Zdraví

Meruňka – kalorie (kcal i kJ), vitamíny a recepty

Meruňka (lat. Prunus armeniaca), také známá jako „podřadná“ příbuzná broskvínektarinek. Je také sladkým peckovitým plodem, který je typický tvrdou peckou, sladkou lehce cukernatou dužinou a sametovou slupkou. Přes zdánlivé podobnosti se však jedná o jiný druh ovoce, které přináší své vlastní chuťové a zdravotní benefity.

V tomto článku se dozvíte odkud pocházejí meruňky, kde se pěstují, jejich nutriční hodnoty a jaké vitamínyminerály v nich najdete. Také jsme pro vás připravily tři chutné recepty, ve kterých vynikne chuť tohoto medově oranžového ovoce.

Meruňky v košíku
Foto: Freepik

Historie a původ meruněk

Dle botaniků došlo k domestikaci meruněk ve třech na sobě nezávislých oblastech nacházejících se v centrální Asii. Genetické výzkumy označily území dnešního Kyrgyzstánu, Kazachstánu a Číny za místa první kultivace tohoto ovoce. První dokumentované zmínky o meruňkách pochází z Číny a jsou staré přes 3 000 let.

Evropské národy se s meruňkami seznámily skrz obchodníky z Arménie, státem střední Asie, která v té době měla již dlouhou historii pěstování tohoto ovoce. Z tohoto důvodu se předpokládalo, že pocházejí z tohoto regionu a bylo jim tak přiřčen latinský název Prunus armeniaca – tedy arménská švestka.

V Persii byly meruňky známé již od starověku, a především sušené zde představovaly – a na území dnešního Iránu stále představují – důležitou obchodní komoditu. Řecko za jejich introdukci vděčí Alexandru Velikému. V 17. století v Anglii byl olej z meruněk používán na léčbu nádorů, otoků a vředů. V témže století se díky osadníkům z Anglie a španělským misionářům rozšířilo toto ovoce i za oceán.

Dnes jsou meruňky hojně pěstované v mírných a subtropických pásmech všech světadílů. Současnými největšími producenty meruněk jsou Turecko, Irán a Uzbekistán. V Evropě jsou pěstovány zejména v Itálii, Francii a Španělsku. Oblíbené jsou však i ve státech severní Afriky, zejména pak v Alžírsku, Maroku a Egyptě.

Druhy meruněk

Existuje několik desítek až stovek odrůd meruněk, se kterými se můžete setkat v českých obchodech a u našich farmářů. Na první pohled se liší zejména barvou, od zlatavě oranžové, přes mírné náznaky růžové až po zářivou červenou. Dále se liší i chutí a vůní. Některé jsou více sladké a jiné více kyselé. Krom typické meruňkové vůně, pak mohou vonět silně po květinách.

  • Barbora: vysoce mrazuvzdorná odrůda, plody jsou středně velké až velké žlutooranžové barvy s jen jemnými náznaky červené.
  • Bergeron: francouzská odrůdy, sytě oranžová dužina, rozplývá se na jazyku, velmi dobrá a nasládlá.
  • Harcot: Středně velké až velké oranžové plody s červeným kropenatým líčkem. Velice dobrá syrová s pevnou sladkou a aromatickou dužinou.
  • Sylvercot: velkoplodá odrůda z Francie. Velmi velké sytě oranžové plody s výraznou červenou barvou na náslunné straně. Chuťově jsou vyvážené, méně sladké.
  • Congat: pozdní odrůdy s velkými oranžovo-červenými plody. Chuťově jsou velmi sladké a šťavnaté.
  • Leskora: středně velké oválné plody jasně oranžové barvy s jemným červenáním. Jsou sladké, vhodné k přímé konzumaci, zavařování i pečení.

