Příroda

Jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem? Správná péče, cena i jak se jich zbavit

Krysa nebo potkan, tuto otázku si jistě jednou za život položil alespoň každý druhý z nás. Tito dva zástupci myšovitých hlodavců bývají často zaměňováni. Mnoho z nás k nim přistupuje jako ke škůdcům a potencionálním přenašečům nejrůznějších chorob. Jiní si je naopak pořizují jako domácí mazlíčky a nenechají na ně dopustit.

V tomto článku si představíme tyto savce, kteří s námi často bez našeho vědomí sdílejí obydlí, a jejich nejvýraznější rozdíly díky kterým je možné je rozlišit i na první pohled. Ukážeme si nejenom, jak se o tyto chlupaté společníky starat, ale i to, jak se jich zbavit v případě přemnožení.

Potkan
Foto: Freepik

Potkan vs. Krysa – jak je odlišit

Jak potkan, tak krysa jsou savci (Mammalia), zástupci řádu hlodavců (Rodentia), podřádu veverkočelistní, čeledi myšovitých (Muridae) a rodu Rattus. Již toto rozdělení poukazuje na to, že jsou si vývojově velmi blízcí, i přes to se však jedná o jiný druh. Pokud vás tedy napadla otázka, zda lze křížit potkana s krysou, odpovědí je jednoznačné ne. Z taxonomického hlediska se za přirozených podmínek nemohou příslušníci jiných druhů rozmnožovat, nebo vytvořit plodné potomstvo. Výsledkem takového hybridního množení blízkých druhů je například mula (Equus) a mezek, kteří se nemohou rozmnožovat.

Nyní se podíváme na rozdílné znaky, které pomáhají ukázat rozdíl mezi krysou a potkanem.

 • Ocas: Hlavním rozdílem, zda se jedná o krysu, či potkana, je délka ocasu vůči tělu zvířete. Krysa má ocas delší, nebo alespoň stejně dlouhý jako je délka jejího těla. Krysí ocas je také jednobarevný a barva je rovnoměrná. Potkanův ocas je kratší než jeho tělo a mohutnější, což je zřejmé hlavně u jeho kořene, povrch ocasu je šupinatý a za shora tmavší než ze spodu.
 • Uši: Krysí uši jsou výrazné, boltcovité a téměř bezsrsté a při překlopení dopředu zakrývají oči.
 • Oči: Oči potkanů jsou menší než oči krysí.
 • Hlava: Čumák krysy je ostřejší a špičatější oproti potkanímu, který je více zaoblený. Liší se i tvarem lebky, mozkovna krys je tvaru hrušky, zatímco potkani mají boční strany mozkovny rovné a rovnoběžné.
 • Mléčné bradavky: Krysí samice mají 5 párů mléčných bradavek, na rozdíl od potkaních samic, které mají 6 párů.

Nejvýraznější rozdíl mezi krysou a potkanem je místo jejich výskytu. Oba druhy sice žijí synantropním stylem života – vyhledávají blízkost lidských obydlí – nicméně jejich typický habitat vypadá odlišně. Krysy mají rády sucho, proto se vyskytují více na vesnicích a farmách, kde se jim daří na půdách, ve chlévech a stájích, a v místech, kde se skladuje obilí, či ovoce. Potkan je oproti tomu milovník vlhka, svá doupata si budují i v kanalizaci a stokách. Potkan je navíc výborný plavec, krysy jsou naopak hbitý šplhci a dokážou i skákat.

Potkan vs krysa

Krysa a její poddruhy: krysa obecná a krysa obrovská

Krysa obecná je ve volné přírodě nejběžnějším zástupcem tohoto druhu. Tento myšovitý hlodavec měří něco mezi 160 a 235 mm na délku, ocas dosahuje délky 185-255 mm, a váží 130 až 250 g. V Čechách se její zbarvení může pohybovat mezi rezavě hnědou až černou. Nejběžněji je však černé či břidlicově šedé. Průměrně se dožívají zhruba jednoho roku života.

Předpokládá se, že krysa pochází z oblasti jižně od Himalájí a, že se odtud rozšířila, nejspíše lodní dopravou, do celého světa. U nás krysa obývá podhůří Krušných hor, sever Čech a byla spatřena i v Praze.

