kterého není potřeba vlastně znát nic jiného, protože nám spíše představuje první vývoj S.H.I.E.L.D.u a důležitou etapu kariéry Nicka Furyho.

Dokonce i v příběhu velmi významný modrý předmět ve tvaru kostky je zásadní hlavně ve Fázi 1, takže se zařazení Captain Marvel prakticky hned na začátek poměrně hodí.

Pokud se zařazením nesouhlasíte, klidně zhlédněte Captain Marvel kdykoliv před Avengers: Endgame. Potitulkové scény je pak pro pochopení potřeba vidět po Avengers: Infinity War. Nejlepším alternativním zařazením je tedy mezi Infinity War a Endgame.

Iron Man (2008)

Iron Man (2008)
Foto: Marvel

Iron Man vše začal a dodnes jde o jeden z nejlepších kousků celého MCU. Jde také o film, který udělal první kroky k vytvoření většího propojeného vesmíru. To se ale stane až v potitulkové scéně, kdy se s Tonym Starkem sejde Nick Fury. Ve své době šlo o naprosto bezprecedentní risk, který se ale obrovsky vyplatil. Síla této potitulkové scény už ale dnes prostě není taková, protože víme, že MCU dnes čítá desítky projektů včetně řady týmovek a hlavně Avengers.

Zařadit Iron Mana sem také znamená, že máme lepší přehled o vedlejších postavách, a hlavně třeba již známe Howarda Starka, což se hodí, když ve filmu sledujeme cestu jeho syna. Díky Captain Marvel už také víme, kdo je Nick Fury, takže i jeho první scéna v potitulkové scéně má trochu odlišný význam, který je ale možná silnější a smysluplnější.

Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2 (2010)
Foto: Marvel

Přestože se technicky mezi Iron Manem 1 a 2 odehrál ještě Neuvěřitelný Hulk, dává rozhodně smysl se podívat na oba tyto filmy za sebou. Více se navíc setkáváme s Howardem Starkem již jako otcem Tonyho. Naše seznámení s Howardem v Prvním Avengerovi tak dává smysl hlavně zde.

Co je třeba vidět:

 • Iron Man

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Neuvěřitelný Hulk (2008)
Foto: Marvel

Tato konkrétní úprava pořadí není zase tak podstatná a klidně si Neuvěřitelného Hulka pusťte kdykoliv před Avengers. Potitulková scéna je pak asi to jediné, kvůli čemu je lepší si film pustit až po Iron Manovi.

Obecně vzato je Neuvěřitelný Hulk film, který často fanoušci doporučují klidně vynechat. Pokud alespoň trochu znáte postavu Bruce Bannera/Hulka, není film zase tak potřeba vidět. Pokud Hulka neznáte, je dost možná lepší si pustit film Hulk z roku 2003 s Ericem Banou v hlavní roli, který sice oficiálně do MCU nepatří, ale ukazuje, jak se z Bruce stal Hulk, což ovšem Neuvěřitelný Hulk vynechává a Bruce se spíše potýká s následky této proměny.

Thor (2011)

Thor (2011)
Foto: Marvel

Thor zavádí diváky do Asgardu a významně rozšiřuje celý svět MCU ne jen na planetu Zemi, ale i na mimozemské civilizace, kterých je v tomto filmu celá řada. Thor zároveň pokračuje v rozvíjení příběhu S.H.I.E.L.D.u, v němž hrají důležitou roli Agent Coulson a Hawkeye.

Avengers (2012)

Avengers (2012)
Foto: Marvel

Tento film přirozeně navazuje na události filmu Thor, a to nejen různými dějovými zvraty, ale hlavně se vrací Loki jako záporák. Avengers svého času změnili koncept filmového propojeného vesmíru. A protože oněch filmů, které bylo ve své době potřeba znát, není zase tak moc, tak si první setkání Iron Mana, Thora, Captaina a dalších nejvíce užijete, když nakoukáte všechny předchozí filmy.

