Zdraví

Švestka – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty

Švestka (lat. Prunus domestica), oblíbené ovoce za zahrad našich babiček, je poslední peckovicí, která dozrává se sklonkem léta a začátkem podzimu. Když spatříte tyto modro-fialové plody, je téměř jisté, že si letos již žádné letní boty neobujete. Útěchou pro milovníky léta tak může být právě švestka, která v sobě skýtá sílu posledních letních slunečních paprsků a schopnost připravit náš organismus na nadcházející podzimní plískanice.

V tomto článku se dozvíte odkud k nám byly původně švestky dovezeny, s jakými odrůdami se můžeme nejčastěji setkat, kdy švestky sklízet a jak je uskladnit. Také se dozvíme nutriční hodnoty švestek, jaké vitamíny a minerály obsahují a do na jaké chutné recepty si z nich můžeme přichystat.

Odkud pochází slivoň švestka?

Slivoň švestka je v našich končinách oblíbený druh s dlouhou tradicí pěstování. Pravděpodobně se na naše území dostala již v 5. století se slovanskými kmeny. Její původní domovinou je však Kavkaz, kde vznikla zkřížením mezi druhy slivoň myrobalán a slivoň trnka. Stejnou hybridizací pravděpodobně vznikla i slivoň slíva.

Dalším pěstováním a křížením vzniklo mnoho různých poddruhů, které bývají, i díky nejrůznějším lidovým názvům, často zaměňovány. Dnes se rozlišují švestky (Prunus domestica), slívy (P. insititia), pološvestky (P. intermedia), renklódy (P. italica), blumy (P. pomariorum), mirabelky (P. syriaca) a další. Z čehož jsou buď pouze švestky považovány za druh a ostatní za její poddruh, anebo se jedná o dva druhy – švestky a slívy. Přičemž by všechny další zmínění kříženci spadaly pod druh slívy.

Švestky
Foto: Freepik

Varianty a odrůdy švestek

U nás nejčastější odrůdy švestek jsou tzv. pološvestky, které jsou typické kulatějším tvarem a většími plody. Hlavní rozdíl je v době dozrávání, švestky se tak dělí na rané (dozrávající na začátku srpna), letní (z přelomu srpna a září) a pozdní.

 • Čačanská raná: velmi velký fialovomodrý plod, středně šťavnatá žlutavě zelená dužina. Nasládlá chuť, určená ke konzumaci za syrova.
 • Wangenheimova: původně německá odrůda, malý až středně velký fialovomodrý plod, středně šťavnatá zeleno-žlutá dužina. Velmi dobrá, aromatická, sladká chuť. Vhodné na pečení, zavařování i k okamžité konzumaci.
 • Stanley: velký tmavě modrý plod se žluto-zelenou dužinou, velmi chutná
 • Těchobuzická: malý až středně velký tmavomodrý plod, chuťově je velmi dobrá a aromatická, skvělá k okamžité konzumaci, zavaření, či pečení.
 • Jojo: velký fialovomodrý plod, žlutozelená nasládlá dužina
 • Domácí velkoplodá: malý až středně velký tmavě modrý plod se žlutozelenou dužinou, je sladká a aromatická, velmi chutná

Nutriční hodnoty švestky (100 g): kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály

Tabulka s nutričními hodnotami ve švestce (100g)
Švestka – nutriční hodnoty na 100g ovoce
Energetická hodnota50 kcal (208 kJ)
Bílkoviny0,5 g
Sacharidy (z toho cukry)10,5 g (9,16 g)
Tuky0,3 g
Nasycené mastné kyseliny
Cholesterol
Vláknina1,6 g
Sůl0 g

Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete ve švestce také tyto živiny:

Švestky jsou bohatým zdrojem antioxidantů jako jsou vitamíny C a E, které působí proti oxidačnímu stresu a zpomalují tak stárnutí buněk. Spolu s vitamínem A, jež je rovněž ve švestkách zastoupen, ochraňují pokožku a přispívají ke zdraví pleti. Dále obsahují vitamíny skupiny B, konkrétně B2, B3 a B6, které jsou důležité pro metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Jejich nedostatek působí negativně především na duševní stav člověka a jeho náladu. Ve švestkách také najdeme vitamín K, který zabraňuje řídnutí kostí a podporuje srážlivost krve. Také obsahují minerály jako je vápník, fosfor, draslík a železo.

Jak pomáhají švestky při hubnutí?

Pokud se snažíte zhubnout, tak by na vašem jídelníčku švestky rozhodně neměly chybět. Jsou přirozeným nízkokalorickým zdrojem ovocných sacharidů a širokého výběru vitamínů a minerálů. Krom toho obsahují velké množství vlákniny, která podporuje dobré trávení a zasytí tak na delší dobu. Švestky představují vhodnou náhradu sladkostí a zákusků při redukční dietě.

Zajímavostí je, že švestky obsahují sorbitol, přírodní projímadlo, proto bychom jich neměly jíst nadměrné množství. Jejich složení také dalo vzniknout třídenní detoxikační dietě, při které se může konzumovat jakékoli množství tohoto ovoce v sušené či syrové podobě. Po tyto tři dny se nesmí jíst cokoli jiného a musí se v průběhu jednoho dne vypít 2,5 litrů vlažné vody. Tento krátkodobý detox má za cíl pročistit trávicí soustavu a pomoci od bolesti kloubů, jelikož se předpokládá, že švestky pomáhají vyplavovat močovinu z organismu.

