Volný časZdraví

Samosběr mrkve – kde a za kolik nasbírat vlastní mrkev v roce 2025

Samosběr mrkve je v Česku rok od roku oblíbenější. Umožňuje vám nasbírat si čerstvou zeleninu přímo na poli a za ceny, které jsou často příjemně nízké. Mrkev si můžete vytrhat vlastníma rukama na různých farmách, kde se ceny většinou pohybují okolo 3 až 5 korun za kilogram. Ušetříte, víte přesně, odkud mrkev pochází, a ještě si užijete pobyt venku.

V tomhle článku najdete přehled míst, kde si v Česku můžete mrkev nasbírat, jak takový samosběr vlastně funguje a co se vám může hodit vědět předem. Přidám i pár tipů na skladování a zkušenosti, které se vám budou hodit, pokud se na pole chystáte poprvé.

Co si odnést

  • Samosběr mrkve je šance na čerstvou zeleninu za pár korun.
  • Praktické informace o místech a průběhu sběru vám pomůžou s plánováním.
  • Díky tipům využijete úrodu naplno a něco nového se dozvíte.

Co je samosběr mrkve a proč je populární

Samosběr mrkve znamená, že si sklidíte mrkev sami přímo na poli u farmáře. Lidé si tenhle způsob oblíbili hlavně díky nízkým cenám a dostupnosti čerstvé, lokální zeleniny během sklizně.

Výhody samosběru v porovnání s běžným nákupem

Za mrkev ze samosběru zaplatíte méně než v obchodě, protože v ceně nejsou žádní prostředníci. Často je rozdíl docela znatelný.

Navíc si můžete vybrat přesně takové kousky, jaké chcete – velké, malé, klidně i ty, co by v supermarketu neprošly kvůli tvaru. Většina farmářů vám je ráda prodá.

Samosběr je fajn pro rodiny s dětmi i pro každého, kdo chce čerstvou sezónní zeleninu. Sklízíte mrkev, která byla ještě před chvílí v zemi. Kromě úspory je to i příležitost strávit čas venku a zjistit, jak to na poli vlastně chodí.

Sezóna sklizně mrkve v České republice

Hlavní sklizeň mrkve u nás probíhá většinou od srpna do října, záleží na počasí a oblasti. Nejvíc samosběrů je na konci léta a začátkem podzimu, kdy je mrkev nejlepší a farmáři otevírají pole veřejnosti.

Některé farmy umožňují sběr i do konce září, pokud mají ještě zásoby. Termíny ale raději ověřte přímo u konkrétního pěstitele, počasí může všechno trochu změnit.

Ve střední Moravě, jižních Čechách nebo třeba kolem větších měst najdete samosběry vypsané na konkrétní dny. Sklizeň je buď jednorázová, nebo trvá několik týdnů.

Tip: Nezapomeňte si vzít vhodné nádoby (pytle, přepravky) a počítejte, že po dešti může být pole docela rozbahněné.

Mrkev
Foto: Freepik

Kde najdete samosběr mrkve v Česku

Samosběr mrkve je u nás nejčastěji na větších farmách, kde si můžete nasbírat čerstvou zeleninu rovnou z pole. Cena bývá výhodnější než v obchodě, máte jistotu čerstvosti a můžete si nabrat přesně tolik, kolik potřebujete.

Středočeský kraj – nejznámější farmy a lokality

Ve Středočeském kraji je samosběrů mrkve opravdu dost. Nejznámější je farma Vraňany – tam se pořádají samosběry nejen mrkve, ale i cibule a brambor.

Další možnosti jsou třeba ve Velkých Přílepech, Dřísech nebo v okolí Kralup nad Vltavou. Farmáři většinou vyhlašují termíny podle úrody během pozdního léta a podzimu.

Orientačně počítejte s cenou mezi 10–20 Kč za kilo. Někde si můžete koupit i přepravky přímo na místě, nebo si přineste svoje obaly.

