Ananas – kalorie (kcal i kJ), vitamíny a recepty
Ananas (lat. Ananas comosus) je ovoce tropické rostliny, jejíž výška nepřesahuje 130 cm. Věděli jste, že existují tucty různých odrůd ananasu? Ty se odlišují zejména vizuálními a chuťovými vlastnostmi, a dokonce i obsahem vlákniny.
V tomto článku se podíváme, kde všude roste ananas, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými odrůdami, jak poznat zralý ananas a jak je oloupat. Také se s vámi podělíme o nutriční hodnoty, vitamíny a minerály ananasu a vliv jeho pravidelné konzumace na zdraví. A nakonec vám ukážeme, jak si připravit výtečné recepty, ve kterých vynikne aroma a chuť ananasu.
📝Obsah
Odkud pochází ananasovník?
Ananasovník pochází z oblasti povodí řek Paraná a Paraguay mezi jižní Brazílií a Paraguayí v Jižní Americe. Proces domestikace této plodiny je stále neznámý, ale archeologové objevily známky výskytu ananasu v Peru okolo 1200-800 před naším letopočtem a v Mexiku mezi 200 před našim letopočtem a 700 našeho letopočtu.
V době, kdy Columbus dorazil k břehům jižní Ameriky, bylo pěstování ananasu rozšířeno po celé Jižní, Střední i Severní Americe, v místech, kde tomu klima umožňovalo. Dále se kultivace rozšířila do Indie a Filipín a nakonec – díky objevu skleníku – i do Evropy.
Až v 18.století vznikla první plantáž ananasu na Havaji a následně i jejich masová produkce. Do té doby bylo toto ovoce velmi vzácné a drahé. Zpravidla se používalo jako dekorace v sídlech Evropských aristokratů, kteří jej používali opakovaně, dokud se nezkazilo.
Ananas se dnes pěstuje v tropických oblastech severní i jižní polokoule. Jeho největším exportérem je USA, následováno Thajskem, Filipínami, Brazílií, Čínou a Indií.
Odrůdy ananasu a rozdíl mezi nimi
Jednotlivé odrůdy ananasu se liší svým místem původu, velikostí, tvarem, barvou i chutí (poměr sladkosti a acidity), či dokonce obsahem vlákniny. Běžně se podle svých vlastností dělí na čtyři hlavní skupiny: Smooth Cayenne, Red Spanish, Queen a Abacaxi, ale existují i výjimky, které se od těchto typů liší.
- Abacaxi: velmi sladké a chutné a odolné na nemoci, váží mezi 1-5 kg. Tvarem jsou poměrně vysoké, dužina je téměř průhledná. Jsou odolné na nemoci, ale choulostivé na klimatické podmínky, proto se často nepěstují komerčně.
- Queen: pěstují se hlavně v Austrálii a Jižní Africe. Dužina je tmavě žlutá, s malým středem. Příjemné aroma i chuť, nevhodné ke konzervaci. Jsou odolnější vůči nemocem a tolerují i nižší teploty.
- Red Spanish: Původem z Karibiku. Plody jsou až oranžovo-červené se světle žlutou dužinou a aromatickou chutí. Odolné, s vysokým obsahem vlákniny, nejsou však tak křehké jako ostatní odrůdy.
- Smooth Cayenne: Odrůda, která je nejčastější v supermarketech. Pochází z Havaje, je větší než ostatní odrůdy, váží mezi 2 a 10 kg. Dužina je jásavě žlutá a velmi šťavnatá.
Ananas (100 g) nutriční hodnoty: kalorie (kcal), kJ
Ananas – nutriční hodnoty na 100g ovoce | |
---|---|
Energetická hodnota | 58 kcal (243 kJ) |
Bílkoviny | 0,49 g |
Sacharidy (z toho cukry) | 12,7 g (10,12 g) |
Tuky | 0,19 g |
Nasycené mastné kyseliny | – |
Cholesterol | – |
Vláknina | 1,95 g |
Sůl | 0 g |
Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v ananasu také tyto živiny:
- Bromelain
- Draslík
- Fluor
- Fosfor
- Hořčík
- Jód
- Mangan
- Měď
- Pektin
- Sodík
- Vitamín A
- Vitamín B1
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín B5
- Vitamín B9
- Vitamín B12
- Vitamín C
- Vitamín E
- Vitamín K
- Vápník
- Zinek
- Železo
Ananas: vitamíny, minerály a vliv na zdraví
Ananasy jsou bohaté na vitamín C, jehož na 100 g obsahují až 60 % doporučené denní dávky (ddd). Tento silný antioxidant působí proti ukládání volných radikálů v těle, předčasnému stárnutí buněk a vzniku zánětů. Je proto využíván v různých kosmetických přípravcích. Dále pomáhá lépe vstřebávat železo a kolagen.