Meruňka nutriční hodnoty (100 g): kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály

Tabulka s nutričními hodnotami v meruňce(100g)
Meruňka – nutriční hodnoty na 100g ovoce
Energetická hodnota55 kcal (230 kJ)
Bílkoviny0,7 g
Sacharidy (z toho cukry)12 g (7,2 g)
Tuky0,13 g
Nasycené mastné kyseliny
Cholesterol
Vláknina1,6 g
Sůl0 g

Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v meruňce také tyto živiny:

Meruňky jsou velmi bohaté na β-karoten, který pomáhá chránit kůži proti poškození UV zářením. Dále vynikají obsahem antioxidantů, zejména pak vitamínu C, který je potřeba pro efektivní vstřebávání železa z potravy. Spolu s vitamínem E také působí proti stárnutí pleti a chrání ji proti negativním vlivům prostředí. Pro podporu zdravého zraku v meruňkách najdete vitamín A, kterého obsahují 60 % doporučené denní dávky. Z minerálů obsahují zejména železo, vápník a draslík. Dále i stopové množství fosforu a křemíku.

Mohou meruňky pomoci při hubnutí?

Experti se shodují, že široká pestrost potravin je jednou ze zásad zdravého stravování. Nejinak je tomu ui redukčních diet. Nepřemýšlejte nad tím, co ubrat, ale, co přidat. Místo sladkostí by se součástí vašich jídelníčku měla stát plejáda ovocných plodů. Meruňky jsou skvělým pomocníkem při hubnutí na 100 gramů obsahují pouze 45 kalorií a velké množství vlákniny, díky které zasytí na delší dobu než například sušenky. Navíc působí blahodárně na trávení.

Mají poměrně vysoký obsah sacharidů, proto nejsou vhodné při dodržování populárních nízkosacharidových diet a keto. Cílem těchto diet je snížit konzumaci sacharidů na co nejmenší možné množství, což bývá často tak málo jako 30-50 g sacharidů za den. Díky dlouhodobě nízké konzumaci cukrů dochází k procesu zvanému ketóza, kdy tělo začne jako primární zdroj energie využívat tuky namísto glukózy. Je dobré poznamenat, že efekty této diety jsou diskutabilní a dlouhodobé výsledky zatím neznámé.

Jak vybrat zralou meruňku?

Meruňky jsou v sezóně od května do srpna. Ze zralých meruněk by se mělo linout silné meruňkové až jemně růžové aroma. Na dotek by měly být trochu měkké, ale ne příliš. Barvou by měly být mezi zlato-oranžovou bez jakýchkoli zelených odstínů. Zelená barva je známkou příliš brzy utrhnutého ovoce.

Meruňky sice dozrávají i po sklizení, ale pouze co se textury týká a ne sladkosti. Meruňky – podobně jako broskve a nektarinky – velice rychle podléhají zkáze a při převozu se lehce otlučou. Proto vybírejte ovoce spíše lokálního původu.

Jak skladovat meruňky?

Meruňky můžete nechat v pokojové teplotě po několik dní. Zde i trochu dozrají a změknout. Pokud je nechcete ihned konzumovat, dejte je do ledničky, ve které vydrží zhruba 4-5 dní.

Meruňky
Foto: Freepik

Meruňky v kuchyni, aneb na co vše lze použít meruňky?

V mnoha receptech mohou být meruňky nahrazeny broskvemi či nektarinkami. Meruňky bývají o něco kyselejší než jejich blízké příbuzné a lépe se tak snoubí s aromaty květin jako je růže či levandule, ořechy – zejména pak mandlemi a pistáciemi, s lesním ovocem (malinami a ostružinami), skvěle vyniknou v kombinaci s kukuřicí, masem a masnými výrobky jako je parmská šunka či prosciutto a sýry. Dělají se z nich kompoty, džemy a oblíbené meruňkové knedlíky.

Meruňkový koláč z Maďarska

Tento výborný máslový koláč představuje maďarskou variaci na české delikátní hraběnčiny řezy, které se krom vrstvy strouhaného těsta pyšní parukou z vaječných bílků. Těsto získává výjimečnou texturu, pokud je dáno před pečením alespoň na půl hodiny do mrazáku. Jako náplň můžete použít jakékoli ovoce vás napadne. Meruňky, třešně, švestky, maliny, jahody či rebarboru.