Moravskoslezský kraj a další regiony

V Moravskoslezském kraji je pár možností, i když pole tu nebývají tak velká. Nejčastěji se samosběr pořádá v obcích jako Sedlnice nebo Vojnica, kde místní farmáři dělají akce pro veřejnost.

Termíny se tu často domlouvají individuálně, protože záleží na počasí a dozrávání mrkve. Cena bývá podobná jako ve Středočeském kraji.

Samosběry najdete i v Jihomoravském, Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Aktuální informace sledujte na webech zaměřených na samosběr.

Farma Vraňany a další doporučená místa

Farma Vraňany je asi nejvyhledávanější místo pro samosběr mrkve ve středních Čechách. Každý rok tu bývají jasně dané otevírací hodiny a parkování je hned u pole.

Dobré zkušenosti mají lidé i s farmou Brož v Radňově na Vysočině. Tam jsou jednotné ceny a možnost sbírat i další druhy zeleniny.

Stručný přehled doporučených míst:

  • Farma Vraňany (okres Mělník, Středočeský kraj)
  • Farma Brož v Radňově (Vysočina)
  • Sedlnice, Vojnica (Moravskoslezský kraj)

Před cestou si vždy ověřte aktuální termín a podmínky na webu nebo sociálních sítích farmy.

Ceny samosběru mrkve – kde a za kolik sbírat

Ceny samosběru mrkve se v Česku liší podle lokality, nabídky i aktuální situace na poli. Pro zákazníky je důležité vědět, na jakou cenu za kilo mrkve mohou narazit a co všechno ji ovlivňuje.

Průměrné ceny za kilogram mrkve

V posledních letech se cena za kilo mrkve při samosběru většinou pohybuje mezi 4–8 Kč.

Někde začínají ceny už na 4 Kč za kilo, třeba kolem Olomouce nebo v Polabí.

Nejčastěji se mrkev prodává za 5–6 Kč za kilo. Výjimečně se můžete setkat i s vyšší cenou, třeba když je sklizeň slabší nebo jde o speciální odrůdy.

Běžné ceny samosběru mrkve (orientačně):

LokalitaCena za kilo
Olomoucko4–5 Kč
Polabí5–6 Kč
Západní Čechy6–8 Kč

Někteří farmáři nabízejí i doplňkové služby, třeba zapůjčení nářadí zdarma.

Porovnání cen mezi farmami

Větší farmy mívají nižší ceny. Pěstují mrkev ve větším objemu a tím přitáhnou víc zákazníků.

Na menších farmách jsou ceny většinou o něco vyšší, ale často tam najdete zajímavější nebo méně běžné odrůdy mrkve.

Někteří pěstitelé nabízejí slevy při větším odběru. Když nasbíráte 30 kilo a víc, cena za kilo klesne.

Farma u Olomouce má třeba cenu 4 Kč za kilo, zatímco v jiných regionech to může být víc – tam je menší produkce a vyšší poptávka.

Vyplatí se sledovat aktuální informace, protože samosběr je otevřený většinou jen pár dní v týdnu, od úterý do soboty, a to mezi 9:00 a 18:00.

Faktory ovlivňující konečnou cenu

Cena za kilo mrkve závisí nejen na tom, kde farma leží, ale taky na úrodě, počasí a nákladech, které s pěstováním mají.

Levnější samosběr bývá tam, kde je pole blízko města a snadno dostupné.

Naopak vyšší ceny najdete třeba u bio mrkve nebo tam, kde je víc ruční práce.

Pokud nasbíráte větší množství, některé farmy dají lepší cenu.

Sezónní výkyvy, sucho nebo škůdci můžou cenu zvednout. Pěstitelé většinou zveřejňují ceny na webu nebo sociálních sítích před začátkem sběru.

Jak probíhá samosběr mrkve: postup a doporučení

Samosběr mrkve je jednoduchý a cenově výhodný způsob, jak si domů přivézt čerstvou zeleninu přímo od farmáře. Navíc si můžete vybrat, jaké kusy si odnesete, a zažít trochu práce na poli.