Významný je i obsah vitamínu A, který je důležitý pro zdravý zrak a krásnou pleť. Dále obsahuje vitamíny B-komplexu: vitamín B1, B2, B6 a B9. Tyto látky působí synergicky, účastní se metabolismu tuků, sacharidů i bílkovin, podporují dobrou náladu a kognitivní funkce.
Z minerálů je bohatý na vápník, železo, fosfor, měď a zejména mangan (70 % ddd), který může zabránit vzniku osteoporózy, podporovat paměť a působit proti únavě.
V kontextu s ananasem bývá zmiňován bromelain – sloučeninu enzymů, která tráví proteiny. Tato látka usnadňuje trávení a vstřebávání látek obsažených ve zdrojích bílkovin jako je maso, vejce a mléčné výrobky. Způsobuje ale také pálení v ústech, pokud jíte ananas čerstvý.
Jak poznat zralý ananas?
Zralý ananas poznáte podle tvrdosti slupky, která by neměla mít žádná měkká místa. Na pohmat by ovoce nemělo být vyloženě tvrdé, ale mírně se poddat. Dalším ukazatelem zralosti je barva slupky. Ta by měla mít zeleno-žluté odstíny, čím více je ananas z venku žlutý, tím více je zralý. „Koruna“ listů by měla být svěže zelená.
Při výběru vám může pomoci i vůně. Přičichněte si ke spodní části ananasu, zde se uvolňuje jeho sladké aroma. Nekupujte plod, který je cítit navinule či nakysle.
Šťavnatost ananasu se dá odhadnou podle jeho váhy. Když ananas zvednete, měl by vám připadat těžší, než vypadá, tak poznáte, že je plod skutečně plný šťávy a není vysušený dlouhou dobou skladování.
Po utrhnutí ananas již nedozrává, ale můžete jej uložit do papírového pytlíku s jablkem, které uvolňuje etylen, jehož působením dojte k dozrání ovoce. Dozrát také může, když jej postavíte vzhůru nohama na korunu listů.
Jak uchovat ananas, aby zůstal dlouho čerstvý?
Celý ananas uchovávejte v pokojové teplotě, kde zůstane čerstvý zhruba tři dny, a již naporcovaný v lednici. Životnost celého ananasu můžete prodloužit uložením do lednice. Ananas v celku vydrží v lednici zhruba 5 až 7 dní, naporcovaný asi 5.
Vždy můžete ananas i nasušit nebo zakonzervovat, aby vydržel čerstvý ještě déle.
Jak oloupat ananas
Na první pohled se může toto ovoce tvářit jako silný ostnatý oponent, jehož není radno konzumovat. Nabízí se tak otázka, jak nakrájet a oloupat ananas?
- Ananas položte na bok na prkýnko.
- Rovně ukrojte vrchní i spodní část.
- Vykrojte jakékoli ostny, které zůstaly v dužině.
- Ananas postavte a okrájejte zbytek kůry. Opět se zbavte zbytků ostnů.
- Oloupaný ananas rozčtvrťte a vyřízněte dřevnatý střed.
Ananas v kuchyni: zpracování, využití a recepty
Ananas se běžně využívá v široké škále receptů od sladké po slané recepty, ve studené i teplé kuchyni. Syrový nakrájený ananas je dobré mírně posolit, neutralizujete tak bromelain a vytáhnete z něj kyselost a hořkost a podpoříte sladkou chuť. Ananas můžete koupit čerstvý nebo konzervovaný
Ananasová salsa
Chcete dát svým pokrmům zvláštní, tropickou chuť? Vyzkoušejte salsu. Salsa v překladu doslova znamená omáčka, byť se jedná spíše o dip. Tradiční latinskoamerický salsa se vyrábí z rajčat, ale existuje mnoho variant, ve kterých se jako základ používá ovoce. Skvěle se hodí ke grilovaným a marinovaným masům, rybám a mořským plodům.
Co budete potřebovat:
- 1 středně velký ananas
- 1 červená paprika pokrájená na kostičky
- 1 malá červená cibule nakrájená nadrobno
- 2 polévkové lžíce nasekaných lístků čerstvého koriandru
- 2 polévkové lžíce nasekaných lístků čerstvé pažitky (pokud nemáte rádi koriandr, přidejte pažitku)
- 1 jalapeño paprička (bez semínek a žlábku, pokrájená nadrobno)
- 3 polévkové lžíce limetkové šťávy
- ¼ kávové lžičky soli
Postup:
- Nakrájejte ananas na kostičky a nasypte do mísy.
- Přidejte ostatní ingredience na salsu.
- Salsu ochutnejte a dle chuti přidejte limetkovou šťávu či sůl.
- Nechte odpočinout alespoň 10 minut.
- Podávejte čerstvé nebo uložte do lednice na maximálně 4 dny.