Avengers jsou pak obvykle filmy, které spojují všechny příběhy ze sólových filmů. Proto je můžete často brát jako místo, kde se příběhy významněji posouvají, a kde je opravdu dobré vidět vše, co se do té doby odehrálo. Pokud se tedy dostanete k jakémukoliv filmu Avengers, bude nejlepší se zde zastavit a dokoukat i všechny případné resty, než se příběh poměrně významně posune dál.

Thor: Temný svět (2013)

Thor Temný svět (2013)
Foto: Marvel

Tady se pořadí filmů začíná oproti datu vydání měnit poměrně výrazně, ale z dobrého důvodu. Poslední dva filmy zkoumaly vesmírnou stránku MCU, takže dává smysl v této linii pokračovat. Některá z nejdůležitějších témat a myšlenek – zejména vztah mezi Thorem a Lokim – dokonale navazují na Avengers. Také se zde objevuje koncept Kamenů nekonečna, i když jsou v tuto chvíli vysvětleny jen částečně a jde spíše o náznaky budoucích událostí a konfliktů.

Co je třeba vidět:

 • Avengers
 • Thor

Strážci Galaxie (2014)

Strážci Galaxie (2014)
Foto: Marvel

Strážci Galaxie pokračují v kosmickém zaměření a odhalují další Kámen nekonečna. Sběratel, představený ve filmu Thor: Temný svět, se v tomto filmu se objevuje znovu, čímž oba filmy propojuje, a dává tedy smysl se na oba podívat za sebou.

Strážci Galaxie Volume 2 (2017)

Strážci Galaxie Volume 2 (2017)
Foto: Marvel

Události filmu Strážci Galaxie Volume 2 se odehrávají jen pár měsíců po prvním filmu, takže dává smysl se na ně podívat v sérii. Protože byli Strážci víceméně kompletně odděleni od událostí na Zemi i všech Avengerů, tak není zase tak důležité řešit, co se mezitím na naší planetce stalo.

Co je třeba vidět:

 • Strážci Galaxie

Iron Man 3 (2013)

Iron Man 3 (2013)
Foto: Marvel

Vesmírná odbočka je u konce a pozornost se nyní přesouvá zpět na Zemi, kde se Tony Stark vyrovnává s emocionálními následky filmu Avengers.

Co je třeba vidět:

 • Iron Man
 • Iron Man 2
 • Avengers

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Captain America Návrat prvního Avengera (2014)
Foto: Marvel

Tento film, který je pevně usazený na Zemi, ukazuje další nebezpečné dobrodružství Capa. Příběh by se dokonce mohl odehrávat ve stejnou dobu jako Iron Man 3, což vysvětluje, proč Cap nepomáhá Tonymu proti Mandarinovi, a proč Stark není po ruce, aby se společně vypořádali s Hydrou.

Tak či onak není problém oba tyto filmy klidně prohodit a podívat se na ně v opačném pořadí.

Co je třeba vidět:

 • Captain America: První Avenger

Avengers: Age of Ultron (2015)

Avengers Age of Ultron (2015)
Foto: Marvel

Tohle je další přirozená volba. Film začíná tím, že Avengers zničí velkou základnu Hydry. Z tematického hlediska je umístění této události do blízkosti filmu Iron Man 3 Tonyho emocionální cesta o něco přirozenější, stejně jako samotné čištění základen Hydry, se kterou se potýkal Cap ve své druhé sólovce. Tento film také začíná propojovat pozemská dobrodružství s vesmírnými příběhy, když je odhalen další Kámen nekonečna.

Ant-Man (2015)

Ant Man (2015)
Foto: Marvel

Ant-Man se odehrává bezprostředně po filmu Avengers: Age of Ultron a obsahuje jemné odkazy na zkázu v Sokovii. Setkáváme se už také s Falconem jako plnohodnotným Avengerem. Ant-Mana si tedy nechte až po Avengers: Age of Ultron.

