Peníze

Jak ušetřit za elektřinu, vodu a další energie v domácnosti

Když si spočítáte, jak ušetřit na účtech za elektřinu, můžete ročně ušetřit klidně vyšší tisíce korun, u vícečlenné domácnosti se částky mohou pohybovat klidně v desítkách tisíc. Pokud to tedy s úsporami myslíte vážně, přinášíme vám řadu chytrých tipů a triků, které vám pomohou snížit účet za elektřinu nebo vodu, a ušetřit nějaké peníze, za které si už klidně koupíte pěknou dovolenou nebo je můžete chytře investovat.

V rámci těchto tipů se snažíme ke všemu přistupovat tak, abyste ušetřili, aniž byste se museli nějak výrazněji omezovat. Jde spíše o některá opatření, která je snadné zařídit, nebo menší investice, které se rychle vyplatí.

Jak ušetřit peníze za elektřinu v domácnosti

Není velký rozdíl v tom, zda řešíte, jak ušetřit peníze za elektřinu v bytě nebo v domě. Platí stejné zásady. Ať už se zaměříte na způsoby, jak omezit spotřebu vody a osvětlení, nebo jak chytře vytápět svůj domov, ať už bydlíte kdekoli, budete schopni ušetřit na svém účtu za elektřinu. Zde je návod, jak na to.

Začněte s auditem spotřeby elektřiny

Dříve než začnete zavádět jakékoliv návyky šetřící elektřinu, je důležité získat celkový přehled o tom, kolik elektřiny v současné době spotřebováváte. K tomu můžete použít online nástroj pro audit, stáhnout si aplikaci pro audit nebo si k tomu přizvat profesionála. Jakmile budete mít hotový audit spotřeby elektřiny, bude mnohem snazší určit oblasti, ve kterých byste mohli snížit spotřebu energie.

Zvažte krátkodobější investice do dlouhodobější úspory

Do tohoto kroku se mnoha lidem nechce, ale občas je lepší krátkodobě zainvestovat do řešení, které šetří dlouhodobě. Hlavně při investicích v řádu stovek korun, jako jsou chytré zásuvky nebo úsporné sprchové hlavice, se tyto investice vrací velmi rychle zpátky v podobě nižších účtů za energie.

Nebraňte se tolik tomu, že jednorázově utratíte za vylepšovák, který pomáhá spořit, aniž by to znamenalo nějaké složitosti.

Stejně tak je potřeba počítat s tím, že například okna v bytě nebo domě nemají nekonečnou životnost. Také je potřeba jednou vyměnit. Tato investice pak znamená opravdu vysoké úspory, přestože samotná výměna je samozřejmě o něco dražší. 

Změna dodavatele energií

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně ušetřit na účtech za elektřinu, je změnit dodavatele energie. Pokud se porozhlédnete po nejlevnějších tarifech, můžete ušetřit poměrně dost peněz. K tomu využijte webové stránky pro srovnání cen, které vám pomohou najít nejlepší nabídku na trhu

Chcete-li si dále zajistit, že máte nejlepší dostupný tarif, zvolte si digitální účet, abyste mohli spravovat své měsíční účty online. To je často levnější, protože mnoho společností si účtuje zasílání papírových účtů. Nezapomeňte také pravidelně zasílat poskytovateli energie odečty měřidel, aby vám účtoval přesnou částku.

LED žárovka
Foto: Freepik

Vyměňte žárovky za úspornější

Jistě vás nepřekvapí, když vám připomeneme, že zhasnutím světla při odchodu z místnosti můžete snížit svůj účet za elektřinu. Pro dosažení vážných úspor však můžete udělat víc než jen cvaknout vypínačem. Skvělým tipem je vyměnit všechny žárovky za úsporné kompaktní zářivky (CFL) nebo ještě lépe za žárovky se světelnými diodami (LED).

CFL žárovka sice stojí více než standardní žárovka, ale po devíti měsících používání se její ztráty na spotřebě energie vrátí, takže vše, co vám po tomto okamžiku ušetří, se počítá jako zisk.

LED žárovka však jde ještě dál. Nejenže je LED žárovka o 75-85 % energeticky úspornější než standardní žárovka, ale také vydrží 15 až 25krát déle. V praxi LED žárovky vydrží svítit kolem 25 000 hodin, tedy budete mít jednu, který vydrží při běžném používání klidně i desítky let, během kterých stále šetříte za elektřinu a navíc nekupujete nové a nové žárovky.

