Volný časZdraví

Samosběr květin – kde a za kolik nasbírat vlastní květiny v roce 2025

Samosběr květin je čím dál populárnější, hlavně u těch, kdo si chtějí domů přinést čerstvou kytici přímo z pole a ještě tím podpořit místní farmáře. Většina regionů v Česku už má samosběrná pole, kde si za zhruba 750 Kč natrháte třicet stonků, nebo naplníte kyblík květinami za 1 700 Kč. Najít vhodné místo není žádná věda – ve Středočeském kraji to může být třeba farma v Roudnici nad Labem, Velkých Přílepech nebo v Lužné u Rakovníka.

Samosběr znamená nejen spoustu čerstvých květin, ale taky příjemný čas venku. Ceny se liší podle toho, kolik toho nasbíráte, ale většina farem půjčuje nůžky i kyblíky. Občas si kromě květin odnesete i něco navíc, nebo se projdete po farmě a mrknete, jak to tam chodí.

Klíčové poznatky

  • Samosběr květin je v Česku snadný a hodně oblíbený.
  • Ceny bývají mezi 750 až 1 700 Kč podle velikosti kytice.
  • Farmy nabízí různé druhy květin i další zajímavosti.

Co je samosběr květin a jak probíhá

Samosběr vám dovolí vybrat si přesně ty květiny, které se vám líbí, a ještě vědět, odkud pocházejí. Nemusíte brát anonymní řezané květiny z obchodu – tady si natrháte vlastní.

Principy samosběru

Přijedete na pole nebo farmu, dostanete nůžky a nádobu. Po krátkých instrukcích se pustíte do sběru – vyberete si květy do předem daného počtu stonků nebo objemu.

Platí se nejčastěji za počet stonků (třeba 30 nebo 60), někde za celý kyblík. Ceny jsou většinou mezi 750 a 1 700 Kč, záleží na množství, lokalitě a druhu květin. Někdy vás farmář i provede, poradí se skládáním kytice, nebo si můžete něco přikoupit.

Oproti květinářství přesně víte, co si nesete domů. Hodí se vzít si pevné boty a někdy i vlastní nůžky nebo kyblík, to záleží na konkrétní farmě.

Nejčastější druhy květin ke sběru

Nejčastěji narazíte na:

  • Slunečnice
  • Tulipány
  • Pivoňky
  • Kosatce
  • Hrachor vonný
  • Jiřiny
  • Chrpy

Občas farmy pěstují i méně běžné druhy, hlavně podle sezóny. Někde se najdou i letničky a luční kvítí, na které v běžném květinářství fakt nenarazíte.

Je potřeba sledovat sezónu – tulipány jsou v květnu, letní květiny od června do září. Určitě doporučuju sledovat aktuální info přímo od farmářů, ať víte, kdy vyrazit.

Rozdíl mezi samosběrem květin a samosběrem jahod

Samosběr jahod funguje podobně – přijedete na pole, dostanete nádobu a sbíráte. Rozdíl je v tom, že u jahod jde o ovoce na jídlo, u květin o dekoraci.

Jahody se většinou platí podle váhy, květiny podle počtu stonků nebo velikosti nádoby. Samosběr jahod bývá rychlejší a často je tam víc lidí, protože sklizeň je krátká a hodně populární.

Obojí je fajn zážitek – jste venku, víte, co si odnášíte. U květin jde spíš o krásu a pestrost, u jahod hlavně o chuť a čerstvost.

Květiny
Foto: Freepik

Kde najít pole s možností samosběru květin v Česku

Pole na samosběr květin najdete skoro všude po republice. Místní farmy a květinová pole mají různé druhy květin a každá farma si nastavuje svá pravidla i ceny.

Nejznámější lokality pro samosběr

Nejvíc se jezdí do Polabí, Středočeského kraje a okolí Prahy, Brna nebo Olomouce. Najdete tu větší farmy jako Farma Vraňany v Polabí, ale i menší rodinné podniky v Jižních Čechách.