Co je třeba vidět:

 • Avengers: Age of Ultron

Captain America: Občanská válka (2016)

Captain America Občanská válka (2016)
Foto: Marvel

Příběh Sokovie, který začal v Avengers: Age of Ultron, vrcholí v Captain America: Občanská válka a rozděluje Avengers. Občanská válka slouží jako odrazový můstek pro další várku příběhů vázaných na Zemi, takže se po ní pěkně zařadí.

Protože je třetí Cap opravdu nabitý všemi dalšími Avengery, berte tento filmy spíše jako Avengers 2.5. A proto je před zhlédnutím ideální nakoukat všechny předchozí filmy.

Black Widow (2021)

Black Widow (2021)
Foto: Marvel

Black Widow se pravděpodobně odehrává až po událostech filmu Black Panther, ale příběhově na Občanskou válku navazuje daleko lépe.

I když film Black Widow vyšel až 2 roky po Endgame, jde o prequel, který sice představuje některé nové postavy, ale všeho všudy nejde bohužel o zase tak podstatný film v MCU. Pokud chcete, není problém Black Widow vynechat. 

POZOR: Potitulkovou scénu si nechte až po zhlédnutí Avengers: Endgame

Co je třeba vidět:

 • Captain America: Občanská válka

Black Panther (2018)

Black Panther (2018)
Foto: Marvel

Black Panther byl představen v Captain America: Občanská válka pokračuje ve svém sólovém příběhu, který na třetího Capa přímo navazuje.

Co je třeba vidět:

 • Captain America: Občanská válka

Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider Man Homecoming (2017)
Foto: Marvel

Spider-Man: Homecoming se odehrává dva měsíce po Občanské válce a pokračuje v příběhu Petera Parkera, kterého jsme poprvé viděli v roli Toma Hollanda právě zde.

Co je třeba vidět:

 • Iron Man
 • Captain America: Občanská válka

Doctor Strange (2016)

Doctor Strange (2016)
Foto: Marvel

Zařazení Doctor Strange sem dává smysl hlavně kvůli nadpozemským příběhům MCU. Doctor Strange zavádí koncept magie a do hry přináší další Kámen nekonečna – Kámen času.

Celkově jde o představení úplně nové postavy, takže v praxi není potřeba žádná znalost dalších Marvel filmů, což může být příjemné překvapení. Samozřejmě jsou ve filmu menší odkazy nebo potitulková scéna s Thorem, ale pro celkové pochopení příběhu nejde o nic významného.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor Ragnarok (2017)
Foto: Marvel

Thor: Ragnarok logicky navazuje na film Doctor Strange (a dokonce je tu i jedno významné cameo).

Co je třeba vidět:

 • Thor 1 a Temný svět
 • Avengers: Age of Ultron
 • Doctor Strange

Ant-Man a Wasp (2018)

Ant Man a Wasp (2018)
Foto: Marvel

Film Ant-Man a Wasp můžete v klidu zařadit i před film Thor: Ragnarok. I protože se většina příběhu se odehrává před událostmi filmu Avengers: Infinity War, dává smysl ho zařadit právě sem, i když premiéru měl až po Infinity War. Toto konkrétní pořadí však mění vyznění potitulkové scény. Místo toho, abyste věděli, co se děje, budete mít stejný pocit šoku a hrůzy, jaký zažívá Scott Lang. Pokud chcete, nechte si potitulkovou scénu až po zhlédnutí Infinity War, ale není to tak nutné.

Co je třeba vidět:

 • Ant-Man

Avengers: Infinity War (2018) a Avengers: Endgame (2019)

Avengers Endgame (2019)
Foto: Marvel

Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame chceme dát přímo vedle sebe. Jde o ukončení celé Infinity ságy a třetí Fáze MCU. Filmy na sebe přímo navazují a je perfektní si je přesně takto užít. Můžeme je navíc brát spíše jako 1. a 2. část jednoho příběhu.