Krysa obrovská (Cricetomys gambianus) – občas označovaná jako myš gambijská, či křečkomyš gambijská – vypadá jako namakaný bratranec krysy obecné, či mladší bráška kočky domácí. Dosahuje délky od 25 po 45 cm a její ocas může měřit až neuvěřitelných 46 cm. Samci mohou vážit i 2,5 kilogramů. V zajetí se může dožit až sedmi let. Oproti kryse se v jejich čelistech nacházejí útrobní vaky, původně byly proto považovány za křečky.

Krysy obrovské jsou neuvěřitelně učenlivé, v Africe – jejich domovině – jsou trénovány k vyhledávání nevybuchlé munice a nášlapných min. Díky svému neobyčejně citlivému čichu se rovněž používají k identifikaci osob nakažených například TBC. Slavnou krysou obrovskou je Magawa, sameček, který vyčenichal 71 nášlapných min v Kambodži. Pro výcvik těchto chytrých hlodavců byla v Tanzanii v roce 1998 vytvořena nevládní organizace APOPO.

Krysa akáciová, či kapinicová (Thallomys paedulcus), je jihoafrický stromový hlodavec, který bývá často nesprávně označován za krysu. S krysami je příbuzná spíše vzdáleně, jelikož má stejně jako krysa obrovský lícní torby, proto jsou řazené do čeledi Nesomyidae a laiky označované jako křečkomyši, či křečkokrysy. Délka těla je běžně 12 a 50 cm, ocas může dosahovat délky až 50 cm a váží mezi 80 g a 2,5 kg.

Krysa jako domácí mazlíček, aneb jak se starat o krysu?

Krysa obecná se běžně jako domácí mazlíček nechová, jelikož se nejedná o domestikovaný druh, je velmi plachá a bojí se lidského doteku.

Krysy, které můžete zahlédnout jako domácí mazlíčky, jsou krysa obrovská a krysa akáciová (či kapinicová). Jako všichni hlodavci je pro jejich chov důležité pořídit dostatečně velikou klec. Pro krysu akáciovou bude příhodnější spíše voliéra, která jí dopřeje dostatečný pohyb i do výšky. Důležitý je neomezený přístup k senu, větvičkám (i na ohryz), slámě a podobného stavebního materiálu pro doupata. Tato hnízda je dobré čas od času zkontrolovat, jelikož do nich tahají různé věci a zbytky jídla, pozor ale na agresivnější a teritoriální jedince, kteří si budou svůj domeček bránit.

Krysy jsou všežravé, s převahou potravy původu rostlinného. Mají rády různé zrní a obilí, moc jim chutná i směs zrní pro ptáky. Rády si pochutnají na ovoci, zelenině, hmyzu, nebo dokonce na vařeném masu, kousku tvarohu a neopovrhnou ani tvrdým pečivem.

Vždy by měly mít přístup k vodě, ať už z pítka či mističek. Krysy akáciové preferují pítka umístěná na větvičkách, jelikož jim to připomíná jejich přirozený způsob života.

Krysy obrovské můžete chovat v páru či v chovné skupině, která je tvořena jedním samcem a dvěma samicemi. Nicméně se jedná o poměrně agresivní druh. Krysy akáciové je naopak možné chovat ve větší skupině i s přítomností vícero samců. Krysy akáciové jsou naopak velmi přátelské a společenské, můžete je proto chovat i ve větší skupině tvořené i z vícero jedinců stejného pohlaví.

Kolik stojí krysa?

Cena samce krysy obrovské bývá běžně 6 000 Kč, u samic si připlatíte pětistovku. Cena krysy akáciové se pohybuje okolo několika málo stovek, běžně mezi 150-300 Kč.

Potkan a jeho poddruhy: potkan obecný a potkan dumbo

Potkan obecný (Rattus norvegicus) se po celé zeměkouli rozšířil pravděpodobně pomocí vodní dopravy, jeho původní domovinou je, podobně jako u krysy, jihovýchodní Asie. Žije kosmopolitně v blízkosti člověka, na rozdíl od své příbuzné, krysy, je velmi přizpůsobivý, a proto ji jako nově příchozí druh z mnoha oblastí vytlačil.

