Jak na úspěšný webProgramy a aplikace

Email Profi od Seznam.cz – zkušenosti, cena i návod k nastavení

Co je Email profi od Seznam.cz a proč službu využívat

Email profi od Seznam.cz je způsob, jak využívat e-mailové schránky na vlastní doméně v prostředí Seznam.cz. Jestli máte firemní nebo soukromý web, bývá velmi žádoucí využívat také e-mailové schránky, které běží na doméně tohoto webu. Tedy ne na e-mailové adrese typu cokoliv@seznam.cz nebo @gmail.com nebo podobné generické, ale třeba cokoliv@mojedomena.cz.

Některé webhostingové služby nabízejí možnost si rovnou zřídit i e-mailovou schránku, kterou si spravujete z administrace hostingu. Často ovšem tyto schránky mají omezený prostor, omezenou velikost souborů nebo zabírají místo na web. Případně se vám nemusí líbit samotné prostředí schránky. Některé hostingy pak e-mailové schránky nenabízí vůbec, a pak je potřeba si vše zařídit takříkajíc po vlastní ose.

A právě od toho je tu E-mail Profi od Seznam.cz, která umožňuje si zadarmo propojit vaší doménu s prostředím Seznamu, kdy tyto problémy zmizí a využíváte pak moderní a pro většinu lidí velmi známou schránku s neomezeným prostorem i počtem schránek v češtině, která velmi dobře filtruje spam, ukládá poštu do složek podle zaměření, a kterou si velmi snadno napojíte i na e-mailové klienty typu Outlook nebo Thunderbird.

Výhoda e-mailů na vlastní doméně je také v tom, že vše prostě vypadá profesionálněji. Navíc si můžete opravdu navolit takové jméno, jaké chcete. Na Gmailu nebo Seznamu může být zabráno vaše jméno, což se na vlastní doméně nestane.

Dále ve článku se podíváme, jak probíhá nastavení, které je naštěstí velmi snadné, jen je potřeba postupovat velmi přesně podle návodu.

Cena E-mail profi od Seznam.cz

 Zde je vše velmi snadné, protože E-mail profi od Seznamu je zcela zdarma. Potřeba je jen mít doménu, tedy co se bude objevovat za symbolem @ v adrese. Doménu si můžete zakoupit u řady registrátorů nebo přímo během procesu i Seznamu.

Registrace domény .cz stojí kolem 200 Kč ročně.

Samotné využití E-mailu profi je ale zdarma, stejně jako klasické založení schránky na Seznam.cz.

Návod k nastavení e-mailové schránky na vlastní doméně

Svoji schránku nastavíte během chvilky, ale během procesu je potřeba postupovat přesně, aby vše fungovalo, jak má. Naštěstí je kroků pro zřízení e-mailu profi jen málo, a v zásadě je potřeba jen překopírovat několik údajů na správná místa.

Co potřebujete k nastavení E-mail Profi od Seznam.cz

K nastavení a zřízení je potřeba pouze si založit e-mailovou schránku u Seznam.cz (nemusíte, pokud již nějakou máte), která pak bude fungovat jako administrátorský účet pro nastavování a správu domén a dalších e-mailových schránek.

Poté je potřeba vlastnit doménu, na které poběží vaše schránky (tedy v praxi to, co bude za symbolem @). Článek o tom jak koupit doménu najdete tady, případně můžete využít třeba vyhledávače Seznam.cz – najdu tam co neznám, nebo samozřejmě Googlu. Potřebujete také údaje k přihlášení k danému registrátorovi, u kterého máte doménu zřízenou. Pokud vám někdo domény spravuje, buď mu pošlete instrukce, případně si tyto přihlašovací údaje vyžádejte.

Jděte na stránku E-mail profi

Nejdříve přejděte na stránku E-mail profi, kterou najdete na emailprofi.seznam.cz. Ve spodní části vyberte, že se chcete přihlásit, případně si musíte založit zdarma schránku u Seznam.cz

Přihlaste se přes svůj e-mail

Přihlaste se údaji, které využíváte ke klasickému přihlašování k vaší e-mailové schránce.