Vybrat si můžete z tulipánů, slunečnic, narcisů nebo polních květů. Cena většinou záleží na počtu stonků – za 30 stonků dáte kolem 750 Kč, za 60 stonků asi 1 500 Kč.

Farmaři často dávají na web aktuální info o tom, kdy mají otevřeno a co zrovna kvete. Před cestou je fajn si to ověřit nebo zjistit, jestli je potřeba rezervace.

Jak vyhledat samosběr ve vašem okolí

Nejrychlejší je hledat online – třeba přes mapy nebo speciální weby. Mapka květinových farmářů vám ukáže, kde jsou dostupné farmy a květinářství po celé ČR.

Hodně farem má i vlastní e-shopy, kde vidíte nabídku předem a můžete si zamluvit konkrétní termín. Aktuální novinky najdete na sociálních sítích, kde farmy často sdílí, co právě kvete a jaké je počasí.

Hodí se projít i různé online seznamy a databáze – najdete tam nejen polní květiny, ale i bylinková pole, skleníky nebo menší eko zahrady. Stačí zadat do vyhledávače „samosběr květin“ nebo upřesnit, co přesně hledáte.

Ceník samosběru květin: Kolik stojí vlastní sklizeň

Cena samosběru se liší podle místa, sezóny, druhu květin i toho, co farma nabízí v ceně. Vyplatí se sledovat aktuální info přímo u konkrétní farmy, protože podmínky a ceny se můžou měnit.

Faktory ovlivňující cenu

Hlavní je množství květin a sezónní dostupnost. Nejčastěji farmy účtují buď za počet stonků, nebo za naplněný kbelík či jinou nádobu.

Rozdíly jsou i podle druhu květin – třeba sezónní tulipány bývají levnější, zatímco pivoňky nebo ekologické luční směsi jsou dražší.

Na ceně se podepisuje i lokalita a velikost farmy. Ve městech jako Praha nebo Brno jsou ceny kvůli vyšší poptávce často vyšší než na menších venkovských farmách.

Průměrné ceny v jednotlivých regionech

Ceny za samosběr se většinou drží v rozmezí 700 až 1 700 Kč za kbelík květin. V Praze a Středočeském kraji je běžná cena za 30–60 stonků někde mezi 750 Kč a 1 500 Kč.

Na farmách v jiných regionech, třeba v Krušných horách nebo na jižní Moravě, to vychází často levněji, většinou kolem 600–1 200 Kč za podobné množství. Někde je ale potřeba vzít minimálně dva kbelíky.

Tabulka příkladů cen (2025):

LokalitaCena za 30 stonkůCena za kbelík
Praha/Střední Čechy750 Kč1 700 Kč
Jihomoravský kraj600 Kč1 300 Kč
Krušné hory700 Kč1 200 Kč

Služby zahrnuté v ceně

V ceně samosběru většinou dostanete nejen květiny, ale i pár služeb navíc. Farmy často půjčí nůžky nebo nože a dají nádoby na sběr.

Některé přihodí i krátký výklad o pěstování nebo vás nechají na poli třeba dvě hodiny. Občas vám poradí, jak květiny správně sklízet nebo vázat do kytice.

Když chcete konkrétní balení nebo úpravu, je lepší si to ověřit přímo na farmě. Za aranžmá a další služby může být malý příplatek.

Druhy květin vhodné pro samosběr

Samosběr květin otevírá spoustu možností. Najdete tu všechno od voňavých levandulí po bylinky i méně nápadné květy, které lákají hmyz. Něco je skvělé na sušení, jiné využijete v kuchyni nebo prostě jen pro radost na zahradě.

Levandule

Levandule je mezi samosběrači fakt oblíbená. Fialové klasy vydrží dlouho vonět a jsou krásné i usušené. Nejlepší čas na sběr je konec června a začátek července, kdy má nejvíc silic.