Tento poměrně velký myšovitý hlodavec dorůstá délky až 270 mm, jeho mohutný ocas je vždy kratší než tělo a nepřesahuje délku 200 mm. Za běžných podmínek mohou vážit od 140 g do půl kila. V zajetí je však možné je vykrmit až do 900 g.

Potkan dumbo je oblíbenou variantou potkana domácího. Oproti němu má větší uši, čímž právě připomíná oblíbenou dětskou postavičku, a plošší hlavu. Ostatní míry má však totožné s potkanem obecným.

Zajímavost: Laboratorní krysa je běžné označení hlodavce, který je využíván v průmyslu pro nejrůznější výzkumy a testy. Ve valné většině se však jedná o barevnou variantu potkana obecného.

Potkan jako domácí mazlíček a jak na jeho chov?

Potkan je velmi učenlivý a přítulný tvor, je tudíž vhodnou alternativou psa, či kočky, zejména do menších prostorů panelákových bytů. Aby byla tato zvířata spokojená potřebují dostatek prostoru a pohybu, ideální je pořídit klec s parametry alespoň 100×100 cm a ideálně i s možností vertikálního pohybu. Pokud se rozhodnete dopřát potkanovi volnost pohybu po bytě, musíte byt zajistit zejména, co se kabelů a různých škvír, kam by mohl zalézt, týče. Potkan je schopen prokousat se i betonem, nikdy byste ho tak neměli nechávat na volno bez dozoru.

Jedná se o vysoce společenské hlodavce, a tudíž se doporučuje pořizovat je v párech, ideálně dvou samců. Samci jsou méně aktivní a přítulnější. I tak je vhodné pořídit zvíře od zkušeného chovatele, který udržuje s potkany fyzický kontakt od mláděte. Potkani vyžadují více pozornosti a času, než byste očekávali, dají se vytrénovat a velice dobře ochočit. Potřebují lidskou společnost a náruč, a to alespoň hodinku denně.

Potkan je všežravec upřednostňující rostlinnou stravu. Pozor byste měli dávat na tučná jídla, tedy na různá semínka jako jsou slunečnice a ořechy.

Jako všichni hlodavci potřebují neustále něco hryzat, aby si brousili zuby, ideální jsou větve ovocných stromů, například jabloní. Dále potřebují dostatek sena a stébel trav, pochutnají si na jetelu, pampelišce, hroznovém víně, jahodách, mrkvi a dalším ovoci a zelenině. Základem jejich stravy by mělo být obilí, případně existují přímo určené směsi krmení pro hlodavce, které jsou vhodné i pro potkany. Potkani nesmí jíst syrové fazole, avokádo, citrusy, brambořík, větve jehličnanů, tis černý a túje.

Peníze
Foto: Pixabay

Kolik stojí potkan?

U potkanů záleží, zda si vyberete zvířátko ze zverimexu nebo od chovatele. Z obchodu jsou potkani velmi levní, za to často trpí různými chorobami a rychle hynou. Seznam chovatelských stanic můžete najít například zde. Pořizovací cena se tak pohybuje mezi 50 a 500 Kč. Cena se odvíjí od toho, zda chcete potkana na mazlení, či na chov a dále se liší i podle jeho zbarvení.

Tip: potkan vs. krysa v angličtině

K velkému zmatení mezi těmito druhy může docházet i kvůli jazykové bariéře. Angličtina běžně nerozlišuje mezi krysou a potkanem a obé označuje jako rat. Pokud chcete být přesnější, je možné potkana označit termínem brown rat, či Norwegian rat. Toto označení je nejspíše odvozeno z latinského názvu potkana obecného – Rattus norvegicus.

Hlodavci a nemoci aneb Proč se bát přemnožených potkanů a krys?

Velké množství hlodavců a jiných savců, krysy a potkany nevyjímaje, je jedním z příčin šíření některých nakažlivých chorob. Tyto nemoci mohou být nebezpečné nejenom pro naše domácí miláčky, ale i pro člověka.