Vyplňte vaši doménu a další údaje

  • Vyplňte doménu, kterou vlastníte a kterou budete chtít za symbolem @ ve vaší e-mailové adrese. Vyplňujte pouze doménu, tedy ne celou adresu.
  • Dále si přečtěte podmínky a odsouhlaste, a ve spodní části zvolte, že doménu již vlastníte (případně ji zakupte).
  • Poté klikněte na Pokračovat.

Správně vyplněná stránka by měla vypadat takto (jen jméno domény vyplňte jiné):

Přidání domény na e mail profi od Seznam.cz

Změna DNS záznamů

Teď vás čeká nejkritičtější část, kdy je potřeba propojit vaši doménu s e-mailovou schránou E-mailu Profi. Pokud si nebudete s něčím jisti, nebudete moci něco najít u svého registrátora nebo vám něco nebude jasné, zeptejte se na zákaznické podpoře vašeho registrátora, kde vám poradí, kde co najít i jak správně vyplnit.

K nastavení a propojení je potřeba správně vyplnit DNS záznamy u registrátora, u kterého jste si zaregistrovali doménu. Co je DNS záznam není pro zřízení nijak podstatné a nemusíte znát žádné technické podrobnosti. U každého registrátora je postup malinko odlišný, ale naštěstí jen v tom, že pole vypadají trochu jinak. Principiálně jde o stejný postup. Návody, jak postupovat u různých registrátorů, najdete tady.

V tomto návodu budu postupovat u registrátora Wedos.

Na stránce E-mailu profi nás budou zajímat tyto údaje:

DNS záznamy e mail profi

Stránku si nezavírejte, ale v nové kartě svého internetového prohlížeče přejděte na web registrátora a přihlaste se.

Teď je potřeba se dostat k nastavení/editace DNS záznamů. V případě Wedosu klikněte v horním menu na Domény, potom vyberte doménu, kterou chcete editovat, a v levém menu klikněte na Editace DNS záznamů.

Na stránce E-mail Profi vidíte záznamy, které je potřeba smazat. V editaci DNS záznamů u registrátora pak tyto (a pouze tyto, žádné jiné) záznamy smažeme. V případě Wedosu to uděláme křížkem v levé části každého záznamu.

Dalším krokem je přidat nové záznamy, které propojí doménu s E-mail Profi, což uděláme vytvořením nových DNS záznamů.

Nad záznamy klikneme na nový záznam, kde je potřeba vybrat Typ záznamu, v tomto případě MX. Dále prioritu a samotný záznam.

Některé webhostingy mají prioritu oddělenou v samostatném poli, v případě Wedosu je potřeba prioritu uvádět v řádku se záznamem ve formátu „PRIORITA mezera ZÁZNAM“.

Zde je vidět vyplnění záznamu podle údajů. které jsme dostali. Potřeba je takto vyplnit oba dva záznamy se správnou prioritou:

Editace DNS záznamů

 

Poté jen klikneme na Uložit záznam. Toto uděláme pro oba záznamy, které Seznam vyžaduje. Samotný záznam si pak překopírujeme ze stránky E-mail Profi pomocí Ctrl + C, a vložíme na stránku registrátora pomocí Ctrl + V.

Po vložení nových záznamů se správnou prioritou, a vymazání starých MX záznamů, klikneme na Aplikovat změny nad seznamem záznamů:

Aplikovat změny

DNS záznamy trvaní nějakou dobu, než se propíšou, takže je potřeba vyčkat. Někdy to trvá pár minut či desítek minut, jindy i několik hodin. V nejkrajnějším případě je potřeba vyčkat až 2 dny, ale to je velmi vzácné.

O tom, že je vše hotovo, budete informováni na e-mail, pomocí kterého jste se přihlašovali do E-mail profi.