Hodí se na vonné sáčky, dekorace nebo domácí kosmetiku. Sušení je jednoduché, levandule zůstane voňavá klidně celé měsíce a často odhání i hmyz v bytě. Pěstuje se na plantážích, kde bývají i samosběry.

Cena se většinou odvíjí od množství, někde mají fixní poplatek za určitý počet stonků. Nejlepší je sbírat dopoledne, když je sucho.

Bylinky

Bylinky jsou další jasná volba. Můžete si nasbírat mátu, meduňku, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Každá má svoje aroma a využití – čerstvé i sušené v kuchyni, na čaj nebo třeba domácí léčivé směsi.

  • Nejčastější bylinky ke sběru:
    • Máta: skvělá do nápojů a čajů.
    • Meduňka: zklidní a ochutí.
    • Šalvěj: do jídla i na kloktání.
    • Rozmarýn a tymián: hodí se k masu a do polévek.

Bylinky je nejlepší sbírat těsně před rozkvětem nebo na jeho začátku, tehdy mají nejvíc chuti i vůně. Některé farmy prodávají hotové svazky za pevnou cenu.

Květiny přitahující hmyz

Květiny, které lákají hmyz, mají smysl nejen pro vzhled, ale taky pro přírodu kolem. Patří sem slunečnice, brutnák, měsíček, chrpy, pohanka nebo mák. Tyhle druhy jsou často výrazně barevné a dávají pyl a nektar včelám, motýlům i čmelákům.

Chcete-li pomoct biodiverzitě, zkuste do kytice přidat pár takových květin. Tady je pár příkladů:

KvětinaPřitahujeTermín sběru
Slunečnicevčely, motýličervenec-srpen
Měsíčekvčelyčerven-říjen
Brutnákvčely, čmelácičerven-srpen

Sbírejte je opatrně, ať hmyz zbytečně nerušíte. Vyberte si čerstvé, pěkně rozvité květy.

Tipy pro efektivní a bezpečný samosběr květin

Při samosběru záleží na přípravě, správném vybavení a ochraně před hmyzem. Každý detail, od oblečení po prevenci štípanců, dokáže ovlivnit, jak si to užijete.

Vhodné náčiní a oblečení

Na samosběr si vezměte kvalitní zahradní nůžky nebo ostrý nůž. Některé farmy je půjčí, ale vlastní náčiní je jistota – aspoň víte, že je čisté a ostré. Praktické je mít pevný kbelík nebo větší nádobu na květiny.

Doporučuju dlouhé kalhoty a zavřené boty, hlavně kvůli trávě a případným štípancům. V létě se hodí lehké, prodyšné oblečení. Klobouk nebo kšiltovka ochrání před sluncem.

Pracovní rukavice chrání ruce, když narazíte na ostřejší stonky nebo trny. Co se bude hodit:

  • Zahradní nůžky / nůž
  • Kbelík / nádoba
  • Pracovní rukavice
  • Pokrývka hlavy
  • Dlouhé kalhoty, uzavřené boty

Jak se připravit na samosběr

Před cestou si zjistěte otevírací dobu farmy a aktuální podmínky. Květin může být někdy méně kvůli počasí nebo velkému zájmu. Zjistěte si, jestli je potřeba rezervace, ať nejedete zbytečně.

Vezměte si s sebou vodu, zvlášť když je horko. Lehký batoh na osobní věci se taky hodí. Mobil se bude hodit na navigaci i pro jistotu, kdyby něco.

Některé farmy mají minimální odběr – třeba dva kbelíky, nebo chtějí platbu v hotovosti. Sledujte pokyny přímo u konkrétní farmy, pravidla se dost liší.

Ochrana před hmyzem při sběru

Samosběr se často odehrává mezi květinami, kde potkáte různé druhy hmyzu. Nejčastěji narazíte na včely, vosy, komáry nebo klíšťata. Určitě se vyplatí použít repelent na obnaženou kůži.

