Kiwi ovoce – kalorie (kcal i kJ), vitamíny, minerály a recepty
Kiwi (lat. Aktinidia deliciosa), celým názvem kiwi ovoce, je hnědé ochlupené tropické ovoce se zelenou dužinou, která směrem ke středu plodu přechází do bílé barvy oddělené řadou černých jedlých semínek. Patří mezi oblíbené i neoblíbené ovoce, a to pro pichlavý pocit na jazyku po jeho konzumaci.
V tomto článku si řekneme odkud tato zelená bomba vitamínu C pochází. Jaké jsou nutriční hodnoty kiwi, jaké další vitamíny a minerály obsahuje. A také se s vámi podělíme o výborné recepty a typy, jak si toto ovoce vychutnat.
📝Obsah
Původ kiwi a kde roste
Předpokládá se, že kiwi ovoce pochází z vysočin centrální a východní Číny. Nejstarší zmínky o něm jsou datovány do 12. století, z období vlády dynastie Song. Komerčně se však začalo pěstovat až počátkem 20. století na Novém Zélandu, kde také získalo svůj název. Během 2. světové války si ho oblíbili britští vojáci, kteří zde byli vysazeni. Následně se jeho kultivace rozšířila do Velké Británie a Kalifornie. Dnes je největším producentem kiwi Nový Zéland.
Označení pro kiwi pochází z maorského „huakiwi“ – doslova ovoce kiwi. Tento název získalo od novozélandských pěstitelů, kteří si všimli podobnost mezi jeho huňatou slupkou a endemitně se vyskytujícím ptákem kiwi. Anglicky je označováno za kiwi či „kiwifruit“ a pro jeho chuťovou podobnost s angreštem i za čínský angrešt („chinese gooseberry“). V Číně nese název „míhóutáo“, v překladu znamenající broskev makaka – opice typická svou hnědou huňatou srstí.
V případě kiwi stromu se vlastně jedná o liánu, popínavou rostlinu připomínající hroznové víno. Pěstuje se na strukturách, které mohou vydržet velkou váhu, jelikož – zejména v prvních dvou letech – rostliny plodí až několik tun kiwi na hektar.
Odrůdy kiwi a rozdíl mezi nimi
V obchodech v České republice nejčastěji seženete jen chlupatou variantu kiwi ovoce se zelenou dužinou, existují však další dva kultivary, které byly nově vyšlechtěny.
- Chlupatá kiwi: nejběžnější typ kiwi ovoce s hnědou slupkou a zelenou dužinou
- Kiwi bobule: velikosti vinného hroznu, bez chlupů, zelená dužina
- Zlaté kiwi: žluto-oranžová dužina, sladké, tropické chuti, méně dostupné
Kiwi (100 g): nutriční hodnoty: kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály
Granátové jablko – nutriční hodnoty na 100g ovoce | |
---|---|
Energetická hodnota | 296 kJ (71 kcal) |
Bílkoviny | 1 g |
Sacharidy (z toho cukry) | 13,85 g (9,2 g) |
Tuky | 0,63 g |
Nasycené mastné kyseliny | – |
Cholesterol | – |
Vláknina | 3,01 g |
Sůl | 0 g |
Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v granátovém jablku také tyto živiny:
- Draslík
- Fosfor
- Hořčík
- Mangan
- Měď
- Pektin
- Sodík
- Vitamín A
- Vitamín B1
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín C
- Vitamín K
- Vápník
- Zinek
- Železo
Kiwi ovoce je přeborníkem v obsahu vitamínu C. Jeden kus obsahuje 112 % doporučené denní dávky (ddd) tohoto ve vodě rozpustného antioxidantu. Tato látka je důležitá pro efektivní vstřebávání železa, syntézu kolagenu a odbourávání volných radikálů způsobujících předčasné stárnutí buněk. Navíc spolu s obsahem hořčíku (5 % ddd) podporuje zdraví cév, žil, zraku a imunity.
Dalším významným antioxidantem obsaženým v kiwi je vitamín E, jehož poskytuje až 10 % ddd na 100 g.
Díky obsahu vitamínu K (38 % ddd) napomáhá konzumace kiwi srážení krve. Vitamín K také působí synergicky s vitamínem D, vápníkem a hořčíkem proti řídnutí kostí.