V obou případech je navíc opravdu nejlepší vidět všechny filmy, které těmto dvěma filmům předcházely. Zvlášť Endgame je pak oslavou celého MCU, které v době premiéry slavilo přes 10 let superúspěšné existence. Odkazy, pomrknutí nebo narážky najdete na naprosto všechny předchozí filmy a opravdu velmi doporučujeme je před zhlédnutím obou Avengers nakoukat, abyste si tento vrchol MCU užili opravdu na maximum.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Spider Man Daleko od domova (2019)
Foto: Marvel

Druhý MCU film o Spider-Manovi velmi konkrétně navazuje na Endgame a Peter se musí potýkat se změnou světa, který se od té doby odehrál.

Co je třeba vidět:

 • Spider-Man: Homecoming
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame

Spider-Man: Bez domova (2021)

Spider Man Bez domova (2021)
Foto: Marvel

Události ve filmu Spider-Man: Bez domova se odehrávají doslova sekundy po událostech filmu Spider-Man: Daleko od domova a jeho obrovském příběhovém twistu, který se odehraje v potitulkové scéně. Proto si oba tyto filmy užijete nejlépe takto za sebou.

A i když dnes už asi nejde o spoiler, opravdu vám pomůže, když se podíváte i na Spider-Mana 1, 2 a 3, kde si Petara Parkera zahrál Tobey Maguire, ale také The Amazing Spider-Man, kde Petera hrál Andrew Garfield.

Co je třeba vidět:

 • Spider-Man: Homecoming
 • Spider-Man: Daleko od domova
 • Spider-Man 1, 2 a 3
 • The Amazing Spider-Man 1 a 2

WandaVision (2021)

WandaVision (2021)
Foto: Marvel

První MCU seriál, který je zdama he zhlédnutí na Disney+, přímo navazuje na Avengers: Endgame, a naopak ukazuje, jak se Wanda Maximoff potýká s následky bitvy s Thanosem. Protože na WandaVision přímo navazuje druhý film s Doctorem Strangem, který ale navazuje i na posledního Spider-Mana, je seriál WandaVision umístěn právě sem.

Co je třeba vidět:

 • Avengers: Age of Ultron
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
Foto: Marvel

Ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství lehce navazuje na třetího Spider-Mana, ale hlavně pak na události seriálu WandaVision.

Co je třeba vidět:

 • Doctor Strange
 • WandaVision

Falcon a Winter Soldier (2021)

Falcon a Winter Soldier (2021)

Jak název napovídá, tento seriál je hlavně o Falconovi a Buckym a jejich cestě po událostech Endgame. Je možné, že po vydání dalších filmů bude vhodnější tento seriál přesunout jinam, ale než vyjde čtvrtý Captain America, necháváme jej raději zde, protože lépe navazuje právě na poslední Avengers.

Co je třeba vidět:

 • Captain America: Návrat prvního Avengera
 • Captain America: Občanská válka
 • Avengers: Endgame

Hawkeye (2021)

Hawkeye (2021)
Foto: Marvel

Další seriál, který se zabývá událostmi po Endgame, tentokrát pro Clinta Bartona alias Hawkeye, a představuje některé nové postavy. Zatím jsme ovšem s těmito postavami neměli takovou čest, abychom tento seriál v pořadí posunuli jinam. Proto jej necháváme co nejblíže Endgame. Časem se toto pořadí ale může změnit.

Co je třeba vidět:

 • Avengers: Endgame

Echo (2024)

Echo (2024)
Foto: Marvel

Seriál Echo se odehrává 5 měsíců po konci Hawkeye. Hrdinku Echo jsme navíc poznali právě v tomto seriálu. Proto dává největší smysl se na celou sérii podívat právě zde.

Echo ovšem jako první patří do nově vzniklého Marvel Spotlight. To jsou ty seriály a případně filmy, které sice patří do MCU, ale nijak na ně nenavazují další filmy nebo seriály z MCU. V praxi je tedy možné vše z Marvel Spotlight vynechat, a nepřijdete o zážitek u dalších filmů či seriálů. Marvel tak v praxi vytvořil přesně ty série, které můžeme s klidem napsat, že lze vynechat, pokud se na ně prostě nechcete dívat a nemáte čas nebo nejste zrovna spokojeni s recenzemi.