 • Břišní tyfus a paratyfus
 • Tularémie – ohrožuje zejména zajíce a další hlodavce, ale mohou se jím nakazit i ostatní zvířata a člověk
 • Salmonelóza
 • Leptospiróza – bakteriální infekce nebezpečná i pro ostatní domácí zvířata
 • Dermatofytóza a dermatomykóza – kožní onemocnění způsobená plísněmi
 • Šíření střevních parazitů
 • Morová nemoc – krysa i potkan jsou hostiteli blechy morové (Xenopsylla cheopis) a tím i přenašeči tzv. Yersinia pestis, tedy moru. Ve středověku nebyli hlavními přenašeči potkani, jelikož jejich populace v Evropě nebyla tak velká. Dnes je toto onemocnění omezeno jen na několik málo regionů. Patří mezi ně Madagaskar, Indie a Demokratická republika Kongo.

K nakažení dochází jen zřídka při přímém kontaktu s hlodavcem. Nejčastější je přenos konzumací kontaminovaných potravin a vody, patogeny se však šíří i vzduchem. Při čištění prostor s velkým množstvím hlodavčího trusu je proto nutné používat ochranu dýchacího ústrojí.

Deratizace a co dělat, když se krysa, či potkan přemnoží?

Jako u ostatní havěti, i u potkanů platí, že nejlepší obranou je prevence. Jednoduše nenechat věci dojít příliš daleko a předejít jejich výskytu a přemnožení. K tomu dopomohou jednoduchá pravidla:

 • Nenechávat zbytky potravin volně, kde je může hlodavec najít
 • Kompost je nejlepší uzavíratelný, zajištěný pletivem a vyvýšený, nejlépe na betonovém stupínku
 • Čisté sklepy a zahradní domky
 • Neprostupné dveře do domu i do kůlny

Přemnožení potkani a krysy se mohou stát noční můrou každého chalupáře a boj proti nim se může zdát sisyfovský. Chování těchto hlodavců v komunitách je bezmála legendární. Dokáží se velice rychle naučit, kde číhá nebezpečí, a tak si s běžnými pastmi na ně nepřijdete. Jed také není příliš efektivní, jelikož je tento hlodavčí jedinec ochoten položit svůj život za blaho celého společenství a stát se ochutnávačem.

Efektivní v deratizaci jsou různé deratizační staničky a krmítka, do kterých jsou hlodavci nalákáni na nejrůznější návnady. I postup přípravy takové pasti vyžaduje předem připravenou strategii. Člověk nesmí na návnadě zanechat svůj pach, je proto nutné postupovat v rukavicích, ideálně i v ochranném obleku.

Tyto deratizační stanice jsou vysoce účinné v kombinaci s biocidními přípravky. Jako nejúčinnější se prokázaly požerové návnady s antikoagulačními chemickými látkami. Ty zabraňují srážlivosti krve, smrt tak nastane až za dostatečně dlouhou dobu, aby hlodavcům nedošla souvislost mezi potravou a úmrtím.

Sice existuje způsob, jak se zbavit těchto škůdců svépomocí, nicméně při velké infestaci je nejlepší požádat o pomoc odborníka. Profesionální deratizátoři mají navíc přístup k efektivnějším způsobům hubení škůdců, které nejsou přístupné pro domácí použití.

Krysař: krysy a potkani v literatuře a filmu

Jistě nás nepřekvapí, že se tento inteligentní, ale často nezvaný, společník stal inspirací pro známá klasická a popkulturní díla. Krysa se stala inspirací pro známé literární dílo Krysař, které původně vycházelo na pokračování v časopisu Lumír mezi lety 1911 a 1912. Viktor Dyk, autor díla, se inspiroval staroněmeckými pověstmi o krysaři, který hrou na flétnu očistil město Hameln od krys. Když mu však hamižní lidé odmítli zaplatit, odvedl jim za trest všechny děti.

Hned druhým nejznámějším uměleckým počinem, který uvádí krysy – či potkany – v ústřední roli je známý animovaný film z produkce studia Disney Ratatouille. Za zmínku jistě také stojí píseň Potkal potkan potkana od Jiřího Suchého a Karla Štědrého.

Další zvířata a jejich délka života

Savci:

Plazi, ryby a plži:

Ptáci:

Hmyz, brouci a pavouci:


Podobné články

Back to top button