Vitamín B2 (riboflavín, vitamín G) – funkce, zdroje i rizika nedostatku
Riboflavín, vitamín G, ovoflavín či laktoflavín, to vše jsou alternativní označení pro Vitamín B2. Toto oranžové přírodní barvivo syntetizované rostlinami a některými mikroorganismy, je esenciální látkou, kterou potřebujeme přijímat v potravě.
Působí synergicky s dalšími vitamíny B-komplexu a je nepostradatelný pro správné a efektivní fungování lidského organismu.
V tomto článku se dovíte vše, co byste měli vědět o vitamínu B2. V jakých potravinách jej nalezneme, jaké jsou jeho funkce a jak se projevuje jeho deficit.
📝Obsah
Co je to vitamín B2 a jaké jsou jeho funkce?
Vitamín B2 je rozpustný ve vodě a patří do skupiny vitamínů označovaných jako B-komplex, kde dále figurují vitamíny B1, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Riboflavín je látka citlivá na světlo, na rozdíl od vitamínu B1 je však poměrně tepelně stabilní. Pro jeho efektivní vstřebávání je potřeba žluč a kyselina chlorovodíková.
Hlavními funkcemi riboflavínu je účast při metabolismu cukrů, tuků, aminokyselin, vitamínů (B3, B6, B9, B12) a železa. Podílí se na tvorbě krvinek a chrání pokožku, vlasy, nehty a oči před předčasnými projevy stárnutí. Vitamín B1 je důležitý antioxidant, který předchází oxidativnímu stresu.
Doporučená denní dávka vitamínu B2 se pohybuje mezi 1,1-1,5 mg, kdy těhotné a kojící ženy mají zvýšenou potřebu (až 1,8 mg). Dále by si na hladinu vitamínu B2 měli dávat lidé léčení antibiotiky, trpící nemocemi trávicího traktu (celiakie, cukrovka, cirhóza jater) a podvyživením.
Zdroje vitamínu B2 v potravinách
Vitamín B2 jsou schopné syntetizovat rostliny a mikroorganizmy osidlující trávicí trakt býložravců. Jeho zdrojem jsou živočišné i rostlinné potraviny. Nejbohatšími zdroji jsou právě ty živočišné jako je maso, mléko, vejce a zejména pak vnitřnosti jako jsou játra a ledviny. Dále se riboflavín nachází v obilných klíčcích, droždí, luštěninách a obilných zrnech.
U obilovin je potřeba dbát, aby byly celozrnné. Loupaná a leštěná zrna jsou zbavena endospermu, který obsahuje vitamín B1.
Potraviny, které obsahují riboflavín
- Kvasnice
- Játra, ledviny, srdce
- Mléko
- Vejce
- Vepřové a hovězí maso
- Ryby
- Tvaroh
- Kakao
- Ořechy (mandle)
- Celozrnné obiloviny
Jak se projevuje nedostatek vitamínu B2?
Nedostatek vitamínu B2 je v moderním světě velmi vzácný, zvýšené riziko výskytu je u alkoholiků, anorektiků a bulimiků. Může být také způsoben nadměrnou fyzickou aktivitou, stresem a onemocněním jater a trávicího ústrojí. Pozor by si měli dát také vegetariáni a vegani, u kterých však nedostatek tohoto vitamínu může být způsoben hypovitaminózou ostatních B vitamínů.
Nejznámějším a nejviditelnějším důsledkem deficitu vitamínu B2 jsou suché, popraskané koutky úst (angulární stomatitida). Dále nejrůznější záněty sliznic dutiny ústní, zánět spojivek, suchý jazyk, chudokrevnost, špatné trávení a zhoršení kognitivních funkcí.
Projevy nedostatku vitamínu B2
- Angulární stomatitida
- Záněty sliznic
- Anemie
- Horší paměť
- Zácpa či průjem
Možné důvody deficitu vitamínu B2
- Vysoká fyzická zátěž
- Stres
- Poškození funkce jater
- Veganská či vegetariánská strava
Je možné se předávkovat vitamínem B2?
Vitamín B2 je rozpustný ve vodě a jeho nadbytek je z těla vyloučen močí. Při konzumaci pestrého a vyváženého jídelníčku není možné se touto látkou předávkovat, a to ani nadměrnou konzumací potravin bohatých na riboflavín. Do dnes nejsou zaznamenány negativní projevy nadbytku tohoto vitamínu.