Co je třeba vidět:

 • Hawkeye

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Shang Chi a legenda o deseti prstenech (2021)
Foto: Marvel

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech nám představuje nejnovějšího marvelovského hrdinu Shang-Chiho a origin příběh skutečného Mandarina a jeho teroristické skupiny Deset prstenů. Film se odehrává po Endgame, ale zaměřuje se spíše na cestu sebepoznání Shang-Chiho.

Co je třeba vidět:

 • Iron Man 3

Eternals (2021)

Eternals (2021)
Foto: Marvel

I když Eternals přišli před 7000 lety, film se odehrává v současnosti po událostech Avengers: Endgame. Ve filmu Eternals se dozvíme více o Celestialech, o kterých se mluvilo již dříve ve Strážcích Galaxie, a o vzniku vesmíru. Znovu platí, že na Eternals v zásadě nic moc nenavazuje, takže je pořadí spíše nahodilé a spíše kopíruje pořadí premiér.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor Láska jako hrom (2022)
Foto: Marvel

Vydejte se s Thorem na cestu, která se nepodobá ničemu, co ho kdy potkalo – na cestu za vnitřním klidem. Po epické bitvě s Thanosem ve filmu Avengers: Endgame uvidíme Thora, jak se vydává na vesmírné dobrodružství se Strážci Galaxie (alespoň na nějaký čas).

Co je třeba vidět:

 • Avengers: Endgame

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022)

Strážci Galaxie Sváteční speciál (2022)
Foto: Marvel

Toto kratší dobrodružství z Disney+ ukazuje, kam se Strážci posunuli po událostech Endgame. Není vyloženě potřeba jej vidět, ale pro pochopení hlavně začátku dalšího plnohodnotného dílu Strážců je fajn se i na tento speciál podívat.

Co je třeba vidět:

 • Strážci Galaxie
 • Strážci Galaxie Volume 2
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame

Strážci Galaxie Volume 3

Strážci Galaxie Volume 3 (2023)
Foto: Marvel

Znovu se vydáváme do vesmíru ve velmi uzavřeném příběhu, který se zbytkem MCU souvisí jen velmi málo. Pro pochopení je ovšem potřeba některé filmy vidět, aby byly jasnější motivace jednotlivých postav.

Co je třeba vidět:

 • Strážci Galaxie
 • Strážci Galaxie Volume 2
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame
 • Strážci Galaxie: Sváteční speciál

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Black Panther Wakanda nechť žije (2022)
Foto: Marvel

Black Panther: Wakanda nechť žije ukazuje Wakandu na pokraji vyhlazení a příběh je také zasazen hlavně po události Endgame.

Co je třeba vidět:

 • Avengers: Endgame

Loki, 1. série (2021)

Loki, 1. série
Foto: Marvel

První série Lokiho ukazuje, co se s tímto někdy hrdinou, jindy záporákem, stalo ihned po tom, co v Endgame ukořistil Teserakt. Ukazuje ale také nového možného záporáka pro celé MCU.

Co je třeba vidět:

 • Všechny díly Thora
 • Avengers: Infinity War
 • Avengers: Endgame

Loki, 2. série (2023)

Loki, 2. série
Foto: Marvel

Druhá série Lokiho přímo navazuje na tu první. Ideálně se na obě podívejte za sebou.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Ant Man a Wasp Quantumania (2023)
Foto: Marvel

Třetí And-Man se odehrává v kvantové říši a více ukazuje nového záporáka představeného v seriálu Loki. Proto je zařazení po Lokim logické. Film můžete zařadit i mezi obě série Lokiho.