Tipy pro úspěšný sběr mrkve

Vyplatí se vzít si vlastní náčiní – malé vidle nebo lopatku na uvolnění mrkve. Sklízí se hlavně za suchého počasí, to se pak s mrkví lépe manipuluje a není tolik špinavá. Určitě si nezapomeňte pevné rukavice a boty, protože pole může být nerovné a někdy i mokré.

Pěstitelé doporučují mrkev jen lehce očistit od hlíny a nerozlamovat ji. Listy sundávejte pootočením rukou, ne nožem – vydrží vám pak déle. Některé farmy půjčují pytle nebo koše, jinde je potřeba mít vlastní nádoby.

Ráno bývá na sběr nejlepší doba – je chladněji a práce jde rychleji. S mrkví zacházejte opatrně, ať vám vydrží co nejdéle.

Pravidla a omezení na farmách

Každá farma má přesně stanovenou otevírací dobu pro samosběr. Sledujte aktuální pokyny – často jsou určené řádky pro sběr nebo zakázané části pole.

Některé farmy omezují množství na osobu nebo vybírají zálohu na nádoby. Na místě najdete cedule s pravidly nebo vám poradí přímo zaměstnanci farmy.

Pejsky a malé děti je lepší nahlásit předem, někde je kvůli úrodě nepovolují. Platí se hlavně v hotovosti, ale některé farmy už mají i bezkontaktní platby.

Možnosti parkování a doprava

Parkovat můžete většinou přímo u pole nebo na vyhrazeném parkovišti. V sezóně bývá dost plno, takže doporučuju přijet spíš mimo špičku.

K farmě se dostanete autem, někdy i na kole. V některých lokalitách najdete směrovky nebo přístřešky na auta.

Pokud přijíždíte hromadnou dopravou, zjistěte si předem, jak daleko půjdete pěšky od zastávky. Aktuální informace o parkování a cenách bývají na webu farmy nebo se dá zavolat a zeptat se.

Samosběr další zeleniny a ovoce během sklizně

Samosběr v Česku nabízí spoustu druhů zeleniny a ovoce – od cibule až po maliny. Co kde najdete, záleží na lokalitě a počasí v dané sezóně.

Nejčastěji nabízené druhy zeleniny

Mezi nejčastější zeleninu na samosběr patří cibulebramboryčervená řepa a mrkev. Často se sklízí i rajčataokurkyzelísalát, ale taky třeba kedlubnycuketydýněmangoldpetrželkapusta nebo brokolice.

Někdy si během jedné návštěvy můžete nasbírat více druhů zeleniny. Výhodou je nižší cena a možnost vybrat si, co vám sedí. Aktuální nabídku najdete na webech farem nebo v různých komunitních skupinách.

Co se sklízí, se mění podle roční doby – saláty a ředkvičky jsou hlavně na jaře, okurky a rajčata v létě, brambory a řepa spíš ke konci léta a na podzim.

Samosběr vybraných druhů ovoce

Během sezóny si můžete nasbírat různé ovoce, hlavně jahody, rybíz, maliny, borůvky, třešně a švestky. Samosběr jahod je hodně oblíbený a začíná už v červnu. Někde mají i višně, angrešt, aronie, hrušky, jablka nebo dokonce melouny.

Ceny ovoce se liší podle sezóny a druhu. Maliny dozrávají později než jahody, švestky, jablka a hrušky jsou až v druhé půlce léta a na podzim. U rybízu nebo angreštu můžete narazit na různé barevné odrůdy.

Vezměte si vlastní nádoby, pevné boty a sledujte aktuální informace od farmářů – nabídka se někdy mění opravdu rychle.

Uskladnění a zpracování nasbírané mrkve

Po samosběru je důležité mrkev správně uskladnit, ať vydrží čerstvá a nevyschne. Pak už záleží na vás, jak ji využijete v kuchyni nebo dál zpracujete.

