Zdraví

Jahody – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty

Jahody (lat. Fragaria) jsou ovoce čeledi Růžovité – jedná se tedy o vzdálené příbuzné růží – které jsou běžně chybně řazeny mezi bobule. Z botanického hlediska se jedná o bobuli, pokud se nachází drobná semínka plodu uvnitř dužiny obalené (většinou jedlou) slupkou. „Semínka“ jahod, respektive nažky, se však nacházejí na jejím povrchu. Mezi pravé bobule patří například rybíz, hroznové víno, kiwi ovoce, banán, rajčata, okurky či lilek.

Původ a pěstování jahod

Jahody jsou původním druhem severní i jižní hemisféry, rostliny jahodníku obecného rostou na pobřeží moří, v lesích, a dokonce na vrcholcích hor. Lze se s nimi setkat prakticky v každém podnebném pásu.

První zmínka o jahodách se datuje do roku 234-149 před naším letopočtem, kdy se o nich ve svých spisech zmiňuje římský senátor, řečník a spisovatel Marcus Porcius Cato.

Pro svou velkou oblíbenost byly původně různé odrůdy lesních jahod vysazovány v zahradách aristokratů a prostých obyvatel. Sazenice prvních zahradních jahod byly vyšlechtěny v roce 1766 v Bretani na severozápadě Francie.

Dnes jsou největšími producenty jahod Čína, následovaná USA, Tureckem, Mexikem, EgyptemŠpanělskem.

Jahody v košíku
Foto: Freepik

Odrůdy jahod a rozdíly mezi nimi

Hlavním rozdílem mezi odrůdami jahod je, zda se jedná o kultivar jahod lesních či jahod zahradních.

  • Jahoda zahradní (Fragaria x ananassa) je plod jahodníku velkoplodého, který vznikl zkřížením jahodníku virginského a jahodníku čilského. Nejpopulárnější druhy zahradních jahod jsou: CarmenSenga sengana, dalšími doporučovanými druhy jsou Polka, Rumba, Valika či Frikonza
  • Lesní jahody (Fragaria vesca či jahodník obecný) jsou původní odrůdou jahod, která roste planě v lesích, na horách a loukách.
  • Bílé jahody (Fragaria ananassa) jsou jahody které mají smetanově bílou dužinu a červená semínka. Původně pocházejí z Latinské Ameriky a jsou typické pro svou ananasově-jahodovou chuť. Dostupná je rovněž odrůda s mnohem většími plody Fragaria x ananassa „Snow White“.

Jahody nutriční hodnoty na 100 g: kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály

Tabulka s nutričními hodnotami v jahodách (100g)
Jahoda – nutriční hodnoty na 100g ovoce
Energetická hodnota34 kcal (144 kJ)
Bílkoviny0,79 g
Sacharidy (z toho cukry)6,16 g (4,29 g)
Tuky0,37 g
Nasycené mastné kyseliny0 g
Cholesterol0 g
Vláknina1,75 g
Sůl0 g

Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v jahodách také tyto živiny:

Jahody představují skvělý zdroj vitamínu C, silného antioxidantu, který zabraňuje ukládání volných radikálů. Podporuje imunitu, přispívá ke zdravě vypadající pleti a účastní se syntézy kolagenu. Také pomáhá lépe vstřebávat železo, které je také v jahodách obsaženo. Dalšími silnými antioxidanty, které jahody obsahují jsou organické kyseliny jako je například kyselina elagová.

100 g jahod obsahuje 18 % doporučené denní dávky manganu. Mangan, běžně se vyskytující v obilninách, luštěninách, zelenině a dalším ovoci, je důležitou součástí metabolismu cholesterolu a jeho dlouhodobý nedostatek způsobuje cévní problémy.

Jak jahody působí na naše zdraví?

Jahody mají pověst ovoce, které podporuje tvorbu testosteronuzvyšuje aktivitu spermií. Obecně jsou považovány za velmi zdravé ovoce. Dříve byla celá rostliny používána v léčitelství. Podporuje vylučování, zabraňuje vzniku zánětu a močových a žlučových kamenů.