Co je třeba vidět:

 • Ant-Man
 • Ant-Man a Wasp
 • Avengers: Endgame
 • Loki, 1. série

Tajná invaze (2023)

Tajná invaze (2023)
Foto: Marvel

Tento seriál přímo navazuje na události Captain Marvel. Je také menší prerekvizitou pro film Marvels, ale není tak důležitý, jako Ms Marvel, a v praxi není zase takový problém jej i vynechat. Proto jsme jej zařadili právě sem.

Co je třeba vidět:

 • Captain Marvel

Ms Marvel (2022)

Ms Marvel (2022)
Foto: Marvel

Seriál o představení nové hrdinky Ms Marvel je ke zhlédnutí na Disney+. Moc nenavazuje téměř na nic, takže jej posouváme na toto místo, aby lépe navazoval na film Marvels.

Co je třeba vidět:

 • Captain Marvel

Marvels (2023)

Marvels (2023)
Foto: Marvel

Marvels je příběh o třech hrdinkách, které jsme mohli poznat v různých filmech a seriálech. Pro pochopení je tak nejlepší nakoukat 

Co je třeba vidět:

 • Captain Marvel
 • WandaVision
 • Ms Marvel

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022)

She Hulk Neuvěřitelná právnička (2022)
Foto: Marvel

Všechny následující seriály můžete sledovat v libovolném pořadí. Zatím na ně nic nenavazuje, takže je uvádíme na samotném chvostu pořadí ke sledování.

She-Hulk se odehrává po Endgame, a v zásadě asi to jediné, co je potřeba znát, je Neuvěřitelný Hulk ještě z první Fáze.

Co je třeba vidět:

 • Neuvěřitelný Hulk
 • Avengers: Endgame
 • Celkem se ovšem hodí vidět také Netflixovský seriál Daredevil

Moon Knight (2022)

Moon Knight (2022)
Foto: Marvel

Moon Knight může být zcela samostatný seriál. Na nic nenavazuje, ani nic na něj. Je samozřejmě možné, že se to časem změní, tak upravíme také pořadí ke sledování.

What If…?, 1. sezóna (2021)

What If (2021)
Foto: Marvel

Antologie What If…? ukazuje alternativní průběh různých Marvel filmů. Každý díl je trochu o něčem jiném, a pro jejich pochopení je nejlepší být seznámený s celým MCU až do Endgame. Každý díl může odkazovat nebo přímo navazovat nebo upravovat hned několik filmů najednou. Naštěstí na What If…? zatím nic přímo nenavazuje, takže si jej můžete nechat až nakonec, kdy budete znát vše před a včetně Avengers: Endgame.

What If…?, 2. sezóna (2023)

What If (2023)
Foto: Marvel

2. série antologie What If…? znovu představuje alternativní příběhy MCU. Ve filmu či seriálu se změní jedna menší událost, která jako sněhová koule změní události celého MCU. Z hrdinů jsou záporáci, ze záporáků hrdinové, ale někdy mohou ti špatní třeba i vyhrát.

Zatímco první série se soustředila na události před Avengers: Endgame, u 2. série doporučujeme znát navíc i vše po Endgame. Z názvu epizod byste měli celkem pohodlně poznat, o jakou změnu událostí se jedná, a jestli alespoň znáte zainteresované postavy, abyste si epizody co nejvíce užili.

Marvel filmy a seriály v chronologickém pořadí

Tady najdete pořadí Marvel filmů a seriálů podle toho, jak se odehrávaly v čase v MCU. Některé filmy nebo seriály mohou obsahovat větší časový skok. Pořadí tedy bereme podle toho, v jakém období nebo roce se odehrává největší a nejdůležitější část příběhu.

Některé filmy nebo seriály mají celkem nejasné indicie, kdy se vlastně přesně odehrávají. V takovém případě prostě volíme čas premiéry nebo selský rozum či narážky v samotném projektu.

Toto pořadí je víceméně hybridem mezi datem premiér, a nejplynulejším seřazením, které najdete výše. Chronologické pořadí Marvel filmů a seriálů bychom tedy doporučili vlastně nejméně. U řady filmů a sérií takto dochází k relativně zbytečným vsuvkám, kdy jsou série rozdělené filmem s jiným hrdinou, přestože to pro sledování nebo pochopení celého příběhového oblouku MCU není nijak potřeba.