Co budete potřebovat:

  • 2 hrnky polohrubé mouky
  • 1 kávová lžička prášku na pečení
  • ¼ lžičky soli
  • 450 g másla
  • 2/3 hrnku cukru krupice
  • 2 žloutky
  • 340 g meruněk (čerstvých či konzervovaných, lze použít i džem)
  • ½ kávové lžičky citronové kůry

Postup:

  1. Ve střední míse smíchejte mouky, prášek na pečení a sůl.
  2. V druhé nádobě utřete máslo s cukrem.
  3. Přidejte postupně po jednom žloutku a důkladně promíchejte.
  4. Postupně přimíchávejte mouku, dokud nevznikne jednolité, dobře propracované těsto.
  5. Těsto rozdělte na dvě půlky a dejte odpočinou na cca 2 hodiny do lednice nebo na 30 minut do mrazáku.
  6. Předehřejte troubu na 190 °C.
  7. Na menší plech (cca 20 x 20 cm) rozprostřete pečící papír.
  8. Připravte si meruňky: Vypeckujte, nakrájejte na menší kusy a promíchejte s trochou citronové kůry.
  9. Rozválejte jednu polovinu těsta a dejte na plech, rukama či malým válečkem dotvarujte, tak aby bylo od kraje ke kraji.
  10. Na vrstvu těsta rozprostřete meruňky. Pokud používáte čerstvé ovoce, posypte jej trochou cukru.
  11. Na vrstvu meruněk hrubou stranou struhadla rovnoměrně postrouhejte druhou půlku těsta.
  12. Pečte cca 40 minut.
  13. Když je koláč hotový nechte jej zcela vychladnout a nekrájejte jej na čtverečky.
  14. Dobrou chuť!

Jednoduchý meruňkový džem

Džem z čerstvého ovoce je skvělý způsob, jak uchovat chuť jednoho měsíce po celý rok. Tento velmi jednoduchý meruňkový džem je unikátní díky kombinaci s exotickou chutí zázvoru. Ten tomuto džemu přidá neobvyklé aroma a prohřeje i v chladných měsících.

Co budete potřebovat:

  • 1 kg meruněk (vypeckované, půlené)
  • 1 kg cukru
  • 150 ml vody
  • 1 polévková lžíce citrónové šťávy
  • 1 kávová lžička skořice
  • 45 g čerstvého zázvoru, oloupaného a nastrouhaného

Postup:

  1. Do hrnce dejte meruňky, citronovou šťávu a vodu.
  2. Přiveďte k varu a vařte asi 30 minut s občasným mícháním, dokud ovoce nezměkne.
  3. K ovoci přisypte cukr, skořici a zázvor, promíchejte, stáhněte plamen na minimum.
  4. Vařte, dokud se cukr zcela nerozpustí, pak vařte asi dalších 10 minut nebo do dosáhnutí požadované konzistence.
  5. Pro čistý džem sesbírejte pěnu z povrchu a nechte 10 minut vychladnout.
  6. Hotový džem nalijte do sterilovaných sklenic, uzavřete a otočte dnem vzhůru.
  7. Dobrou chuť!

Rukolo-meruňkový salát s quinoou a avokádem

Potřebujete nějaký nový nápad, jak ozvláštnit nudný zeleninový salát? Nejlehčím způsobem je nebát se do něj přidat nějaké ovoce. V tomto receptu vám ukážeme jednoduchý recept na trochu netradiční salát s meruňkami.

Co budete potřebovat:

  • 1 hrnek vařené quinoy
  • 1 hrnek vařené cizrny (lze použít z plechovky)
  • 4 hrsti rukoly
  • ¼ hrnku nakrájených sušených či čerstvých meruněk
  • 1 menší avokádo nakrájené na kostičky
  • ¼ hrnku nasekaných orestovaných mandlí
  • ¼ hrnku pokrájené pažitky
  • Sůl, pepř dle chuti

Na dresing:

  • ¼ hrnku olivového oleje
  • 1 nastrouhaný stroužek česneku
  • Šťáva z jednoho citrónu
  • ½–1 kávová lžička medu či sirupu
  • 1-2 kávové lžičky mletého kmínu
  • Špetka chilli vloček
  • ¼ kávové lžičky soli
  • Čerstvě namletý černý pepř dle chuti

Postup:

  1. Metličkou smíchejte přísady na dresing.
  2. Do větší mísy dejte vařenou quinou, cizrnu, rukolu, meruňky, sůl a pepř. Zalijte ¼ dresingu a promíchejte.
  3. Při podávání ozdobte pokrájeným avokádem, nasekanými mandlemi, pažitkou a extra dresingem.
  4. Dobrou chuť!

Podobné články

Back to top button