Jak poznat zralou švestku?

Švestky jsou, dle odrůdy, v sezóně od července do září. Zralé švestky by měly být sladké, na omak pevné, ale poddajné. Jejich povrch by měl být ojíněn bělavým voskovým povlakem, který je známkou jejich zralosti a také brání plodu ve vysychání, neměl by se proto otírat. Po utrhnutí dozrává jen stěží, je proto vhodné vybírat švestky lokálního původu.

Jak uskladnit švestky?

Pokud jsou švestky určeny k okamžité spotřebě, je možné je skladovat v chladné spíži bez přístupu světla zhruba 2 dny. V chladničce vydrží asi týden. Dle našich babiček je nejefektivnější způsob uchování čerstvých švestek bez přístupu vzduchu. Švestky musejí být utržené i se stopkou, za suchého počasí a následně se nechají několik dní odpařit. Nakonec se postupně navrství do velké skleněné nádoby s víkem na jejíž dno se nasype mouka a jednotlivé vrstvy se rovněž prosypou moukou. Údajně takto vydržely švestky čerstvé až do ledna. Nejběžnějšími způsoby uchování švestek je však zmražení či sušení.

Loupání švestek
Foto: Freepik

Na co vše lze využít švestky v kuchyni?

Syrové švestky se nejčastěji využívají k pečení nejrůznějších koláčů, nákypů a bublanin. Dále se zpracovávají do povidel, zavařenin a džemů. Vypeckované švestky můžete nechat zamrazit či usušit a použít později. Zejména sušené švestky a povidla jsou využívané i ve slaných receptech.

Švestka ve slanině

Tyto výborné jednohubky připravíte během několika minut a jistě osloví nejednoho hosta. Počet švestek upravte dle své potřeby. Pokud je nutné, plátky slaniny podélně přeřízněte tak, aby byly zhruba stejně vysoké jako švestky.

Co budete potřebovat:

 • Sušené švestky (vypeckované)
 • Anglickou slaninu
 • Loupané mandle (mohou být i solené)
 • Párátka

Postup:

 1. Troubu předehřejte na 200 °C.
 2. Každou jednu vypeckovanou sušenou švestku naplňte mandlí.
 3. Naplněné švestky obalte proužky slaniny a zajistěte pomocí párátek.
 4. Na plech dejte pečicí papír a na něj rozprostřete švestky.
 5. Pečte cca 10-15 minut nebo dokud není slanina zlatavá a křupavá.
 6. Před podáváním nechte vychladnout.
 7. Dobrou chuť!

Výtečný švestkový koláč

Recept na tento výtečný koláč je původně z Itálie, kde se švestky rovněž těší velké oblibě. Dávka odpovídá menšímu plechu o rozměrech 20 x 20 cm.

Co budete potřebovat:

 • ½ hrnku másla nakrájeného na kostky
 • 1 hrnek polohrubé mouky
 • 1 kávová lžička prášku do pečiva
 • 3 polévkové lžíce cukru krupice
 • Vypeckované půlené švestky
 • ¼ hrnku nasekaných mandlí

Na drobenku:

 • 1/3 hrnku cukru krupice
 • 3 polévkové lžíce polohrubé mouky
 • 2 polévkové lžíce studeného másla
 • ¼ kávové lžičky skořice

Postup:

 1. Troubu předehřejte na 200 °C.
 2. Ne plech rozprostřete pečicí papír.
 3. Připravte di drobenku: v menší misce pomocí ruky smíchejte ingredience, dokud nevznikne sypká směs. Do drobenky zamíchejte nasekané mandle.
 4. V jiné nádobě z másla, mouky, prášku do pečiva a cukru uhněťte těsto. (Těsto je velmi křehké a bude se rozpadat.)
 5. Těsto pomocí rukou rozprostřete na plech.
 6. Rozpůlenými a vypeckovanými švestkami těsto poklaďte.
 7. Na švestky rovnoměrně nasypte drobenku s mandlemi.
 8. Pečte cca 55 minut. Před podáváním nechte vychladnout.
 9. Dobrou chuť!

Domácí teriyaki omáčka ze sušených švestek

Tento kreativní recept využívá k výrobě tradiční omáčky teriyaky pyré ze sušených švestek namísto běžného cukru. Hotovou omáčku můžete ihned použít při podávání plátků kuřete nebo nechat na později.

Co budete potřebovat:

 • 3 polévkové lžíce pyré ze sušených švestek (pomocí mixéru rozmělněte 200 g sušených švestek a ¼ hrnku horké vody)
 • 1 polévková lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru
 • 1/3 hrnku sójové omáčky
 • 1 hrnek čerstvé pomerančové šťávy
 • 2 stroužky česneku (oloupané a nastrouhané)

Postup:

 1. Všechny ingredience dejte do menšího kastrůlku.
 2. Na středním ohni přiveďte směs k varu.
 3. Vařte 10 minut, dokud směs mírně nezhoustne.
 4. Hotovou omáčku můžete ihned použít nebo uložit do ledničky či mrazáku.

Podobné články

Back to top button