 1. Captain America: První Avenger
 2. Captain Marvel
 3. Iron Man
 4. Iron Man 2
 5. Neuvěřitelný Hulk
 6. Thor
 7. Avengers
 8. Thor: Temný svět
 9. Iron Man 3
 10. Captain America: Návrat prvního Avengera
 11. Strážci Galaxie
 12. Strážci Galaxie Volume 2
 13. Avengers: Age of Ultron
 14. Ant-Man
 15. Captain America: Občanská válka
 16. Black Widow (na potitulkovou scénu se podívejte po Avengers: Endgame)
 17. Doctor Strange
 18. Black Panther
 19. Spider-Man: Homecoming
 20. Thor: Ragnarok
 21. Ant-Man a Wasp (na potitulkovou scénu se podívejte po Avengers: Infinity War)
 22. Avengers: Infinity War
 23. Avengers: Endgame
 24. Loki (1. série) (zde je pro pochopení potřeba vidět Avengers: Endgame, přestože technicky vzato by měl seriál být zařazen chronologicky dříve)
 25. Loki (2. série)
 26. What If…? (1. série)
 27. WandaVision
 28. Falcon a Winter Soldier
 29. Shang-Chi a legenda o deseti prstenech
 30. Eternals
 31. Spider-Man: Daleko od domova
 32. Spider-Man: Bez domova
 33. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
 34. Hawkeye
 35. Moon Knight
 36. Black Panther: Wakanda nechť žije
 37. Echo
 38. She-Hulk: Neuvěřitelná právnička
 39. Ms Marvel
 40. Thor: Láska jako hrom
 41. Strážci Galaxie: Sváteční speciál
 42. Ant-Man a Wasp: Quantumania
 43. Strážci Galaxie Volume 3
 44. Tajná invaze
 45. Marvels
 46. What If…? (2. série)

Co vlastně patří do MCU a proč některé Marvel filmy chybí?

Jestli vám přijde, že by v seznamu MCU neměly chybět některé Marvel filmy, ale přesto je v seznamech nevidíte, nejste sami. Podíváme se na to, co to vlastně MCU je a které filmy do něj patří. No a také na to, které ne a hlavně proč.

Jde o poměrně hodně informací, ale můžete se pak lépe zorientovat v tom, které postavy jsou v MCU a jaké jsou k tomu důvody, když jde vždy o postavy z komiksového světa Marvelu.

Marvel se pyšní obrovsky rozsáhlou komiksovou knihovnou, která čítá doslova desítky tisíc postav a minimálně vyšší desítky známých hrdinů. I Marvel se ale dostal do finančních potíží, a aby nezkrachoval, tak filmová práva na své hrdiny musel prodat různým studiím.

Například Sony koupilo práva na Spider-Mana (a jeho galerii padouchů), 20th Century Fox zase získalo X-Meny, Daredevila nebo Fantastic Four.

I před samotným vznikem MCU pak Marvel sám produkoval filmy, které ale do MCU úplně nepatří. Dnes je propojenost příběhů postav v jednom vesmíru relativně standard, ale dříve bylo zvykem, že jeden hrdina měl svojí vlastní sérii, ve které vlastně nikdo jiný nefiguroval.

Potom se ale Marvel rozhodl, že vytvoří svůj propojený vesmír, a tomuto vesmíru říkáme Marvel Cinematic Universe.

