Volný čas

10 nejlepších hororových filmů za posledních pět let

Hororové filmy zažívají v posledních letech renesanci s řadou výjimečných filmů, které redefinovaly žánr a uchvátily diváky po celém světě. Od mrazivých příběhů o nadpřirozených entitách až po nervy drásající thrillery zkoumající hlubiny lidského strachu, posledních pět let bylo svědkem oživení vysoce kvalitního hororového filmu. Pojďme se blíže podívat na deset nejlepších hororů posledního půldekády, které se v žánru nesmazatelně podepsaly. Na YTfilmy.cz je vždy snadné najít nejnovější filmy, ale zde jsou klíčové horory za posledních 5 let.

Pátý díl ikonické franšízy Vřískot, vydaný v roce 2022, oživil milovanou sérii novou generací teroru. Film se odehrává pětadvacet let po původních vraždách ve Woodsboro a sleduje nového zabijáka, který si nasazuje masku Ghostface, a zaměřuje se na skupinu teenagerů, aby odhalili smrtelná tajemství města. Se směsí napětí a nostalgie vzdává Vřískot V (2022) hold svým předchůdcům a zároveň přináší nové děsy pro moderní publikum.

Mezitím Mluv se mnou (2023) zaujímá nový odvážný přístup k prastarému tropu posedlosti démony a zasazuje příběh do kontextu doby sociálních médií. Zatímco skupina mladých přátel nevědomky uvolňuje temné síly při experimentování s artefaktem, který jim umožňuje komunikovat s mrtvými, hranice mezi realitou a noční můrou se stírají a výsledkem je mrazivý a nezapomenutelný zážitek.

Podobně Saw X (2023) vzdoroval očekáváním, když oživil dlouhotrvající franšízu strhujícím prequelem, který se ponoří do původu jeho ikonického padoucha Jigsaw. Film, ukotvený vůdčím výkonem Tobina Bella, zkoumá témata morálky a spravedlnosti na pozadí niterných vzrušení a děsivých pastí, čímž znovu potvrzuje status seriálu jako základního kamene moderního hororu.

Horory

Není to však jen klasika, která v posledních letech definovala horory. Svěží a inovativní filmy také zanechaly v publiku nesmazatelnou stopu a posouvaly hranice toho, co je možné v rámci říše strachu. Například Neviditelný (2020) přináší mrazivé zobrazení domácího týrání a psychického trápení, které v publiku rezonuje dlouho po uvedení titulků.

Podobně se jako překvapivý hit objevil snímek Úsměv (2022), který se svým šokujícím příběhem o šílenství a posedlosti vydělal celosvětově přes 200 milionů dolarů. Film sleduje Rose, psycholožku, která odhaluje zlověstná tajemství kolem sebevraždy pacientky a uvrhuje ji do děsivého sestupu do temnoty. Se svou děsivou atmosférou a příšernými snímky evokuje Úsměv hrůzu z klasických hororových filmů a zároveň přináší neotřelý a děsivý zážitek pro moderní publikum.

Horory nejsou pro slabé povahy

Mezi další výjimečné filmy patří Černý telefon (2021), který divákům představí děsivou postavu The Grabber, sériového vraha, který se živí mladými chlapci, a Tiché místo: První den (2024), který diváky přenese do světa zpustošeného mimozemských vetřelců, kde ticho není jen zlato, ale je nezbytné pro přežití.

Poslední noc v Soho (2021) předvádí všestrannost filmaře Edgara Wrighta v psychologickém hororovém příběhu odehrávajícím se v Londýně 60. let, zatímco M3GAN (2023) nabízí nový pohled na tento žánr s příběhem mladé dívky a její AI panenky, která se zbláznila.

Nakonec snímek Neviditelné zlo (2024) zkoumá mrazivé důsledky zdánlivě nevinného přátelství dítěte s nadpřirozenou bytostí a přináší strašidelnou meditaci o síle víry a nebezpečích nekontrolované představivosti.

Závěrem lze říci, že posledních pět let bylo svědkem pozoruhodného oživení hororového žánru s pestrou paletou filmů, které nově definovaly, co to znamená být skutečně děsivý. Od vzkříšení klasických franšíz až po objevení se svěžích a inovativních hlasů, hororová kinematografie nepřestává uchvacovat diváky svou schopností vyvolávat strach, napětí a děs ve stejné míře. Když se díváme dopředu na budoucnost žánru, jedna věc je jistá: noční můry ještě zdaleka neskončily.

Podobné články

Back to top button