Zdraví

Kumquat / nagami – kalorie (kcal I kJ), vitamíny a recepty

Kumquat (lat. Citrus japonica), také znám pod názvem nagami a počeštěně kumkvat, je drobný oranžový podlouhlý citrus a méně známý příbuzný citrónu, mandarinkylimetky. Toto ovoce je velké asi jako oliva, a přitom představuje vitamínovou bombu, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.

V tomto článku si představíme odkud kumquat pochází, jeho nutriční hodnoty, jaké vitamínyminerály obsahuje a do jakých receptů se hodí. Dále se dovíte, jak vybrat ten nejšťavnatější a nejzralejší kus a jak jej správně uchovávat.

Co to je kumquat a odkud pochází?

Původ kumquatů se dá vysledovat do oblasti jihovýchodní Číny, odkud také pochází první zmínky o tomto ovoci. Ve 12. století, kdy vznikly tyto texty, měla však kultivace tohoto ovoce již dlouhou historii v dalších státech východní Asie, zejména pak v Japonsku a ve Vietnamu. Celosvětově používané označení kumquat pochází z kantonské čínštiny a v překladu znamená „zlatý mandarínský pomeranč“.

Kumquat je běžně taxonomicky řazen mezi citrusy, někdy se však uvádí i jako samostatný rod Fortunella. Toto jméno získal po botanikovi Robertu Fortune, který se podílel na rozšíření pěstování této plodiny do Evropy a Severní Ameriky. Dnes se kumquaty pěstují v teplejších oblastech zeměkoule. Přestojí však i teploty o -10 °C.

V současnosti je jejich největším producentem Čína. Kumquat je také často spojován s řeckým ostrovem Korfu, kde se z něj připravuje výborný tradiční likér.

Kumquat – nejběžnější odrůdy

Celosvětově je známo pět až šest odrůd kumquatů, z čehož nejznámější jsou:

  • Marumi: má kulatější plod a není tak kyselý
  • Nagami: tradiční, podlouhlý kumquat velikosti olivy s kyselou chutí a nasládlou žluto-oranžovou až tmavě oranžovou slupkou
  • Meiwa: větší, sférické plody, které jsou výrazně sladší a šťavnatější než Nagami, je těžko k dostání

Kumquat (100 g) nutriční hodnoty: kalorie (kcal), kJ, vitamíny a minerály

Tabulka s nutričními hodnotami v kumquatu (100g)
Kumquat – nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota71 kcal (297 kJ)
Bílkoviny0,6 g
Sacharidy (z toho cukry)16 g (9,36 g)
Tuky0,3 g
Nasycené mastné kyseliny
Cholesterol
Vláknina6,5 g
Sůl

Kromě nutričních hodnot z tabulky najdete v kumquatu také tyto živiny:

Ve 100 g kumquatů přijmete více než polovinu doporučené denní dávky vitamínu C. Tento silný antioxidant působí protizánětlivě a snižuje oxidační stres způsobený volnými radikály. Dále pomáhá při tvorbě kolagenu a je potřeba pro efektivní vstřebávání železa z potravy. Vitamín C je také velmi ceněn v kosmetickém průmyslu, jelikož předchází vzniku vrásek.

Ve stejném množství tohoto oranžového pokladu také přijmete zhruba 6 % doporučené denní dávky (DDD) vitamínu Abeta-karotenu. Vitamín A je důležitý pro tvorbu barviva rhodopsin, bílkovinné sloučeniny, která nám umožňuje vidět za soumraku a v noci. Karotenoidy pak chrání zrak před předčasnými projevy stárnutí.

Kumquaty také obsahují vitamín B2 (8 % DDD), neboli riboflavín, rovněž přispívající ke zdraví kůže, očí, nervové soustavy, správné funkci srdce a ovlivňuje metabolismus bílkovin, cukrů a tuků. Ovlivňuje buněčný metabolismus a patří mezi důležité antioxidanty.

Konzumací kumquatů přispíváte i ke zdravé funkci oběhové soustavy a zdraví kostí a kloubů, jelikož obsahují minerály jako vápník, železo, hořčík, manganzinek.

Miska s kumquaty
Foto: Freepik

Pomáhá kumquat s hubnutím?

Kumquaty jsou z 80 % tvořeny vodou a obsahují velké množství vlákniny, což z nich dělá neuvěřitelně hydratující a syté jídlo a skvělého pomocníka při hubnutí. Konzumace kyselých potravin navíc pomáhá stimulovat trávicí šťávy a tím podporuje dobré trávení. Jsou vhodné jako součást zdravého a pestrého jídelníčku, včetně redukčních diet. Jsou vhodné také pro diabetiky, jelikož mají nízký glykemický index.

Jak vybrat zralý a šťavnatý kumquat?

Kumquaty mají poměrně krátkou sezónu, zhruba od konce listopadu do března. V našich obchodech (zatím) nebývají běžně k dostání, vyzkoušejte například tržnici v Sapě či jiné asijské prodejny. Vybírejte plod, který je poměrně těžký na svou velikost s vypnutou, hladkou slupkou, bez měkkých míst a vizuálních vad.

Jak správně skladovat kumquat a jak dlouho vydrží?

V pokojové teplotě vydrží několik dní. Pro delší skladování je umístěte do vzduchotěsné nádoby do lednice, kde vydrží zhruba dva týdny.

Kumquat v kuchyni: na jaké recepty se hodí?

Mnohé konzumenty tohoto ovoce může překvapit, že se dá jíst celé. Do kumquatu můžete kousnout tak jak je a sníst jej včetně slupky. Nejprve vás přivítá podobná, ale sladší, chuť pomerančové slupky, než se však nadějete, vženou se vám slzy do očí jeho téměř citronovou kyselostí, až hořkostí.