A do tohoto vesmíru tedy nepatří

Kvůli právům, která vlastní Sony:

 • Spider-Man 1, 2 a 3 (z let 2002, 2004 a 2007) s Tobeym Magiuerem v hlavní roli
 • The Amazing Spider-Man 1 a 2 (z let 2012 a 2014) s Andrew Garfieldem v hlavní roli

Kvůli právům, která vlastní 20th Century Fox:

 • Všechny filmy, ve kterých jakýmkoliv způsobem figurují X-Meni, což se týká i sólovek s Wolverinem nebo Deadpoolem
 • Fantastic Four
 • Ghost Rider

Kvůli právům, která vlastní Universal Pictures:

 • Neuvěřitelný Hulk (z roku 2003) s Ericem Banou v hlavní roli
 • Daredevil s Benem Afleckem v hlavní roli

Tvorby Marvelu, které ale nepatří do MCU:

 • Blade (a pokračování) s Wesleym Snipesem v hlavní roli

Seriály na různých stanicích:

 • Daredevil (seriál na Netflixu)
 • Jessica Jones
 • Luke Cage
 • Agent Carter
 • Agenti S.H.I.E.L.D.

Teď se podržte, vše se zkomplikuje

Když jde o seriály na různých stanicích, tak zde je situace taková, že některé tyto postavy se objevují v MCU, případně je možné je do MCU počítat, ale v zásadě nijak nezasahují do samotného MCU a jejich příběhy tak není potřeba znát pro pochopení jakéhokoliv příběhu z MCU. Jde spíše o samostatnější linie, které fungují typicky jako uzavřené příběhy nebo spin-offy. Do MCU se ale typicky neřadí, a proto je ani nebudeme v seznamu pořadí Marvel filmů a seriálů uvádět.

Různá studia vlastní práva na všechny možné hrdiny, kteří tak tedy nepatří do MCU. Aby toho ale nebylo málo, začala v průběhu času tato studia spolupracovat s Marvelem, který byl na výslunní, a začalo tak různé propůjčování hrdinů.

Asi nejjednodušší situace je s Hulkem, na kterého vlastní práva Universal. Neuvěřitelný Hulk (z roku 2008) je hned druhým MCU filmem, a vznikl pod taktovkou Universalu, které dál vlastní práva na jakékoliv sólové projekty tohoto hrdiny. MCU si tak může Hulka půjčovat, ale nesmí produkovat sólový film. Proto je Hulk třeba součástí Avengers, ale nemá žádné pokračování.

Další záležitostí je odkup 20th Century Fox společností Disney (která vlastní MCU) v roce 2017. To v praxi znamenalo, že práva na X-Meny, Daredevila nebo Fantastic Four přešla zpátky na Marvel. Ten tak může v MCU tyto hrdiny volně využívat. Je otázkou, jak moc budou původní filmy s X-Meny zakomponovány do současného MCU, ale pravděpodobně se dočkáme jejich obnovení nanovo, kdy budou ve svých příbězích pokračovat spíše jednotlivé postavy jako Deadpool nebo Wolverine (kteří se oba objeví v Deadpool 3).

No a pak je tu situace se Spider-Manem. Ten stále patří pod Sony, ale právě díky obrovskému úspěchu MCU se studia dohodla na vzájemně prospěšné dohodě. Spider-Man dále patří Sony, které stojí za jeho sólovými filmy s Tomem Hollandem v hlavní roli, ale tyto filmy jsou plně součástí MCU a mohou se v nich tedy objevovat další hrdinové Marvelu. Spider-Mana si také mohou půjčovat do ansámblových filmů typu Avengers, kde není Spider-Man hlavní postavou, ale součástí větší skupiny. V praxi tedy všechny filmy se Spider-Manem s Tomem Hollandem v hlavní roli patří do MCU, předchozí filmy s Tobeym Maguerem a Andrewem Garfieldem ne (i když i tady je to komplikovanější a nejlépe se o tom dozvíte u popisu filmu Spider-Man: Bez Domova).

Další filmy jako Venom, Morbius, Madame Web či Kraven, tedy v praxi postavy nějak spjaté se Spider-Manem, jsou pak čistě pod taktovkou Sony, a Marvel s nimi nemá nic společného, i když se trochu tváří jako součást MCU a nějaké to pomrknutí nebo dokonce menší camea můžete najít. Pro pochopení MCU ale důležité nejsou.

Podobné články

Back to top button