Jahody, maliny a bobuloviny, jako je například borůvka, jsou prvním ovocem, které je možné zařadit zpět do jídelníčku při dodržování keto diety. Díky nízkému obsahu ovocných cukrů a vysokému obsahu vlákniny jsou perfektní náhradou sladkostí a cukrovinek při redukčních a nízkosacharidových dietách.

Jak poznat zralé a sladké jahody?

Pro nejlepší chuť by měly být jahody zakoupeny vždy v sezóně na farmářských trzích, nebo ještě lépe skrz samosběr jahod, například v Kunraticích. Jahody po utrhnutí změní své zbarvení z bílé na červenou, ale již nesládnou. Velmi špatně snášejí transport, zejména pokud jsou zcela dozrálé a také moc dlouho nevydrží skladované, zpravidla jen několik dní.

Jak správně skladovat jahody, aby vydržely déle čerstvé?

Zakoupené jahody před uložením probereme a vytřídíme. Jahody jsou velmi náchylné k plesnivění, starší ovoce je proto dobré i rozříznout a zkontrolovat zevnitř. K jahodám je dobré také přivonět, jelikož plíseň na nich nemusí být viditelná.

V ledničce vydrží čerstvé jahody asi 3-4 dny a v pokojové teplotě se začnou kazit klidně již do druhého dne. Jahody lze i zmrazit. Odstraňte z jahod zelenou stopku a opláchněte je od hlíny, usušte papírovým ubrouskem a zamrazte ve znovu uzavíratelné nádobě.

Recepty z jahod
Foto: Freepik

Jahody v kuchyni: chutné recepty s jahodami a jejich další využití

Jahody jednoznačně patří mezi jedno z nejoblíbenějších letních ovocí, na jehož sezónu se těší mnozí z nás. Není se čemu divit, jedná se o velmi versatilní surovinu, kterou lze připravit mnoha různými způsoby.

Čerstvé jahody je samozřejmě nejlepší jíst syrové jako rychlou svačinku. Velmi jednoduchým a zároveň chutným dezertem jsou jahody se šlehačkou či jahody v čokoládě.

Jahody se však přidávají i do nejrůznějších ovocných a zeleninových salátů, jsou výborné také pro přípravu nejrůznějších omáček, výborných džemů a dokonce i vín.

Z nejrůznějších výborných jahodových receptů jsme pro vás připravili výběr tří jednoduchých, ale výborných pokrmů:

Losos s jahodo-balzamikovou redukcí

Jako jednoduché ozvláštnění nejrůznějších masných jídel mohou posloužit různé omáčky, salsy či chutney. Tato jahodová redukce dodá jemnému rybímu masu trochu kyselosti, slanosti i sladkosti. 

Lze připravit týden dopředu, skladovat v ledničce, Recept, který je excelentní pro horké letní večery, lehké jídlo velmi jednoduché

Co budete potřebovat:

  • 0,5 kg filet z lososa
  • 1 polévková lžíce olivového oleje
  • Sůl, pepř
  • ½ hrnku balzamikového octu
  • 1 polévková lžíce javorového sirupu
  • 1 stroužek česneku
  • 2 hrnky čerstvých jahod (nakrájené na menší kusy)

Postup:

  1. Začněte s přípravou redukce, jelikož trvá déle, než se uvaří losos.
  2. Do dostatečně velkého hrnce nalijte balzamikový ocet, javorový sirup a rozdrcený či nastrouhaný stroužek česneku. Přiveďte k varu a vařte, dokud se objem tekutiny nezmenší zhruba o polovinu.
  3. Přidejte jahody a vařte alespoň 5 minut, dokud jahody nezměknou.
  4. Pomocí vařečky jahody rozmačkejte o stěnu hrnce.
  5. Odstavte z plotny a nechte vychladnout.
  6. Předehřejte troubu na 180 °C a pekáč či plech vymažte či na něj rozprostřete pečící papír.
  7. Filety z lososa osolte a opepřete a položte kůží dolů na připravený pekáč.
  8. Pečte zhruba 10-15 minut.
  9. Vyjměte z trouby a nechte v pekáči asi 5 minut vychladnout.
  10. Lososa podávejte štědře politého redukcí z jahod a balzamika.
  11. Dobrou chuť!