Kumquaty lze konzumovat syrové i vařené ve sladkých i slaných pokrmech. Kvůli své kyselosti bývají často kandovány – pak se skvěle hodí na ozdobení dezertů. Jsou výborné do džemů a marmelád, především ve spojení s pomeranči, brusinkami či ananasem. Vyrábí se z nich chutney, které jedinečně doplní chuť kachního a vepřového masa anebo mořských plodů.

Tip: Před konzumací kumquat poválejte v ruce, uvolníte tak aromatické oleje obsažené v kůře, které díky vlivu čichu na chuť obohatí váš prožitek.

Kuře s omáčkou Hoisin a kumquaty

Ochutnejte tento jednoduchý a rychlý recept inspirovaný asijskou kuchyní. Marinované maso se vám bude rozpouštět v ústech a kumquaty tomuto pokrmu dodávají opravdu jedinečnou chuť.

Co budete potřebovat:

  • 560 g kuřecího masa nakrájeného na kousky
  • 3 polévkové lžíce rostlinného oleje
  • 1 stroužek česneku nakrájený nadrobno
  • 6 kumquatů nakrájených na tenké plátky
  • ½ kávové lžičky sezamového oleje
  • 1 kávová lžička sezamových semínek (orestovaných)
  • 2 jarní cibulky nekrájené nadrobno

Na marinádu:

  • 1 polévková lžíce sójové omáčky
  • ½ kávové lžičky drceného sečuánského pepře
  • ¼ kávové lžičky soli

Na omáčku:

  • 2 polévkové lžíce omáčky hoisin
  • 1 polévková lžíce sójové omáčky
  • 1 kávová lžička třtinového cukru
  • 1 kávová lžička kukuřičného škrobu
  • ¼ hrnku vody

Postup:

  1. Ze sójové omáčky, sečuánského pepře a soli si připravte marinádu. Kuře marinujte alespoň 20 minut.
  2. V malé misce smíchejte všechny ingredience na omáčku.
  3. Na velké pánvi rozehřejte 2 polévkové lžíce oleje a přidejte kuřecí kousky. Zprudka osmažte do zlatova (3-4 minuty z každé strany).
  4. Přendejte kuře z pánve na talíř.
  5. Do stejné pánve přidejte 1 polévkovou lžíci oleje, přidejte nadrobno pokrájený česnek a smažte asi 20 sekund. Přilijte předpřipravenou omáčku. Ta během několika chvil zhoustne a začne bublat.
  6. Do omáčky zamíchejte nakrájené kumquaty a vypněte oheň. Nakonec přidejte sezamový olej.
  7. Hotovou omáčku přelijte přes kuřecí maso, ozdobte sezamovými semínky a jarní cibulkou.
  8. Podávejte s rýží, dobrou chuť!

Jednoduchý salátový dresing z kumquatů

Už vás nebaví stále ty samé zeleninové saláty? Není nic jednoduššího než si jeho chuť ozvláštnit domácím dresingem, k jehož přípravě se skvěle hodí právě kumquaty.

Co budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • 1 polévková lžíce citrónové šťávy
  • 4 kumquaty
  • 2 polévkové lžíce medu

Postup:

  1. Všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte do hladka. (Kumquaty obsahují drobná semínka, která lze odstranit, když je pokrájíte, budou se vám tak snáze mixovat.)
  2. Dresing nalijte na váš oblíbený zeleninový salát, dobrou chuť!

Obrácený kumquatský koláč

Co budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce másla
  • 2 polévkové lžíce třtinového cukru
  • Cca 26 kumquatů
  • ½ hrnku rostlinného oleje
  • ¾ hrnku krystalového cukru (lze použít třtinový)
  • 3 vejce
  • ½ hrnku bílého řeckého jogurtu
  • ¼ hrnku vody
  • 1 a ½ hrnku polohrubé mouky
  • 1 a ½ kávové lžičky prášku do pečiva
  • ¼ lžičky soli

Postup:

  1. Troubu předehřejte na. Dortovou formu mírně vymažte olejem.
  2. 20 kumquatů překrojte napůl, případně na třetiny, dle velikosti.
  3. V menším kastrůlku rozpusťte máslo. Když začne probublávat přidejte 2 polévkové lžíce třtinového cukru. Vařte za stálého, dokud se cukr nerozpustí, pak vypněte oheň. Cukrovou směs nalijte na dno dortové formy.
  4. Do cukru rozprostřete půlky kumquatů (stranou řezu směrem dolů).
  5. Ve středně velké míse smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
  6. V druhé, větší míse smíchejte cukr, olej, jogurt, vodu a vejce, dokud nevznikne nadýchaná směs.
  7. Směs mouky postupně zamíchejte do jogurtové směsi.
  8. Zbylých 6 kumquatů nakrájejte na drobné kousky (případná semínka odstraňte).
  9. Kousky kumquatů zlehka zamíchejte do těsta.
  10. Hotové těsto opatrně nalijte na půlky kumquatů v dortové formě.
  11. Pečte v předehřáté troubě zhruba 30 minut, nebo dokud není dort zcela propečený. Hotový dort poznáte tak, že špejle zapíchnutá do jeho středu vyjde čistá.
  12. Hotový dort nechte ve formě asi 10 minut vychladnout.
  13. Nožem obkružte kraje dortu, aby se lépe vyklepnul celý.
  14. Talíř, na který chcete dort přemístit položte dnem vzhůru na dortovou formu a rychlým pohybem překlopte dort dnem vzhůru. Nechte dortovou formu na talíři, dokud se na něj celý dort nevyklopí.
  15. Dort nechte před podáváním dalších 30 minut vychladnout.
  16. Dobrou chuť!

Podobné články

Back to top button