Jak správně skladovat mrkev po sklizni

Skladování mrkve není žádná věda, ale chce to trochu péče. Nejlepší je suchý, chladný a tmavý sklep, kde se drží teplota kolem 4 °C. Před uložením odstraňte natě, ale kořeny neomývejte vodou – stačí je jen oklepat od hlíny.

Mrkev se nejlíp uchovává ve vrstvě písku, pilin nebo rašeliny, aby si udržela vlhkost a nevysychala. Držte ji mimo jiné druhy zeleniny, hlavně dál od jablek nebo brambor. Ty totiž uvolňují látky, které mrkvi nesvědčí.

Nemáte sklep? V pohodě, poslouží i lednice. Zabalte mrkev do vzduchotěsných sáčků – zabráníte tak vysychání. V lednici vydrží většinou 3 až 5 týdnů, kdežto ve sklepě klidně 4–6 měsíců.

ProstředíTrvanlivost mrkve
Sklep (4 °C)4–6 měsíců
Lednice3–5 týdnů

Možnosti zpracování a spotřeby

Mrkev nemusíte skladovat jen syrovou. Spousta lidí ji mrazí, strouhá nebo nakládá do sladkokyselého nálevu. Před zamražením ji krátce blanšírujte – vydrží pak v mrazáku mnohem déle a neztratí barvu ani chuť.

Další možnosti? Sušení, domácí šťávy nebo pyré. Takhle si uděláte zásobu třeba do polévek nebo pečení. Na rychlou spotřebu můžete mrkev uchovávat ve vodě v lednici, nebo z ní rovnou připravit salát.

Mezi běžné způsoby zpracování patří:

  • Zamražení (blanšírovat)
  • Zavařování
  • Sušení (plátky, strouhaná)
  • Nakládání do nálevu
  • Přímá spotřeba / salát

Jakou metodu zvolíte, záleží hlavně na tom, kolik máte místa, jaké máte vybavení a co vlastně s mrkví plánujete.

Tipy a zkušenosti ze samosběru mrkve

Samosběr mrkve je populární nejen kvůli úspoře peněz, ale taky proto, že si člověk odnese čerstvou zeleninu přímo od farmáře. Osvědčené rady od pěstitelů i zkušenosti ostatních vám můžou dost pomoct, než vyrazíte na pole.

Doporučení od pěstitelů

Pěstitelé radí vyrazit na pole spíš ráno, kdy je chladněji a půda vlhčí – mrkev pak jde vytahovat snadněji. Ideální období pro samosběr je konec srpna až září, kdy jsou kořeny pěkně vyvinuté, sladké a dobře se skladují.

Koukejte po mrkvích bez poškození a prasklin. Na skladování vybírejte spíš menší, rovné a zdravé kusy. Vezměte si rukavice a pevné boty, protože pole bývá často blátivé.

Snažte se nepoškodit nadzemní část – pomůže to mrkvi vydržet déle. Hodí se mít vlastní bedýnku nebo pytel na odvoz. Někde je půjčí, ale většinou si je musíte přinést sami.

Reference zákazníků

Zákazníci si často pochvalují nízkou cenu samosběru – třeba u Těšetic-Vojnic nedaleko Olomouce stojí kilo zhruba pět korun. Lidé taky říkají, že mrkev bývá kvalitnější než v obchodě, protože si prostě vyberou ty nejlepší kousky přímo na poli.

Atmosféra rodinného sběru má svoje kouzlo – děti i dospělí si užijí čas venku na čerstvém vzduchu. Někteří doporučují vzít si malou lopatku nebo zahradnický rýček, protože když je sucho, jde mrkev ze země fakt špatně.

Občas je počet návštěvníků omezený, takže je lepší si předem ověřit podmínky nebo si rovnou rezervovat termín. Lidé si cení i toho, že můžou potkat samotného pěstitele a zjistit něco víc o tom, jaké druhy mrkve se zrovna nabízejí.

Další samosběry:

Ovoce:

Zelenina:

Květiny a byliny:

Podobné články

Back to top button