Zdraví

Padání vlasů v menopauze je normální, ale nepříjemné. Poradíme, co s tím

Když přijde období klimakteria, mnoho žen překvapí příznaky, které moc nepotěší. Vlasy, které byly po celý život husté a zdravé, jsou najednou bez života a hromadně vypadávají. Pokud se to děje i vám, nemusíte zoufat. Přišel čas věnovat svému tělu a vlasům větší pozornost a my vám povíme, jak na to.

Vlasy jsou tvořeny keratinem, pro jeho správnou tvorbu však potřebují dostatek živin z pokožky a vhodné podmínky v těle. Je známo, že stres, hormonální výkyvy a nedostatek živin ovlivňují vlasy negativně. No a právě toto jsou faktory, se kterými se ženy v klimakteriu a během menopauzy potýkají.

Vypadávání vlasů v menopauze je primárně spojeno s hormonálními změnami. Jelikož fyzické změny způsobují ženám i nemalý stres, je třeba „zamakat“ na dalších frontách. To znamená doplnit si živiny, zlepšit péči o vlasy a nastolit si klidnější život. Takové změny vám pomohou k nabytí fyzické i psychické rovnováhy a tím i vlasy naberou druhý dech.

Pečujte o dostatek živin a kolagenu pro vlasy

Dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin je pro vlasy klíčový. Získat je můžete z dobře vyvážené plnohodnotné stravy, ale pomohou také doplňky stravy. Podívejte se zejména na vitamíny skupiny B, primárně biotin (B7), vitamíny A, C a E, minerály zinek a selen, aminokyselinu methionin, a také bílkovinu kolagen.

Stavební bílkovina kolagen je totiž základní součástí pokožky člověka, tvoří až 70 – 80 % její hmoty. Ze zdravé pokožky plné kolagenu pak mohou růst zdravé vlasy a nehty.

„Vlasy a nehty vznikají ze stejného embryonálního základu, a proto je jejich kvalita často ovlivněna stejnými faktory jako jsou např. hladina hormonů, dostatek vitamínů a železa. Ze své praxInca Collagene můžu potvrdit, že pravidelný přísun kolagenu zlepšuje pevnost nehtové ploténky, zmírňuje třepení nehtů a lámavost vlasů,“ vysvětluje dermatoložka, doktorka Jana Molčanová z kliniky Medoderm.

Problémem kolagenu je to, že si jej tělo vyrábí v dostatečném množství jen do určitého věku. Už kolem třicítky je proto vhodné začít si jej doplňovat z vnějších zdrojů. Jelikož z potravin jej tělo získává poměrně málo, lepší možností jsou výživové doplňky s hydrolyzovaným kolagenem. Je to kolagen získaný ze živočišných zdrojů, jako jsou ryby nebo dobytek, štěpením na peptidy.

Kolagen je nejlepší užívat samostatně, protože jeho peptidy jsou citlivé a v kombinaci s jinými složkami se mohou obtížněji vstřebávat. Proto si místo ochucených kolagenů vyberte raději osvědčený originál, jako je česká značka Inca Collagen. Jedná se o enzymaticky hydrolyzovaný mořský kolagen v prášku, 100% čistý bez příchutí, aromat a konzervantů. Prášková forma mu zaručuje trvanlivost, navíc je balen po jednotlivých denních dávkách do zlatých sáčků. Jedna denní dávka obsahuje 3000 mg, což je dostačující a při dlouhodobém užívání postačuje k průběžnému doplňování kolagenu do těla.

Může pomoci:

  • posílit pokožku a vlasové kořínky, čímž přispívá k podpoře růstu vlasů,
  • pomáhá zmírnit hromadné vypadávání vlasů následkem hormonálních změn,
  • přispívá k růstu kvalitnějších vlasů, které se méně lámou a třepí,
  • podporuje lesk a hustotu vlasů.

Inca Collagen je jedním z prvních mořských kolagenů v našich končinách. Je na trhu již 9 let a za tu dobu si získal srdce více než 250 tisíc zákazníků. Pravidelně také vítězí v hodnotících žebříčcích.

„Já kolagen piji rozpuštěný ve vodě už rok. Začala jsem kvůli kloubům, zdravé vlasy mám jako bonus.“ Eva Stadler

„Tchýni jsme pořídili Inca Collagen na Vánoce a velmi si ho chválila. Výborně jí pomohl na bolesti kloubů a celkově se cítila lépe. Také si chválila, že se jí po kúře Inca Collagenem zlepšil stav pleti, nehtů i vlasů.“ Milan Konečný

Pečujte o vlasy šetrně a neničte si je

Je čas polevit z agresivního barvení, chemických a tepelných úprav vlasů. Vsaďte spíše na přirozenost a používejte šetrnou, kvalitní vlasovou kosmetiku, která vám vyhovuje. Hodí se kúry a šampony s obsahem kofeinu, případně keratinu. Vynechejte žehlení, fénujte podle možností také méně a studeným vzduchem.

Pečujte o balanc těla a duše

V tomto období, kdy tělo prochází zvýšenou zátěží, byste si měli dopřát více pohody a odpočinku. Z povinností se pokuste ubrat, nebojte se delegovat i běžné denní úkony na rodinné příslušníky, a sobě dopřejte čas na každodenní pohyb a vnímání přítomnosti. Takto dlouhodobě vybudovaná rutina tělu pomůže zvládat stres.

Cvičte to, co vás nejvíce baví – ať už je to jóga spojená s meditací, pilates, posilovna s trenérem nebo třeba jen každodenní dlouhé procházky. Nepřetěžujte se, ale každodenní pohyb by měl být vaší alfou a omegou.

Podobné články

Back to top button