Kiwi je také zdrojem vitamínu B9, který je potřebný pro syntézu DNA, RNA a metabolismus aminokyselin. Obsažený hořčík spolu s vitamínem C podporuje zdraví cév, žil, zraku a imunity.
Kiwi a hubnutí: Je zdravé jíst denně kiwi a představuje nadměrná konzumace rizika?
Nízký obsah kalorií a tuků a vysoký obsah vlákniny dělá z kiwi ovoce ideálního parťáka na cestě za vysněnou postavou. Vláknina v něm obsažená podporuje trávení, udržuje zdravé cévy a srdce a pomáhá snižovat cholesterol. Navíc nasytí na delší dobu než sladkosti plné rafinovaného cukru. Pozor si je třeba dávat pouze na zdánlivě kyselou chuť kiwi, která může svádět k přislazení.
Kiwi ovoce má obsah sacharidů 13,85 g na 100 g. Jako jiné druhy ovoce jej není doporučované jíst v prvních týdnech dodržování keto diety.
Pravidelná konzumace kiwi může pomoci uvolňovat stres, podpořit schopnost soustředění a je mu přikládán i pozitivní účinek na sekreci hormonů štěstí. V čínské medicíně bylo kiwi tradičně podáváno ženám po porodu, pro jejich rychlejší zotavení, a malým dětem pro podporu růstu.
Kiwi ovoce obsahuje velké množství alergenů, může tak lehce způsobovat různě vážné alergické reakce pro citlivé jedince. Zajímavostí je, že lidé s alergií na latex mají predispozice k alergii na kiwi. Známky alergie na kiwi jsou:
- Škrábání v krku
- Oteklý jazyk
- Potíže s polykáním
- Sípání
- Bolest břicha
- Zvracení
- Vyrážka
Kdy zraje kiwi a jak vybrat chutné kiwi?
Kiwi je v sezóně v zemích severní hemisféry od října do května, a na jižní hemisféře od března do listopadu. V obchodech je tak k dostání během celého roku. Dozrává i po utržení za stromu. Dobře se skladuje a převáží, proto jej i u nás koupíte běžně v dobré kvalitě.
Při výběru kiwi se orientujte dle tvrdosti plodu. Tvrdé plody jsou nedozrálé a dřevnaté, měkčí budou tak akorát a vyloženě měkké kiwi je vhodné, co nejrychleji zkonzumovat. Zralé kiwi by mělo být měkké a aromatické. Ovoce osahávejte jen zlehka, snadno se otlačí.
Jak skladovat kiwi, aby vydrželo dlouho čerstvé?
Tvrdé kiwi nechte dozrát v pokojové teplotě, dokud nezměkne. Měkké kiwi umístěte do ledničky, ideálně do přihrádky, jelikož preferují vyšší vlhkost. Omyjte jej až těsně před použitím, jinak lehce plesniví. V ledničce vydrží zhruba 5 až 10 dní a velmi tvrdé kiwi vydrží čerstvé i měsíc Pokrájené kousky ovoce lze uložit do vzduchotěsné nádoby a uložit do lednice, kde vydrží i několik dnů.
Kiwi v kuchyni: kiwi recepty a jeho další využití
Kiwi se samozřejmě dá konzumovat zasyrova jen tak samotné či jako součást letních ovocných salátů. Teplotně upravená si jej lze lehce představit jako hlavní hvězdu nejrůznějších dezertů jako je například kiwi cheesecake či ovocné košíčky. Co však může překvapit je jeho využití ve slané kuchyni. Šťáva z kiwi obsahuje enzym actinidin, který se skvěle hodí k masu, jelikož jej dělá křehké. Rozhodně tedy neváhejte vyzkoušet marinády z kiwi na steak, mořské plody či drůbeží maso.
Většina strávníku si kiwi vydlabává lžičkou, či jej před požitím oloupe. Věděli jste však, že se dá jíst kiwi i se slupkou? Před snědením jej stačí umýt a vydrhnout rukama, utěrkou či houbičkou na nádobí tak, aby se chloupky zlomily.
Pokud však preferujete kiwi oloupané, ale práce s měkkým ovocem, které lze těžko uchopit, když z něj začne vytékat šťáva po prvním naříznutí, vás od jeho pořízení běžně odrazuje, použijte tento jednoduchý trik. Plod rozpulte a pomocí lžíce oddělte slupku od dužiny – podobně jako u avokáda. Skvěle rovněž poslouží i škrabka na brambory.
