Nektarinka – kalorie (kcal i kJ), vitamíny a recepty
Při procházení regálů s ovocem i v českých obchodech běžně narazíme na oddělení s broskvemi a nektarinkami. Tato diferenciace přispívá k porozumění, že se jedná o dva různé druhy ovoce. Ve skutečnosti se však jedná o stejné ovoce. Nektarinky jsou pouze variací broskví s recesivním genem a mohou růst i na stejném stromě. Rozdíl mezi nimi je tudíž zejména komerční.
V tomto článku se dozvíte odkud nektarinky pocházejí. Jaké jsou jejich druhy a varianty? A jak vybrat tu nejšťavnatější? Rovněž zjistíte, jaké má nektarinka nutriční hodnoty, které vitamíny obsahuje a v jakých receptech nejlépe vynikne její sladká chuť.
📝Obsah
Co je to nektarinka a odkud pochází?
Nektarinky představují neochmýřenou variantu broskví. Jedná se o peckovici s typickou měkkou dužinou a tvrdou peckou uprostřed zpravidla sférického plodu. Většinou jsou zbarvené do červenooranžova, kde je pro pěstitele a spotřebitele atraktivnější červená barva. Na první pohled se nektarinky zdají červenější než broskve, jedná se však o oční klam způsobený absencí jemných chloupků. Nektarinky bývají chuťově výraznější a aromatičtější s pevnější křupavější dužinou.
Původ nektarinek není zcela znám. V současné době se předpokládá, že pocházejí ze stejného regionu jako broskev. Genetické studie naznačují, že k domestikaci broskví došlo v Číně ve východní provincii Če-ťiang zhruba mezi 2000 a 6000 lety před naším letopočtem.
Římané a Řekové se však s tímto ovocem setkaly až prostřednictvím Persie (dnešní Írán). Proto byly na západě známé jako perské jablko či bluma, odkud také získaly svůj latinský název Prunus persica. Název pro nektarinku pochází z řeckého slova nektar, které znamená nápoj bohů.
Největšími exportéry nektarinek a broskví jsou státy subtropických oblastí. V Evropě jim vévodí Španělsko a Itálie. V Americe je jejich pěstování soustředěno do Kalifornie a Georgie. Jejich největším světovým producentem je však jejich domovina, Čína.
Druhy a odrůdy nektarinek
Existuje mnoho různých druhů a variet nektarinek. Zde jsme pro vás vybraly jen ty nejznámější odrůdy, se kterými se můžete setkat v našich supermarketech. Primární rozdělení variant je však podle zbarvení dužiny, na bílé a žluté.
- Bílá dužina: bývají sladší a méně kyselé
- Žlutá dužina: více kombinují sladko-kyselou chuť
Druhy nektarinek:
- Arctic Jay: Jedna z největších odrůd, velmi sladká bohatá chuť s mírnou kyselostí, bílá pevná dužina, lehce se loupe, skvělá i ke konzumaci zasyrova
- Armking: často mívají asymetrický tvar, dužina je až oranžovočervená, chuťově bývají spíše kyselejší
- Double Delight: jedna z nejsladších odrůd, tmavě žlutá dužina
- Early Sungrand: spíše kyselejší, velmi šťavnaté, s velkou peckou
- Fantasia: velice oblíbená odrůda, větší plody, žlutá dužina s růžovými proužky, chuťově vysoce hodnocená, šťavnatá
- Heavenly White: krémově bílá dužina, i slupka má bílé podtóny, velmi sladké
Nutriční hodnoty nektarinek (100 g): kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály
Hruška – nutriční hodnoty na 100g ovoce | |
---|---|
Energetická hodnota | 41 kcal (171 kJ) |
Bílkoviny | 1,2 g |
Sacharidy (z toho cukry) | 8 g (7,75 g) |
Tuky | 0,1 g |
Nasycené mastné kyseliny | – |
Cholesterol | – |
Vláknina | 1,7 g |
Sůl | 0 g |
Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v nektarince také tyto živiny:
Nektarinky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, A i B. Vitamín C je důležitý antioxidant, který podporuje imunitní systém a zabraňuje ukládání volných radikálů. Jeden kus tohoto ovoce navíc pokrývá téměř 100 % doporučené denní dávky vitamínu C. V tucích rozpustný vitamín A – také známý jako retinol – je potřebný zejména pro zdraví očí. Jeho nedostatek způsobuje šeroslepost a rohovatění kůže. Ze skupiny vitamínů B nektarinka obsahuje zejména niacin (B3), jehož funkcí je podporovat správný metabolismus makronutrientů a činnost nervové soustavy.
Krom vitamínů v nektarinkách najdeme i minerály jako je vápník, draslík, hořčík, fosfor a sodík. Významný je rovněž obsah vlákniny, která podporuje trávení a střevní mikroflóru.
Jsou nektarinky vhodné na hubnutí?
Nektarinky mohou pomoci při hubnutí. V běžném vyváženém jídelníčku i při redukční dietě mohou sloužit jako náhražka sladkých zákusků. Obsahují velké množství vody a vlákniny, proto více nasytí.
Vyhnout byste se jim měli při dodržování keto diety, kdy je cílem konzumovat méně než 50 g sacharidů za den. 8 g ovocného cukru obsaženého ve 100 g nektarinek je tak příliš velkým množstvím, které by mohl dodržení této hranice značně ztížit. Konzumace menšího množství ovoce je však skvělá v konečné fázi diety, kdy strávník postupně navyšuje konzumaci sacharidů do zdravé a udržitelnější míry.
Jak vybrat zralou a šťavnatou nektarinku?