Jahodové muffiny

K rychlé snídani nebo svačině skvěle poslouží tyto výtečné a zdravé jahodové muffiny. Jsou velmi jednoduché na přípravu, vláčné a nadýchané.

Co budete potřebovat:

  • 1 hrnek celozrnné mouky
  • ½ hrnku polohrubé pšeničné mouky
  • ½ hrnku mandlové mouky
  • 1 polévková lžíce prásk do pečiva
  • ½ kávové lžičky skořice
  • ½ kávové lžičky soli
  • 1 hrnek neslazeného mandlového mléka
  • ¼ hrnku rostlinného oleje
  • 2 vejce
  • ½ hrnku třtinového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 a ¼ hrnku pokrájených jahod
  • + mouka na pomoučení jahod

Postup:

  1. Předehřejte troubu na 200 °C a vymažte formu na muffiny.
  2. Ve středně velké míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, skořici a sůl.
  3. Ve velké míse společně vyšlehejte mandlové mléko, olivový olej, vejce, cukr a vanilkový cukr.
  4. Jahody obalte v troše mouky (zhruba 1 kávová lžička). Toto zamezí, aby během pečení klesly na dno muffinů a vypustily všechnu šťávu.
  5. Postupně zamíchejte suché ingredience do vlhkých. Do těsta zlehka přimíchejte jahody.
  6. Hotové těsto rovnoměrně nalijte do formy na muffiny.
  7. Pečte zhruba 17 minut nebo dokud je těsto na dotek pružné.
  8. Hotové muffiny nechte ve formě ještě 10 minut zchladnout, následně je vyjměte a přendejte na talíř či do jiné nádoby, kde zcela vychladnou.
  9. Dobrou chuť!

Jahodový džem bez použití pektinu

Pektin je látka, která se běžně používá pro výrobu džemů a marmelád, jejíž hlavním úkolem je pomoci směsi ovoce ztuhnout do požadované konzistence. Není ovšem zapotřebí pro výrobu džemů z některých druhů ovoce. A jahody, díky přirozenému obsahu cukrů, tuto látku nepotřebují. Navíc se rostlinný pektin přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce – konkrétně v jejich slupce – například v jablcích, citrónu a rybízu.

Co budete potřebovat:

  • 1 kg jahod (odstopkovaných a nakrájených na středně velké kousky.
  • 300-350 g cukru krystal
  • 4 polévkové lžíce citrónové šťávy
  • (nastrouhaná půlka jablka – pro přirozený zdroj pektinu pro dosažení hustší textury)
  • (nastrouhaná kůra z jednoho citrónu – dodá džemu svěží aroma a také přidá pektin)

Postup:

  1. Ve středně velkém hrnci smíchejte jahody, cukr a citrónovou šťávu.
  2. Začněte za občasného míchání zahřívat na středně velkém ohni, dokud se cukr nerozpustí.
  3. Směs přiveďte k varu.
  4. Za stálého míchání vařte, dokud džem nezačne houstnout a probublává na celém povrchu.
  5. Pomocí testu se studeným talířkem vyzkoušejte, zda jste dosáhli vámi požadované textury. Kápněte trochu směsi na velmi studený talířek (například vychlazený v lednici) a sledujte, jak moc džem ztuhne.
  6. Hotový džem přelijte do předem vyvařených sklenic, uzavřete víkem a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout do druhého dne v pokojové teplotě.
  7. Uchovávejte v lednici nebo na chladném a temném místě.
  8. Dobrou chuť!

Podobné články

Back to top button