- Dobrou chuť!
Ananasové řezy
Ananasové řezy, také známé jako „orgasmus“, jsou oblíbeným dezertem a kalorickou bombou. My jsme však pro vás tento recept upravily, aby měl trochu lepší výživové hodnoty. Bílou mouku tak z části nahrazuje mouka celozrnná. Můžete použít pšeničnou, žitnou, špaldovou či pohankovou. A místo klasického bílého cukru dáváme třtinový. Neváhejte a vyzkoušejte tento výborný ananasový koláč:
Co budete potřebovat na těsto:
- 1 hrnek celozrnné mouky
- ½ hrnku polohrubé pšeničné mouky
- 1 hrnek třtinového cukru
- 1 prášek do pečiva
- 1 kávová lžička jedlé sody
- Špetka soli
- 1 plechovka menšího ananasového kompotu (cca 565 g)
- 2 vejce
- (rumové aroma, či 1-2 lžičky rumu)
Na krém:
- 2 pomazánková másla (lze použít mascarpone – je však sladší, používejte trochu méně cukru)
- 3 lžíce moučkového cukru
- 2 vanilkové cukr
- 2 lžíce zakysané smetany
- (pro lepší ztuhnutí lze přidat menší puding z 200 ml mléka, či ztužovač do šlehačky)
Na ozdobení:
- Čokoláda na vaření
- Nasekaná hrst ořechů (vlašské, mandle)
Postup:
- Troubu předehřejte na 180 °C, vymažte a vysypte plech.
- Ananasový kompot (šťávu i ovoce) pomocí mixéru rozmixujte a nalijte do mísy. Přidejte vejce a případně rumové aroma či rum.
- V druhé míse smíchejte suché ingredience na těsto.
- Do ananasové směsi vmíchejte suché ingredience.
- Těsto vlijte na plech a dejte péct.
- Pečte zhruba 20-30 minut, nebo dokud nezezlátne.
- Těsto nechte zcela vychladnout.
- Mezitím si připravte krém: Ingredience dejte do mísy a vyšlehejte ručním mixérem. Před natíráním jej dejte na chvíli do lednice, bude se s ním lépe pracovat.
- Krém natřete na zcela vychladlý koláč.
- Zdobení: čokoládu na vaření rozpusťte ve vodní lázni a pokapejte jí krém. Navrch nasypte nasekané ořechy.
- Dobrou chuť!
Jamajské kuře Huli-huli
Historie tohoto tradičního jamajského pokrmu sahá do roku 1955, kdy jej zpopularizoval Ernest Morgado, bývalý námořní zpravodajský důstojník. Morgado připravoval oblíbený recept své babičky během pořádání charitativních fundraiserů a lidé si kuře huli-huli velmi oblíbili. Název pochází z havajského výrazu pro otočení, či obrácení „huli“. Kuře se totiž při vaření obrací a potírá chutnou marinádou připomínající teriyaky omáčku.
Co budete potřebovat:
- 1,5 kg kuřecích stehen (vykostěných či s kostí a s kůží)
- Sůl
- Čerstvě namletý pepř
- 1 hrnek ananasové šťávy (můžete rozmixovat čerstvý ananas)
- ¼ hrnku sójové omáčky
- ¼ hrnku třtinového cukru (nebo hnědého cukru)
- ¼ hrnku kečupu
- 1 polévková lžíce Srirachy
- Pár lžic vody
- 3 nastrouhané stroužky česneku
- 2 kávové lžičky nastrouhaného zázvoru
- 1 ananas nakrájený na větší kousky
- 2 jarní cibulky nakrájené na tenké plátky
Postup:
- Kuřecí stehna osolte a opepřete ze všech stran, dejte do větší mísy.
- V jiné misce smíchejte ananasový džus, sójovou omáčku, cukr, kečup, trochu vody, Srirachu, česnek a zázvor.
- Marinádu nalijte na kuřecí stehna, přikryjte a dejte do ledničky. Marinujte alespoň 1 hodinu, maximálně 6.
- Rozpalte grill či pánev (střední oheň).
- Dejte opéct kousky ananasu. Pečte asi 10 až 15 minut, tak aby byly ze všech stran opečené.
- Vyjměte kuře z marinády, přelijte marinádu do menšího hrnce a přiveďte k varu. Redukujte asi 9 minut. Omáčka by měla mírně zhoustnout, podobné konzistence jako BBQ omáčka.
- Když je ananasu hotový, vyjměte jej z pánve (grilu) a dejte péct kuře (pokud je s kůží, tak kůží nejdříve dolů).
- Kuře upékejte ze všech stran a polévejte omáčkou z marinády, dokud není kůže upečená dokřupava a kuře propečené (zhruba 20 minut).
- Podávejte kuře s opečeným ananasem, ozdobené jarní cibulkou.
- Dobrou chuť!