I vypnutá zařízení v zásuvce jsou žrouty energií aneb Využívejte chytrých zásuvek

Vypnutá zařízení mohou spotřebovat klidně 25 % elektrické energie. Kvůli (nebo díky) různým vymoženostem jako jsou různé stále fungující display, ale i třeba fakt, že televize zapojená do zásuvky vlastně neustále „poslouchá“, jestli se jí nesnažíme zapnout ovladačem, spotřebiče prostě něco málo stále „žerou“.

Obecně pokud tato zařízení nepotřebujeme a nevyužíváme, je lepší je vypojit ze zásuvky. Ať jde o rychlovarnou konvici, kávovar, nabíječku, nebo zmíněnou televizi, obvykle nic z toho není potřeba mít v zásuvce, pokud to nepoužíváme. Zvlášť pak třeba v noci nebo když nejsme vůbec doma.

Je možná malinko otrava vše tahat ze zásuvky a pak to zase zapojovat, ale dnes existují chytré zásuvky, které můžeme třeba přes telefon na dálku vypnout. Na zásuvku tedy ani nesaháme, ale jen snadno a rychle přes aplikaci vypneme nepoužívaná zařízení, nebo je zapneme, když je potřebujeme. I kdybychom takto jen hromadně vypnuli vše, když nejsme doma nebo spíme, tak jde o poměrně zásadní úsporu, která se na ušetřených penězích za elektřinu velmi rychle projeví.

Nastavte si termostat

Vytápění domácnosti je jednou z největších spotřeb elektřiny. Spotřebu elektřiny však můžete snížit rozumným používáním termostatu. Snížením teploty termostatu o pouhé dva stupně můžete ušetřit až pět procent z účtu za vytápění. Snížením o pět stupňů byste mohli ušetřit až deset procent. Investice do chytrého termostatu, který se automaticky přizpůsobí požadované teplotě, vám zde může ušetřit čas i peníze.

Dalším tipem je ujistit se, že jste termostat umístili na správné místo. Pokud je umístěn na přímém slunečním světle nebo v blízkosti průvanu, může zbytečně začít měnit teplotu a ubírat z vašeho rozpočtu na elektřinu. Místo toho se ujistěte, že je termostat umístěn na vnitřní stěně poblíž středu domu, mimo dosah přímého slunečního světla, oken, dveří, chodeb a kuchyně.

Pračka
Foto: Freepik

Změňte způsob praní prádla

Chcete-li při praní prádla ušetřit, můžete udělat tři věci:

  1. Pračku spouštějte pouze plnou (ne přeplněnou). Použití celého cyklu na vyprání několika košil a pár ponožek vám rozhodně nepomůže snížit účet za elektřinu.
  2. Perte oblečení při nižší teplotě, protože použití horké vody stojí více peněz a obvykle nemá zase takový vliv na to, jak je prádlo vyprané.
  3. Pokud máte sušičku, snažte se spíše využívat sušení na klasickém věšáku. Sušička je docela velký žrout energií, a pokud to není potřeba, je lepší ji nezapínat, nebo jen na ty várky, na které se to hodí

Udržujte chladničku a mrazničku v chladu, ale zase ne příliš

Čím chladnější je vaše chladnička a mraznička, tím více energie spotřebují. Každý stupeň znamená poměrně intenzivní nárůst energií. Obecně se bere jako ideální teplota v lednici 4 °C, v mrazáku -18 °C. Samozřejmě nevadí, když bude ještě chladněji, ale obecně v domácnosti není zase tak potřeba tyto teploty měnit.

Dobré je ale mít takovou lednici nebo mrazák, které umožňují přesně nastavit teplotu, kterou si pak udržují. Pokud spíše v lednici nastavujete intenzitu chlazení, ale nevíte přesně, jaká je výsledná teplota, je potřeba malinko experimentovat a nastavit teplotu kousek nad bod, kdy už z lednice vytahujete potraviny lehce zmrazené.

Zvažte koupi elektrického topení

Pokud můžete topit v každé místnosti zvlášť, tento krok klidně přeskočte. Pokud máte ústřední topení, které vytápí celý dům, může se tento krok vyplatit.

Pokud se vyskytujete třeba jen v jedné místnosti po většinu dne, možná se vyplatí raději vytápět pouze tuto jednu místnost, než celý dům, kde stejně nejste.

I elektrické topení, které je normálně celkem náročné na spotřebu, může nakonec znamenat dlouhodobou úsporu, protože vytápí pouze jednu menší místnost, oproti sice obecně levnějšímu ústřednímu topení, které je ale více vytížené kvůli potřebě vytápět místnosti všechny.