Kiwi salsa
Salsa je tradiční latinskoamerická omáčka (spíše dip) typicky vyráběná z rajčat. K její přípravě se však používají i další druhy ovoce a zeleniny, které z ní dělají perfektního partnera pro odlišné druhy masa. Salsa z kiwi ovoce se skvěle hodí k mořským plodům, a hlavně rybímu masu. Doporučujeme ji vyzkoušet například k filetu z lososa či pstruha pečeného v troubě.
Co budete potřebovat:
- 4-5 kusů kiwi
- Červená cibule nakrájená nadrobno
- 1 pálivá chilli paprička
- Hrst pokrájených čerstvých lístků koriandrů (lze použít petržel)
- Šťáva z ½ limetky, přidávejte dle chuti
Postup:
- Kiwi oloupejte a pokrájejte na kostičky, vložte do misky.
- Přidejte pokrájenou cibuli, chilli papričku (sušené papričky nadrťte), koriandr a limetkovou šťávu.
- Ingredience důkladně promíchejte.
- Misku přikryjte a salsu uložte do ledničky, dokud ji nebudete potřebovat.
- Dobrou chuť!
Dietní kiwi muffiny
Honí vás chuť na sladké, ale při přečtení seznamu ingrediencí na sladkostech kupovaných v obchodě se vám protočí panenky? Hledáte zdravější variantu slaďoučkých muffinů, po jejichž konzumaci vám nevystřelí hladina krevního cukru do nebeských výšin? Nehledejte dál a upečte si tyto chutné dietní muffiny s kiwi.
Co budete potřebovat:
- 1 a ¾ hrnku celozrnné mouky
- ¼ hrnku polohrubé bílé mouky
- ½ hrnku ovesných vloček
- 2/3 hrnku třtinového cukru
- 2 kávové lžičky jedlé sody
- 1 kávová lžička mleté skořice
- ½ kávové lžičky muškátového oříšku
- ½ kávové lžičky soli
- 1 hrnek bílého jogurtu
- ½ hrnku rostlinného oleje
- 2 vejce
- 1 vanilkový cukr anebo 1 a ½ kávové lžičky vanilkového extraktu
- 1 a ½ hrnku kiwi (oloupaného a pokrájeného na kostičky)
Postup:
- Troubu předehřejte na 190 °C a vymažte formu na muffiny.
- Ve velké míse smíchejte suché ingredience: mouku, ovesné vločky, cukr, jedlou sodu, skořici, muškátový oříšek, sůl, a vanilkový cukr.
- V oddělené misce důkladně smíchejte jogurt, olej, vejce a případně vanilkový extrakt.
- Zamíchejte vlhké ingredience do suchých.
- Přidejte kiwi ovoce a zlehka promíchejte.
- Těsto přendejte do formy.
- Pečte 20-25 minut.
- Před podáváním nechte asi 10 minut vychladnout.
- Dobrou chuť!
Kiwi marmeláda
Vynikající, kyselá domácí marmeláda z kiwi je velmi jednoduchá, vyžaduje je 4 ingredience a každý si na ní pochutná. Vyzkoušejte na ranní chléb či k sýrům.
Co budete potřebovat:
- 6 kusů kiwi (475 g) (oloupaných, nakrájených nadrobno)
- ¾ hrnku (150 g) krystalového cukru
- 1 polévková lžíce citrónové šťávy
- Špetka soli
Postup:
- Ve středně velkém hrnci smíchejte všechny ingredience. Směs na vysokém ohni přiveďte k varu za stálého míchání. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte na středně vysoký oheň.
- Směs povařte cca 10-15 minut, nebo dokud nezhoustne. Nepřestávejte míchat.
- Správnou texturu vyzkoušejte kápnutím malého množství marmelády na talířek.
- Jakmile jste spokojeni s texturou, vypněte plotýnku.
- Marmeládu přendejte do předem sterilovaných skleněných nádob z víkem, uzavřete a otočte dnem vzhůru.
- Nechte zcela vychladnout.
- Hotová marmeláda vydrží v lednici asi 2 měsíce.