Dlouhé rukávy a nohavice snižují šanci na štípnutí. Zkontrolujte, jestli vám oblečení dobře sedí, aby se hmyz nedostal pod látku. Po návratu domů si pořádně prohlédněte nohy a ruce, hlavně kvůli klíšťatům, pokud jste byli v trávě.

Jestli víte, že máte alergii na bodnutí, mějte s sebou potřebné léky nebo pohotovostní balíček. Vyhněte se parfémům, protože některý hmyz je na ně docela vysazený. Tip: Natrhané květiny během sběru raději dávejte do uzavřeného kbelíku, ať se vám do nich nic nedostane.

Doplňkový sortiment: Co dalšího můžete na poli sebrat

Na některých květinových farmách si kromě čerstvých květin můžete nasbírat i další věci. Často jde o sezónní produkty jako česnek, jahody nebo bylinky, které jsou čím dál oblíbenější.

Samosběr česneku

Během sklizně si na vybraných farmách můžete sami vytáhnout česnek přímo ze záhonu. Samosběr česneku probíhá většinou v červnu až červenci a zvládnou ho i rodiny s dětmi.

Na místě vám někdo ukáže, jak česnek správně vytáhnout a poznat, že už je zralý. Hodí se vzít si pevnou tašku nebo síťovku, protože česnek bývá od hlíny vlhký.

Cena za česnek se pohybuje kolem 80–120 Kč za kilo, podle kvality a regionu. Kromě čerstvého česneku tu často najdete i další výrobky, třeba věnce nebo česnekovou nať.

Možnosti samosběru bylinek a jahod

Samosběr bylinek láká hlavně milovníky čerstvé chuti a domácí medicíny. Často najdete mátu, meduňku, oregano, tymián nebo šalvěj – záleží, co zrovna roste.

Bylinky si obvykle sbíráte do menší nádoby nebo papírového sáčku, cena bývá za hrst nebo svazek (třeba 15–30 Kč za malý svazek).

V létě je hodně populární samosběr jahod. Můžete si vybrat opravdu zralé ovoce bez chemie.

Ceny samosběru jahod:

LokalitaCena za 1 kg (orientačně)
Středočeský kraj65–85 Kč
Morava55–70 Kč
Severní Čechy70–90 Kč

Na pole většinou dostanete vlastní košík nebo plastovou nádobu. Pro děti je sbírání jahod i bylinek oblíbená aktivita, kterou zvládnou bez potíží.

Sezónnost a aktuální informace o samosběru květin

Samosběr květin je v Česku rok od roku populárnější. Je dobré vědět, kdy sezóna startuje a že nabídka se může rychle měnit podle počasí nebo sklizně.

Kdy začíná sezóna samosběru

Sezóna samosběru květin obvykle začíná v létě, většinou v červenci, a trvá do srpna. Někdy se ale farmy otevírají už v červnu, pokud je jaro teplé a počasí přeje.

Farma Louky Květ u Prahy například spouští samosběr nejčastěji začátkem července. Cena za kbelík květin bývá v průměru mezi 1 700 a 1 900 Kč, podle lokality a velikosti nádoby.

Květy jsou nejčerstvější ráno nebo navečer, takže tohle se fakt vyplatí při plánování zohlednit. Na místě většinou strávíte hodinu až dvě, záleží, kolik toho chcete nasbírat.

Sledujte aktuální informace o dostupnosti

Stav polí a možnost samosběru se během sezóny mění dost rychle. Určitě je lepší sledovat webové stránky nebo sociální sítě konkrétních farem, kde najdete čerstvé informace o termínech a kapacitě.

Někdy farmy musí sběr přerušit kvůli špatnému počasí, naplněné kapacitě nebo prostě proto, že květiny rychle zmizí. Některé farmy zavedly rezervační systém, takže si můžete vybrat přesný den a čas.

Další samosběry:

Ovoce:

Zelenina:

Květiny a byliny:

Podobné články

Back to top button