Měkkost či tvrdost nektarinek není příliš dobrým ukazatelem jejich zralosti. Nejvíce vám napoví barevné podtóny. Krom typické červené barvy se na plodu nachází oranžovožlutě zbarvený důlek či rýha, krá vznikla tlakem větvě na dozrávající ovoce. Jenom toto místo bylo ve stínu a ovoce zde zcela nezčervená. Toto místo by nemělo mít zelené podtóny, ty jsou známkou příliš brzy utrženého ovoce, které nemělo dostatek času dozrát a zesládnout.
Dalším ukazatelem je silná sladká aromatická vůně, která by se měla z ovoce linout i na dálku. V sezóně jsou nektarinky od května do října s nejsladšími plody dozrávajícími mezi červencem a srpnem.
Jak skladovat nektarinky?
Již zralé a měkké nektarinky by měly být uchovávány v ledničce, zejména pokud je neplánujete ihned konzumovat. Zde vydrží i několik dní. Tvrdší a méně zralé nektarinky můžete skladovat i v pokojové teplotě, kde změknou do zhruba tří dní. Nesmí však být vystavené slunečnímu světlu.
Nektarinky v kuchyni
Nektarinky mají o něco výraznější chuť a aroma než broskve. Hodí se nejenom do sladkých koláčů a buchet, ale i do slaných pokrmů. Sladkost tohoto ovoce se úžasně snoubí s masem, sýry, bylinkami i ořechy. Vzhledem ke krátké skladovatelnosti ovoce, se nektarinky často zavařují nebo používají pro výrobu džemů či marmelád.
Bylinkový salát s fetou a nektarinkami
Tato neobvyklá kombinace sladko-kyselo-sladkých chutí by mohla odradit nejednoho strávníka. Pokud se však cítíte dobrodružně a obyčejné saláty vás nudí, rozhodně vyzkoušejte tento recept. Salát můžete jíst jen tak nebo jako přílohu k masu.
Co budete potřebovat:
- Zelené fazolky
- 3 zralé nektarinky vypeckované a nakrájené
- 1 nakrájenou okurku
- 1 červenou cibuli nakrájenou na tenké plátky
- Pár lístků máty
- Čerstvý kopr nakrájený nahrubo
- Čerstvý koriandr (či petržel) nakrájený na nahrubo
- 200 g kvalitního sýru feta
- Pepř, sůl podle chuti
Na dresing:
- Šťáva z jednoho citrónu
- 1 polévková lžíce jablečného octa
- 1,5 polévkových lžic olivového oleje
- 1 polévková lžíce máku
Postup:
- Nejdříve si připravte dresing. Smíchejte citrónovou šťávu, ocet a olej.
- Mák zlehka opražte na pánvi a nechte vychladnout.
- V kastrolu přiveďte k varu vodu, vložte zelené fazolky a vařte, dokud nejsou na skus. Hotové fazolky sceďte a omyjte studenou vodou, nechte okapat.
- V salátové míse zkombinujte fazolky, nakrájené nektarinky, okurku, cibuli a bylinky.
- Navrch rozdrobte fetu a přidejte opražený mák.
- Dressing pořádně promíchejte a zalejte jím salát.
- Nakonec vše důsledné promíchejte.
- Dobrou chuť!
Nektarinková salsa
Tato ovocná variace na tradiční salsu se skvěle hodí ke grilovanému masu, sýrům a zelenině. Díky octu a slanosti sýra se jedná o perfektní rovnováhu sladkých, kyselých a slaných chutí. Navíc je příprava velmi jednoduchá a zabere vám jen pár minut. Tento pokrm příjemně osvěží při horkých letních večerech.
Co budete potřebovat:
- ¼ hrnku loupaných mandlí
- 2 nektarinky nakrájené na kostičky
- 2 polévkové lžíce čerstvé máty nakrájené nadrobno
- 2 polévkové lžíce balzamikového octa
- Sůl, dle chuti
- 150 g kozího sýra (nadrobeného)
Postup:
- Na pánvi či v troubě zlehka opražte mandle. Rychle se pálí, musíte je dobře hlídat. Nechte vychladnout a nasekejte.
- V misce smíchejte nektarinky, mátu, ocet a sůl.
- Přidejte nasekané opražené mandle.
- Přidejte kozí sýr a jemně zamíchejte.
- Dobrou chuť!
Zlatavý nektarinkový koláč
Dali byste si spíše něco sladkého a lehkého? Tento nektarinkový koláč vám jistě přijde k chuti. Nadýchané těstíčko plné kousků ovoce a mandlí. Navíc je velmi jednoduchý, příprava vám zabere maximálně třicet minut, zejména pokud si k ruce vezmete mixér.
Co budete potřebovat:
- 1 hrnek polohrubé mouky
- 2 kávové lžičky prášku do pečiva
- ¼ kávové lžičky soli
- 110 g změklého másla
- ½ hrnku (třtinového či krupicového) cukru
- 2 vejce
- 1 vanilkový cukr
- ¼ hrnku nasekaných (loupaných) mandlí
- 2 nektarinky (vypeckované a nakrájené cca na centimetrové kostičky)
- ½ kávové lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
Postup:
- Troubu předehřejte na cca 180 °C. Koláčovou formu vymažte kouskem másla, či trochou oleje a vysypte hladkou moukou.
- V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
- V druhé míse utřete máslo s cukrem, dokud nevznikne světle žlutá pěna. Postupně jedno po druhém do těsta zapracujte vejce. Přidejte nasekané mandle.
- Do těsta postupně vmíchejte suché ingredience.
- Těsto vlijte do formy a poklaďte nektarinkami.
- Smíchejte nastrouhaný muškátový oříšek s vanilkovým cukrem a směsí koláč posypte.
- Pečete v předehřáté troubě zhruba 45-60 minut. Špejlí vyzkoušejte, zda je těsto propečené.
- Před podáváním nechte vychladnout.
- Dobrou chuť!