Utěsněte všechny úniky vzduchu

Velkým plýtváním může být nedostatečné těsnění. Jestli cítíte i se zavřenými okny průvan nebo pískot, je potřeba situaci řešit, hlavně pak před zimou.

Topení je obecně drahé, a je obrovská škoda, když se teplo, které si zaplatíme, jen tak vypustí ven. Řešení netěsností oken a dveří pak záleží na situaci. Někdy je nejlepší okna prostě nechat vyměnit, jindy může stačit nainstalovat plastové nebo gumové lišty. Ty je sice potřeba pravidelně každých pár let vyměnit, ale i tak se investice do nich dlouhodobě velmi vyplatí.

Tepleji se oblékněte

V zimě není nic špatného na tom se prostě malinko přiobléci. Nemuset vytápět byt je obrovská úspora na elektřině nebo energiích obecně.

Možná to není zase tak pohodlné, jako chodit doma v lehkém oblečení, ale v době takto drahých energií je toto spíše lehká nepříjemnost a nezvyk, než vyložený problém.

Snižte teplotu vody v bojleru

Nakonec zvažte snížení teploty ohřívače vody. Tohle je snadné přehlédnout. Většina ohřívačů vody je automaticky nastavena na teplotu 60 °C, která je však často mnohem teplejší, než je nutné. Místo toho zvažte nastavení ohřívače vody na 50 °C nebo klidně i méně, podle vaší potřeby.

Co se týče teploty vody, ale i třeba lednice nebo mrazáku, tak je vždy výrazně dražší se posouvat dále od venkovní teploty. Neboli je velký rozdíl ve zvýšení teploty z 20 na 30 °C, což je relativně levné, nebo z 50 na 60 °C. Jde sice v obou případech o rozdíl 10 °C, ale čím více jsme vzdáleni běžné venkovní teplotě, tím intenzivněji musíme topit (nebo chladit), protože se teploty tím intenzivněji snaží vyrovnat.

Jak ušetřit za vodu
Foto: Freepik

Jak ušetřit za vodu v domácnosti

Hlídejte si spotřebu vody

Toto je velmi obecná rada, ale obecně je vždy nejlepším krokem začít vůbec hlídat spotřebu vody. Celkem rychle přijdete na to, že často voda prostě jen protéká bez užitku. V těchto chvílích, jako je čištění zubů, můžeme kohoutek prostě vypnout a neplýtvat.

Utěsněte kapající kohoutky

Kapka ke kapce nakonec znamená, že za vodu zaplatíme zbytečně moc. Utáhnout kapající kohoutky znamená obvykle velmi snadnou opravu na pár minut, která ale ve výsledku ušetří nějaké peníze, a navíc nervy, kdy kapající kohoutek prostě někoho dohání k šílenství.

K mytí nádobí používejte myčku

Možná to vypadá paradoxně, když nádobí myčka typicky umyje bez práce a lépe, než my v ruce, ale tento spotřebič vznikl hlavně z toho důvodu, aby šetřil vodu.

Ani sebelepším způsobem prostě ručně neumyjeme nádobí tak efektivně, jako to dokáže myčka. Natož pak tak kvalitně.

Někdo má tendenci v zájmu šetření vodou myčku nevyužívat, ale měli byste jí naopak využívat o to více a v ruce mýt jen to nádobí, které se do myčky nehodí. Jde o obrovskou úsporu, která ročně ušetří stovky nebo i tisíce korun.

Zvažte kratší sprchování

Další velkou spotřebou vody je sprchování. Minuta puštěné sprchy znamená odtečení klidně přes 10 litrů vody. Zkrácení sprchy o 2 minuty, zvlášť když se sprchujete denně, nakonec znamená úsporu 140 litrů týdně, tedy zhruba 7 tisíc litrů ročně, což v praxi znamená úsporu ve stovkách korun ročně.

 Za současných cen by šlo o úsporu kolem 700 Kč na osobu, ale ceny se mají tendenci zvedat, takže časem tato úspora ještě poroste.

Sprchová hlavice
Foto: Pixabay

Vyměňte hlavici své sprchy

Dále zvažte výměnu sprchové hlavice za energeticky úspornější. Energeticky úsporné sprchové hlavice fungují tak, že omezují průtok vody, ale nezpůsobují pocit, že se sprchujete pod kapajícím kohoutkem.

V praxi tedy je voda vytlačována pod vyšším tlakem, ale není jí tolik. Umyjeme se tedy stejně, ale s nižší spotřebou vody.

Jde o investici obvykle v řádu středních stovek korun, která se vyplatí velmi rychle.

Podobné články

Back to top button