Pokud vše trvá moc dlouho, využít můžete kontroly DNS záznamů třeba na dnschecker.org. Zde vyplníte doménu, vyberete MX záznamy, a následně uvidíte, jaké záznamy se propisují do DNS serverů. Takto si ověříte, jestli někde není nějaká chyba a jestli jste vše zadali správně.

Vytvoření nové e-mailové schránky

Po vyčkání a doufejme i úspěšném nastavení si můžete na dané doméně zakládat nové schránky. Stačí jen přejít na emailprofi.seznam.cz, kde vidíte přidanou doménu:

Přidání první schránky u e mail Profi od Seznam.cz

Klikněte na řádek Potřeba nastavit první schránku, a zde jen vyplňte, jak má schránka vypadat, tedy jméno vlastníka, přihlašovací údaje (což jsou údaje před symbolem @) a heslo s potvrzením.

Vše jen potvrdíte a vaše první schránka na vlastní doméně u E-mail profi je vytvořená. Další schránky si nastavíte kliknutím na Spravovat organizaci ve výpisu přidaných domén, kdy pak kliknete v menu na Schránky a přidáte si kolik schránek chcete.

Přihlášení do nové e-mailové schránky

Do své nové schránky se přihlásíte úplně stejně, jako do své klasické schránky u Seznam.cz:

Přihlášení do schránky E mail profi od Seznam.cz

Během přihlašování jen vyberte, že jde o Vlastní adresu a vyplňte celý název schránky, vyplňte heslo, a dostanete se do pravděpodobně velmi známého prostředí, kde na vás již čeká první informační e-mail od Seznamu.

Od této chvíle můžete tuto adresu využívat, zasílat z ní nebo přijímat e-maily, ale máte ji na své vlastní doméně.

Schránku přidáte do e-mailových klientů typu Thunderbird, Outlook i dalších

Přidání nové adresy do různých e-mailových klientů je hračka. Postupujete stejně, jako normálně, a klient si načte data a pozná, že se schránka nachází na serverech Seznamu. Všechna nastavení jsou tedy vlastně automaticky předvyplněná a vy jen zadáte název schránky a heslo.

Zkušenosti s e-mail profi od Seznam.cz

Jestli jste zvyklí využívat e-mail u Seznamu, tak vás tady nic nepřekvapí. Vše funguje naprosto stejně, schránka má neomezenou velikost, velikost přiložených souborů je pak maximálně 50 MB. Ovšem nedoporučuje se jít až na maximum, protože přestože e-mail odejde, nemusí tato příloha přijít v pořádku kvůli tomu, že příjemce může mít omezenou velikost na přiložené soubory.

Pokud tedy posíláte přílohu, která je objemnější, využijte jiných způsobů, třeba odkazem přes Google Disk, nahrání na Uložto.cz nebo další sdílecí služby, kdy jen zašlete odkaz na daný soubor.

Všeho všudy jestli využíváte e-mail od Seznamu, tak E-mail Profi vás naprosto ničím nepřekvapí, vše vypadá i používá se zcela identicky.

Díky tomu, že jde o velmi využívanou schránku, tak i nastavení v e-mailových klientech je snadné a rychlé, a v zásadě se s ničím není potřeba zásadněji nastavovat.

Obecně je E-mail profi od Seznam.cz velmi pohodlný způsob, jak si zařídit e-mailovou schránku na vlastní doméně v moderním prostředí i s řadou super funkcí. Nastavení je navíc snadné a během pár minut (+ čekání, které moc neovlivníme) hotovo.

Email Profi
  • Celkové hodnocení
5

Celkové hodnocení E-mail Profi od Seznam.cz

Email Profi je způsob, jak využívat e-mailové schránky na vlastní doméně v prostředí Seznam.cz.

Odesílám
Vaše hodnocení
5 (1 hodnocení)

Podobné články

Back to top button